Tahrir Vazifeleri

8,7/10  (9 Oy) · 
27 okunma  · 
8 beğeni  · 
885 gösterim
Yılmadan yap. Fırsatı kaçıracağın için değil, önünde yılgınlık göstereceğin her kimsenin bir zorba veya bir zorba adayı olması yüzünden. Yılma ki sıcaktan kavrulana gölden, suda boğulana elin erişsin. Önce yap, sonra açıklarsın.
Bilgece yap. Yani koruyarak, yani için titreyerek, yani yıkılmasın diye.
Tutkuyla yap. Sana verilen yaşama gücünü kullan.
Yılmadan, bilgece ve tutkuyla.
Önce yap, sonra açıklarsın.
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  342
 • ISBN:
  975-7796-58-1
 • Yayınevi:
  Şule
 • Kitabın Türü:
Alesya 
 11 Ağu 22:26 · Kitabı okumadı · Beğendi · 8/10 puan

"İnsan yerle gök arasındadır, ne tam olarak yere, ne tam olarak göğe aittir.İnsan akılla şehvet arasındadır, bu ikisinden birinin alanında kalanı artık insan diye adlandıramayız."


İsmet Özel'in sadık bir haberci konumunda olması bizim de sadık bir okuyucu olmamızı zorunlu kılıyor.Dili ağır olmasına rağmen "Ne kapsam kârdır." düşüncesiyle okudum, okumaya devam ediyorum.
Kitabın ilk sayfalarından itibaren yine İsmet Özel'e ait şu dizeler yankılandı beynimde :
"Artık kimse bize haber vermeyecek
Hemen şu tepenin ardında
Saldırmaya hazır ve müsellah
Bir düşman taburu durduğunu
Çünkü gerçekten yok
Böyle bir ordu "

Biz sadık olan anlatıcıyı kaybedeli asırlar oluyor.Ama Resul-i Ekrem'i ve sünnetini bize farklı bir biçimde anlatan ve ruhu doyuran sadık bir anlatıcı olan İsmet Özelimiz var.
"Şehrin insanı" âyeti de sünneti de unutsa sadık anlatıcılar var olacak ve biz de sadıklardan olmak için çabalayacağız.

Güzel bir İsmet Özel kitabı okuyacağımı düşünerek başladım. İlk üç kısım düşündüğüm gibi ilerledi. Hoş konulara değinilmiş. Hegel’den, Kant’tan örneklerle bezenmişti. Özel’de her zaman Dostoyevski’yle Sartre arası bir tavır gördüm bu kısımlar da beni yanıltmadı. 4 ve 5. kısım için ise ne diyebilirim ki ^^ Çok iyi bir şair olmasına rağmen siyaset konusuna gelince kıt bir düşünceye dönüşüyor. Yani Batı sapkınlığı vs diye batıya laf atan biri için çok fazla batılı filozoftan örnek veriyor, çok fazla Almanca ve İngilizce başlık yazıyor. Teoride kalan insanlara sinirleniyorum, önce pratiğe geçir söylediklerini. Mesela Batı’ya gıcıksak şu kitapta örnek Hegel olmasın da İbn-i Rüşd olsun. Kant değil de Farabi’yi dinleyelim. Demek ki söylemek kolay uygulamak zor imiş.
Osmanlı’yla ilgili fikirlerine güldüm. Devletin Türk menşeili ve hükümdarlık anlayışına dayalı olduğunu unutmuş gibi yorumlar yapmış. Cihan devleti anlayışı nedir, gerektiğinde neler gözden çıkarılır hesap edememiş sanırım. Bu yüzden boş Cumhuriyet eleştirileri var. Elbette her rejimin yanlışları vardır ama bunu eleştirirken karşılaştırılacak şeyleri çok yanlış seçmiş.

Son olarak ‘’Müslümanların savaşması’’ diye bir şeyden bahsediyor. Savaşıyorlar da kiminle? Zaten topraklarını sattıkları insanlarla mı yoksa silah satın aldıkları ülkelerle mi? Ayakları yere basan bir insan nasıl bu kadar ütopik ve dünyadan habersiz gibi konuşur? Savaşmak terör örgütü kurmakla olmaz. Bilinçle, yetişmekle, eğitilmekle olur. Orta Asya’da da böyleydi, Britanya’da da, Endülüs’te de. Ne zaman ki insanlar bedava altın almak için kendilerine yardım eden askerlerinin karınlarını deşti o zaman o savaş kaybedildi. Uzatmayalım.
Şair olarak kalmasını istediğim bir insan Özel. Bu sebeple bu kitap puanı şair tarafını kullandığı ilk 3 bölümden dolayı hak ediyor. Sanatla alakalı, özle, ve yazmakla ilgili bölümleri çok beğendim. Keşke hep böyle kalsa ^^

Kitaptan 37 Alıntı

Entelekheia 
31 May 03:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Geçen her gecenin leyle-i kadr, karşılaştığım her kişinin Hızır olmadığını anladığım zaman kırılıyorum. Böylece kırılan bir düş haline dönüştüğümü görüyorum. Evet, bizzat kendim bir düşkırıklığıyım, kırık bir rüyayım ben. Ve hepimiz öyleyiz.

