Tanrıların Gazabı Kaybolan Hegomonya

·
Okunma
·
Beğeni
·
422
Gösterim
Adı:
Tanrıların Gazabı Kaybolan Hegomonya
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051820798
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaynak Yayınları
"Avrasya'ya tümüyle egemen olacak ve dolayısıyla Amerika'ya kafa tutabilecek güçte bir Avrasyalı ülkenin ortaya çıkmaması şarttır… Amerika için esas jeopolitik ödül Avrasya'dır… Amerika'nın küresel üstünlüğü, Avrasya kıtasındaki hâkimiyetini ne kadar uzun zaman ve ne kadar etkili şekilde sürdüreceğine bağlıdır.”

-Zbigniew Brzezinski-“CIA, Fethullah Gülen’e, Afganistan’daki Hikmetyar ya da Bosna’daki Naser Orić gibi mücahitlerden tamamen farklı bir imaj vermeyi seçti. Kan donduran, kafa kesen, insan kalbi yiyen Cihatçı izlenimi hiç yoktu. Fethullah Gülen, dünyaya bir “barış, sevgi ve kardeşlik” figürü olarak sunuldu”

-W. Engdahl-“Afganistan'dan Batı'ya kadar büyük eroin güzergâhlarının haritası … üzerine büyük NATO ya da ABD askeri havameydanları haritası konulduğunda …[ve bunlar] ister Suudi destekli El-Kaide, ister CIA'nın Gülen Hareketi olsun … CIA ya da ABD destekli Cihat operasyonları … haritasıyla birleştirildiğinde … NATO’nun Avrasya'daki uyuşturucu-cihat- ayaklanmasının kalbi… ortaya çıkmaktadır.”

-W. Engdahl-
296 syf.
·288 günde·Beğendi·9/10
ABD'nin hem Türkiye'de hem de dünyanın farklı köşelerinde Amerikan çıkarlarına 'hizmet' amacına yönelik her türlü fikri, eylemi desteklediğini; silahlı-silahsız örgütleri nasıl oluşturduğunu ve bunları gün gelip 'eğitim' adı altında nasıl koruyup kolladığını artık görmeyen kalmamıştır diye düşünüyorum. Ama sadece düşünüyorum. Hala bu oyunu anlamayan/anlayamayan binlerce insan olduğu için, büyük güçler ve onların işbirlikçileri bu coğrafyada çeşitli adlarla fink atmaya devam ediyor.

'Tanrıların Gazabı' Kaybolan Hegemonya, F.William Engdahl'ın 2015 yılında yazdığı yazılardan derlenmiş bir kitap. Daha önce William Engdahl'ın kitaplarını okuyan birisi, onun dünya görüşünün ne olduğunu biliyordur. Bu kitap da Türkiye'de çıkan son kitabı. Daha önceki kitapları Bilim + Gönül yayınları ve Alfa'dan çıkmıştı. Kitaplarının tekrar baskıları olmadığı için çoğu kitabını ancak sahaflarda bulabilirsiniz. William Engdahl, kitaplarıyla aydınlatmaya, bilgilendirmeye ve 'düşündürmeye' devam ediyor.

ABD'nin gözüyle 'ortadoğu' denilen bu coğrafyaya bakıyoruz. Yazar sadece bu coğrafyayı anlatmıyor. Çin'in Sincan bölgesinde, ABD eliyle ayaklanmaya teşvik edilen yerel unsurlardan da bahsediyor.

11 Eylül 2001'de ABD'de yaşanan ve 'İkiz Kuleler'e saldırı olarak tarihe geçen o meşum olaydan hemen sonra ABD tarafından başlatılan 'terörle mücadele' yeni kavramlar, yeni bakış açıları ve yeni silahların denenmesine yol açar. ABD'nin terör adı altında 'ya, bizim yanımızdasınız ya da düşmanımızsınız' söylemiyle dünya yeni bin yılda yeni bir cümleyle karşılaşır.

Yazarda kısa bir girizgahla Haçlı seferleri ve mübarek savaş kavramından bahseder. Dünden bugüne Haçlı Seferlerinin görünen yanını ve anlatılmayan yüzünü bizlere anlatarak gerçeklerle buluşmamızı sağlıyor. Papalık, 1100'lü yıllarda insanları, günahlarından arınması için kafirlere karşı savaşa çağırır ve bunun sonucu olarak da - eğer olursa - öteki dünyada 'cennetle' mükafatlandırırdı. Haçlı seferleri için toplanan ve çoğunluğunun okuma ve yazması olmayan bu insanlar öteki dünya, cennet, mükafat, şehitlik kavramlarıyla müjdelenirler. Bu daha sonraki yıllarda yaşanan din savaşları içinde geçerli yol olur.

11 Eylül 2001 ve o zamanki ABD Başkanı George Bush da modern çağ ve yeni yüzyılın başında eski usullerden bahsederek 'Haçlı Seferleri' ismini kullanır. Haçlı seferlerinin amacının Hz. İsa'nın öğretisini yaymak olduğu söylense de, gerçek, Papa ve kralların zenginliklerine daha da arttırmak olduğu daha sonra anlaşılır. Cahil köylüler ve paralı askerlerden oluşan ordular kurulur. Her türlü işten dolayı dini olarak affedileceklerini bilmeleri, yağma, yıkım ve zulmün de başka bir yolunu açar.

ABD'de Hıristiyanlığın bir kolu olan Evanjeliklerin George Bush ile iktidara gelmesi yapmak istedikleri çoğu şeye ulaşmalarına yol açar. Artık iktidar onlarındı ve kendi inançları doğrultusunda 'yeni dünya' tasarımı yapmanın da sırası gelmişti.

Yazar geçmişle günümüz arasında tarihi benzerlikler ortaya çıkartıp buradan hareketle bir durum tespiti yapıyor.

ABD'nin 2003 yılında Irak'ı işgal etmesi üzerine orada yaşanan katliamların sebepleri ve bunları yapanlar hakkında değerlendirme de yapıyor.

Müslüman Kardeşlerin kuruluşu, kuruluşunda İngiliz istihbarat örgütü ve daha sonraki zamanda CIA'nın yardımlarına da değiniliyor. Suudilerle (Suud ailesiyle) bir ortaklık kurup, Suudi Arabistan dışında, Amerikan çıkarları doğrultusunda maşa olarak kullanılmasının tarihini de anlatıyor.
Müslüman Kardeşler yapısının Suudi Arabistan'da yerleşmesi, kendi okullarını açması, çeşitli kuruluşlar kurup ya da bunları yöneterek ileri de 'Dünya Müslümanlar Birliği' adı altında örgütlenmesine de değiniliyor.

Vehhabi mezhebi ya da dini düşüncenin ortaya çıkması ve bunun 20. yüzyıla etkileri de kısaca anlatılıyor. Örneğin, Osmanlı vehhabi ilişkileri ve Vehhabi aşiret reislerinin idam ettirilmesine değinilmiş.

Ortadoğu denildiğinde Kudüs Müftüsü Hacı Emin El-Hüseyni konuşulmadan olmaz. Kitap içinde Nazilerle yaptığı işbirliği ve yine Yahudileri Ortadoğu coğrafyasından atmak için Almanlarla yapılan ortaklık ve Almanların 2.Dünya Savaşını kaybetmesinden sonra Amerika'nın 'yeşil kuşak' projesinin adamı olmasından da bahsediyor.

Tabi Osmanlı, Türkiye ve bu coğrafyanın tarihi, krallıkları bu krallıkların nasıl kurdurulduğu; İngiltere, Fransa daha sonra ABD'nin etkisi de unutulmamış.

Masum başlayan daha sonra raydan çıkan cemaatler her daim bir güç unsuru olmaya devam ediyor.
Gün geldi Fethullah Gülen Hocaefendi Hazretleri, Feto'ya dönüştü. O zihniyete tapan insanlar bugün 'ya, onlar teröristmiş, gerçek Müslüman değilmiş, Amerikan uşaklığı yapıyormuş' diyorsa yarın da diğer dini cemaatlerin (#42621031 kitabına bakılabilir) böyle olmayacağının garantisini kim verebilir. Yine aldatıldık, kandırıldık teraneleri okunabilir. İyi de nereye kadar aldatıldık, kandırıldık…

Bu ve buna benzer yapılar 'dini', 'siyasi', 'kültür' ya da çeşitli adlar altında gerçek amaçlarını gizleyip, samimi ve gerçekten buralarda iyi şeyler yapmak isteyen insanları da kandırabilirler.

Kitabı okudukça yeni ufuklara yelken açmamızı sağlayan bilgiler verdiğini de anlıyoruz. Ondan sonrasını ise okuyucu araştıracak. Yazarın kullandığı kaynak çeşidine ulaşabilirseniz sizde burada anlatılanların fazlasına da erişmiş olursunuz.

