Tabu Can Çekişiyor Din Bu 1

·
Okunma
·
Beğeni
·
381
Gösterim
Adı:
Tabu Can Çekişiyor Din Bu 1
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Baskılar:
Tabu Can Çekişiyor Din Bu 1
Din Bu 1: Tabu Can Çekişiyor
303 syf.
·91 günde·Beğendi·9/10
İslam dinine,tarihine ve ticaretini yapanlara (Diyanet İşleri'ne hodrimeydan çekebilecek kadar) bilgi ve düşünce gücüyle fazlasıyla hakim eski müftü Turan Dursun'un bilginin bugün olduğu kadar erişime açık olmadığı bir dönemde ''yazılı olan budur kaynak budur'' şeklinde ,şahsi yorumlarını en aza indirgeyip okuyucuya sunduğu dergi yazılarının toplandığı 3 kitaptan ilki.İslamiyet'in kendi silahıyla vuruluşunu okuruna göstermiş hem de bunu tek felsefi soru sormadan sadece teknik açıdan kusurlarını kaynaklarıyla belirterek evrensel etikle/bilimle çelişen taraflarını göstererek yapmıştır.Işık her zaman doğrusal gider.Turan Dursun'un aydınlığını paylaşın...
303 syf.
·Beğendi·10/10
Okuduğum güzel kitaplardan biri ve maalesef yazarı hayatta değil. Sahip olduğumuz ya da inandığımız din hakkında araştırmalar yapmış ve bana göre neyin ne olduğunu, neden olduğunu sorgulayabilen cesur bir insanın kitabı. Dili sade. Okumanızı tavsiye ederim.
Bugün dünyanın hiçbir yerinde “Kur’an orijinal elyazması” yoktur. Birinci “aslı” da (beze, kâğıda, hurma dalına, yufka taşa, deriye, kürek kemiğine, kaburga kemiğine, ağaç kabuğuna yazılı olan), bundan alınıp oluşturulan ikincisi de (Hafsa’nın sandığındaki) ve bundan yararlanılarak birkaç nüsha yapılan üçüncüsü de bugün bulunmuyor. Birinci ve ikincisi “yakıldığı” için yok. Üçüncüsüyse ne “hikmet”se bulunması gerekirken bulunmamakta. Bununla birlikte var gösterilmekte. Bugün eldeki Kur’an, Muhammed’in “vahy” diye yazdırdığı Kur’an’ın ne “aynı”sıdır; ne de “tamamı”dır. İbn Ömer, şunları söyler:
—“Hiçbiriniz Kur’an’ın tümünü elimde bulunduruyorum demesin. Biliyor mu ki, Kur’an’ın çoğu, yokolup gitmiştir...” (Bkz. Celâluddin Suyûti, el İtkan fi Ulûmi’l-Kur’an, Mısır, 1978, 2/32.)
“Kurban Bayramı, “kurban”ın, “kurbanlıklar”ın bayramıdır. Ve en eski çağların “tanrılara kurban” geleneğini yansıtır.”
Kur’an’ın “Tanrı”sı insanları, dediklerine inandırmaya çok istekli. İnsanlar inanmadıkları zaman çok öfkeleniyor; bu dünyaya tüyler ürpertici “felâket”ler gönderdiğini, göndereceğini bildiriyor; daha büyük ceza ve işkencelerin de “ahiret”te, “cehennem”de, buranın ölümsüzlüğü ve sonsuzluğu içinde verileceğini duyuruyor. Kiminde inandırmak için türlü “ant”lara başvuruyor, kimindeyse “mucize”lerle “peygamber”lerini desteklediğini “haber” veriyor. Bütün bunlar inandırmak için... İyi de bunların yerine, insanları istediği nitelikte, değişiklik gerekliyse istediği değişikliklerde, ama hepsini de dilediği doğrultuda yürüyecek biçimde yaratmaz mıydı? Tüm “kul”larının gönüllerini istediği doğrultuya çeviremez miydi? Gücü yetmez miydi buna?
-Yeterdi.
-Peki niye yapmadı?
-“İmtihan (sınav)” için.
-İyi ama kime karşı “imtihan”, niçin?
-.........
Bilirsiniz, bu tür tartışmalar çok olur.
...
İslam Şeriatı, tüm dünyayı bir savaş alanı görür. Bu savaş, “İslam inanırları”yla “inanmazlar” arasındadır. Şeriat, güçleninceye dek, “mümaşat” yolunu, yani “birlikte barış içinde bulunma”yı kullanır. Bu da bir çeşit “hile”dir. Ama güçlenince, iki yoldan birinin seçilmesini ister insanlardan:
— Ya ölüm,
— ya da İslâm.
...
Güçleninceye dek şöyle demiştir: “Senin dinin sana, benim dinim bana.” (Kâfirun:6) “dinde zorlama yoktur...” (Bakara: 256)
Güçlendikten sonraysa, inanmazlar gösterilerek Müslümanlara şu buyruk verilmiştir:
— “... Onları nerede bulursanız orada öldürün!” (Bkz. Bakara 191; Nisâ: 89, 91; Tevbe 5.)
“İslam şeriatının teröre yönelik yanı Yahudilikten kaynaklanır daha çok. Çünkü İslam, dünya hükümlerini, “şeriatı” Tevrat’tan almıştır. Yahudi şeriatından. Bugün İsrail’de görülen kan dökücülük ve acımasızlık da bu şeriattan kaynağını alır. Tevrat’a bir bakarsanız Yehova’nın bir savaşçı olarak Yahudilere katıldığını ve Yahudileri kendi dışlarında bulunan toplumları vurmaya, yakmaya, yıkmaya, öldürmeye kışkırttığını, bu konuda hiç acıma gösterilmemesini istediğini görürsünüz.”
“El hambu hud’atun = savaş hiledir.” (Bkz. Buhari, e’s Sahih, Kitabu’l-Cihad/157; Müslim....)
Muhammed, bu öğüdü vermekle kalmamış, kendisi uygulamış ve uygulatmıştır da. Nicelerini, örneğin bir ozanı, Ka’b ibn Eşref’i, “hile” yaptırarak, tuzak kurdurarak öldürtmüştür. (Buhari’nin de içinde bulunduğu hadis kitaplarında yer alan olay için bkz. Tecrîd, Diyanet Yay. hadis no: 1578)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tabu Can Çekişiyor Din Bu 1
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Baskılar:
Tabu Can Çekişiyor Din Bu 1
Din Bu 1: Tabu Can Çekişiyor

Kitabı okuyanlar 42 okur

  • paylun
  • abc
  • Oktay İncesu
  • Abdurrahman Tayhan
  • ZAİL
  • Fırat
  • Tantuni
  • Tomris G.
  • özge şener
  • Burak Akyüz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.8 (5)
9
%27.8 (5)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%5.6 (1)