Tahrir Vazifeleri, İsmet ÖzelTahrir Vazifeleri, İsmet Özel
Hüseyin Ç. 
16 Nis 00:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...
İnsanın altı özelliğinden üçü gökten geliyor: İnsan zaman ve mekân içinde hareket imkânına sahip bu bir. İkincisi insan soyutlama yeteneğine sahip. Ve üçüncü olarak insan biçimlendirme gücüne sahip. Diğer üç özellik yerden çıkıyor: İnsan kural tanımadan edemiyor, insan neyin neye denk düştüğünü anlamadan edemiyor, insan vermeden ve almadan edemiyor. İnsanın işte bu altı özelliği onun yerle gök arasındaki konumunu belirliyor.
...

Tahrir Vazifeleri, İsmet ÖzelTahrir Vazifeleri, İsmet Özel

‘’Bir insan diğer bir insana "seni Allah için seviyorum" derse, sevgimle yaratılışıma katılıyorum; seni ve sende olanı tüketip yutmaya gelmedim, sana bağlanışımın canlılara can veren bağlanışa ilâve olmasını gözetiyorum demiş olur. Kısacası, Allah için sevmek bağları pekiştirmek, çözülüşe, çürüyüşe, yıkılışa karşı durmak demektir. Karşılaşmak da bu işe yarar ancak. Sevgiyi korumak sevileni korumakla olur; sevileni bitiren sevgiyi de bitirmiş demektir. Allah için seven bir bağlanışla bütün bağlanışlara riayet eder.’’

Tahrir Vazifeleri, İsmet ÖzelTahrir Vazifeleri, İsmet Özel
Belkin 
26 Tem 14:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alemle gelen düğün bayram diyen insanlar korkularını böylelikle nasıl da haklılaştırıyorlar!

Tahrir Vazifeleri, İsmet ÖzelTahrir Vazifeleri, İsmet Özel
Belkin 
26 Tem 14:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer bu çağ da her çağ gibi bir geçiş çağı ise nereden nereye geçiliyor?

Tahrir Vazifeleri, İsmet ÖzelTahrir Vazifeleri, İsmet Özel

Kayıp Modern İnsan
Bilimin dünyasında insanlar yemek yemezler, fakat "beslenirler" ; uyku uyumazlar ; fakat, "dinlenirler" ; çalışmazlar, fakat "mesai yaparlar". Bilimin dünyasında insanların evleri yoktur; fakat, "micro social", "çevre"leri vardır; dinleri yoktur; fakat, "ideoloji"leri vardır. En önemlisi bilimin dünyasında insanlar ölmezler; fakat, "yok" olurlar veya "boyut değiştirirler".

Tahrir Vazifeleri, İsmet ÖzelTahrir Vazifeleri, İsmet Özel
Belkin 
26 Tem 14:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçen her gecenin leyle-i kadr, karşılaştığım her kişinin Hızır olmadığını anladığım zaman kırılıyorum.

Tahrir Vazifeleri, İsmet ÖzelTahrir Vazifeleri, İsmet Özel
Belkin 
26 Tem 13:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben
sen de benim kadar
çıkmaza girmeyesin diye girdim
çıkmaza.
Şimdi senin felâketini istemedikçe
kendimi felâketten kurtaramayacağımı
görüyorum.

Tahrir Vazifeleri, İsmet ÖzelTahrir Vazifeleri, İsmet Özel
Belkin 
26 Tem 14:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tamamen anlaşılmak, anlayanın anlaşılanda anlaşılmaya değer bir şey bulmamasına varır

Tahrir Vazifeleri, İsmet ÖzelTahrir Vazifeleri, İsmet Özel
Belkin 
26 Tem 14:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güvendiğim dağlara kar yağmış falan değil. Derinden bir düşkırıklığı benimkisi.

Tahrir Vazifeleri, İsmet ÖzelTahrir Vazifeleri, İsmet Özel
4 /