Bir çiftçinin nasıl ABD Başkanı olduğunu okuyacaksınız (daha sonra da Sinema sanatçısı). ABD'nin çıkarları için Afganistan da var olması, Sovyetlerin bu coğrafyadan çıkartılması, 'mücahitlerin' örgütlenmesi; Afganistan'ı Sovyetlerin, Vietnam'ı yapmak için yapılan uğraşlardan da bahseder. Afganistan'ın Sovyetler Birliği tarafından işgal edilmesinin öncülüğünü kimler yapmıştı? Komünist örgütlenme içinde CIA ajanları mı vardı? Bu ve buna benzer sorular Afganistan dosyası içinde kısa ve aydınlatıcı bir şekilde işlenmiş.

İran - Irak savaşı, bunun ABD çıkarları doğrultusunda kullanılması, kısaca ABD tarafından oynanan oyunların görülmesi anlamında okunmasında yarar olduğunu düşünüyorum.

Bosna olaylarından da bahseder. Amerika'nın müdahalesiyle Dayton Anlaşması imzalanır ve Bosna'da süren savaş sona erer. Burada kazanan kimlerdi? Bosna - Hersek'te tam Müslüman bir devletin varlığı kabul ediliyor mu? Yoksa Müslüman - Ortodoks - Katoliklerden oluşan üçlü bir yapı mı ortaya çıkıyor. Üçünün de egemen olamadığı ama üçünün de eşit olduğu bir yapı. Bu da Boşnaklar açısından kazanç mı yoksa kazancın azı veya çoğu olmaz mı? Kitabın içinde Bosna olayları da yer alıyor.

Kosova olaylarına bakış açısı da aynen Yugoslavya ve özelinde Bosna-Hersek ve İzzetbegoviç'e bakışı gibi bizim bildiğimiz ya da bize anlatılanların tersinde bir duruma sahip. Araştırma ve incelenmesinde fayda var.

Rusya'yı kuşatmak amacıyla ve Hazar gölünden petrol ve doğal gaz çıkarıp, boru hatlarıyla Rusya'yı devre dışı bırakıp, Avrupa ya da Akdeniz'e ulaşmayı sağlayacak boru hatları ABD için önemliydi. Gürcistan, Azerbaycan ve küçük devletler ABD için Rusya'dan daha önemli olur. Ve Afganistan'da savaşan Vehhabi savaşçılar uçaklarla Kafkaslara taşınıp (şu an Suriye'deki İşidliler nerede? Libya'da olmasın ?), ileri de Çeçenistan savaşının baş rollerinde oynamaya başlarlar.

Bize yabancı gelmeyen bir konu olan ve Fethullah Gülen kısmı da kitabın içinde yer alıyor.
F.Gülen ve 'Cemaat' ya da onlara göre 'hizmet'in yaptıkları gün yüzüne çıktı. Eskiden de biliniyordu, söyleniyordu ama bir hocaefendi tabusu vardı ve söz söyletilmezdi. Birileri bunların gerçek yüzünü TV, gazete, radyo, dergi, kitap da anlatsa da yine başka bir zümre tarafından hemen reddedilirdi. Hatta bunları yazanlara çeşitli iftiralarda da bulunulurdu. Ama gelinen nokta da o beğenmedikleri insanların fikirlerinin doğruluğunu bugün tarih teyit ediyor. Bu tür yapılanmalar 'din' adı altında çok daha kolay bir şekilde örgütlenebiliyor. Açıkça görülüyor ki, hepsi ABD'nin derin devletine 'hizmet' ediyor. Bizlere 'dini cemaat' adı altında sunulan bu yapıların birilerin bir yerlere, paraya, şöhrete ulaşmasında aracı unsur olduğu daha açık anlaşılabiliyor. Çıkış noktasıyla varış noktası ABD'nin derin devleti ve onların da üstünde olan küresel elitlerin 'Tanrı Devleti'.

Kitabın okuması bittiğinde belki birileri yine 'komplo' diyebilir ama hem ülkemizde yaşanan olaylar hem de çevremizde yaşanan olayları biraz daha dikkatli irdelediğimizde hiç de abartı olmadığı açık. Birileri her şeyi denetlemek istiyor.
Bugün 'hizmet' ya da a, b, c yapıları hiç fark etmez. İsim değişir ama hizmet ettikleri yer yine aynı olmaya devam eder.

Okunmasında, okutulmasında çok fayda olacağını düşündüğüm bu kitabı, Kasım 2017 tarihinde satın alıp, Aralık 2018 tarihinde okuyup, Mayıs 2019 tarihinde ise yazısını yazdım. William Engdahl yazmaya ve kendini okutturmaya devam ediyor. Biattan kurtulup, aklın egemen olacağı bir zihin dünyası sunuyor. William Engdahl'ın diğer kitaplarının da okunmasında fayda var. Okudukça hem ülkemizde hem de çevre ülkelerde yaşanan olumsuzlukların arka planını daha rahat anlayabiliriz. Birileri ya da grupların dinleri, kendi çıkarları doğrultusunda nasıl da kullanabileceğini göstermesi bakımından yerinde bir çalışma. Suriye'de iki tarafından da 'Allahu Ekber' diyerek birbirlerini öldürmesi nasıl anlaşılabilir?

