Taht Oyunları Buz ve Ateşin Şarkısı 1. Kitap

9,1/10  (361 Oy) · 
959 okunma  · 
343 beğeni  · 
4.764 gösterim
1. ve 2. Kısım Tek Kitapta

Yazların on yıllar, kışların bir insan ömrü sürebildiği diyarda, dehşetli ve soğuk zamanlar yaklaşmaktadır. Kışyarı'nın kuzeyindeki buzul topraklarda, Yedi Krallık'ı koruyan Sur'un ötesinde tehditkâr doğaüstü güçler toplanmaktadır. Savaşın tam ortasında, doğdukları topraklar kadar sert, boyun eğmez Starklar vardır. Acımasız soğuğun hüküm sürdüğü kuzeyden, uzak güneydeki sıcak zevk yurduna uzanan, leydiler, lordlar, savaşçılar, büyücüler ve katillerle dolu öykü, korkunç kehanetlerin işaret ettiği bir devirde başlamaktadır. Komplo, trajedi, ihanet, zafer ve dehşet dolu olayların ortasında Starklar'ın, dostlarının ve düşmanlarının kaderi bıçak sırtındadır. Hedef, en ölümcül savaş olan taht oyununda muzaffer olmaktır.

George R. R. Martin türünün sınırlarını zorladığı Taht Oyunları ile bir şaheser ortaya koyuyor. Dünyanın dört bir yanındaki fantastik edebiyat okurlarını kesinlikle memnun edecek epik serinin ilk cildi gizem, entrika, aşk ve macera dolu sayfalarıyla büyülüyor.


"Kendisinden her zaman en iyi işleri beklediğim George R. R. Martin beni asla şaşırtmıyor."
Robert Jordan

"Muhteşem bir öykü, muhteşem bir tarihi fantastik yapıt! Göz kamaştırıcı. "
Anne McCaffrey

"Muhtemelen gelmiş geçmiş en iyi epik fantastik eser. "
Marion Zimmer Bradle

"Döneminin başat fantastik kitabı Okumamak mümkün değil. "
The Denver Post

"George R. R. Martin en iyi bilim kurgu yazarlarımızdan. Taht Oyunları da onun en iyi kitaplarından biri. "
Raymond E. Feist

"Hem romantik hem gerçekçi. "
Chicago Sun-Times

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  850
 • ISBN:
  9789944824354
 • Çeviri:
  Sibel Alaş
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Uğur D. 
 26 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu zamana kadar okuduğum fantastik romanların arasında en farklısını okudum diyebilirim. Yazarın kendi oluşturduğu bir dünya oluşu ve roman içinde anlatılan belli başlı olaylar haricinde de tam manasıyla fantastik roman okudum diyemiyorum. Daha çok 12. YY İngiltre'sinin romanını okudum gibi hissettim kendimi roman boyunca. Çünkü iyi ve kötünün mücadelesinden çok entrikaların döndüğü harika romandı. Neden diye soracak olursanız biliyorsunuz ki en büyük fantastik eser Yüzüklerin Efendisi'dir ama Yüzüklerin Efendisi'nde Rohan'ın veya Gondor'un arka sokaklarını, sokaklarda duran karnı açları veya hırsızları ya da varsa eğer genelevlerini yahut da Gondor'un konseyinin kurulup gelir - gider konuşmalarının konuşulduğu sayfalar okuyamayız yada Gondor'un borcu var gibi cümleler de okuyamayız. Çünkü Yüzüklerin Efendisi ve diğer birçok fantastik eserde sadece gerçek iyiler ve gerçek kötüler vardır ve onurlu iyilerin karanlık kötüye karşı amansız destansı mücadelesi anlatılır. Buz ve Ateşin Şarkısı'nda ise yukarıda saydıklarımın yanında kibirli ve açgözlü insanlar ile oluşan entrikalar romana bambaşka bir hava katmaktadır ve dediğim gibi farklı fantastik özelliğini de buralardan almaktadır. Bende romanı çoğumuz gibi dizisinden sonra keşfettim. İlk sezonu izlememe rağmen (kalanları kitaplardan sonra) 800 küsur sayfa boyunca heyecanlanıp sayfaları arka arkaya çevirmeye başladım. ALLAH'tan HBO Seriyi diziye aldı da(repliklere kadar aynı) bizde Epsilon sayesinde kitapları düzgün bir çeviri ile okuyabiliyoruz. Düzgün çeviri demişken romanın çevirişi başarılı denilecek düzeyde. Roman çevirmenine baktığımda Sibel Alaş ismini görünce ister istemez bir ön yargılı olmuştum sonuçta her ne kadar 95 - 98 yılları arasında şarkılarını beğenerek dinlesek de çevirmen isminde Sibel Alaş'ı görünce insan bir acaba diye düşünüyor. Sibel Alaş'ın ilk çevirişi diye biliyorum sonuç olarak ilk çeviride böyle büyük bir kitabın hakkını Sibel Alaş tamamen vermiş bence. Çeviride hata yokmu tabiki var mesela kilolu bir adamın göbeğinin puding gibi sallanıyor denilmesi veya kazıklar dikilmişti yerine kazıklar kakılmıştı denilmesini garipsemedim desem yalan olmaz. Ama çeviri romanı gerçekten okutturuyor. Sonuç olarak romanı haliyle de serisini kesinlikle okumalısınız.

