Talat Paşa'nın Evrak-ı Metrükesi

10,0/10  (1 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
658 gösterim
Çok Konuşulan Ama Ortaya Çıkmayan Belgelerin Işığında Tarih Yeniden Yazılacak!..

Bu kitap, Türkiye'de gündemin değişmez dertlerinden biri haline gelen 1915'teki Ermeni tehciri konusunda tehcirin mimarı Sadrazam Mehmed Talât Paşa'nın özel arşivinde bulunan ve bugüne kadar yayınlanmamış olan belgelerden meydana geliyor. Paşa, tehcir öncesindeki Ermeni nüfusu, kaç Ermeni'nin nereden nereye gönderildiği ve tehcir sonrasındaki Ermeni nüfusunun ne olduğu gibi senelerden buyana tartışılan konulara, şahsi kayıtlarına dayanarak bizzat cevap veriyor.

Murat Bardakçı'nın, başta Talât Paşa olmak üzere, İttihad ve Terakki Partisi'nin liderlerinin ailelerinden elde ettiği bu belgelerin yayınlanmasıyla, Ermeni tehciri ile ilgili gerçek sayılar ilk kez ortaya çıkmış oluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789752895607
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Vedat Baysal 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Talat Paşa'ya ait "kara kaplı defter", muhtelif mektuplar ve eşi Hayriye Hanım ile Murat Bardakçı'nın yaptığı söyleşinin yer aldığı kitap, özellikle Ermeni olayları ile ilgilenen araştırmacılar için değerli bir başvuru kitabı. Kitabın belgelerden oluşması akademik bir değer verdiği gibi ikinci bölümde yer alan mülakat kitaba bir anı özelliği de katıyor. İmparatorluğun son dönemleri hep acılarla dolu olduğu için o döneme ilişkin tüm kitaplar beni hüzünlendirmektedir. Özellikle Talat ve Enver Paşaların çok vatanperver ve dürüst insanlar olduklarına inanıyorum ama yeterince realist olmamalarının ya da çaresizliklerinin sonucu girdiğimiz cihan harbi ülkeyi büyük acılara ve felakete sürüklemiştir.

Burak CAN 
 27 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ermeni ve Rum tehcirleri hakkında rakamsal veriler ile dolu bir kitap. Mektuplaşmalar ile İttihat ve Terakki üyelerinin nerelerde oldukları,kimler ile irtibat halinde bulundukları. Ülkeden çıkmış bile olsalar,ülkede ki duruma ne katkılarda bulunabiliriz soruları ve bu sorulara yüzlerce düşünceyi anlatıyor. İttihat ve Terakki hiç bir zaman muhalefette olmayı kabul etmediğini ülke dışında oldukları bile görebiliyorsunuz. Neler yaparak tekrardan Fırka toparlanabilir diye bulundukları yerlerde kongreler yapma çabaları,iktidarda kendileri olmasa bile ülke içinde kalan İttihatçıları tekrardan başa geçirme çabaları..... Sevdikleri kadınlar ile özlemlerini,hasretlerini anlatan mektuplar....Kısacası bir grubun son çırpınışları,son mücadeleleri ve hazin ölümleri.

Kitaptan 1 Alıntı

Vedat Baysal 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Paşa'nın evrakı dikkatli bir şekilde incelendiğinde, tehcirin geniş çaplı bir yer değiştirme olduğu görülür. Meselâ, Van'daki Ermeni nüfusun bir kısmı İzmit'e, İzmit Ermenileri'nin bir bölümü Kütahya'ya, Kütahya'dakilerin bazıları da Afyon'a nakledilmekte; benzer nakiller birçok vilayette uygulanmakta ve dolayısıyla, tehcirin Ermeni nüfusun yoğun bulunduğu bazı bölgelerdeki Ermeniler'i imparatorluğun başka bölgelerine dağıtma maksadına yönelik olduğu anlaşılmaktadır.

Talat Paşa'nın Evrak-ı Metrükesi, Murat Bardakçı (Sayfa 13)Talat Paşa'nın Evrak-ı Metrükesi, Murat Bardakçı (Sayfa 13)