Çoğu kavramı ilk defa duyacak okuyucu belki şaşırabilir, savrulabilir ama ağacın arkasındakileri veya silinen bir yazının izlerini takip etmekte yarar var.

Ama okudukça özellikle bazı bölümler hoşunuza gitmeyebilir ve hatta yazara ağır eleştiri de de bulunabilirsiniz. Çünkü, bizler o bahsedilen olayları, bizlerin hoşuna gidecek ya da destekleyecek şekilde biliyorduk. Farklı bir şey çıkınca önce şaşırıp ya da yalanlarız. Ama şunu bir de ben araştırayım lafını çok da söylemeyiz. Farklı açıdan bakmakta fayda var diye düşünüyorum. Tabi yazarın kendi oluşturduğu bir kurguyu okuyoruz. Tümüne katılacağız diye bir şey de yok.

Notlar:
++ Bu kitabı 11 - 18 Aralık 2018 tarihleri arası okuyup, 1 Mayıs 2019 tarihinde ise inceleme yazısını siteye ekledim.
++ Kitabı özgün adı: The Lost hegemon: Whom The Gods Would Destroy
++ Tavsiye ederim.
++ Bu kitap William Engdahl'ın yazıların birleştirilmesi sonucu oluşmuş. ABD'de son çıkan "Manifest Destiny: Democracy as Cognitive Dissonance" adlı kitabın da Türkçeye tercüme edilmesini bekliyorum.
++ Tekrar tekrar okunmasında fayda var.

Ezcümle:
Kitap 'önsöz' ve 'giriş' kısımları haricinde on dört bölüm içeriyor. Kapak tasarımı ve arka kapak tanıtım yazısı güzel şekilde hazırlanmış; dikkat dağıtmayan ve göz yormayacak şekilde kısa alıntılar eklenmiş. Arka kapakta bulunan alıntı, 'düşünen insanlar' için oldukça yerinde bir açıklama içeriyor.

İÇİNDEKİLER

ÖNSÖZ
Irak Şam İslam Devleti ve Elden Giden Hegemonya
GİRİŞ
Ölüm Kardeşliği - "Yeni Haçlı Seferi"ni Örgütleme
BİRİNCİ BÖLÜM
Cihat Almanya'ya Geliyor
İKİNCİ BÖLÜM
Irak ve Washington'un İslama Karşı Haçlı Seferi
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
İslami öfke'nin Kökeni: Sykes-Picot Anlaşması,
Balfour Deklarasyonu ve İngilizlerin İhaneti
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
"Allah'ın Hizmetinde Ölüm": Müslüman Kardeşler Doğuyor
BEŞİNCİ BÖLÜM
Müslüman Kardeşler, Hitler'in Yahudilere Karşı Açtığı
"Kutsal Savaş“a Katılıyor
ALTINCI BÖLÜM
Münih'ten Sovyet Bozkırlarına:
CIA Müslüman Kardeşleri Buluyor
YEDİNCİ BÖLÜM
ClA'mn Afgan Haçlı Seferleri:
Afyon Savaşları, bin Ladin ve Mücahitler
SEKİZİNCİ BÖLÜM
Cihat Küreselleşiyor: Afganistan'dan Bosna'ya
DOKUZUNCU BÖLÜM
"Kutsal Savaş'1, Kosova ve Kafkasya'da Eroin
ONUNCU BÖLÜM
CIA, Avrasya'da "Yeni Osmanlı Hilafeti"ne Destek Veriyor
ON BİRİNCİ BÖLÜM
CIA'nm Cihadı Rusya'ya Geliyor
ON İKİNCİ BÖLÜM
Çin'e Karşı "Kutsal Savaş"
ON ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Terör Savaşı: Savaş Açmak için Dini Kullanmak
ON DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
NATO'nun Arap Baharı ve İstenmeyen Sonuçları
Brzezinski'nin "Kriz Bölgesi" stratejisi olarak nitelendirdiği strateji, temel olarak giderek büyüyen ekonomik kriz döneminde Sovyetler Birliği'nin istikrarını bozmak amacıyla Sovyet Orta Asya’sındaki Müslüman nüfusu kışkırtma stratejisiydi.
Pentagon'un politikası masum sivillere karşı işkence ve askeri terör uygulayarak Irak'ta dini içsavaş kışkırtmaktı. Washington'daki yeni muhafazakârlardan oluşan güçlü grup ve ABD'li aşırı sağcı Hıristiyan köktendinci sağ, planlı bir şekilde, Irak'ta kendi Cihatçı "düşmanlarını" kasıtlı olarak yaratmaktaydılar.
Başta Alman hükümetinin desteğiyle inşa edilen ve Soğuk Savaş döneminde CIA'nın antikomünist Müslümanları Sovyetler Birliği'ne karşı kullanmasını sağlayacak bir üs görevi yapan Münih camisi, 1970'lerde Müslüman Kardeşler tarafından ele geçirildi.
"1979'da operasyon başladığında, bu bölge yalnızca bölgesel pazarlar için afyon yetiştirmekteydi ve eroin üretmemekteydi. Ancak iki yıl içinde Pakistan-Afganistan sınır bölgesi dünyanın en büyük eroin üreticisi oldu... Bu eroin ticaretini yine CIA'nın adamları kontrol ediyordu. Mücahitler Afganistan'da toprak ele geçirdikçe, köylülere devrim vergisi olarak afyon ekmelerini emrettiler."

