·
Okunma
·
Beğeni
·
2308
Gösterim
Adı:
Tanrı Matematikçi mi?
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752112001
Orijinal adı:
Is God a Mathematician?
Çeviri:
Berna Gülpınar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Yukarıdaki sözü Platon söylemişti. Nobel ödüllü Eugene Wigner, "Nasıl olur da matematik doğa yasalarıyla bu denli uyumlu olabilir?" diye sormuştu. Ve yine büyük düşünür Descartes, "Matematiksel olarak kanıtlanamayan hiçbir şeyi doğru olarak kabul etmem!" demişti. Eski çağlardan bu yana tüm bilim insanları, filozoflar, soyut bir disiplinin doğal dünyayı böylesine kolay bir biçimde açıklamasını hayretle karşılamışlardır. Dahası matematik, zamanında bilinmeyen ve bugün varlıkları kanıtlanan atom zerrecikleri ve kozmik fenomenler hakkında da kehanetlerde bulunmuştur.

Matematik bir buluş mudur yoksa keşfedilmiş bir bilinmeyen mi? Einstein'ın iddia ettiği gibi matematik deneyimlerden bağımsız, insan zihninin ürettiği soyut bir kavram olsaydı, içinde yaşadığımız dünyayı böylesine mükemmel ve kesin bir şekilde tarif edebilir miydi? Veya kehanetlerde bulunabilir miydi? Hubble Uzay Teleskopu Bilim Enstitüsü Başkanı Mario Livio, Pisagor'dan günümüze dek uzanan matematiksel düşünceleri inceleyerek, aklımızı kurcalayan soruları zekice yanıtlıyor. Bu harika kitap, insan zihninin derinlikleri ile bilim dünyası arasındaki ilişkiyi merak edenler için eşsiz bir rehber olacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
320 syf.
·4 günde·7/10
Matematiğin temelini oluşturan teorem ve aksiyomların tarihsel gelişimini akıcı ve anlaşılır bir dille anlatan kitap. bilimin dili olduğunu ve bilimin ilerlemesi üzerindeki büyük etkisini belgeler eşliğinde açıklayarak okuyucuyu aydınlatır. matematiğin gelişiminde, ünlü filozofların genellikle herkes tarafından fazla bilinmeyen önemli etkilerinden bahsederek, felsefe ile ilişkisini özetler.
kitabı okumak için üst düzey bilgi birikimi gerekmez. sonuna gelindiğinde "matematik keşif mi yoksa icat mıdır?" sorusuna dair okuyucu fikrini belirleyebilir
matematiğin öne çıkan kuramlarının, newton fiziğinin, günümüzde hayatın her alanında kullandığımız fonksiyonların (örn; f(x)=y), olasılık kuramının, ucundan quantum mekaniğinin, einsteın' ın genel görelilik kuramı vb. diğer birçok öne çıkan bilimsel gerçeğin keşfini ve sıfırdan günümüze gelişimini basit bir dille özetleyen, okuması oldukça keyifli bir kitap.
320 syf.
·8/10
Metematiği sevmek gerekir veya ilgi duymak gerekir gibi düşündürse de bitirdiğimde herkes okumalı diye düşündüm.Tüm yaşamı,diğer bilimleri matematiksel düşünüşlerle açıklıyor yazar.Bilgilendirici, zaman zaman hayrete düşüren bir kitap.
320 syf.
·Puan vermedi
Bir matematikçi olarak bayıla bayıla okuduğum nadir kitaplardan , bilmediğiniz birçok şey öğrenebilir, bilginize bilgi katabilir, yanlış bildiklerinize şaşırabilirsiniz. Mario Livio gerçekten iyi iş çıkarmış , Arshimet'ten Babillerden bu ya matematiğin nasıl bilimlerin temeli olduğu harika anlatılmış . Matematik bilmek şart tâbi okumak için diye düşünüyorum .
320 syf.
·6 günde·6/10
Matematik deyince ülkece biraz uzak olduğumuz bir durum olduğu için hem bu alanı sevmek sevdirmek hemde merak duyduğum bu mühim konunun ayrıntılarını bulabileceğim bir kitap olmasını bekledim.

