Tanrı Kimseyi Duymuyor

Özen Yula

Tanrı Kimseyi Duymuyor Konusu

Çağdaş Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden biri olan Özen Yula, Tanrı Kimseyi Duymuyor’da insanlık adına bir yakarışı gözler önüne seriyor. Bastırılmış cinsellik, şiddet, aşk ve namus kavramlarının önplana çıktığı bu öykülerde, Tanrı tarafından terk edilmiş olanların toplumdan dışlanıp nasıl yok saydıklarına şahit oluyoruz. Kahramanların birçoğu farklı çağ ve coğrafyalarda yaşamış olsa da aslında her biri kendi “Tanrı”sını arayan insanlar. Özen Yula; iç içe geçmiş, acı umutsuzluk barındıran öykülerde, okuyucuyu da kendi “Tanrı” anlayışını sorgulamaya davet edip içindeki bastırılmış duyguları gün yüzüne çıkarıyor.
Yazar:
Özen Yula
Özen Yula
Tahmini Okuma Süresi: 4 sa. 42 dk.Sayfa Sayısı: 166Yayınlanma Tarihi: Nisan 2011İlk Yayınlanma Tarihi: Ocak 2005Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752898615Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

7.610 üzerinden
9 Puan · 1 İnceleme

Tanrı Kimseyi Duymuyor Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Erkan Demirci

Erkan Demirci

@Noird
·
02 Mart 2021 21:45
8/10 puan verdi
Özen Yula bu kez alışılmış tarzının dışında daha sert öyküleriyle karşımızda. Kadim zamanlardan günümüze uzayan, coğrafyanın değiştiği, kurbanların başkalaştığı ama hep bir zulmün devam ettiği öyküler bunlar. Bu sertlik dolayısıyla da yazar her zaman bol bol kullandığı o muzip dilden vazgeçmiş (Sonlara doğru yine dayanamayıp aralara serpiştirmiş). Aşk hakkında; vurucu, keskin bıçak kıvamında tanımlamaları için bile okunacak kitap. "Hayatta bir kere çok âşık oldum, sevgilim. Oturup uzun uzun konuşamadık seninle bunları. Ne tuhaf, artık konuşamayacağız da! Çok ağır bir aşk geçirdim. Kendimi de, karşımdakini de öldürmeye hazırdım. Ağır hastaydım sevgilim. Yirmili yaşlarındaydım. Daha önce hiç gerçek aşk yaşamamıştım. İlkinin bu olması kısmetimdeymiş. Ne desem boş. Tutkuymuş. Giderek daha da beter bir hale geldi. Bir gün baktım ki yaşayan ben değilim artık. Çoktan bu bedeni terk etmişim. Başka bedenlere misafirmişim. Deli gibi özleyerek, beraber olmayı arzulayarak, onu herkesten kıskanarak, kendimden nefret ederek, ona taparak, mide ağrılarıyla geceler, geceler, geceler geçirerek onulmaz bir hastalığın kollarına bırakmışım kendimi. O ise bunlardan pek memnun, ama kafası karışık biçimde, başka hayatlar, başka ilişkiler yaşamakta. Eyvallah! ona da eyvallah!
3 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 64.3
Erkek% 35.7
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Özen Yula
Özen YulaYazar · 15 kitap
Özen Yula, Eskişehir'de doğdu. Lise eğitimini ABD'de Oregon'da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını Ankara Üniversitesi Tiyatro Anabilim Dalı'nda tamamladı. Bir süre New York'ta bulundu. Oyunları İngilizce, Almanca, Fransızca, Bulgarca, Fince, Lehçe, Japonca, Rusçaya çevrildi; turnelerle Almanya, Avusturya, İngiltere, Hollanda, Japonya, Mısır gibi ülkelerde sahnelendi. Ay Tedirginliği ile sonuncu Bonn Bienali'nde ve Viyana'da 'kontext:Europa' Festivali'nde Türkiye'yi yazar olarak temsil etti. Gayri Resmi Hurrem Berlin'de Tiyatrom Topluluğu tarafından sahnelendi; Bulgaristan'da okuma tiyatrosu yapıldı. Aşk Evlerden Uzak Lehçeye çevrildi; Polonya'da Dialog dergisinde basıldı. Sahibinden Kiralık Sorbonne Üniversitesi'nde karşılaştırmalı çeviri olarak yapıldı. Bir hikayesi İngilizceye çevrildi; Kanada'daki Descant dergisinin Türkiye Özel Sayısı'nda basıldı. İki arkadaşı ile yazdığı Eksik Defter, Tuhaf Kitap İngilizce, Fransızca, Türkçe olarak basıldı; Lüksemburg'da satışa sunuldu. Şimdi İstanbul ile Ankara'da yaşıyor. Serbest yazarlık ve tiyatro yönetmenliği yapıyor.

Tanrı Kimseyi Duymuyor Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Neri Antş

Neri Antş

@NeriAnts
·
17 Ocak 22:27
“Hem yazan hem okuyan için bazen çaredir yazı. Bazen de biçaredir yazı.”
53 etkileşim
Demet

Demet

@Demet_Erguunn
·
12 Ocak 2021 23:52
Hayatı beceremeyen çocuklardanım.
51 etkileşim
Ayşe Çeribaş

Ayşe Çeribaş

@AyseKrkbs
·
14 Ekim 13:33
Susup zamanı dinlemeli bazen. İnsan dediğin bu yalan zamanında susmasını bilendir.
5 etkileşim
Ayşe Çeribaş

Ayşe Çeribaş

@AyseKrkbs
·
14 Ekim 23:06
İnsan, insanda neyi ararsa onu bulur.Bir hazinedir insanın içi. İyi-kötü her şey orada.
4 etkileşim
Ayşe Çeribaş

Ayşe Çeribaş

@AyseKrkbs
·
14 Ekim 22:28
Tuhaf şeylerle büyüyünce insan, yalnızca tuhaf olmayan şeylerden ürküyor.Belki de yanılıyorum. Bilmiyorum . Belki de bir tek şeyi anladım bunca zamandır: Sen hayatı seçmiyorsun, yalnızca şeçtiğini sanıyorsun. Oysa hayat seni seçiyor, istediği yere götürüyor, ister kader de,ister Allah, istersen kendi adını ver, bir şey insanı alıp bambaşka biçimlerin içine yerleştiriyor.Şaka gibi, yalan gibi bir şey şu “hayat” dedikleri.
2 etkileşim

Tanrı Kimseyi Duymuyor İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok