Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat

·
Okunma
·
Beğeni
·
10.813
Gösterim
Adı:
Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
153
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758293773
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Homer Kitabevi
On dokuzuncu yüzyılın en seçkin aydınlarından Şemsettin Sami'nin Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat adlı eserinin yayımlanışını, 18 Kasım 1872 tarihli Basiret gazetesi şöyle duyurur: Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat adıyla, bir zatın düzenlediği hikâye, çok güzel ve eğlenceli olduğu gibi, evlenme ve ahlâka ait pek çok ibret ve öğüdü de içinde bulundurmaktadır."

Bugün ise, roman türünün edebiyatımızdaki ilk örneklerinden biri olan bu eser, bizim için bundan çok daha fazlasını ifade eder: Talat ve Fitnat'ın aşklarının hikâyesi, aynı zamanda dönemin edebiyat anlayışına, konuşma diline, kadın-erkek ilişkilerine ve toplumsal yaşamına dair değerli ipuçları elde etmemize imkân sağlar.
136 syf.
Hani lisede okurken öğrenmiştik: "Batılı anlamda kaleme alınan ilk Türk Romanı'nın adı Taaşşuk-i Talat ve Fitnat, yazarı ise Şemsettin Sami'dir diye."
Sonra üniversite sınavlarında ve tabii ki KPSS'de çıkar diye aklımızda tutmuştuk!

Peki kimler bu romanı okudu?

Bu kadar kısa, süssüz , sade ama bir o kadar da edebi bir roman yoktur sanırım.
Bahsi geçen yakışıklı Talat ve güzeller güzeli Fitnat'ın imkansız aşkı ise yürek burkan cinsten...
Kitabı okurken dikkatimi çeken bir ayrıntı da
anlatılan aşkların nasıl "derinden ve gerçek "
olduğu idi.
Aşk ile ilgili hitaplar ve kelimeler öyle özenle seçilmişti ki,
o iki gencin sonunu kitap boyunca merak edip durdum! Kitabın içine girip, o ikisini bizzat ben evlendirmek istedim!
Peki sizce bu iki sevdalı nasıl buluşacak ve kavuşacak?
Ya da kavuşabilecek mi?
Kitabın sonunda şok edici bir olay oluyor ki ben çok şaşırdım!

Bence Şemsettin Sami,bu alanda yazdığı ilk ve tek kitabında; aşkı ve dönemin toplum yapısını kendine has bir anlatımla ele alıp
bu unutulmaz eserini bizlere bırakmış.
Okuyanın kalbine , eşsiz anlatımı ile, nasıl ulaşacağını çok iyi bilen yazar, aynı zamanda bu hikaye ile toplumsal bir mesaj vermiş sanki...

"Sevenleri ayırmayın!"
136 syf.
·2 günde·8/10
Yıllardır duyarım Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat kitabını.İlkokulda,lisede,üniversitede...Derler ki Türk edebiyatında Batı tarzında yazılan ilk romanımız imiş.Yazarı da Şemseddin Sami imiş.Kader kitabın ismi ve namıyla beni defalarca karşı karşıya getirdi.İçindeki yaşanmışlıkları,karakterleri,o dönemdeki aşkları hiç bilemeden sadece ismini,kapağını sınav ve türlü saçmalıklar için defalarca ezberledim zamanında.Kader bu ya yıllar sonra bu kitap tekrar çıktı karşıma.Ama bu defa akıllandım tabi.Kapakla değil yaşanmışlıkla ilgilendim ve karşıma Yeşilçam filmlerini aratmayacak bir aşk hikayesinde buldum kendimi.Ama sonunda Yeşilçam filmlerinden ayrılan bir final ile son buldu.Süpriz dolu bir eser.Talat ve Fitnat'ın kâh ağlatan kâh düşündüren hikayesi okunmaya değer bana sorarsanız.
136 syf.
Sizi kah güldürecek kah ağlama raddesine getirecek aynı zamanda yazınımızda Batılı yöntemle yazılmış roman türünün ilk örneği kabul edilen, bir solukta okuyacağınız yoğun duygularla yüklü bir eser.
136 syf.
·2 günde·10/10
Öncelikle neden şimdiye kadar okumadım diye çok pişmalık duydum.Kitaplığımda uzun zamandır duruyordu.O bana bakıyor,ben ona bakıyordum ama bi türlü okumayı düşünmemiştim,çünkü beni etkilememişti.Sonra birkaç gün öncesine kadar okuyacağım kitabı almak için kitaplığa yöneldim.Kitaplığımda okunmamış bir kitabın olması canımı sıkıyordu.Kitabı aldım ve okumaya başladım.Beni etkileyeceğini düşünmüyordum,çünkü herkes bilir 9.sınıfta yazılıda sorarlardı bize;batılı biçimde yazılan ilk roman diye.Yazılıdan beri nefret ederim bu kitaptan.Neyse kitabı aldım.Okudum....İnanın bana gözyaşlarım kurumadı.Ya ben duygusalım ya da hakikaten kitap muhteşem.Bir solukta kitabı bitirdim birsürü alıntı yaptım şimdi de incelemedini yapıyorum.Bir kitabı asla okumayacam demeyinBelki bir gün bu kitap karşınıza çıkar ve pişman olursunuz.
175 syf.
·Beğendi·8/10
Tanzimat edebiyatının ilk yerli romanı olarak bilinmektedir.
Şemsettin Sami, romantizm etkisinde olan yazarlar arasında ismini korumaktadır. Konusu ile de bunu beyan ediyor zaten.

