Tanrılar Susamışlardı

7,8/10  (17 Oy) · 
52 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.147 gösterim
Anatole France'ın 1912'de yazdığı bu kitapta Fransız devrimcilerinin terör uyguladıkları dönemin bir tablosu çizilir. Giyotin sürekli işler ve Devrim kendi çocuklarını da yemeye başlar. Robespierre burjuva sınıfının tam egemenliğini kurabilmesi için terörün gerekli olduğuna inanır ve eşitlik, özgürlük, kardeşlik savaşımında, devrimin susamış Tanrıları sel gibi kan akıtırlar. France, bu romanıyla Fransız Devrimi'ne, özellikle terör uygulamasına karşı kişisel düşüncesi ve tavrını da ortaya koyar; aşırılıklar, yanında yıkımı da getirir.
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  202
 • ISBN:
  9753432682
 • Orijinal Adı:
  Les Dieux ont soif
 • Çeviri:
  Erdoğan Alkan
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitabımızda tarihi bir aşk ve ülkedeki iç savaş anlatılıyor. Konu seçimi güzeldi de anlatış tarzı biraz ağır geldi. Kitabın başları fazla sıkıcıydı bana göre. Kurgu olmadığını bilmek bir kitabı daha anlayarak okumayı gerektiriyor. Tam adapte olmaya çalışırken karşıma çıkan yıldız işaretleri konudan habire kopmama vesile oldu. Neredeyse her sayfada bir dipnot vardı. Belki de bendeki baskısı bu şekildeydi bilemiyorum. İsimlerde çok olunca kafa karıştırdı. Bitirmek zor oldu. Yaklaşık bir ay sürdü okumam. Arada başka kitaplarla aldattım kendisini tanrılar affetsin. Ama sonuna nirvanaya ulaştık.

mehmet temiz 
 11 Ağu 19:10 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı,kısa bir cümleyle,'' tarihin gerçeklerine bağlı kalınarak yazılmış müthiş bir roman '' diye tarif edebilirim. Kitap için ayrıca, ''1921 yılı Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Anatole France 'ın, 1912 yılında yazdığı ve Fransız İhtilalinin hemen sonrasındaki kargaşayı anlattığı muhteşem bir eser'' de diyebilirim.

Kitap konu olarak , Fransız İhtilalinden sonraki, o at izinin it izine karıştığı zamanı tüm ayrıntılarıyla bize bire bir yansıtıyor. Bunu yaparken de, İhtilal Mahkemesi Jüri Üyeliği yapan ve kendini tamamen cumhuriyete adamış,dürüst bir kişiliğe sahip olan Evariste ve etrafındaki kişileri ön plana çıkararak olayları bize anlatıyor. Böyle zamanlarda insanların nasıl farklılaştığını,karakterlerinin nasıl değiştiğini gözler önüne seriyor. Her gün çalışan giyotine insanların nasıl ve ne şartlarda gönderildiğini, insanları böyle kolayca giyotine gönderenleri bekleyen akıbetin de ne olduğunu, sanki tarih dersi verir gibi bize aktarıyor.

Tamamen gerçek olaylar üzerinden kurgulanarak, böyle büyük bir kargaşadaki bu kadar acı ve dramatik olayları, harika bir akıcılıkla bize anlatan bu eserin,
mutlaka okunması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum. Ve okunmasını da tavsiye ediyorum.

kübra 
23 Oca 02:10 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Bilmediğim isimlerin çok fazla ve sürekli bulunmasina rağmen kitap asla surukleyiciligini kaybetmedi. Hem tarihe şahit oldum hem aşka. İnsan gerçekten yüreğiyle yargılamalı. Bugünün kahramanının yarının adisi olmayacağının garantisi olmadığını çok iyi anlatan bir kitap.

Ferhat doğan 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Zevkle okunurken hızlıca akıp geçen zamana,tarihe,aşka tanık olacaksın. Bazen zamanlar arası geçişlerle kendi zamanınıza hakim olan düşüncelere,zihniyetlere karşı eleştirel oklarını kitap aracılığıyla yönelttiğiniz gibi her sistemin kendi öz evlatlarını yediğini, yargılanan tarihte o gün koşullarına göre makul, şart olan uygulamalar karşı tarafın evlatları tarafından uygulanarak düşüncelerinin insani olarak hakim olmasını isteyen aktivistler,düşünürlerin bir bir öldürüldüğünü gayet açık ve yalın bir şekilde göreceksiniz. Fransız Devrimi'ne atfen yazılan, ancak geçmişten bugüne kadar devrim uğruna çaba sarf eden bütün ülkelerin akıbetini anlatan Anatole Franse'yi şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum.

