Adı:
Tahıl Beyin
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053435723
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Grain Brain
Çeviri:
Hadiye Deniz Ülker
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Karbonhidratların sizi öldürdüğünü biliyor muydunuz?

Dünyaca ünlü Nörolog David Perlmutter, bu kitapta uzun yıllardır tıp literatürünün derinlerinde gizlenen bir gerçeği dile getiriyor: Karbonhidratlar beyninize zarar verir. Tam tahıllı gıdalar gibi sağlıklı olduğu iddia edilen karbonhidratlar bile bunama, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, epilepsi, anksiyete, kronik baş ağrıları, depresyon ve cinsel isteksizlik gibi pek çok farklı sorun ve hastalığa neden olabilir. 

Bu kitap size beyninizin kaderini genlerinizin değil, tükettiğiniz besinlerin belirlediğini gösteriyor. Aralarında beyin hastalıklarının da bulunduğu tüm dejeneratif hastalıkların temelinde, özellikle de gluten içeren ya da şeker oranı yüksek karbonhidratların tetiklediği bir olgu yatar: enflamasyon. Doktor Perlmutter ekmek sepetinizdekilerin veya meyve tabağınızdakilerin beyninize neler yapabileceğini, statin içeren ilaçların hafızanızı nasıl zayıflatabileceğini, neden "iyi yağlar" açısından zengin bir beslenme şeklinin ideal beslenme şekli olduğunu ve her yaşta yeni beyin hücreleri üretebilmenin nasıl mümkün olabildiğini anlatıyor.

Perlmutter'ın devrimsel dört haftalık planı size beyninizi daha sağlıklı, canlı ve uyanık tutmanın yollarını gösterirken beyin hastalıklarıyla karşılaşma riskinizi azaltacak ve sizi sık rastlanan rahatsızlıklardan ilaç kullanmadan kurtaracak çözümler sunuyor. Kolaylıkla uygulayabileceğiniz stratejiler, lezzetli tarifler ve haftalık hedefler sayesinde bu planı hayata geçirmeniz çok kolay! Son teknolojiler ışığında yapılan araştırmalar, gerçek değişim hikâyeleri ve pratik tavsiyelerle Tahıl Beyin size "akıllı genlerin" kontrolünü ele geçirmeyi, yeniden mutlu olmayı, sağlıklı ve dopdolu bir hayatın tadını çıkarmayı öğretiyor.

"Doktor Perlmutter en hassas organımız olan beynimizi yenilikçi bir yaklaşımla ele alıyor. Kendisi nörolojik hastalıkların tedavisinde alternatif ve geleneksel yaklaşımlardan faydalanma konusunun tartışmasız lideridir. Ona yönlendirdiğim hastalar harika sonuçlar aldı. Gelişmelere öncülük eden Perlmutter tıbba bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olabilir." 
-Dr. Mehmet Öz-

"Perlmutter bizi sözde sağlıklı tam tahılların beynimiz üzerindeki yıkıcı etkilerinin arasında bir tura çıkarıyor. Modern buğday başta olmak üzere tahıllar; kalp krizleri, trafik kazaları ve kafa travmaları nedeniyle zarar gören beyinlerin toplam sayısından daha fazla beyne zarar veriyor. Doktor Perlmutter beyin sağlığının ve işlevinin korunması veya beyinde iyileşme sağlanması için buğdaysız beslenmenin benimsenmesi gerektiğini ikna edici bir dille anlatıyor." - Dr. William Davis, Buğday Göbeği kitabının yazarı

"Beyninizi güçlendirmek, hafızanızı korumak, ruh halinizi iyileştirmek, enerjinizi artırmak ve daha pek çok şikâyete yol açan hastalıktan kurtulmak istiyorsanız Doktor Perlmutter'ın sözlerine kulak verin. Bu kitap size beyninize nasıl bakacağınızı ve onu nasıl beslemeniz gerektiğini anlatan bir kılavuz!" 
-Dr. Mark Hyman, Kan Şekeri Diyeti kitabının yazarı-

