Talim'ül Müteallim Medrese Usulü Kelime Manalı

8,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
152 gösterim
İmam Burhanuddin ez-Zernuci Talim-ül Mütealim arapça Metin Toplu Tercüme ve Kelme Anlamlı Tercüme: Ali Kara İmam-Fakih Burhanuddin veya Burhanul İslam ez-Zernûcî, Hidaye isimli fıkıh kitabının müellifi Burhanuddin Merğınanî (Rahmetullah aieyh)''in talebesidir. Zernücî hakkında fazla bir bilgimiz yok, ancak Hanefi fukahasından olduğunu, Maverâun-Nehr (Buhara Semerkand) bölgesinde islamın yükseliş dönemlerinde yaşadığını biliyoruz. Hicri altıncı asrın sonlarında ve yedinci asrın başlarında yaşamıştır. (H. 620, Miladi 1223) Müellifin bu kitabı alanında nefis bir eser olup pek çok faideleri bir araya toplamıştır. Talebe ve ilim ehli için lazım gelen her hususu kitabına sıkıştırmıştır. Pek çok âlimler kitab hakkında kapsamlı, faydalı, hacmi küçük fakat içeriği geniştir, demişlerdir. Aynı zamanda müellif vaazı nasihat, tasavvuf sahasındada söz sahibidir. Kitabındaki konular gözden geçirilirse takvası, ihlâsı ve tasavvufi düşünce sahibi olduğu anlaşılır. Zernuci’nin ders okuduğu hocalardan bazısı: Rukneddin Muhammed bin Ebu Bekir bin İbrahim, Şir''atul islam isimli eserin müellifidir. Kâsâni, Kâdıhan, Merğınâni, Nisaburi, Sididüddin Şirazi. Bu zatlar Hanefi fıkhında zamanlarında meşhur olmuşlar ve pek çok talebe yetiştirmişlerdir. Allah''u Teâlâ hepsine rahmet eylesin.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786056196348
 • Yayınevi:
  Şifa Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 16 Alıntı

Selenay 
11 Mar 10:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi nefsini islah et . Eğer o nefsi bir şeyle meşgul etmezsen , nefsin seni meşgul eder ...

Talim'ül Müteallim Medrese Usulü Kelime Manalı, Burhaneddin Ez-Zernuci (Sayfa 209)Talim'ül Müteallim Medrese Usulü Kelime Manalı, Burhaneddin Ez-Zernuci (Sayfa 209)
Namütenâhi 
02 Mar 20:57 · Puan vermedi

Zira ilim insanlığa mahsustur.İlimden başka bütün hasletlerde insanlar da hayvanlar da ortaktır.Cesaret,atılganlık,kuvvet,şefkat gibi sıfatlarda insanlarla hayvanlar ortaktır.Fakat ilim müstesnadır.

Talim'ül Müteallim Medrese Usulü Kelime Manalı, Burhaneddin Ez-Zernuci (Sayfa 36)Talim'ül Müteallim Medrese Usulü Kelime Manalı, Burhaneddin Ez-Zernuci (Sayfa 36)
Namütenâhi 
 02 Mar 20:47 · Puan vermedi

Hamd İle Şükür Arasındaki Fark
Hamd ile şükür arasında fark vardır.Hamd,yalnız dil ile yapılır,şükür ise hem dil,hem kalp,hemde diğer vasıtalar ile yapılır.Şükrün ayrı bir özelliği de sadece nimetler karşılığında yapılmasıdır.Hamd ise hem nimette hem de nikmette(cezada) kullanılır...Her hamd şükürdür,fakat her şükür hamd değildir.Her zaman hamd yapılır fakat her zaman şükür yapılmaz.Yani hastalık halinde de sıhhat halinde de «Elhamdü lillah» denilir.Fakat hastalıl halinde «Ya Rabbi şükür» denilmez.Sadece sağlıklı durumda ve nimetlere kavuşunca şükür yapılır.Çünkü şükür şükredilen şeyin artmasına sebeptir.Dolayısıyla,hastalığa ve belâya şükredilirse artmasına sebep olur.Her şükredilen yerde hamdedilir,fakat her hamdedilem yerde şükredilmez...

Talim'ül Müteallim Medrese Usulü Kelime Manalı, Burhaneddin Ez-Zernuci (Sayfa 27 - Sahhaflar Kitap Sarayı)Talim'ül Müteallim Medrese Usulü Kelime Manalı, Burhaneddin Ez-Zernuci (Sayfa 27 - Sahhaflar Kitap Sarayı)

Fakirlik
İlk dönemlerde insanlar önce bir sanat öğrenirler, ondan sonra ilim öğrenimine başlarlardı ki, başkalarının mallarında gözleri olmasın. Bir atasözünde şöyle denilmiştir:

«İnsanların malı ile ihtiyacını gideren fakir olmuştur.»

Talim'ül Müteallim Medrese Usulü Kelime Manalı, Burhaneddin Ez-Zernuci (Sayfa 141 - Yunus Vehbi Yavuz Tercümesi)Talim'ül Müteallim Medrese Usulü Kelime Manalı, Burhaneddin Ez-Zernuci (Sayfa 141 - Yunus Vehbi Yavuz Tercümesi)
2 /