Tanrım Bizi Türklerden Koru 16. Yüzyılda Almanların Türklerden Korunmak İçin Yazdığı Dualar

7,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
426 gösterim
Avrupa arşivleri ışığında "Avrupa'da Türk Korkusu"nu ele alan titiz bir çalışma:

-Avrupa'da Türklere nasıl bakılıyordu?

-Türk deyince Batı'nın aklına gelenler.

-Martin Luther'in Türkler Hakkındaki Genel Görüşleri

-Tanrı'nın Cezası Olarak Gönderilen Türkler

-Deccal Türkler

-Yecuç-Mecuç Olarak Yorumlanan Türkler

-Martin Luther'in Türklere Karşı Çocuk Duası

Türklere karşı yazılan dualar içeriklerine göre beş farklı başlık altında incelenmiştir. Bunlar sırasıyla çocuk ve gençlere yönelik dualar, evde okunacak dualar, kilise duaları, savaş duaları ve özel bir kesime yönelik olmayan dualarıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  415
 • ISBN:
  9786054052097
 • Yayınevi:
  Yeditepe Yayınevi
 • Kitabın Türü:
silaes 
03 Şub 01:08 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Senelerin emeği.
Profesyonel tarihçilik örneği.
Kitap 16. Yy. Da Türk korkusuyla yazılmış duaları inceliyor. Oldukçada başarılı. Bölüm bölüm bu dualarla ilgili ayrıntılara girilmiş. Çok entresan bilgiler barındırmakta.
Asla kahve eşliğinde keyifle okunabilecek bir kitap değil, sürekli yeni bir şey araştırmaya sevk ediyor.
Allah biliyor ya bazı dualardan alıntı yapacaktım. Güzel örneklerdi. Lakin, yanlış anlaşılacağını ve din eksenli bir tartışma çıkmasını engellemek istedim. Çünkü gerçektende yanlış anlaşılmaya elverişli cümlelerdi, bir yandanda dönemin en önemli birincil kaynaklarıydı. Yazar kullanılan kaynakları birincil ve ikincil kaynaklar olarak duzenli bir sekilde aktarmış. Kitapta yine bahsi gecen duaların Almanca orjinali akabinde de Türkçe tercümeleri var. Kaynakça ve orjinal metinleri Almanca bilmediğimden geçtim. Zaman zaman dua konularının aynı olmasından kaynaklı( Türkler) tekrara düşülmüş, bu kısımlarda sıkıldım. Genel hatlarıyla beğendim.
Bu korkuyla bizi Ab'ye sittin sene almazlar...

Kitaptan 5 Alıntı

silaes 
01 Şub 20:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Türklere karşı savaşmak, Tanrı'ya karşı savaşmak demektir. Türklerle baş etmenin tek bir yolu vardır o da tövbe ve dualarla Tanrı'nın öfkesinin önüne geçmek ve değneğini elinden almaktır. Ona göre, Hristiyan dünyasının günahları, Türklerin bu kadar güçlü ve yenilmez olmasının asıl nedenidir.

Tanrım Bizi Türklerden Koru, Leyla Coşan (Sayfa 49 - Yeditepe / bahsi geçen kişi M.Luther)Tanrım Bizi Türklerden Koru, Leyla Coşan (Sayfa 49 - Yeditepe / bahsi geçen kişi M.Luther)
silaes 
 01 Şub 21:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Türkleri, Mohaç Meydan Muharebesi'ndeki ağır yenilgi dönemine kadar yeterince ciddiye almayan Luther, bu mağlubiyetten sonra, Türk tehdidini siyasal bir sorun olarak algılamaya başlamıştır.

Tanrım Bizi Türklerden Koru, Leyla Coşan (Sayfa 62 - Yeditepe)Tanrım Bizi Türklerden Koru, Leyla Coşan (Sayfa 62 - Yeditepe)
silaes 
01 Şub 20:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Luther'in Müslümanlığı tamamiyle red etmesinin temel sebebi, Hz İsa'nın insanlığın kurtarıcısı ve Tanrı'nın oğlu olarak kabul edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Tanrım Bizi Türklerden Koru, Leyla Coşan (Sayfa 44 - Yeditepe)Tanrım Bizi Türklerden Koru, Leyla Coşan (Sayfa 44 - Yeditepe)
silaes 
01 Şub 20:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Türkler neticede Tanrı tarafından verilebilecek olan tüm tediplerden, açlıktan, vebadan, salgınlardan ve depremlerden, daha ağır bir cezadır.

Tanrım Bizi Türklerden Koru, Leyla Coşan (Sayfa 50 - Yeditepe / bahsi geçen kişi M.Luther)Tanrım Bizi Türklerden Koru, Leyla Coşan (Sayfa 50 - Yeditepe / bahsi geçen kişi M.Luther)
silaes 
01 Şub 22:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Luther'e göre Türklerin dışında tek bir deccal vardır, o da papa'dır.

Tanrım Bizi Türklerden Koru, Leyla Coşan (Sayfa 81 - Yeditepe)Tanrım Bizi Türklerden Koru, Leyla Coşan (Sayfa 81 - Yeditepe)