"Bunama ve diğer pek çok beyin hastalığı ne kaçınılmazdır ne de genetik. Bu hastalıklar tahıl ve şeker yönünden zengin bir beslenme şeklinin tercih edilmesiyle doğrudan bağlantılıdır. Tahıl Beyin yalnızca bunu kanıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda da size beyninizi veya sevdiklerinizin beynini korumak için bilmeniz gereken her şeyi sunuyor." 
-Dr. Christiane Northrup-
(Tanıtım Bülteninden)
352 syf.
·10 günde·9/10
Öncelikle bu tarz kitapları tercih edenlerin yine bu konuya; sağlık, tıp, beslenme alanına ilgili olduklarını düşünüyorum. Yani bu kitabı okuyacaksanız şayet; insülin direnci, glisemik indeks, glikoz şurubunun zararları vs. konularında büyük ihtimalle çoğu insandan çok şey biliyorsunuz demektir. Hal böyle olunca bildiğiniz şeyleri tekrar okuyacaksınız bu bir gerçek. Ve kitabın ilk yarısında doktorumuz hayli tekrara düşmüş bu da bi gerçek. Ancak ve ancak bu tekrar, konunun öneminden ve yazarın anlatmak istediği şeyleri önemle vurgulamak istemesinden ötürü kasıtlı bir tekrar olabilir. Ancak bu tekrar olayı kitabın bana kattıkları düşünülürse önemsiz bir eksi.
Çok şey öğrendim. Yağlara karşı bakışım değişti. Glutene karşı bakışım değişti. Şeker hastası olmamak zaten hedefimdi. Hedefimi bana tekrar hatırlattı.
Peki biz şimdi ne yiyeceğiz sorusuna karşın kitabın sonunda verdiği yemek tarifleri çok hoşuma gitti. Bu yazarın/doktorun iyi niyetini gösteriyor. Yalnız tarifler doğal olarak Amerika halkına hitap ediyor. Uygulamamız biraz zor :) Niyet olarak çok hoş yalnız. Tavsiye eder, sağlıklı günler dilerim. İyi okumalar
352 syf.
·8 günde·9/10
Kitabı henüz birkaç sayfa okudum ama Canan Karatay’ın dediklerini birebir aynısı. Ekmek,şeker hatta meyve.. Beynimizi nasıl bitirdigini çok iyi anlatmış.
352 syf.
Eğer aşağıdaki şikâyetlere sahip iseniz BU KİTABI MUTLAKA OKUYUN!
- DEHB (Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu)
- Anksiyete ve kronik stres
- Kronik baş ağrıları ve migren
- Depresyon
- Şeker hastalığı
- Epilepsi
- Odaklanma ve konsantrasyon problemleri
- Arterit gibi enflamatuvar sorunlar ve hastalıklar
- Uykusuzluk
- Çölyak, gluten alerjisi ve irritabl bağırsak sendromu gibi bağırsak rahatsızlıkları
- Alzheimer başlangıcı olarak kabul edilen hafıza problemleri ve hafif bilişsel sıkıntılar
- Duygudurum bozuklukları
- Aşırı kilo problemi ve obezite
- Tourette sendromu ve daha fazlası

Sayılan bu şikâyetlere sahip olmasanız da beyninize, sağlığına ve doğru işleyişine değer verirseniz BU KİTAP OKUYUN!

Dünyaca ünlü Nörolog David Perlmutter, bu kitapta uzun yıllardır tıp literatürünün derinlerinde gizlenmiş bir gerçeği dile getiriyor: Karbonhidratlar beyninize zarar verir. Tam tahıllı gıdalar gibi sağlıklı olduğu iddia edilen karbonhidratlar bile bunama, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, epilepsi, anksiyete, kronik baş ağrıları, depresyon ve cinsel isteksizlik gibi pek çok farklı sorun ve hastalığa neden olabilir.

Dr. Perlmutter, beynin her gün yediğimiz ekmekte ve meyvelerde bulunan maddelerin beyninize nelere yol açtığını, beynin neden yağ ve kolesterolle geliştiğini, yeni beyin hücrelerinin büyüdüğünü herhangi bir yaşta nasıl teşvik edeceğinizi açıklıyor. Akıllı genlerimizi özel diyet seçimleri ve hayat tarzı alışkanlıklarıyla nasıl kontrol edebileceğimizi enine boyuna tartışıyor. O çok korktuğumuz hastalıklardan "ilaçsız" nasıl kurtulabileceğimizi anlatıyor.