Alfred McCoy, yazar, Güneydoğu Asya'da Eroin Siyaseti
Reagan yönetiminin Irak'ı silahlandırmaktan, 1985'de Humeyni'nin İran'ını gizlice silahlandırmaya dönen stratejisinde etkili olan kilit figürlerden biri CIA'nın Ortadoğu'daki Ulusal İstihbarat Sorumlusu Graham E. Fuller'di.
ABD istihbarat teşkilatları 2001 yılındaki ABD işgalinden sonra Afganistan'da afyon ekimini, üretim rekor seviyelere gelecek şekilde destekledi. Burada üretilen afyon, birçok kez ABD askeri uçaklarının koruması altında Rusya, İran ve diğer Orta Asya ülkelerine sokuldu ve sosyal huzursuzluğa neden oldu.
McCoy, CIA'nın uyuşturucu operasyonlarıyla ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Eroin Pakistan laboratuvarlarından çıktıktan sonra, Birleşik Devletler'e ihracını Sicilya'daki mafya yapıyordu ve Uyuşturucuyla Mücadele Kurumu'nun raporlarına göre sendika kontrolündeki bir pizza salonu zinciri uyuşturucuları Amerikan şehirlerindeki sokak çetelerine dağıtıyordu. Sıradan Amerikalıların çoğu, CIA'nın Afgan uyuşturucu lordlarıyla olan ittifakını ve pizza salonlarıyla ABD sokaklarındaki eroinin bağlantısını görmedi."

51(kitapta geçen alıntıya ait bağlantı: http://www.thirdworldtraveler.com/CIA/CIAdrug_fallout.html )

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tanrıların Gazabı Kaybolan Hegomonya
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051820798
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaynak Yayınları
"Avrasya'ya tümüyle egemen olacak ve dolayısıyla Amerika'ya kafa tutabilecek güçte bir Avrasyalı ülkenin ortaya çıkmaması şarttır… Amerika için esas jeopolitik ödül Avrasya'dır… Amerika'nın küresel üstünlüğü, Avrasya kıtasındaki hâkimiyetini ne kadar uzun zaman ve ne kadar etkili şekilde sürdüreceğine bağlıdır.”

-Zbigniew Brzezinski-“CIA, Fethullah Gülen’e, Afganistan’daki Hikmetyar ya da Bosna’daki Naser Orić gibi mücahitlerden tamamen farklı bir imaj vermeyi seçti. Kan donduran, kafa kesen, insan kalbi yiyen Cihatçı izlenimi hiç yoktu. Fethullah Gülen, dünyaya bir “barış, sevgi ve kardeşlik” figürü olarak sunuldu”

-W. Engdahl-“Afganistan'dan Batı'ya kadar büyük eroin güzergâhlarının haritası … üzerine büyük NATO ya da ABD askeri havameydanları haritası konulduğunda …[ve bunlar] ister Suudi destekli El-Kaide, ister CIA'nın Gülen Hareketi olsun … CIA ya da ABD destekli Cihat operasyonları … haritasıyla birleştirildiğinde … NATO’nun Avrasya'daki uyuşturucu-cihat- ayaklanmasının kalbi… ortaya çıkmaktadır.”

-W. Engdahl-

Kitabı okuyanlar 7 okur

  • Ahmet Yılmaz
  • Sezai Yaşasun
  • Caner YILMAZ
  • Ali Arslan
  • Kitap Sever
  • Kaankurudere
  • S. Ali

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (1)
9
%50 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları