Takip Sherlock Holmes

7,3/10  (8 Oy) · 
34 okunma  · 
5 beğeni  · 
518 gösterim
Sherlock Holmes, tümdengelim yöntemini çok iyi kullanmasıyla, sorduğu soruların cevaplarının birbiriyle tutarlı bir bütün oluşturmasına dikkat eder, yani yöntemindeki fark, ipuçlarını bir araya getirip bir çözüm bulmak yerine, elindeki ipuçlarından anlamlı bir bütüne ulaşmaya çalışmaktır. Bunun yanı sıra kendi kendine yaptığı laboratuvar araştırmaları sonucunda elde ettiği bilgileri tekil olaylara uygular ve sigara izmaritlerinden, el yazılarından, ayak izlerinden ve her türlü bilgi kırıntısından sonuca ulaşır. Bu da Sherlock Holmes'i daha da ilginç bir hale getirmekte ve ilgi uyandırmaktadır.

"Çözülmesi en zor suçlar, nedensiz işlenenlerdir."
-Sherlock Holmes-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789752544659
 • Çeviri:
  Uğur Gülsün
 • Yayınevi:
  Neden Kitap
 • Kitabın Türü:
Sadık Kocak 
10 Ağu 17:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aynı yazarın Bir Kimlik Vakası isimli kitabının neredeyse aynısı. Zaten kitaptaki ilk hikayede bu isimle başlıyor. Orada mesela anlatılan bir Hikaye de buradaki kitabın 2. kısmını oluşturuyor.
Kitap 2 kısıma bölünmüş. 1. kısımda 5 farklı hikaye var ve bunlar fena değil. Bunlardan 2 tanesini Bir Kimlik Vakası kitabından anımsamıştım zaten. 2. kısım hakkında konuşalım. Orada da 11 bölüm var ve tek hikaye geçiyor. Orası da az önceki cümlemde bahsettiğim kitabın 2. hikaye kısmı işte.
Aslında kitap güzel. Hikayeler tutarlı ve şaşırtıcı. Ancak ben hani bu sefer beğendim diyemeceğim ama benim ki hikayelerin kötü olmasından değil, zaten okumuş olduğum hikayelerin olmasından ve bunları yeniden okumuş olmaktan geçiyor. Yoksa kitaba gelip de 'Okuyarak zamanınızı boşa harcayın' diye saçma bir yorumda bulunacak değilim. Hatta Sherlock serisini kısa hikaye olarak daha çok severim, aynı kitapta birbirinden faklı hikayeler var derseniz, sizin için harika bir kaynak diyebilirim. İyi okumalar dilerim..

Kitaptan 1 Alıntı

Sadık Kocak 
10 Ağu 16:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Goethe
Iı n'y a pas des sots si incommodes que ceux qui ont de l'esprit.
Zihindeki aptallıklar kadar tehlikeli aptallık yoktur.

Takip, Arthur Conan Doyle (Sayfa 240)Takip, Arthur Conan Doyle (Sayfa 240)