Bu kitap beyninizin kaderini genlerinizin değil, tükettiğiniz besinlerin belirlediğini ortaya koymakta.
352 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Tahıl beyin ne zamandır okumaya niyetlenip sırf ekmek dahil yediğim glutenli ürünleri feda edemediğim için sürekli ertelediğim bir kitaptı. Meselenin yemekten çok başka olduğunu, sağlık için nelerin gerçekten şart olup nasıl bir beslenme düzeni oluşturabilirimi herkes için ulaşılabilir yemek listeleriyle çok güzel bir şekilde izah eden bir kitap olmuş. Özellikle kaynakçası benim gibi sürekli sorgulayan insanlar için çok güzel bir detay olmuş, kafamın takıldığı çoğu noktayı açıp okuma fırsatı buldum. Okuyup bilgilenerek sağlığa gereken değeri vermek isteyen herkese tavsiye ederim. Çünkü kendi vücudunuz dışında başka bir vücutta yaşamak şu an için mümkün değil. Kendinize iyi bakın.
352 syf.
·8/10
Bitti..Bu kitap spor ve sağlıklı yaşamı meslek edinmiş biri olarak benim başucu kitabım oldu doğrusu..
Bu kitaba insan sağlığı ile ilgili bilimsel yönü kuvvetli bir araştırma kitabı diyebiliriz.
Çoğumuzun sağlığımızla ilgili doğru bildiğimiz yanlışlara odaklanmış,oldukça dikkat çekici ve yadsınamaz verilerle desteklenmiş bilgiler var içinde..
Florida'daki Perlmutter Sağlık Merkezi'nin başkanı olan Dr.David Perlmutter'in esasen kitabında odaklandığı şey gluten içeren yiyeceklerin nörolojik bozukluklara yol açtığı ve az karbonhidratlı,sağlıklı yağların olduğu bir beslenmenin tercih edilmesi gerektiğidir.Fakat bunu anlatırken pek çok besinin vücuda olan faydasına veya zararına da değinmiş.
352 syf.
·8 günde
Bu kitabı okuduktan sonra ne yiyeceğimi şaşırdım 🤷‍️

Acaba çok ilerde sigara paketlerindeki uyarılar gibi ekmeklerin üzerine de tehlikeli olduğunu yazarlar mı diye düşündüm.

