Tanrılar Susamışlardı

7,6/10  (15 Oy) · 
46 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.109 gösterim
Anatole France'ın 1912'de yazdığı bu kitapta Fransız devrimcilerinin terör uyguladıkları dönemin bir tablosu çizilir. Giyotin sürekli işler ve Devrim kendi çocuklarını da yemeye başlar. Robespierre burjuva sınıfının tam egemenliğini kurabilmesi için terörün gerekli olduğuna inanır ve eşitlik, özgürlük, kardeşlik savaşımında, devrimin susamış Tanrıları sel gibi kan akıtırlar. France, bu romanıyla Fransız Devrimi'ne, özellikle terör uygulamasına karşı kişisel düşüncesi ve tavrını da ortaya koyar; aşırılıklar, yanında yıkımı da getirir.
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  202
 • ISBN:
  9753432682
 • Orijinal Adı:
  Les Dieux ont soif
 • Çeviri:
  Erdoğan Alkan
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayınları
 • Kitabın Türü:
kübra 
23 Oca 02:10 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Bilmediğim isimlerin çok fazla ve sürekli bulunmasina rağmen kitap asla surukleyiciligini kaybetmedi. Hem tarihe şahit oldum hem aşka. İnsan gerçekten yüreğiyle yargılamalı. Bugünün kahramanının yarının adisi olmayacağının garantisi olmadığını çok iyi anlatan bir kitap.

Ferhat doğan 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Zevkle okunurken hızlıca akıp geçen zamana,tarihe,aşka tanık olacaksın. Bazen zamanlar arası geçişlerle kendi zamanınıza hakim olan düşüncelere,zihniyetlere karşı eleştirel oklarını kitap aracılığıyla yönelttiğiniz gibi her sistemin kendi öz evlatlarını yediğini, yargılanan tarihte o gün koşullarına göre makul, şart olan uygulamalar karşı tarafın evlatları tarafından uygulanarak düşüncelerinin insani olarak hakim olmasını isteyen aktivistler,düşünürlerin bir bir öldürüldüğünü gayet açık ve yalın bir şekilde göreceksiniz. Fransız Devrimi'ne atfen yazılan, ancak geçmişten bugüne kadar devrim uğruna çaba sarf eden bütün ülkelerin akıbetini anlatan Anatole Franse'yi şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum.

Aylin Yaşar 
 27 Oca 02:34 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

Yazarın zamanında nobel edebiyat ödülü adayı olmasına şaşmamalı. Sonunu tahmin ederken şaşırtan bir kısmı da oldu. Ben bu esere roman gözüyle bakmadım benim için tarih ders kitabıydı. Pratikte terör dönemini anlatmasının haricinde, teoride insanoğlunun yapısını anlatıyor, yani bu insanı anlatan bir romandır. İnsanı ve varoluşumuzdaki şiddeti anlamak isteyenler okumalıdır. Fransız ihtilalini ve terör havasını alıp idrak etmek isteyenler de okusunlar efendim

Funda 
07 May 16:24 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk elli sayfasında ne okuduğumu anlamakta zorlansam da, sonraki sayfalarda soluk almadan okudum. Kitabın içindeki masum aşk, gücün getirdiği hırs duygusuyla nasıl karardığını görüyorsunuz.

fatih kahramani 
02 May 01:11 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Diğer yazarlar gibi günümüzde pek tanınmasa da yazdığı eserle geçmişle günümüz arasında köprü görevi üstlenişi ve aynı zamanda insanı zaman makinesiyle seyre çıkarmış gibi bir rüya,bir tarih,ve bir eser bırakması yazarın unutulmaması için yeter ve artar nitelikte.

Kitaptan 33 Alıntı

Fırat Çağlar MANTAŞ 
19 Mar 19:29 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mutlu olmak mı istiyorsun, bilmeyeceksin, gönlünü yalanlarla avutacaksın.

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 70)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 70)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
21 Mar 18:26 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Kişi, başkalarının yıkımında kendi yıkımını görür ve başkalarına acırken aslında kendine acır."

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 167)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 167)
Emire Nişli 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gamölen kaşlarını çatarak:
- Anne, dedi, bugün acısını çektiğimiz bu kıtlık, halkı aç bırakan, Cumhuriyeti vatandaşların gözünden düşürmek ve özgürlüğü yok etmek için dış düşmanlarla anlaşan vurguncu ve karaborsacılar yüzündendir.

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 27 - Karınca Kitabevi)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 27 - Karınca Kitabevi)
Emire Nişli 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben yargıcım. Ancak vicdanıma bağlanırım. Birine söz vermem görevime aykırı düşer. Yalnız mahkemede konuşmak ve başka her yerde susmak zorundayım. Artık sizleri tanımıyorum. Bir yargıcım: ne dost ne de düşman tanırım.

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 107 - Karınca Kitabevi)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 107 - Karınca Kitabevi)
Emire Nişli 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçekten özel mülkiyet tehlikeye düşer düşmez, zaten pek az bir şeye sahip oldukları için mallarına çok düşkün olan bütün halk, Cumhuriyete karşı çıkacaktı.

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 156 - Karınca Kitabevi)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 156 - Karınca Kitabevi)
Emire Nişli 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

FRANCE, Anatole

Fransız yazar. Toplumsal kurumları eleştiren romanlarıyla çağının insanlarını alışkanlıkların, yanlış inançların baskısından kurtarmaya çalışmıştır.

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 7 - Karınca Kitabevi)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 7 - Karınca Kitabevi)
Emire Nişli 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evarist genç kızın dudaklarını dudaklarında duydu. Onu kollarına alarak sıktı. Başı arkaya düşmüş, gözleri mahmurlaşmış, saçları dağılmış, beli kıvrılmış ve yarı baygın hale gelmiş Elodi onun elinden kurtuldu ve koşup kapıyı sürmeledi...

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 143 - Karınca Kitabevi)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 143 - Karınca Kitabevi)
Emire Nişli 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mahkemeler vuruşunu ağır ağır yapar, insanlara acıdan çok korku verir: verdiği cezalar özellikle ibret olsun diyedir. Sizin mahkemenizin sakıncası da budur, korkuttuğu kimseleri uzlaştırmakta, çıkar ve tutkuları birbirine zıt olan bir yığın kimseden, ortaklaşa ve güçlü bir eyleme yetenekli büyük bir parti oluşturmaktadır. Siz korku ekiyorsunuz: oysa kahramanları yaratan cesaretten çok korkudur.

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 110 - Karınca Kitabevi)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 110 - Karınca Kitabevi)
4 /