En önde Dan BROWN un kitap hakkındaki görüşünü okuyunca almak istedim. Yanılmışım. Pi sayısından bahsediyor ve öyle bir güzel anlatmış ki hiç ilgisi olmayanları kendine çekiyor diye hayretlerini paylaşmış... eee bunu diyen koskoca Dan BROWN olunca bizde kırmadık ve bu kitabı aldık ve okuduk. sonuç : Resmen FİYASKO .
öklit ve platondan sıyrılamamış ve newton ile Albert EİNSTEİN den çok yüzeysel bahsetmiş,
ilgi çekici ve matematikten heyecan yaratan bir bakış açısı ile okuyucuyu hayretler içinde bırakacağını umarken çok sıradan ve bir okadar yüzeysel bir çalışma yapmış.
ben şahsen kitabı kitaplığımın en nadide eserlerinin arasına koyarım diye düşünerek aldım ama hayal kırıklığı yarattı.
mısır matematiği ve geometrisi , çin ile hindistan matematiğine hiç değinmemiş... okadar yüzeysel bir çalışma yapmışki sanki asistanına hazırlatmış ve son anda kitabı yayınlamaktan pişman olmuş gibi bir olgu hissetirmedi değil. uzay zaman kavramlarından tutun sayıların mucizevi davranışlarına kadar bir çok şeyi bekliyordum ki karşıma matematiğin tarih öncesi ve sonrası aşamalarını yüzeysel anlatan bir kitap çıktı. tabi bu son derece üzücü. Mario livio nun ikinci kitabını kesinlikle alın derim çünkü alanında uzman 4 farklı sanat dalından bilim adamları ile ayrıntılı olarak bilgi aktardığı güzel bir kitap çıkardı onu alacaktım öncesinde bu kitabı çıkardığı için ben de bunu aldım. tabiki ikinci kitabında bu kadar tarihsel olgulardan bahsetmiyeceği aşikar. incelemesem de bu kitaptan sonra o kitabı okuyacağım. eğer bu kitabı almayı düşünüyorsanız almayın sonraki kitabı olan NEDEN ? Adlı kitabını okursanız gerçekten ufkunuzu açabileceğini umuyorum.
320 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Kitap gerçekten güzel , matematiğin ve Pi sayısının temelini anlatıyor. Ben beğendim size de tavsiye ederim. Matematiği sevmem ama bu kitabı okurken gerçekten beğendim.
320 syf.
·7 günde·7/10
Matematiği severim. Bana çok gizemli ve eğlenceli gelir. Bu betik de öyle başladı. Ancak sona doğru tarihselleşti ve bilimselleşti iyice. Daha çok matematik savaşları gibiydi çünkü bununla uğraşan ünlülerin hem ilerlemesi hem de birbiriyle uğraşması anlatılıyor. Öte yandan matematik nasıl ortaya çıktı, hangi dalların içerisine nasıl sızdı öğreniyoruz. Arada güzel bilgiler de var. Örneğin terminatör sözcüğü Ay'ın karanlık ile aydınlık yüzünü ayıran bölüme deniyormuş. Şaşırtıcı idi. İstatistik, biyoloji, tıp, fizik, kimya, uzay araştırmaları ve daha pek çok alan matematikteki yükselişle ilerliyor.
.
Adını ise biraz satırların gerisinden gelerek vurguladı. Daha çok matematik ve matematikçilerin tarihi gibiydi. Dolayısıyla beni yordu biraz. Daha ilgi çekici bilgiler bekliyordum. Biter bitmez ilk yaptığım eylem yüksek ses müzik açmak oldu ki şu anda da çalıyor.
.
Merakını çekenlere öneririm. Yazım sıklığı sıktı. O da biraz yavaş okumaya neden oluyor. Sorunun yanıtı ise; evet. Tanrı matematikçidir. Tüm bilimlerin yaratıcısıdır ve kişioğlu o kuralları keşfeder yalnızca.
320 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Matematik bilimine ve tarihine merakliysaniz gerçekten enfes bir kitap.. Genel kültür olarak da çok etkisi olur.. arşiMed pisagor vs bilim insanlarının hayatlarını ve ölümleri de gayet ilgi çekici
320 syf.
·9/10
Mario Livio bu eserinde matematik bir keşif mi yoksa bir icat mı, onun insan zekasından tamamen bağımsız bir mevcudiyeti var mı yok mu ve eğer varsa bunun Platoncuların düşündüğü gibi soyut bir idealar dünyasında mı bulunduğu sorularına cevap aramış. Bunu da ünlü matematikçilerin tarih boyunca matematikle ilgili ortaya koydukları önemli bulguları değerlendirerek yapmaya çalışmış. Böylece eser kısa bir matematik tarihine dönüşmüş. Ben her ne kadar Pisagorcular ve Platoncular gibi matematiğin bir keşif olduğunu ve varlığını insana borçlu olmadığını düşünsem de yazar matematiğin bir keşifler ve icatlar bütünü olduğunu savunuyor. Ona göre matematikçiler kavramları icat etmiş ama kavramlar arasındaki ilişkileri keşfetmiştirler. Üçüncü görüş ise matematiğin tamamen insan zekasının ürünü olduğu ve icat edildiği görüşüdür ki buna ben okuduklarımdan yola çıkarak katılmadığımı söylemeliyim. Matematiğin tarihsel gelişimi ve bunda önemli rolleri olan ünlü matematikçiler ile ilgili bir şeyler öğrenmek isteyenlere kitabı tavsiye ederim.