Aylin Yaşar 
 27 Oca 02:34 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

Yazarın zamanında nobel edebiyat ödülü adayı olmasına şaşmamalı. Sonunu tahmin ederken şaşırtan bir kısmı da oldu. Ben bu esere roman gözüyle bakmadım benim için tarih ders kitabıydı. Pratikte terör dönemini anlatmasının haricinde, teoride insanoğlunun yapısını anlatıyor, yani bu insanı anlatan bir romandır. İnsanı ve varoluşumuzdaki şiddeti anlamak isteyenler okumalıdır. Fransız ihtilalini ve terör havasını alıp idrak etmek isteyenler de okusunlar efendim

Funda 
07 May 16:24 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk elli sayfasında ne okuduğumu anlamakta zorlansam da, sonraki sayfalarda soluk almadan okudum. Kitabın içindeki masum aşk, gücün getirdiği hırs duygusuyla nasıl karardığını görüyorsunuz.

fatih kahramani 
02 May 01:11 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Diğer yazarlar gibi günümüzde pek tanınmasa da yazdığı eserle geçmişle günümüz arasında köprü görevi üstlenişi ve aynı zamanda insanı zaman makinesiyle seyre çıkarmış gibi bir rüya,bir tarih,ve bir eser bırakması yazarın unutulmaması için yeter ve artar nitelikte.

Kitaptan 44 Alıntı

Fırat Çağlar MANTAŞ 
21 Mar 18:26 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Kişi, başkalarının yıkımında kendi yıkımını görür ve başkalarına acırken aslında kendine acır."

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 167)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 167)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
19 Mar 19:29 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mutlu olmak mı istiyorsun, bilmeyeceksin, gönlünü yalanlarla avutacaksın.

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 70)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 70)
Emire Nişli 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gamölen kaşlarını çatarak:
- Anne, dedi, bugün acısını çektiğimiz bu kıtlık, halkı aç bırakan, Cumhuriyeti vatandaşların gözünden düşürmek ve özgürlüğü yok etmek için dış düşmanlarla anlaşan vurguncu ve karaborsacılar yüzündendir.

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 27 - Karınca Kitabevi)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 27 - Karınca Kitabevi)
Emire Nişli 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben yargıcım. Ancak vicdanıma bağlanırım. Birine söz vermem görevime aykırı düşer. Yalnız mahkemede konuşmak ve başka her yerde susmak zorundayım. Artık sizleri tanımıyorum. Bir yargıcım: ne dost ne de düşman tanırım.

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 107 - Karınca Kitabevi)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 107 - Karınca Kitabevi)
kübra 
19 Oca 14:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu kuklaları Loi Sokağı'ndaki oyuncak dükkanına teslim edeceğim. Bohçanın içinde bir alay insan var; hepsi benim yaratmış olduğum, haz ve üzüntülerden muaf, fani vücutlar. Ancak onlara fikir ve düşünce vermedim, çünkü ben iyi bir Tanrı'yım.

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 16 - Fabula)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 16 - Fabula)
mehmet temiz 
11 Ağu 12:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çünkü ay, madam, tarihin başlangıcından beri yuvarlak ve solgun yüzüyle bir aşığa arzularının nesnesini anımsatır.

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 136 - Fabula - Kasım -2015)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 136 - Fabula - Kasım -2015)
Emire Nişli 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

FRANCE, Anatole

Fransız yazar. Toplumsal kurumları eleştiren romanlarıyla çağının insanlarını alışkanlıkların, yanlış inançların baskısından kurtarmaya çalışmıştır.

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 7 - Karınca Kitabevi)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 7 - Karınca Kitabevi)
Emire Nişli 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçekten özel mülkiyet tehlikeye düşer düşmez, zaten pek az bir şeye sahip oldukları için mallarına çok düşkün olan bütün halk, Cumhuriyete karşı çıkacaktı.

Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 156 - Karınca Kitabevi)Tanrılar Susamışlardı, Anatole France (Sayfa 156 - Karınca Kitabevi)
5 /