1000Kitap Logosu
Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı
Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı
Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
400 Kişi
1.430
Okunma
383
Beğeni
6,1bin
Gösterim
164 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 39 dk.
Adı
Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı
Basım
Türkçe · Türkiye · Dergah Yayınları · Ağustos 2012 · Karton kapak · 9789759953096
Türk hikâye sanatının önemli isimlerinden Mustafa Kutlu, 2000 yılından beri, düzenli olarak her yıl bir hikâye kitabı yayımlıyor. Bu kitaplar sırasıyla; Uzun Hikâye, Beyhude Ömrüm, Mavi Kuş, Tufandan Önce, Rüzgârlı Pazar, Chef, Menekşeli Mektup, Kapıları Açmak ve Huzursuz Bacak... 2009'un kitabı ise Ağustos ayının ilk haftasında okuyucuyla buluşan Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı oldu. Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı, esasen günümüzde bir kitapseverin hususi çerçevesini vermek isteyen bir çalışma. Esere edebi mahiyet kazandıran husus, hem modern kurgusundan hem de uzun hikâye formatındaki anlatımından kaynaklanıyor. Temel niteliği ise bir tutku hikâyesi oluşunda aranmalıdır. Çoğu tutkular gibi sahibini bir başına bırakan ve dramatik sona doğru götüren bir serüvenin hikâyesi... Yazar, Tahir Sami Bey'in kişiliğindeki temelleri üç kuşak öncesine kadar götürüyor. Asıl işi ve çalıştığı mekân, esrarengiz denilebilecek yapısıyla okurda merak uyandırıyor. Biz özellikle bu kitapta "özel hayatın" ele alınış ve irdelenişini arayabiliriz. Ama yazar burada bir psikolojik tahlil ve kışkırtıcı bir açılım yerine; toplumumuzun değer hükümlerine bağlı kalarak meselenin özüne işaret etmekle yetiniyor.
5 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺14

Alıntılar

Âişe
bir alıntı ekledi.
-Bence paraya önem vermeyen büyük adamdır bu devirde. Gerisi fasa fiso. - Ben paraya değil, kitaba önem veriyorum. Hepimiz hastayız. Kimimiz antikaya, kimimiz arabaya, kimimiz makama mevkiye, kimimiz kadınlara, ne bileyim ben, en doğrusunu minibüslerin ardına yazıyorlar. -Nedir o? -Bir ben değil, herkes hasta.
1
30
Onun adı kader.!
Daha tanışalı iki dakika oldu, neredeyse boynuma sarılacak. Ama ona hak veriyorum, yılların özlemiyle beklediği adam birden karşısına çıktı. Vay be! Görüyorsun aziz okuyucu, birden "Beklenen adam" olup çıktım. Ama buna şaşırmayın. Sizleri de tek tek şu gökkubbenin altında mutlaka bir bekleyen vardır. Karşılaşmak!… Ah, onu bilemem. Onun adı kader.
1
40