320 syf.
·10/10
matematikten yüksek notlara gerek yok öncelikle onu söyleyeyim. denklemlerde türev integralde boğuluyorsunuz. bu kitabı okuduktan sonra da anlamaya başlamayacaksınız. ama matematikte kim ne yapmış nerede kullanılmış gibi başlıca sorulara yanıt veriyor. dili sıkıcı değil zaten uzun uzadıya da anlatmıyor.
278 syf.
·17 günde·9/10
lise düzeyinde matematik temeliniz varsa ve matematiği hayatımızdaki işleviyle beraber öğrenmek istiyorsanız bu kitap size göre. yazar iki kesimden bahsediyor: matematiğin her yerde karşımıza çıktığını savunanlar (bunlar matematiğin tanrı icadı olduğunu savunuyor) diğeri ise matematiğin insan icadı olduğu dolayısıyla her yerde kendimiz çıkarttığımızı savunanlar. yazar bir sürü matematikçinin görüşlerini sunuyor ve hangisinin doğru olduğunu arıyor. matematiğe biraz ilgisi olanların, çok tartışılan bir konu üzere olan bu kitabı mutlaka okumalarını öneririm
Gerçekliğinden kuşku duyulmayan ortak fikirlere baktığımda, matematiksel ispatın açıklığı ile kanıtlanamayan hiçbir şeyi doğru olarak kabul etmiyorum. [Descartès]
Matematiğin bir keşif mi yoksa icat mı olduğunun ne önemi var diyorsanız, '' keşif '' ile '' icat '' arasındaki farkın ne kadar önemli olduğunu gösteren başka bir soru soralım: Tanrı bir icat mı, yoksa keşif mi? Bu soruyu nasıl buldunuz? Pekala, isteseniz biraz daha kışkırtıcı olalım : Tanrı mı insanları kendi suretinde yarattı, yoksa insanlar mı Tanrı'yı kendi suretinde yarattı?
+ Biliyor musun, aslında bu imza isteme alışkanlığı yamyamlıktan kalma bir şey.
- Nasıl yani?
+ Evet, eskiden insanın kanını isterlerdi, şimdiyse mürekkebini istiyorlar.
Asansörle aşağı inerken, Einstein'a, " Bu kadar çok insanın peşinde olması berbat birşey olmalı," dedim. O da bana, "Biliyor musun, aslında bu imza isteme alışkanlığı yamyamlıktan kalma bir şey," dedi. Şaşırmıştım. "Nasıl yani?" diye sordum. "Evet, eskiden insanın kanını isterlerdi, şimdiyse mürekkebini istiyorlar," dedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tanrı Matematikçi mi?
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752112001
Orijinal adı:
Is God a Mathematician?
Çeviri:
Berna Gülpınar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Yukarıdaki sözü Platon söylemişti. Nobel ödüllü Eugene Wigner, "Nasıl olur da matematik doğa yasalarıyla bu denli uyumlu olabilir?" diye sormuştu. Ve yine büyük düşünür Descartes, "Matematiksel olarak kanıtlanamayan hiçbir şeyi doğru olarak kabul etmem!" demişti. Eski çağlardan bu yana tüm bilim insanları, filozoflar, soyut bir disiplinin doğal dünyayı böylesine kolay bir biçimde açıklamasını hayretle karşılamışlardır. Dahası matematik, zamanında bilinmeyen ve bugün varlıkları kanıtlanan atom zerrecikleri ve kozmik fenomenler hakkında da kehanetlerde bulunmuştur.

Matematik bir buluş mudur yoksa keşfedilmiş bir bilinmeyen mi? Einstein'ın iddia ettiği gibi matematik deneyimlerden bağımsız, insan zihninin ürettiği soyut bir kavram olsaydı, içinde yaşadığımız dünyayı böylesine mükemmel ve kesin bir şekilde tarif edebilir miydi? Veya kehanetlerde bulunabilir miydi? Hubble Uzay Teleskopu Bilim Enstitüsü Başkanı Mario Livio, Pisagor'dan günümüze dek uzanan matematiksel düşünceleri inceleyerek, aklımızı kurcalayan soruları zekice yanıtlıyor. Bu harika kitap, insan zihninin derinlikleri ile bilim dünyası arasındaki ilişkiyi merak edenler için eşsiz bir rehber olacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 85 okur

  • Feyza YÜKSEL
  • D.
  • MERTCAN ÖZKAN
  • Hasan Geren
  • Kubra sari
  • Sema DEMIRKAN
  • BARAN
  • Berxozao
  • Şeyda dicle köşker
  • Lala Paşa

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.2 (11)
9
%25.6 (10)
8
%23.1 (9)
7
%15.4 (6)
6
%7.7 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0