İsmail Altunbüker 
22 Eyl 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Benim beğenmediğim ilgi duymadığım konular var hep krallıklar falan saçma geliyor bana işin içine sekste girdimi mağra adamları bayram ediyor gibi hissediyorum neyse size keyifli güzel bir okuma diliyorum Türkiye ...

Mahmut 
 12 Eyl 23:35 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle bir Game of Thrones izleyicisi olarak belki çok geç okudum ama yine de fazlasıyla etkilendim kitaptan.

Klasik "ya dizi/film izlemeden önce okuyacaktın abi kitabı" gibi sözler pek işlemedi açıkçası. Başlamadan önce tereddütlerim vardı, olayları biliyorum nasılsa, tat vermeyecek, kendimi kaptıramayacağım diye korkuyordum. Ama buna rağmen, George amca beni etkilenmeyi, kitabın içinde hapsetmeyi başardı.

Karakter tanıtımları, betimlemeler, olay örgüsü... aksiyon, bol entrika, kan ve savaş..
Bu başlıkların hepsi özenle işleniyor... ilmek ilmek.

Diyar'ın büyük hanelerinin taht kavgası sürerken küçük ailelerin onlara olan bağlılıkları.. Bu da bayağı etkiledi beni açıkçası. Her biri başka planlar peşine düşmeden, atalarının boyun eğdiği haneye sadakatlerini sürdürüyor. Bu savaş uğruna olsa bile..

Diyar'da çok fazla Tanrı var. Bu da ayrı ayrı kültürlere bir gönderme gibi. Kim neye nasıl inanıyorsa inansın George amca kendi inandığı Tanrı'sını karıştırmamış eserine. Ve her hane diğerlerinin Tanrı'sına saygılı.

Hanelerin kendilerine ait bir tarihleri, armaları ve sözleri var. Bu özellikler ince ince işleniyor kitapta. Dizide bulamadığımız, göremediğimiz birçok ayrıntıyı öğrenmek insanı mutlu ediyor.

Fantastik öğeler çok fazla yok ve bu durum okuyucuyu sıkmıyor. Her şey tadında. Asla bıktırıcı usandırıcı diyaloglar yok. Okuyucuyu boğmamak için sürekli karakterler arasında geçişler yapılıyor.

Cümlelerime burda son verirken, George amcaya selam eder ve diziyi izleyen herkesin okumasını tavsiye ederim..

Ahmed Yasir Orman 
 02 Nis 2016 · Kitabı okudu · 62 günde · 9/10 puan

Spoiler versem de herkes diziden oradan buradan bir şeyler biliyolardır heralde.
Yıllardır okumayı düşündüğüm bir seriydi. Ama bir türlü kitabı gittiğim kütüphanelerde bulamıyordum. Ocak ayında ise raflarda gezinirken bir anda bu 800 sayfalık tuğla gibi kitap gözüme ilişti. Bu seriye başlamam için bir işaret deyip aldım okumaya başladım. Sürekleyici bir kitap olan bu kitabı diziyi izlememden ötürü yavaş okumak zorunda kaldım. Çünkü ne olacağını diziyi izlediğim için biliyordum. Bu da kitabı okurken oluşacak merak duygusunu neredeyse sıfıra indiriyordu. Heleki bu kitapta merak duygusu çok önemli çünkü hiç beklemediğin bir yerde, en son düşüneceğin bir olay olabiliyor ama diziyi izleyen ben ne olacağını biliyorum. Bu yüzden diziyi izlemememiş arkadaşlara tavsiyem önce kitabı okuyun sonra diziyi izleyin böyle yaparak her ikisinden de daha fazla zevk alacaksınız.
Kitap gerçek dünya da değilde yazarın yarattığı bir dünya da geçse de gerçek dünyanın orta çağına krallıklarıyla, entrikalarıyla ve daha bir sürü şeyiyle çok benziyor. Yazar bu kendiyarattığı dünyayı o kadar güzel hazırlamış ki ara sıra ben de şu haritada bir yerde bir gün geçirsem demeden edemiyorsunuz. Bir de kitabı okurken ister istemez bir tarafı tutma ihtiyacı duyuyorsunuz. Benim favori hanedanım Starklardı. En sevdiğim karakterler ise ise Tyrion Lannister, Daenerys Targaryen ve John Kar(Abi kitapta niye Snow’u translate ettiniz ki bütün coolluk ortadan kalkıyor kar olunca.) Okurken en çok beni şaşırtan karakterlerin yaşları oldu. Ben diziyi izlerken koca koca insanlar diye düşündüğüm karakterler meğer daha 12-13 yaşında olduğunu öğrenince şok geçirmedim değil. Tabi o zamanın şartlarında insanlar daha hızlı olgunlaşıyor. Haliyle 15 yaşındaki bir Stark’ın koca bir orduyu yönetmesi o kadar da şaşırtıcı bir durum değil. O günün 15lisi günümüzün bilgisayar başındaki ana kuzusu 15’lisiyle asla kıyas bile edilemez.
Bir de kitap da kralın yanındaki hainler yok mu? O hadımla, kraliçe en sinir olduğum karakterlerdi. Çıkarları için yapmayacakları şey olmayan bu iki kişi tüm entrikalarda başı çekebiliyor tabi salak Robert bir şey çakmıyor. Neyse çok uzatmadan bitireyim incelemeyi. (Zaten serinin diğer kitaplarında daha fazla açarım) Bu kitapta serinin sadece 2 yıla yakın bir bölümü işlendi. Bakalım bu ay serinin 2. Kitabını da okuyacağım. İlk kitap tamamen diziyle paraleldi. Şimdi artık bazı farklılıklar görecekmişim. Umarım beğenirim.
http://ahmedyasirorman.blogspot.com.tr/...f-thrones-kitap.html

