Tahrir Vazifeleri 8

·
Okunma
·
Beğeni
·
94
Gösterim
Adı:
Tahrir Vazifeleri 8
Baskı tarihi:
1993
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çıdam Yayınları
48 syf.
·1 günde
"Ey Rabbimiz, unuttuk, yahud yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme. Ey Rabbimiz, bizden evvelkilere yüklediğin gibi üstümüze ağır bir yük yükleme. Ey Rabbimiz, taakat getiremeyeceğimizi bize taşıtma. Bizden sil, bağışla, bizi esirge. Sen mevlamızsın bizim. Artık kafirler güruhuna karşı da bize yardım et."

(Bakara / 286)

Bir önceki durağımız "kaybetmek" idi. Şimdiyse unutkanlığımızla yüzleşiyoruz. İsmet Özel'in hedef tahtasına koyduğu şeyleri derinlemesine şerh etmek yerine; hedef tahtasına bakanların tutum ve durumlarını resmettik. Düşmanla değil, dostla oldu hasbihalimiz.

İsmet Özel'in bazı kavramlara, tavizsiz şekilde karşı çıktığı herkesin malumudur. Fakat onun için geçerli olan tek mikyas, İslam'dır. İslam'ın yerine koyulan ve ilahlaştırılan her şey, İsmet Özel'in hedef tahtasındaki 12'dir.

Beynelminel işleyişin geldiği son noktada, insanlığın bilime karşı olan bakış açısından bahsediyor İsmet Özel ve Şunları söylüyor;

"Bilim dünyası hayranlık uyandınr çünkü insanlar bilimin pek çetin meseleleri çözmekte başanlı olduğunu kabul ederler. İnsanlar kendileri için en uygun çözümleri bilimde bulamasalar bile bilimin kendi seçtiği alanda katettiği mesafeyi hayranlıkla karşılarlar. Nihayet, insanlar bilim karşısında saygılıdırlar. Çünkü yaşamak için ona muhtaç olduklarına inanırlar."

Bu her zihnin kestirebileceği bir saptamadır. Lakin mevzunun tehlikeye dönüştüğü nokta, Pek Kıymetli Büyüğüm'ün tespiti ile şudur;

"Bilim dünyasına duyulan saygının asıl sebebi bizzat bilimin insanlann saygı duydukları başka şeylerin ve başka kavramların saygıya değer olmadığını göstermesidir. Bilim inceleme alanına aldığı konuları saygı konusu olmaktan çıkarır, incelediği nesnenin dokunulmazlığını kaldırır. Böylece insanlar için tek dokunulmaz olan, tek saygıya konu olan bilimin mevcudiyetidir."

İnsanlar, bilimin telkini ile bilimi ilahlaştırıyor. Materyal çizgide; parmaklarının ucuyla duran koca bir cambaz furyası...

Bu dönüşüm dille başlıyor.
"Söylediklerine dikkat et; düşüncelere dönüşür. Düşüncelerine dikkat et; duygularına dönüşür. Duygularına dikkat et; davranışlarına dönüşür. Davranışlarına dikkat et; alışkanlıklarına dönüşür. Alışkanlıklarına dikkat et; değerlerine dönüşür. Değerlerine dikkat et; karakterine dönüşür. Karakterine dikkat et; kaderine dönüşür." diyor Mahatma Gandhi. Bunun farkında olanlar ve kaderimizi değiştirmek isteyenler, evvela söylencelerimizi değiştirmekle başlıyor işe.

Sahip çıkmayı unuttuk.
Din açık ve seçik olarak bir istikamet, bir duruş, bir davranış ve bir dinleyiş çabasıdır.

Sanat ise istikameti arama, duruşu mümkün kılacak yeri arama, davranışı tartma ve dinlemek isteme çabasıdır.
Bilim bağımsız bir "Ben" varsayarak ve bu "Ben" karşısında bu "Ben"le barışık olmayan bir "dış dünya" bir "O" koymaktadır. Niçin "Ben" ve "O" barışık değil?
Ey Rabbimiz, unuttuk, yahud yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme. Ey Rabbimiz, bizden evvelkilere yüklediğin gibi üstümüze ağır bir yük yükleme. Ey Rabbimiz, taakat getiremeyeceğimizi bize taşıtma. Bizden sil, bağışla, bizi esirge. Sen mevlamızsın bizim. Artık kafirler güruhuna karşı da bize yardım et."

(Bakara / 286)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tahrir Vazifeleri 8
Baskı tarihi:
1993
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çıdam Yayınları

Kitabı okuyanlar 15 okur

  • Bilal
  • Ekrem Özkara
  • Pınar
  • Hatice Nur
  • Enes
  • İPEK TATLI
  • ᑎᙓSᙅᕼᙓ
  • Gülnâre Hanim
  • orhan ergin
  • Harun

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (2)
9
%25 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%25 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0