Tanrı Yargısının İşini Bitirmek İçin

5,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
371 gösterim
Varsıllığını yok edecek bir uygarlık; birikimlerini kül edecek bir sanat; beden için çalışacak bir ruh ve dili bozguna uğratacak bir şair.
Antonin Artaud.
Bir patlama.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2002
 • Sayfa Sayısı:
  67
 • ISBN:
  9789755701769
 • Orijinal Adı:
  Pour En Finir Avec Le Jugement De Dieu, K Editeur
 • Çeviri:
  Esra Özdoğan
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mehmet Ürgün 
24 Haz 22:11 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 5/10 puan

Dokuz yıl akıl hastanesinde kaldıktan sonra Artaud içinde patlamaya hazır düşüncelerini bir raydo programı aracılığıyla toplumla paylaşmaya karar verir. Bu talebi kabul edilir ve tanıtımı yapılır yalnız yimi gün kala vazgeçilir. Gerekçeleri ise; Tanrı, din özellikle de Amerikayı sert bir dille eleştiren Artaud'a toplumun ahlaki ve dini değer yargılarına çok bağlı olduklarını ve buna hala hazır olmadıklarını söylerler. Çok ilginç bir biçimde bir rahibin, "Acı çeken bir adamın hakiki diliyle kar­şı karşıyayız burada, bırakalım da Mösyö Artaud Tanrı yargısıyla işini bitirip kurtulsun." Demesi bile bu programın engel olmasına mani olamamıştır. Hemen bir yıl ardından Artaud ölür. Bunun özerinden yirmi yıl geçtikten sonra ancak bu programı Artaud'un sevenlerine ve onun anısına düzenlerler. Eleştirilerini şiirsel bir dille yapar ancak kitap halinde basımı yapıldığında yakın dostlarıyla o sürecte bir birlerine göndermiş oldukları mektupları da eklerler. Şiirlerinin yapısı çok güzel yalnız benim bu kitaba bu puanı vermemin sebebi kulandığı dilinin argo sözcüklere ve sevmediğin bazı tasvirleri nedeniyle düşük bir puan verdim. Pek kimseye tavsiye etmem ancak öyle okunmayacak bir kitap olduğunuda idda etmiyorum. Örneğin Amerikan kapitalizmini çok güzel şekilde aktarmış yine de belirttiğim gibi bazı tasvirleri hoşuma gitmedi okuyacak olanlara iyi okumalar dilerim.

Kitaptan 2 Alıntı

Mehmet Ürgün 
 24 Haz 20:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

"Her şeye
öyle bir ayar vermeli ki
ramak kalsın
patlamaya!"

Tanrı Yargısının İşini Bitirmek İçin, Antonin Artaud (Sayfa 15 - Sel)Tanrı Yargısının İşini Bitirmek İçin, Antonin Artaud (Sayfa 15 - Sel)
Mehmet Ürgün 
24 Haz 21:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Son
Varsıllığını yok edecek bir uygarlık;
Birikimlerini kül edecek bir sanat;
Beden için çalışacak bir ruh
Ve
Dili bozguna uğratacak bir şair;
Antonin Artaud.
Bir patlama...

Tanrı Yargısının İşini Bitirmek İçin, Antonin ArtaudTanrı Yargısının İşini Bitirmek İçin, Antonin Artaud