Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat

7,8/10  (280 Oy) · 
1.543 okunma  · 
233 beğeni  · 
5.731 gösterim
Hacı Baba, üvey kızı Fitnat'ı kem nazarlardan korumak için adeta eve hapsetmiştir. Ne Fitnat'ın dışarı çıkmasına izin verir ne de nakış ustası Şerife Hanımdan başkasının eve girmesine. Oysa Talat, kafes arkasından gözüne kestirdiği Fitnat'a ulaşabilmek için ne gerekiyorsa yapacaktır.

Edebiyat tarihçileri tarafından "Batılı anlamda" kaleme alınan ilk Türk romanı sayılan Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, İstanbul sokaklarının cumbalı, kafesli evlerle süslendiği dönemlerden kalma bir aşk hikâyesi...
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789944184700
 • Yayınevi:
  Antik Kitap
 • Kitabın Türü:

Hani lisede okurken öğrenmiştik: "Batılı anlamda kaleme alınan ilk Türk Romanı'nın adı Taaşşuk-i Talat ve Fitnat, yazarı ise Şemsettin Sami'dir diye."
Sonra Üniversite sınavlarında ve tabi ki KPSS'de çıkar diye aklımızda tutmuştuk! Peki kimler bu romanı okudu?
Bu kadar kısa, süssüz , sade ama bir o kadar da edebi bir roman yoktur sanırım. Bahsi geçen yakışıklı Talat ve güzeller güzeli Fitnat'ın imkansız aşkı ise yürek burkan cinstendi.
Kitabı okurken dikkatimi çeken bir ayrıntı da anlatılan aşkların nasıl derinden ve gerçek olduğu idi. Aşk ile ilgili hitaplar ve kelimeler öyle özenle seçilmişti ki, o iki gencin sonunu kitap boyunca merak edip durdum! Kitabın içine girip, o ikisini bizzat ben evlendirmek istedim! Peki sizce bu iki sevdalı nasıl buluşacak ve kavuşacak? Ya da kavuşabilecek mi? Kitabın sonunda şok edici bir olay oluyor ki ben çok şaşırdım!

Bence Şemsettin Sami,bu alanda yazdığı ilk ve tek kitabında; aşk ve dönemin toplum yapısını kendine has bir anlatımla ele alıp bu unutulmaz eserini bizlere bırakmış. Okuyanın kalbine , eşsiz anlatımı ile, nasıl ulaşacağını çok iyi bilen yazar, aynı zamanda bu hikaye ile toplumsal bir mesaj vermiş sanki... Sevenleri ayırmayın...

güzkedisi 
16 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sizi kah güldürecek kah ağlama raddesine getirecek aynı zamanda yazınımızda Batılı yöntemle yazılmış roman türünün ilk örneği kabul edilen, bir solukta okuyacağınız yoğun duygularla yüklü bir eser.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat benzeri kitaplar

CeyrekAsir 
08 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Neden derslerde öğrendiğimiz ya da duyduğumuz şeyler bize itici gelir. Özellikle o ders edebiyatsa, hele ki bahsedilen kendi edebiyatımızsa. Bizde hemen bir önyargı oluşur. O artık okunması gereken kitaplar arasında sonlardadır.
Fakat bilinmelidir ki biz ne kadar kendimizden olanı beğenmesek de, onlar değerinden bir şey kaybetmez. Tamam, belki dünya klasikleri kadar kaliteli olmayabilir ama onlar o zamanlar bunları yazmış olmasalardı, biz şu an ki ilerlemişlik ve gelişmişlik durumunda olmayabilirdik.
Velhasıl kelam, sade bir biçimde, kelime oyunu olmadan, olaylar ancak ve ancak bu kadar güzel anlatılabilir ve okuyucuyu en fazla bu kadar içine çekebilirdi der, noktayı koyarım.

Nilay ada 
09 Eki 2017 · Kitabı okudu

Bu kitabın öncelikle Türk Edebiyatının ilk yerli romanı olması hasebiyle okunması gerektiğini düşündüm. Hazin ve derin bir aşk hikayesini konu almışır. Ayrıca "siz evlenemezsiniz çünkü kardeşsiniz " gibi repliklerin ve Türk filmlerindeki o makus olay örgülerinin nereden geldiği araştırılsa bu roman ciddi bir örnek oluşturabilir.

Elif Yanar 
03 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ben bunu nasıl okuycam ya diyerek başlayıp bittiği için üzüldüğüm kitaplardan :) gerçek aşkın olduğuna inandıran ve edebiyat dersinin bana kattığı en güzel eserlerden..

ibrahim ilgaz 
10 Oca 03:44 · Kitabı okudu · 1 günde

Değeri sadece edebiyat derslerinde 'Batılı anlamda' kaleme alınan ilk Türk romanı sayılması olarak bilmem acı bir durum. Sınavlarda karşımıza çıkması muhtemel bir soru olarak, eserinin adı, yazarı ve önemi nedir gibi geçici bir ezberle kitabın içeriğini bilmemek ve önemsememek.
Kısa ve sade bir anlatımıyla fazla vaktinizi almadan kısa bir sürede bitirebileceğiniz bir eser. Eski Türkçe kelimeler içermesi anlamakta zorluk çıkarabiliyor. İçeriği ise Talat ve Fitnat'ın sıradaşı bir şekilde birbirlerine vurulmaları ve sevildiklerini bilmeden birbirlerini sevmeleri. Merak uyandırıcı bir hikaye ve olay örgüsü..

Sevda 
 17 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Tanzimat Döneminin eserlerindendir. Talat ve Fitnatın acıklı aşk hikayeleri anlatılmıştır. O dönemin kadın erkek ilişkilerine değinilmiştir. Örneğin; kızlar dışarıya çıkartılmıyordu laf söz olmasın diye. Fitnat Hanımın babalığı Hacı Bey de onu eve tıkmıştır.

Birde görücü usulü evliliğe bir eleştiri vardır. Kızın rızası olmadan görmediği bir kişiye eşya gibi satılması söz konusudur. Buda o dönemin kadına bakış açısını gösterir. Eser üzücü sonla bitmiştir aşıklar kavuşamamıştır Leyla ile Mecnun, Aslı ile Kerem gibi. Kavuşulsa zaten aşk olmazdı.

Fadime YeŞİl 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Sanırım uzun süredir böyle edebi değeri yüksek bir kitap okumamistim. Sevdiği kız ile gorusebilmek için kadın kılığına giren Talat ile fitnatin hüzün veren aşkını konu almış. Anlamını bilmediğim birçok kelimeye rağmen her satırını anladigim bir kitap olduğu izlenimini oluşturdu bende. Tavsiye ederim iyi okumalar.

Canan Asi 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Hikaye uslubundan kurtulamamış ve romantik bir bakışla kaleme alınan bir deneme. Romandaki bir çok hata göze batıyor ancak kitap gercekten akıcı bir biçimde ilerliyor romanda donemin gerceklikleri kadın erkek iliskileri seyri ve baş kahraman Fitnat i begenerek onunla görüşebilmek icin kendini kadın kılığına sokan Tal'at in gözünden kadınların erkeklerden çektikleri rahatsizliklar ve kadının sosyal çerçevede erkek sıkıntıları cok güzel bir şekilde verilmiş diye düşünüyorum. Aksakliklardan bahsedecek olursak benim gözüme carpan bir kac tanesi; Ragıbe kimliginde bir hanıma bürünen Tal'at la tanışan Fitnat onun ellerini tuttugunda bir erkek eli olduğunu nasıl farkedemez, sesi nasil kendini onca zaman konusmaya ele veremez ve Tal'at kendisine aşık olduğunu anlayışı gibi mantık hataları ve entrika unsurlarindaki aksakliklar ne kadar göze carpsa da anlatimdaki hikaye üslubu sizi hemen sarıveriyor sanki bir hikayeci sizi dizi dibine oturtmuş hikayesini anlatmakta.. Ve geleneksel insanin gözünden yeniliklerin yorumunu gözlemlemek fırsatı bulmus olmak kitabi severek okumamdaki sebeblerden bir tanesi. İlk deneme olması yönüyle de okunmaya deger diye düşünüyorum.

Yavuz selim zık 
 27 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Asırlarca yaşamış bir kitap. Öyle bir kitap ki! Tüm kitaplara öncülük etmiş, ilham vermiş. Kim bilir kaç kişiyi ağlatmış...
Gönlümün sayfalarına yazdım seni kitap!
Bende pişmanım. Bende ağladım. Bende aşığım. Anlıyorum seni... Sen değil misin "gönülden gönüle yol vardır" diyen.

Kitaptan 71 Alıntı

Kadın kılığına giren Talat,
kadınlara sokaklarda yapılan sarkıntılıkları öfkeyle karşılar.
Şöyle der kendi kendine:

''Ah biçare kadınlar, neler çekerlermiş.
Biz erkekler onları kukla mesabesinde kullanıyoruz.
Yolda serbest ve rahat yürümelerine mani oluruz.
Bu ne rezalet ve küstahlık.
Bir erkek, tanımadığı başka bir erkeğin yüzüne bakmaz, söz söylemez.
Lakin tanımadığı ve hiç görmediği bir kadına gülerek yüzüne bakmaya ve söz söylemeye başlar.''

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 39)Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 39)
Uğur Ukut 
03 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yaşadığım büyük umutsuzluktan sonra böyle umut verici söz iştmek, böyle bşr ümide dönmek oh! Ne büyük şey; lakin insan kedere dayanamadığı gibi, sevince de o kadar çok dayanamaz.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 37 - Maviçatı yayınları)Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 37 - Maviçatı yayınları)
Nazlı Pekdemir 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir insan için sevdiği adam tarafından sevilmek, kendisini seven adamı sevmek... Ne büyük şey!

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin SamiTaaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami
güzkedisi 
16 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ne iyi, hem sevmek, hem sevdiğin adamdan sevilmek! Ondan iyi şey dünyada yok.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin SamiTaaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami

"Ah zavallı kadınlar neler çekerlermiş! Biz erkekler onları kukla yerine kullanıyoruz. Yolda serbest ve rahat yürümelerine engel oluruz. Bu ne rezalet! Ne küstahlık! Bir erkek, tanımadığı bir başka erkeğe rastgelse yüzüne bakmaz, söz söylemez, ama tanımadığı ve daha önce hiç görmediği bir kadına rastladığında, gülerek yüzüne bakmaya ve söz söylemeye başlar ve kovsalar bile yanından ayrılmaz. Demek oluyor ki, biz kadınları insan yerine koymayız, kendimizi eğlendirmek için onların ruhunu sıkarız, serbest gezip dolaşmalarına ve eğlenmelerine engel oluruz. "

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin SamiTaaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami
Cansu GÜVEN 
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir evde emir eder bir hanım olmadıkça, o eve ev denilmez

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 89 - Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları)Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 89 - Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları)
Bünyamin Müftüoğlu 
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir evdeki koca ile karı arasında muhabbet yoksa o eve Allah yardım eyleye!

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 16 - Kent Yayıncılık)Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 16 - Kent Yayıncılık)

Bir insan için sevdiği adam tarafından sevilmek, kendini seven adamı sevmek... Ne büyük şey! Ne güzel şey!

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 104 - Rıhtım yayınları)Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 104 - Rıhtım yayınları)