Tavsiyemdir, okunmalı. Okunmalı ve araştırılmalı, körü körüne inanmamalı her şeye.
352 syf.
·8/10
Mutluluk Kürleri kitabının daha bilimsel, daha çok araştırma örnekleri ile dolu, daha bir amerikanvari olanı. Kitap iyi içerdiği bilgiler çok iyi ama okurken sıkıyor.
352 syf.
·Puan vermedi
Alzheimer ve otoimmun hastalıkların temelinde tükettiğimiz besinlerin özellikle tahılların olduğunu anlatan bir kitap diğer serileri ile fonksiyonel beslenme için ilk Adım serilerinden biri...
352 syf.
·9/10
Sağlıkla ilgili doğru bildiğimiz yanlışları o kadar net ortaya koyuyor ki... Şu an beslenme profilimize bakınca alzheimer hastası insanların neden arttığını daha iyi anlayacaksınız.
352 syf.
#drwilliamdavis ‘in #buğdaygöbeği kitabını okuduktan sonra bu konu ile ilgili olan kitaplara eğilimim arttı #tahılbeyin gerçekten çok yararlı olduğu kadar bir o kadarda iddialı bir kitap.Eğer sizlerde aşağıdaki şikâyetlere sahip iseniz BU KİTABI MUTLAKA OKUYUN !
- DEHB (Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu)
- Anksiyete ve kronik stres
- Kronik baş ağrıları ve migren
- Depresyon
- Şeker hastalığı
- Epilepsi
- Odaklanma ve konsantrasyon problemleri
- Arterit gibi enflamatuvar sorunlar ve hastalıklar
- Uykusuzluk
- Çölyak, gluten alerjisi ve irritabl bağırsak sendromu gibi bağırsak rahatsızlıkları
- Alzheimer başlangıcı olarak kabul edilen hafıza problemleri ve hafif bilişsel sıkıntılar
- Duygudurum bozuklukları
- Aşırı kilo problemi ve obezite
- Tourette sendromu ve daha fazlası
Sayılan bu şikâyetlere sahip olmasanız da beyninize ve sağlığınıza önem veriyorsanız Mutlaka listenize alın derim 🤗 #okudumbitti #hayallervekitaplar #tavsiyekitap #sağlıklıbeslenme #kristinloberg #pegasusyayınları
352 syf.
·9/10
Bu yazıda daha önce beyin bağırsak adlı kitabından bahsettiğim nörolog doktoru olan Dr. David Pearlmutter'ın Tahıl beyin adlı kitabından bahsedeceğim. Kitap tıp dünyasında şu ana kadar bildiğimiz birçok şeyin yanlış olduğundan, verilen çoğu tıbbi bilginin bizi yanlış yonlendirdiğinden bahsediyor. Bu kitapta, Dr Perlmutter kitabın diyet kitabı değil esasen sağlık kitabı olduğunu söyleyip neyi ne kadar yiyeceğimize karışmıyor. Fakat karbonhidrat kaynaklı yiyeceklerin çok lifli gıdalar olsalar dahi vücudumuzda bir çok hasara yol açtığı için gün içinde 60 gramdan fazla karbonhidrat tüketmenin beyine dahi zararlı olduğunu, yediğimiz glüten kaynaklı yiyeceklerin zaman içinde çok değişiklik gösterip sindirelemiyecek hal aldığını ve yenildiği takdirde insülin direnci, alzheimer gibi nörolojik birçok soruna yol açabileceğininden bahsediyor . Dr. David Pearlmutter yememiz gereken yiyeceklerin esasen az karbonhidratlı, bol yağlı yiyecekler olması gerektiğini, kolesterolün beyin yapıcı olduğunundan bahsederken yüksek karbonhidratlı, az yağlı yiyeceklerin beyin sağlığı ,kalp sağlığı gibi birçok hastalığa neden olduğunu da kitabından bolca bahsedip neler yememiz gerektiğini kitabının tarifler kısmında bulunduruyor.
352 syf.
·Beğendi·8/10
Beyin için gerekli olanlar ve aslında bize yapılan yanlış öğretiler. Kim ne için bunları yapıyor diye dusununce yine kapitalist sistemin getirdiği ticaret mantığı akla geliyor. Gluten sadece çölyak hastalarıni için sıkıntı olmayabilir bizlerde glutensiz hayatla bazı şeylerin farkına varabiliriz. Ben kitabı çok beğendim ve eminim hayatımı değiştirecek bilgiler edindim
"Sadece hareket etmek beyniniz için herhangi bir bulmacadan, matematik denkleminden, macera kitabından, hatta düşünmekten daha yararlıdır."
David Perlmutter
Sayfa 217 - Pegasus
"Kolesterolümüzü düşürerek daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürme şansımızı artırabileceğimiz masalı tamamen gerçek dışıdır."
David Perlmutter
Sayfa 90 - Pegasus
"Ve eğer kronik baş ağrıları, depresyon, epilepsi ya da şiddetli duygu dalgalanmaları gibi beyinle ilgili farklı bir sorundan muzdaripseniz bunun da suçlusu DNA'nız değil. Suçlu, tükettiğiniz besinler."
David Perlmutter
Sayfa 12 - Pegasus
"Eğer bir simit, çörek, donut ya da kruvasan yedikten sonra kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissediyorsanız hayal görmüyorsunuz ve yalnız değilsiniz. Glutenin midede çözülerek kan-beyin bariyerini aşabilen bir polipeptit karışımına dönüştüğünü 1970'lerin sonundan beri biliyoruz. Bu polipeptitler beyine girdikten sonra morfin reseptörlerine bağlanarak algısal bir sarhoşluk yaratırlar. Afyon içeren uyuşturucu maddeler de keyif verici ve bağımlık yaratan etkiyi göstermek için aynı reseptöre bağlanmaktadır."
David Perlmutter
Sayfa 72 - Pegasus

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tahıl Beyin
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053435723
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Grain Brain
Çeviri:
Hadiye Deniz Ülker
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Karbonhidratların sizi öldürdüğünü biliyor muydunuz?

Dünyaca ünlü Nörolog David Perlmutter, bu kitapta uzun yıllardır tıp literatürünün derinlerinde gizlenen bir gerçeği dile getiriyor: Karbonhidratlar beyninize zarar verir. Tam tahıllı gıdalar gibi sağlıklı olduğu iddia edilen karbonhidratlar bile bunama, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, epilepsi, anksiyete, kronik baş ağrıları, depresyon ve cinsel isteksizlik gibi pek çok farklı sorun ve hastalığa neden olabilir. 

