Tanrılar ve Köpekler

7,9/10  (16 Oy) · 
42 okunma  · 
3 beğeni  · 
923 gösterim
"Jerry, yepyeni, romanlarda bugüne dek rastlanmamış bir kahramandır. Yalnız konusu köpekler üzerine olan hikayelerde değil, roman adı altındaki bütün eserlerde Jerry gibisine rastlanmaz. Bu köpeğin apayrı, canlı davranışları, köpek sevenler kadar ruhbilimcileri de etkileyecektir."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 1995
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9789753852302
 • Çeviri:
  Nuriye Yiğitler
 • Yayınevi:
  Oda Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beyza Keskin 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Kitabın baş kahramanı cesur İrlanda av köpeği Jerry. Bu köpekçik insanlar olan sevgisi uğruna canını verebilecek cesarette. Fakat Jerry sadece beyaz sahiplerine karşı böyle. O tam bir zenci düşmanı. İlk sahibi Bay Haggin'in ardından bir gemide yolculuk yapar ve buradaki sahibinin adı Van Horn dur kısa zamanda onu da çok sever. Ve bir olay olur ve gittikleri adada zenci halk tarafından saldırıya uğrayan gemiden sadece Jerry kurtulur ve olaylar gelişir....
Okumanızı tavsiye ederim ben büyük bir zevkle okudum. :)

Yeliz AKYÜZ 
24 Haz 19:20 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitap Jeryy isimli bir köpeğin yaşadıklarını ve sahiplerini tanrı olarak görmesini anlatıyor. Bu anlatım yapılırken siyahi ve beyaz ayrımına dolayısıyla ırkçılığa yer verilmiş. Konu itibariyle kitap güzel özellikle sayfalarda ilerledikçe daha da keyifle okuyorsunuz. Ancak tabiki eksik yanları da mevcut. Okurken sanki olayların anlatımında bariz eksiklik hissediyorsunuz. Anlatılan konuyu hayal etmek zor oluyor. Keza çok fazla yazım hatası var. En kötü tarafı da Yeşilçamda turistle konuşma şekli olur ya hani "sen var bu köpeğin adını bilmek" gibi komik ve kötü bir çeviri olmuş. Kitabin puanının düşük olması ve bahsettigim konuyu anlatmadaki yetersizliğin çeviriden kaynaklandığını düşünüyorum. Orjinal dilde bu his yaşanmayabilir.

Yazarın beğendiğiniz kitaplarını da tavsiye ederseniz memnun olurum ;-) keyifli okumalar.

Kitaptan 7 Alıntı

Yeliz AKYÜZ 
24 Haz 09:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...timsah dolu göle atlayış kadar tehlikeliydi bu, biliyordu. Ama büyük sevgiler özveri isterdi.

Tanrılar ve Köpekler, Jack LondonTanrılar ve Köpekler, Jack London
Yeliz AKYÜZ 
24 Haz 13:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...Düşünmeden davranan, öfkeli gençliğin’, tutkusunu yatıştırmak için başka bir gence saldıran bir gencin yaşamıydı bu.

Tanrılar ve Köpekler, Jack LondonTanrılar ve Köpekler, Jack London
Yeliz AKYÜZ 
24 Haz 10:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...namluyu rakibine doğrulttu. Her ikisi de, aralarında kırk adım uzaklık, elleriyle birbirlerinin yaşamlarını tutarak böylece duruyorlardı. Aralarındaki kısacık aralıkta, binlerce yıllık uygarlık sıralanmıştı. Bir insana eğitimini unutturmak zordu. Ama bir yalan, bir tokat, kıskançlık, yirminci yüzyıl filozofunu ilkelleştirmeye yeterliydi.

Tanrılar ve Köpekler, Jack LondonTanrılar ve Köpekler, Jack London
Yeliz AKYÜZ 
24 Haz 17:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Christophe Colomb da, bilinmeyeni araştırmak için gemiye bindiğinde, Jerry’den daha yürekli ve serüvenci biri değildi.

Tanrılar ve Köpekler, Jack LondonTanrılar ve Köpekler, Jack London

“Zenciler, arkalarından homurdanmak için yaratılmışlardı. Evdeki hizmetçilerden olmayan zenciler, salona girince hırlanmayı hak ederlerdi. Hep böyle yapardı Biddy, Terrence de öyle. Beyaz efendileri bağlılıklarını Bay Higgin'e böyle gösterirlerdi. Tanrılarının, beyaz tanrılarının hizmetini gören aşağılık yaratıklardı zenciler. Çalıştıkları evin uzağındaki barakalarda otururlardı. “

Tanrılar ve Köpekler, Jack LondonTanrılar ve Köpekler, Jack London

Özgürlük mutlu etmiyordu onu, çünkü çok uygarlaşmış, çok evcilleşmişti artık. Ataları, özgürlüklerinden sıyrılalı yüzyıllar geçmişti. İnsanlardan uzak yaşayamazdı. Çok uzun süreden beri, o ve ataları, iki ayaklı tanrılara bağlılıkları sayesinde yaşıyorlardı. Yine uzun zamandan beri, soyu, insanı seviyor, ona sevgiyle hizmet ediyor ve sevgiyle ölüyordu.

Tanrılar ve Köpekler, Jack LondonTanrılar ve Köpekler, Jack London