Hüzünlü bir aşk hikayesi anlatılmaktadır. Osmanlı kelimeler ile yazılmış türkçe örneğidir ve ilk basımlarında çok yanlışı olan, tecrübesiz bir eseridir neticede ilk yazılan yerli romanlardan biri.
Eski romanlar mutlu sona önem vermeyip genellikle gerçek bir bakış açısı ile yazılıyor. Tanzimat döneminin bu eşsiz ve tecrübesiz eserleri kendisinden sonra geçen tür edebiyat dönemlerine rağmen yerini korumayı başarmıştır.

Fitnat, Hacı Mustafa' nın üvey kızıdır. Annesi öldükten sonra sahip çıkmıştır. Talat da küçükken babasız kalmış yetim bir gençtir. Talat, Hacı Mustafa' nın dükkanına gidip gelirken Fitnat' a aşık olur. Bunu öğrenen Hacı Mustafa üvey kızını eve hapseder. Bir süre sonra Fitnat' ı Ali Bey adında zengin ve yaşlı bir adamla evlendirmek ister. Fitnat istemez ve zorla olan evlilik sonunda Fitnat intihar eder. Fitnat' ın boynundaki muskayı açar ve okur. Sonunda deli olur çünkü Fitnat' ın öz kızı olduğunu öğrenir. Bir süre sonra o da ölür. Talat da Fitnat' ın ölümüne dayanamaz ve yatağa düşer. Bir süre sonra o da ölür.
Olay örgüsü oldukça kuvvetli ve bir o kadar da gerçekçi yazılmıştır. Bu romanı daha çok Halit Ziya Uşaklıgil' in romanı Aşk- ı Memnu' ya benzettim. İkisi de intihar sonucu biten aşkı kaleme almıştır.
136 syf.
·2 günde·9/10
Yıllar önce okuduğum, konusunu ayrıntıları ile bilmeme rağmen görünce elime alıp tekrar okudum ve hiç sıkılmadım. Tek romanı olmasına rağmen Türk edebiyatının batılı anlamda ilk romanı olmasına şaşırmamak lazım:)
136 syf.
·Puan vermedi
Eski dönemde aşkı güzel bir şekilde anlatan yazarımız Şemseddin Sami sonunu büyük bir tesadüfi olayla bitirmiş ve mutlu sona yer vermemiş. Lisede okumuştum bunu sonunda aglamistim her zamanki gibi (:
217 syf.
·3 günde
İncelemeye ilk olarak yazar Kimdir? Necidir? evi, faytonu, dairede kalemi var mı? onunla bir başlayalım.

Şemseddin Sami, özellikle sözlük ve ansiklopedi yazarı olarak bilinir. "Orhun yazıtları" ve "Kutadgu Bilig" gibi önemli eserleri de Türkiye Türkçesine aktarmıştır. Ayrıca Türk edebiyatının öncülerindendir. Hadika adlı bir gazetede yıllarca gazetecilik yapmış daha sonra kendi dergi ve gazetelerini çıkararak yayıncılığa da el atmıştır. Önemli iki de kitap çevirisi var bu önemli yazarımızın. Birincisi "Robenson Cruose" ikincisi "Sefiller" dir. Şimdi burada edebiyat dersi vermiş gibi olmayayım sıkılırsınız zaten ;) merak edeniniz olursa çıkardığı bir çok esere ve sözlüklere ufak bir google araştırmasıyla ulaşabilir. Yazarımızla ilgili son olarak şunu da söyleyeyim, arapça ve türkçe üzerine yaptığı sözlük çalışmaları sırasında 5 haziran 1904'te evinde rahatsızlanıp rahmete intikal ediyor...

Şimdi gelelim kitaba,

Edebiyatımızın ilk yerli romanı olan bu eser 1872-1873 yılları arasında Hadika gazetesinde bölüm bölüm olarak yayınlanmış, o dönemlerde çok rağbet görmüştü. Kitabı okumadan önce ismi pek şiirsel gelmişti bana ama ne demek istediğini anlamamıştım, neydi bu Taaşşuk? merak ettim, baktım "karşılıklı aşık olma" demekmiş. 1800 lü yıllarda yazılmış ama içerik olarak günümüze de şakkadanak oturtulacak cinsten bir eser.

Lise yıllarımızda hepimizin ezbere bildiği romanlar arasındaydı. (Karabibikler, şair evlenmeleri, Araba sevdaları, Aşk-ı memnular,Telemaklar...) Aslına bakarsanız edebiyatımızın öncüleri olan bu gibi eserleri her ne kadar eski türkçe kelimeler barındırdıkları ve anlaşılmaları birazcık zor olsa da  kesinlikle okunması gerekli diye düşünüyorum, hatta ilk olarak okunmalı! Ben eski türkçeye pek hakim olmadığımdan, başta biraz zorlandım. Diğer yayınların nasıl olduğunu bilmiyorum ve bu konuda yardımcı olamacağım ama bordo siyah yayından okumuştum, her sayfanın sağ altında bulunan sözlük kısmı bana çok yardımcı oldu. Bazı kelimeleri doğru mu anlamışım diye baktığımda ufaktan bir sevinç yaşamadım değil...

Kurguya gelirsek eğer, o dönemin şartlarını göz önüne alırsak, bence harika bir kurgusu var, olaylar bağlamalar çok iyi ki Şemseddin Sami'yi övmek bana kalmamış. ;) bazı bölümler 451235 sistemi ile yazılmış yanlış analiz etmediysem. Bu da sizi meraklandırıyor ve 200 sayfalık kitabı neredeyse tek gecede bitirebilirsiniz :)

Kitabın konusu, orta derecede yani ne iyi ne kötü... Herkesin aklına gelebilirde gelmeyebilir de. İmkansız aşk ve kadın- erkek ilişkileri üzerine onlarca aforizma barındırıyor. Yolda çevirip birine sorsanız kitapta olan bir kaçını okumamış olsa da söyleyebilir... Kitabın içeriğiyle ve olaylarla ilgili bir şey söylemek istemiyorum ama size "aaa" dedirtecek şeylerle karşılaşabilirsiniz... Son bir ipucu olarak "binlerce yıl geçse de kadın aynı kadın, erkek aynı erkek." Durum böyleyken farklı ne yazılabilir ki...