ela demir 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kesinlikle şahane olan serinin ilk kitabı. Fantastik edebiyatı cok seven biri olarak hep okumayı düşünmüştüm ama seriye başlarken bu kadar iyi olacağını tahmin etmemiştim. Kitabı okuduğumda G. R. R. Martin'e büyük saygı duydum. Bu kadar fazla aile, bu kadar fazla karakter oluşturması ve bu kadar fazla olayı mükemmel bir bicimde bağlaması takdire şayan. Özellikle olayların tek bir karakterin tarafından değil de bir çok karakterin tarafindan anlatılması çok hoşuma gitti. Bu şekilde yazar taraf tutmamış ve bizim kimin neyi neden yaptığını anlamamızı sağlamış. Ama eksi olarak da karakterlerin yaşlarının küçük olması diyebilirim.

Bu kitap fantastik edebiyat sevmeyen biri tarafından da çok rahat sevilebilir çünkü yazar hem fantastik bir dünya yaratıp fantastik bir kitap yazmış hem de taht mücadelesi, entrika vs yazıp epik bir kitap oluşturmuş. Bu da çok hoşuma gitti.

Diziyi de izledim. Sevdiğim bir dizidir. Genelde kitapların uyarlamalarını beğenmem ( Özellikle Harry Potter uyarlamaları kalbimde yaradır). Ama HBO güzel uyarlamış. Yine de diziden kitaptan aldığım keyfin yarısını alamadım. Bu yüzden dizisini izlediyseniz bile okumanızı öneririm.

Necat Serat Hazımoğlu 
23 Ağu 13:04 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

George R.R. Martin'in göz bebeği olan serinin ilk kitabı. Entrika, aşk, taht ve güç kavgasını fantastik bir biçimde aktaran harikulade bir eser.

Fatima Abbasova 
24 Ağu 20:00 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mükəmməl.

Targaryen'lər və Stark'lar arasında gedib-gəlirəm. Hər ikisi də möhtəşəmdi.

Kitabda ən sevdiyim hissələr Tyrion Lannister'in olduğu yerlər idi.

Ən çox qəribsədiyim Jon Snow'un Jon Kar (kitabı türkçə oxuduğum üçün) olaraq, çevrilməsi idi.

Serialın özünə də baxıram. Amma kitab qədər ləzzət eləmədi.

maviş gündoğdu 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

izlemeyi sevmiyorum ben.Kitap okuyup yasamak varken, uzaktan seyretmek mantıklı gelmiyor bana.Ben arya olmayı seviyorum,kucucuk bedenindeki kocaman cesaretiyle.tyrion olmayı seviyorum,keskin zekasıyla.jon snow olmayı seviyorum kabullenisiyle.varys,cercei,daenerys olmayı seviyorum.hayatlarına ortak olmayı.. insan kötü karakterleri bile sever mi ? Sevdim işte.. İçim isindi.. Ölümlere üzüldüm.. yasananlara sasirdim.. ve beni kendine hayran birakti taht oyunlari.. Ve şuan şeytan dürtüyo beni.. Birak diger kitaplari seriyi bitir diyor.. ☺

Yağmur 
05 Şub 20:50 · Kitabı okudu · 42 günde · Beğendi · 10/10 puan

O kadar sayfa nasıl bitti,bilmiyorum.Her gün biraz biraz okuyarak bitti ama heyecanla okudum.Dizisinden daha güzel.Spoi içerir.

Sürükleyicilik ve kurgunun sarması açısından gayet başarılı bir kitap.Tasvirler güzel,ne insanı bezdirecek kadar çok ne de bilmediğimiz bu dünyayı hayal etmemizi engelleyecek kadar az bir tasvir var.Tam kıvamında idi,her şey.Anlatımın sahneler halinde gitmesi ve aynı anda eşzamanlı olarak bir çok olayın gerçekleşmesi akıcılık Ve sürükleyicilik açısından harika idi.Aksiyon açısından son derece doyurucu ama sürprizleri beklediğim gibi değildi.

Karakter odaklı bir kitap.Dönüşümlü olarak ana karakterler arasında geçişler yapılıyor Ve arada cümlelerde karışıklık yaratan bir kitap oldu,benim için.Tekrar tekrar okuduğum yerler oldu.Her bir bölümde bir karakterin zihnine yerleşip oradan olayları görüyor, yaşıyor yazar; karakterin düşüncelerine ve duygularına şahit oluyoruz.Örneğin;adamın kafasını uçurdum değil, kafasını uçurdu gibi.

Tavsiye ederim.Biraz zor olsa da güzel bir kitaptı.Keyifli okumalar.

Ayfesa 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Olağanüstü olup olmaması tartışılır bence. Dizi bu kitabın birebir kopyası. İyi ve kötü iç içe geçmiş. Ayrıca hepsi de acınası durumdalar. Ve o kadar küçük yaşta olmaları kitaba daha olumlu yaklaşmamı önlüyor. Sonuçta kitaptaki yaş ortalaması 13. Yazar türdeşlerinin izinden gidip kitaptaki her bir kahramanı -düzinelerce olmasına rağmen- tek tek avlamayı düşünüyor bana kalırsa. Kitap gerçekçi ve taraf tutmuyor.

Kitaptan 153 Alıntı

ela demir 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Nereden geldiğini, kim olduğunu asla unutma, çünkü etrafındaki kimse unutmaz bunu. Kendi gerçeğini güce çevir. Böylece hakkındaki gerçek asla zayıf noktan olmaz. Gerçeğin senin zırhın olsun ki, kimse seni o gerçeği kullanarak incitemesin. "

Taht Oyunları, George R. R. MartinTaht Oyunları, George R. R. Martin
Yaren Sarı 
25 May 00:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer birini ölüme mahkum ediyorsan, gözlerinin içine bakıp son sözlerini duyacak kadar cesaretinin olması gerekir.

Taht Oyunları, George R. R. Martin (Epsilon yayın evi. Ned stark)Taht Oyunları, George R. R. Martin (Epsilon yayın evi. Ned stark)
Esma Tezgi 
28 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazı sırların açığa çıkmaması daha güvenlidir. Bazı sırlar en güvendiğin en sevdiğin insanlarla bile paylaşılamayacak kadar tehlikelidir.

Taht Oyunları, George R. R. MartinTaht Oyunları, George R. R. Martin
Yağmur 
05 Şub 20:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ben annemin kim olduğunu bilmiyorum," dedi Jon.
"Bir kadın olduğu şüphesiz. Genelde öyle olur."

Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 65)Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 65)
Gözde Onan 
20 Eyl 01:06 · Kitabı okuyor · Beğendi

"... Bir zamanlar gökyüzünde iki tane ay varmış ama bir tanesi güneşe fazla yaklaşmış ve sıcaktan çatlamış. Binlerce ama binlerce ejderha güneşe doğru savrulmuş ve alevleri yutmuş. İşte bu yüzden alev soluyorlarmış. Bir gün, gökteki bu ay da güneşe yaklaşıp çatlayacak ve ejderhalar geri dönecek."

Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 255)Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 255)

Kitapla ilgili 3 Haber

Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar. Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın:
G.R.R. Martin’in Okurlarına Dizide Göremeyecekleri Sürprizleri Var
G.R.R. Martin’in Okurlarına Dizide Göremeyecekleri Sürprizleri Var George R.R. Martin yeni kitabı Winds Of Winter’da bizleri dizide göremeyeceğimiz sürprizlerin beklediğini müjdeledi.
G.R.R. Martin: “Yazar Kilitlenmesi Değil, Dikkat Dağınıklığı Yaşıyorum”
G.R.R. Martin: “Yazar Kilitlenmesi Değil, Dikkat Dağınıklığı Yaşıyorum” George R.R. Martin, Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin uzun zamandır beklenen altıncı kitabını bir türlü bitirememesinin sebebini “dikkat dağınıklığına” bağladı.