Bu kitap size beyninizin kaderini genlerinizin değil, tükettiğiniz besinlerin belirlediğini gösteriyor. Aralarında beyin hastalıklarının da bulunduğu tüm dejeneratif hastalıkların temelinde, özellikle de gluten içeren ya da şeker oranı yüksek karbonhidratların tetiklediği bir olgu yatar: enflamasyon. Doktor Perlmutter ekmek sepetinizdekilerin veya meyve tabağınızdakilerin beyninize neler yapabileceğini, statin içeren ilaçların hafızanızı nasıl zayıflatabileceğini, neden "iyi yağlar" açısından zengin bir beslenme şeklinin ideal beslenme şekli olduğunu ve her yaşta yeni beyin hücreleri üretebilmenin nasıl mümkün olabildiğini anlatıyor.

Perlmutter'ın devrimsel dört haftalık planı size beyninizi daha sağlıklı, canlı ve uyanık tutmanın yollarını gösterirken beyin hastalıklarıyla karşılaşma riskinizi azaltacak ve sizi sık rastlanan rahatsızlıklardan ilaç kullanmadan kurtaracak çözümler sunuyor. Kolaylıkla uygulayabileceğiniz stratejiler, lezzetli tarifler ve haftalık hedefler sayesinde bu planı hayata geçirmeniz çok kolay! Son teknolojiler ışığında yapılan araştırmalar, gerçek değişim hikâyeleri ve pratik tavsiyelerle Tahıl Beyin size "akıllı genlerin" kontrolünü ele geçirmeyi, yeniden mutlu olmayı, sağlıklı ve dopdolu bir hayatın tadını çıkarmayı öğretiyor.

"Doktor Perlmutter en hassas organımız olan beynimizi yenilikçi bir yaklaşımla ele alıyor. Kendisi nörolojik hastalıkların tedavisinde alternatif ve geleneksel yaklaşımlardan faydalanma konusunun tartışmasız lideridir. Ona yönlendirdiğim hastalar harika sonuçlar aldı. Gelişmelere öncülük eden Perlmutter tıbba bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olabilir." 
-Dr. Mehmet Öz-

"Perlmutter bizi sözde sağlıklı tam tahılların beynimiz üzerindeki yıkıcı etkilerinin arasında bir tura çıkarıyor. Modern buğday başta olmak üzere tahıllar; kalp krizleri, trafik kazaları ve kafa travmaları nedeniyle zarar gören beyinlerin toplam sayısından daha fazla beyne zarar veriyor. Doktor Perlmutter beyin sağlığının ve işlevinin korunması veya beyinde iyileşme sağlanması için buğdaysız beslenmenin benimsenmesi gerektiğini ikna edici bir dille anlatıyor." - Dr. William Davis, Buğday Göbeği kitabının yazarı

"Beyninizi güçlendirmek, hafızanızı korumak, ruh halinizi iyileştirmek, enerjinizi artırmak ve daha pek çok şikâyete yol açan hastalıktan kurtulmak istiyorsanız Doktor Perlmutter'ın sözlerine kulak verin. Bu kitap size beyninize nasıl bakacağınızı ve onu nasıl beslemeniz gerektiğini anlatan bir kılavuz!" 
-Dr. Mark Hyman, Kan Şekeri Diyeti kitabının yazarı-

"Bunama ve diğer pek çok beyin hastalığı ne kaçınılmazdır ne de genetik. Bu hastalıklar tahıl ve şeker yönünden zengin bir beslenme şeklinin tercih edilmesiyle doğrudan bağlantılıdır. Tahıl Beyin yalnızca bunu kanıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda da size beyninizi veya sevdiklerinizin beynini korumak için bilmeniz gereken her şeyi sunuyor." 
-Dr. Christiane Northrup-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 189 okur

  • Sed.
  • Mustafa Arslan
  • Ayşegül bayraktar bayram
  • Berk Cantürk
  • Neslihan Çelik
  • Afaki
  • Özge aa
  • Kader Çürükoğlu
  • Beyza Bilgiç
  • Nimet Can Kılınçoğlu

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.3
Erkek
%36.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.8 (19)
9
%29.6 (21)
8
%26.8 (19)
7
%8.5 (6)
6
%7 (5)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%1.4 (1)
1
%0