Bonus: https://youtu.be/-FGyk6SSrNA :))
Güzel gözlerinizi yorup okuduğunuz için teşekkürler, sevgiler, saygılar, keyifli okumalar. :))
136 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kitabı okumaya başlamadan önce bu kadar etkileneceğimi hiç ama hiç düşünemezdim...
Bu ne muazzam olay örgüsü, bu ne mükemmel anlatış, duyguyu karşıdakine hissettiriş... Öyle tahmin ediyorum ki kitabı okuyup ağlamayan yoktur çünkü biliyorsunuz ki bir yerlerde birilerinin başına bu olay gelmiş ve onlar bu acıları çekmişler, üzülmüşler, sevgisi uğruna ölümü göze almışlar... Bunu düşününce daha çok üzülüyor insan.. Umarım kimsenin ama kimsenin başına böyle acı olaylar gelmez...
Herkese şiddetle tavsiye ediyorum...
136 syf.
Bu kitabın öncelikle Türk Edebiyatının ilk yerli romanı olması hasebiyle okunması gerektiğini düşündüm. Hazin ve derin bir aşk hikayesini konu almışır. Ayrıca "siz evlenemezsiniz çünkü kardeşsiniz " gibi repliklerin ve Türk filmlerindeki o makus olay örgülerinin nereden geldiği araştırılsa bu roman ciddi bir örnek oluşturabilir.
112 syf.
·2 günde·10/10
Neden derslerde öğrendiğimiz ya da duyduğumuz şeyler bize itici gelir. Özellikle o ders edebiyatsa, hele ki bahsedilen kendi edebiyatımızsa. Bizde hemen bir önyargı oluşur. O artık okunması gereken kitaplar arasında sonlardadır.
Fakat bilinmelidir ki biz ne kadar kendimizden olanı beğenmesek de, onlar değerinden bir şey kaybetmez. Tamam, belki dünya klasikleri kadar kaliteli olmayabilir ama onlar o zamanlar bunları yazmış olmasalardı, biz şu an ki ilerlemişlik ve gelişmişlik durumunda olmayabilirdik.
Velhasıl kelam, sade bir biçimde, kelime oyunu olmadan, olaylar ancak ve ancak bu kadar güzel anlatılabilir ve okuyucuyu en fazla bu kadar içine çekebilirdi der, noktayı koyarım.
136 syf.
·Beğendi·8/10
Ben bunu nasıl okuycam ya diyerek başlayıp bittiği için üzüldüğüm kitaplardan :) gerçek aşkın olduğuna inandıran ve edebiyat dersinin bana kattığı en güzel eserlerden..
Kadın kılığına giren Talat,
kadınlara sokaklarda yapılan sarkıntılıkları öfkeyle karşılar.
Şöyle der kendi kendine:

''Ah biçare kadınlar, neler çekerlermiş.
Biz erkekler onları kukla mesabesinde kullanıyoruz.
Yolda serbest ve rahat yürümelerine mani oluruz.
Bu ne rezalet ve küstahlık.
Bir erkek, tanımadığı başka bir erkeğin yüzüne bakmaz, söz söylemez.
Lakin tanımadığı ve hiç görmediği bir kadına gülerek yüzüne bakmaya ve söz söylemeye başlar.''
Bu dünya rüya gibi geçiyor.
Âhiret bakî.
Biz dünyaya dalar, Nekir Münkiri unutur...
Ah, ah yârabbi!
Ne cevap vereceğiz biz sana!
Şemseddin Sami
Sayfa 25 - bordo siyah yayınları
Aşk ve sevgi, herkeste vardır;
ancak çekici bir güç olmadıkça
eyleme geçmez.
Şemseddin Sami
Sayfa 34 - bordo siyah yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
153
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758293773
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Homer Kitabevi
On dokuzuncu yüzyılın en seçkin aydınlarından Şemsettin Sami'nin Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat adlı eserinin yayımlanışını, 18 Kasım 1872 tarihli Basiret gazetesi şöyle duyurur: Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat adıyla, bir zatın düzenlediği hikâye, çok güzel ve eğlenceli olduğu gibi, evlenme ve ahlâka ait pek çok ibret ve öğüdü de içinde bulundurmaktadır."

Bugün ise, roman türünün edebiyatımızdaki ilk örneklerinden biri olan bu eser, bizim için bundan çok daha fazlasını ifade eder: Talat ve Fitnat'ın aşklarının hikâyesi, aynı zamanda dönemin edebiyat anlayışına, konuşma diline, kadın-erkek ilişkilerine ve toplumsal yaşamına dair değerli ipuçları elde etmemize imkân sağlar.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 4 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları