Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat

7,7/10  (201 Oy) · 
1.129 okunma  · 
152 beğeni  · 
3.165 gösterim
Hacı Baba, üvey kızı Fitnat'ı kem nazarlardan korumak için adeta eve hapsetmiştir. Ne Fitnat'ın dışarı çıkmasına izin verir ne de nakış ustası Şerife Hanımdan başkasının eve girmesine. Oysa Talat, kafes arkasından gözüne kestirdiği Fitnat'a ulaşabilmek için ne gerekiyorsa yapacaktır.

Edebiyat tarihçileri tarafından "Batılı anlamda" kaleme alınan ilk Türk romanı sayılan Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, İstanbul sokaklarının cumbalı, kafesli evlerle süslendiği dönemlerden kalma bir aşk hikâyesi...
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789944184700
 • Yayınevi:
  Antik Kitap
 • Kitabın Türü:

Hani lisede okurken öğrenmiştik: "Batılı anlamda kaleme alınan ilk Türk Romanı'nın adı Taaşşuk-i Talat ve Fitnat, yazarı ise Şemsettin Sami'dir diye."
Sonra Üniversite sınavlarında ve tabi ki KPSS'de çıkar diye aklımızda tutmuştuk! Peki kimler bu romanı okudu?
Bu kadar kısa, süssüz , sade ama bir o kadar da edebi bir roman yoktur sanırım. Bahsi geçen yakışıklı Talat ve güzeller güzeli Fitnat'ın imkansız aşkı ise yürek burkan cinstendi.
Kitabı okurken dikkatimi çeken bir ayrıntı da anlatılan aşkların nasıl derinden ve gerçek olduğu idi. Aşk ile ilgili hitaplar ve kelimeler öyle özenle seçilmişti ki, o iki gencin sonunu kitap boyunca merak edip durdum! Kitabın içine girip, o ikisini bizzat ben evlendirmek istedim! Peki sizce bu iki sevdalı nasıl buluşacak ve kavuşacak? Ya da kavuşabilecek mi? Kitabın sonunda şok edici bir olay oluyor ki ben çok şaşırdım!

Bence Şemsettin Sami,bu alanda yazdığı ilk ve tek kitabında; aşk ve dönemin toplum yapısını kendine has bir anlatımla ele alıp bu unutulmaz eserini bizlere bırakmış. Okuyanın kalbine , eşsiz anlatımı ile, nasıl ulaşacağını çok iyi bilen yazar, aynı zamanda bu hikaye ile toplumsal bir mesaj vermiş sanki... Sevenleri ayırmayın...

Edebiyatımızin ilk romanlarindandir konu olarak ilk görüşte aşık olan fitnat sonradan talat a tutulur . sonra bunuzengin bir adam ile evlendirilir . Adam bunu eski karısına benzetir fakat kizi olduğunu bilmez ... İyi okumalar dileğiyle

Elif Yanar 
03 Nis 01:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ben bunu nasıl okuycam ya diyerek başlayıp bittiği için üzüldüğüm kitaplardan :) gerçek aşkın olduğuna inandıran ve edebiyat dersinin bana kattığı en güzel eserlerden..

Sevda 
 17 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Tanzimat Döneminin eserlerindendir. Talat ve Fitnatın acıklı aşk hikayeleri anlatılmıştır. O dönemin kadın erkek ilişkilerine değinilmiştir. Örneğin; kızlar dışarıya çıkartılmıyordu laf söz olmasın diye. Fitnat Hanımın babalığı Hacı Bey de onu eve tıkmıştır.

Birde görücü usulü evliliğe bir eleştiri vardır. Kızın rızası olmadan görmediği bir kişiye eşya gibi satılması söz konusudur. Buda o dönemin kadına bakış açısını gösterir. Eser üzücü sonla bitmiştir aşıklar kavuşamamıştır Leyla ile Mecnun, Aslı ile Kerem gibi. Kavuşulsa zaten aşk olmazdı.

Fadime YeŞİl 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Sanırım uzun süredir böyle edebi değeri yüksek bir kitap okumamistim. Sevdiği kız ile gorusebilmek için kadın kılığına giren Talat ile fitnatin hüzün veren aşkını konu almış. Anlamını bilmediğim birçok kelimeye rağmen her satırını anladigim bir kitap olduğu izlenimini oluşturdu bende. Tavsiye ederim iyi okumalar.

Canan Asi 
23 Oca 15:16 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Hikaye uslubundan kurtulamamış ve romantik bir bakışla kaleme alınan bir deneme. Romandaki bir çok hata göze batıyor ancak kitap gercekten akıcı bir biçimde ilerliyor romanda donemin gerceklikleri kadın erkek iliskileri seyri ve baş kahraman Fitnat i begenerek onunla görüşebilmek icin kendini kadın kılığına sokan Tal'at in gözünden kadınların erkeklerden çektikleri rahatsizliklar ve kadının sosyal çerçevede erkek sıkıntıları cok güzel bir şekilde verilmiş diye düşünüyorum. Aksakliklardan bahsedecek olursak benim gözüme carpan bir kac tanesi; Ragıbe kimliginde bir hanıma bürünen Tal'at la tanışan Fitnat onun ellerini tuttugunda bir erkek eli olduğunu nasıl farkedemez, sesi nasil kendini onca zaman konusmaya ele veremez ve Tal'at kendisine aşık olduğunu anlayışı gibi mantık hataları ve entrika unsurlarindaki aksakliklar ne kadar göze carpsa da anlatimdaki hikaye üslubu sizi hemen sarıveriyor sanki bir hikayeci sizi dizi dibine oturtmuş hikayesini anlatmakta.. Ve geleneksel insanin gözünden yeniliklerin yorumunu gözlemlemek fırsatı bulmus olmak kitabi severek okumamdaki sebeblerden bir tanesi. İlk deneme olması yönüyle de okunmaya deger diye düşünüyorum.

Mehmet polat 
16 Ağu 13:34 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Talat fitnatin aşkıyla kılıktan kılığa girerken fitnat da küçük kalbinde büyük aşkını yaşıyor.
Peki kavuşacaklar ve meşk mi olacak. Yoksa büyüklerin uygun gördüğü mantık mı galip gelecek.

Birsen Erol 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk edebiyatının ilk romanı. Elbette ilk olmasından dolayı roman tekniği bakımından aksaklıkları var. Ancak Tanzimat edebiyatının ilk döneminin sanat anlayışına uygun olarak sosyal bir eleştirisi var içinde. Kaç göç denilen kadın erkek sosyal ilişkisini değerlendirirken görücü usulü evliliğin yanlışlığını trajik bir olayla ortaya koyuyor. Sadeleştirilmiş halini okuyabilirsiniz hem de keyif alırsınız. Şemsettin Sami (taraftarlarına yönelik bir bilgi olarak Ali Sami Yen'in babası) her ne kadar bu romanla bilinse de Türk dili ve kültürüne yönelik çalışmaları bulunan değerli biridir. Hazırladığı kamuslar (sözlük) hâlâ kullanılan, doğruluğu bakımından da geçerliliğini sürdüren önemli çalışmalardır. Ayrıca Göktürk Yazıtlarını dilimize aktaran kişidir.

Dönemim eğilimleri doğrultusunda yazılmış. O günlerde pek moda olan, yanlış sayılan geleneksel evlilik yöntemlerini yeren bir hikâye. Şemdeddin Sami önemli bir dilcidir. Dönem edebiyatına katkısı çok büyüktür. Ancak bu roman bana sıradan geldi. Tabiî yazıldığı döneme göre değerlendirmek gerek. Sadeleştirilmiş güncel bir baskısını okuduğum için çok da doğru değerlendirme yapmam mümkün değil. Eserin asıl önemi edebiyatımızda modern anlamda ilk roman kabul edilmesidir. Bu bakımdan çok değerlidir.

mefkure 
06 Ağu 2015 · 8/10 puan

o dönemde batılılaşma çabalarının sonucu olarak toplumu yönlendirme eğilimi ağır basan bir unsur olarak kitapta karşımıza çıkıyor..ilk roman olması itibariyle okunması gerekir diye düşünüyorum.

4 /

Kitaptan 37 Alıntı

Uğur Ukut 
03 Nis 21:27 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yaşadığım büyük umutsuzluktan sonra böyle umut verici söz iştmek, böyle bşr ümide dönmek oh! Ne büyük şey; lakin insan kedere dayanamadığı gibi, sevince de o kadar çok dayanamaz.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 37 - Maviçatı yayınları)Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 37 - Maviçatı yayınları)
Nazlı Pekdemir 
17 Nis 00:36 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir insan için sevdiği adam tarafından sevilmek, kendisini seven adamı sevmek... Ne büyük şey!

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin SamiTaaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami
damla g. 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Akılsız, bilimsiz, erdemsiz, sabırsız, acımasız, ahlaksız adam bulunur. Ancak aşksız adam bulunmaz.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin SamiTaaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami
Enes Küçük 
25 Tem 14:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah, erkeklerin sevgisine inanmak, onların saadetine aldanmak! Ne büyük kabahat…

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 66 - Sis Yayıncılık)Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 66 - Sis Yayıncılık)
Kezban Kırgöz 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Lakin alışılmış bir haldir, insan ne büyük felaketlere, ne de büyük sevinçlere birdenbire inanır. Gönül bir müftüdür ki istemediği şey için pek kolay fetva vermez.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin SamiTaaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami
Mehmet Selahaddin Kürkcü 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

''Döktüğünüz gözyaşlarının her bir tanesi yüreğime bir kurşundur.''

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 109)Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 109)
4 /