Takıntılarla Başa Çıkma Obsesif Kompulsif Bozukluğunuzu Kontrol Altına Almanın Yolları

10,0/10  (2 Oy) · 
15 okunma  · 
4 beğeni  · 
1.314 gösterim
"...OKB üzerine yazılmış en iyi kitaplardan biri"
-Robert L. Leah-

Tekrarlayan eylemlerinizi ve zorla zihninize giren düşüncelerinizi tanımayı ve bunlarla başetmeyi, istenmeyen düşüncelerle ilgili korkularınızdan kurtulmayı, kaygılarınızı azaltmayı, takıntılı düşünmeyle ilgili duygusal rahatlama yolları bulmayı öğrenebilirsiniz.

Takıntılı düşünceleri yönetmede etkisi kanıtlanmış teknikler
hepimizin zaman zaman sıra dışı düşünceleri olur. Örneğin, gözümüzün önüne şöyle bir görüntü gelir; akan trafikte arabamızı birdenbire ters bir yöne doğru sürebiliriz ya da akşam yemeği hazırlamakta kullandığımız bıçağı alıp sevdiğimiz birine zarar vermek için kullanabiliriz. Birçoğumuz, bu tür düşünceleri hiç önemsemez, ama bazılarımızın zihni sürekli bunlarla meşgul olur. Ya bir kazaya sebep olursam? Ya bakımını üstlendiğim birine zarar verirsem?

Şiddet içeren, hoş olmayan, dine saygısızlık içeren düşüncelerden ne kadar deneseniz de kurtulamıyorsanız, bu kitap size yardımcı olabilir. Bu tür takıntılı düşünceler, obsesif-kompulsif bozukluğun (OKB) belirtileri olabilir. OKB tanısı almışsanız ya da tanı almamış olsanız da bu tür düşünceleriniz varsa, bu kitaptaki güvenli ve etkili teknikler tekrar huzura kavuşmanız için size yardımcı olabilirler.

Takıntılı düşünceleri yönetme süreciniz, takıntılı düşüncelerin neden ısrarcı olduklarını ve bu düşünceleri tedavi etmek için profesyonellerin kullandıkları yolları keşfetmekle başlar. Kendi takıntılı düşüncelerinize anlam vermeyi de öğrenirsiniz - bu düşünceleri neyin tetiklediğini ve bu düşüncelerle başa çıkmak için halihazırda ne yaptığınızı. Ardından, kitap sizi, takıntılı düşüncelerinizi yönetmenize yarayacak ve bu düşüncelerin yaşam kaliteniz üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlayacak bir dizi güvenli ve kontrollü yüzleşme egzersizine doğru yönlendirecektir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789759893767
 • Orijinal Adı:
  Overcoming Obsessive Thoughts: How to Gain Control of Your OCD
 • Çeviri:
  Pınar İşçen
 • Yayınevi:
  Psikonet
 • Kitabın Türü:
Yağmur 
11 Şub 16:41 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bence bu kitap psikoloji okuyan öğrenciler ve psikologlara özel yazılmış bir kitap.Hatta bu yayınevinin bütün psikoloji ile ilgili bütün kitapları öyle.Ama merak eden var ise okumasını tavsiye ederim.Güzel bir kitaptı.Obsesif kompulsüf bozukluğunun tanımı,tedavi şekli,neler yapılmalı,nasıl bir yol izlenmeli ve birçok şey anlatılıyor.Obsesif kompulsif bozukluğunun çeşitleri de anlatılmış.Bende psikolojik hastalıkların hepsinde bir uzman psikoloğa başvurmak gerekir.Çünkü bu hastalık sürecinde en doğru şeyi yapmak için yardım almak şart.Keyifli okumalar. :)

Halit KÜÇÜK 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Takıntı sorunu yaşayan arkadaşlara şiddetle öneririm. Hatta herkes okusun. Hiçbir şeyi takıntı yapmam diyen var mı içinizde? Mutlaka yararlı olur.

Kitaptan 11 Alıntı

Yağmur 
11 Şub 16:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ama önce bir uyarı: Ciarrocchi (1995); "terapide yapılanlar ahlaki ya da dini açıdan bir şekilde yanlış olabilir." şeklindeki bir inancın tereddütlü insanlara özgü olduğunu bildirmektedir. (sf.80)

Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 118 - Psikonet Yayınları)Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 118 - Psikonet Yayınları)
Yağmur 
11 Şub 16:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Cesaretin,sadece bir şeyden korkmamak olmadığını bilmeniz önemlidir;cesaret aynı zamanda,bir şeyden korkmak ama onunla bir şekilde yüzleşmektir.

Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 185 - Psikonet Yayınları)Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 185 - Psikonet Yayınları)
Yağmur 
11 Şub 11:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Psikolog Dr. Eric Klinger(1996) tarafından yapılan araştırmalar,ortalama bir kişinin 16 saat uyanık kalınan bir günde 4000 adet birbirinden bağımsız düşüncesi olduğunu göstermektedir.

Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 32 - Psikonet Yayınları)Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 32 - Psikonet Yayınları)
Yağmur 
11 Şub 11:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

NELER TAKInILARDIR?

-Zihninizden geçen kelimeler,kuşku da içerirler,örneğin: "ya ... ise?", ".... yaptım mı?", "... mıydı?"
-Zihinsel görüntüler,zihininizde aniden beliren bir rsim gibi
-Dürtüler,ya da bir şeyi yapmak için ani şiddetli arzu

Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 27 - Psikonet Yayınları)Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 27 - Psikonet Yayınları)
Yağmur 
11 Şub 11:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Peki,"normal" takıntılar ile OKB'deki takıntılar arasındaki fark nedir?En temel fark,OKB'li kişiler daha çok sayıda takıntı bildirirler ve onların takıntıları daha yoğundur;sıkıntı yaratır ve kontrol etmesi güçtür.

Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 34 - Psikonet Yayınları)Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 34 - Psikonet Yayınları)
Yağmur 
11 Şub 11:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

OKB'li kişiler üzerinde yapılan bir çalışmanın sonucunda listelenen tedaviyle ilgili endişelerden bazıları aşağıda belirtilmiştir (Purdon,Rowa ve Antony,2004):
-"Tedavi etkili olmayacak ve ümitsiz bir vaka olacağım."
-"Biraz iyileşmem durumunda,başkalarının benimle ilgili ve benim karşılayamayacağım beklentileri olacak."
-"Zihnimden attığım geçmiş deneyimlerimi yeniden yaşama konusu beni endişelendiriyor."
-"Tedavinin benim belirtilerimi kötüleştirmesinden korkuyorum."
-"Değişmem durumunda,eşimin ve ailemin yeni halimi sevmemesinden korkuyorum."

Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 78 - Psikonet Yayınları)Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 78 - Psikonet Yayınları)
Yağmur 
11 Şub 10:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Erkekler ve kadınlarda OKB görülme oranı hemen hemen eşittir,ancak OKB çocuklukta başlamış ise bu oran değişir ve erkeklerde daha çok görülür.OKB'nin başlama yaşı ise genellikle 18-24 yaş aralığındadır.

Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 13 - Psikonet Yayınları)Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 13 - Psikonet Yayınları)
Yağmur 
11 Şub 10:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek bir tanı alacak kadar ciddi sıklıkla olmasa da birçok kişi takıntı ve zorlantılarından ötürü acı çekmesine rağmen,obsesif-kompulsif bozukluk(OKB) toplumun yüzde 1 ya da 2'lik bir bölümünü sıkıntıya sokmaktadır. (Clark,2004)

Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 13 - Psikonet Yayınları)Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 13 - Psikonet Yayınları)
Yağmur 
11 Şub 10:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bilişsel davranışçı terapide elde edilen kazanımlar ise,hayat boyu sürecek beceriler öğretilmesi sebebiyle daha uzun sürelidir.

Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 19 - Psikonet Yayınları)Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 19 - Psikonet Yayınları)
Yağmur 
11 Şub 11:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Daha açık bir ifadeyle,bilişsel davranışçı müdahaleler aşağıdakileri amaçlamaktadır;
-Bir takıntının hatalı yorumunu dengeli bir değerlendirmeyle yer değiştirmek
-Zorlantıları ya da diğer nötrleşme stratejilerini engellemek ya da ortadan kaldırmak
-Ne kadar iğrenç ya da acayip olursa olsun takıntıları herhangi bir olumsuz sonuç olmadan kendi halinde bırakabilmeyi öğretmek

Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 59 - Psikonet Yayınları)Takıntılarla Başa Çıkma, Christine Purdon (Sayfa 59 - Psikonet Yayınları)
2 /