Tanrı'nın Doğum Günü

8,0/10  (25 Oy) · 
55 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.414 gösterim
Yeryüzünde işler hiç iyi gitmiyordu. Dünya gergin, insanlar mutsuzdu.

Artık zamanı gelmişti...

Tanrı, imajını değiştirmesi için bir reklam ajansıyla anlaştı.
Tanrı ile genç reklamcı, Messenger'da chat'leşmeye başladılar.
Çocuk "Nasıl olur da Tanrı insanla chat'leşir?" diye sordu.
"Musa ile çalılıklar üzerinden konuşmuştum, seninle de internetten yazışıyorum. Bunda şaşılacak bir şey göremiyorum" yanıtını aldı.

Çocuk "Kur'an, kutsal bir kitap. O varken İslam'ın imajını değiştirmek neden bana düşüyor?" diye sordu.
"Kuran'ı bir de benden dinlemeye ne dersin?" dedi Tanrı.

"Bu, resim çizmeyi Picasso'dan öğrenmek gibi bir şey" dedi çocuk. Ve her şey ondan sonra başladı...

"Artık kütüphanende daha önce hiç okunmamış, kutsal bir kitabın olduğunu biliyorsun. Sır senindir" dedi Tanrı... Öğrendiklerine inanamayan çocuk sokağa çıkıp avaz avaz bağırmak, haykırmak istiyordu...

Elif, Lam, Mim... Bu harflere dikkatli bakın, yakında onlar dünyayı değiştirecekler.

Çünkü bugün, büyük gün... Bugün Tanrı'nın doğum günü.

Bin yıllık suskunluk sona eriyor, dinler tarihinin en kadim sırrı gün ışığına çıkıyor...

Bugün... Bu büyük gün, tüm İslam âlemine, insanlığa ve canlılığa hayırlı olsun...

Tanrı'nın doğum günü kutlu olsun...
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  650
 • ISBN:
  9789944575805
 • Yayınevi:
  Doğumgünü Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Hacı Seydaoğlu 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İlk defa unuttuğum bir kitaba denk geldim. Lise yıllarında okumuştum bir hocam aracılığıyla. Bayağı bir etkisinde kalmıştım. Hatırladığım kadarıyla MSN aracılığıyla Tanrı insanlarla iletişime geçiyordu. Orada Kuran'daki bazı ayetlerin "doğru" tefsiri vardı. Yani Tanrı Müslümanların yanlış yorumladığı ayetleri MSN aracılığıyla doğrusunu anlatıyordu. Fikir olarak biraz saçma gelebilir. Fakat Tanrının konuşması boyutunu bir kenara bıraktığınızda içinde güzel bazı tespitlerin bulunduğunu söyleyebilirim. Velhasıl ilginç bir kitap.

Nurhan Işkın 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tanrı kavramı çok basite indirilmiş bir kitap.İçeriğin de Kuran ayetleri yer alıyor fakat yorum çok fazla.Sanki bütün kutsal kitaplar yanlış yorumlanmış veya anlaşılmış da doğrusu bu eserde verilmiş hissi uyandırıyor.Açıkcası okurken sıkılmıştım...

Erhan 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitabı okuduğum dönemi çok iyi hatırlıyorum. Bu kitabın yanında Kuran, İncil, Tevrat, farklı dini kitaplar, din adamları ve araştırmalar... Kısacası derin bir sorgulama dönemindeydim okurken, aradığım bazı cevaplar vardı... Müslümanlığa değişik yönden yaklaşan bir kitap. Akla yatkın gelen yerleri var, en azından sorgulamış çoğu şeyi. Bunun dışında Burak Özdemir'in tabiriyle "tanrının imajını değiştirmek" amacıyla yazılmış. Müslümanlık dinini tercih etseniz de etmeseniz de okunması gerektiğini düşündüğüm, etkilendiğim bir kitaptı...

Hacer 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Kitabı okumaya ilk başladığımda açıkçası biraz sıkıldım. Ama Burak Özdemir daha ne kadar kendi kendiyle sohbet edebilir merağım ağır bastı ve kitaba devam ettim. İçindeki bazı saptamalar oldukça ilginç.
Tanrı'nın Bin Ladin hakkındaki düşünceleri , ateistler hakkındaki düşünceleri ve o müthiş final okunmaya değer. İlk başta sıkılmış olsam da kitabı daha sonra sevdim.Ayrıca oldukça esprili bir Tanrı'yla karşılaştım.

Deliler Cumhuriyeti 
07 Mar 03:00 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kolay curutulebilir önermelerle dolu bir kitap. Açıkçası çok daha iyi bir kitap olması ümidi ile okudum ama hayal kırıklığı yasadim. Fıkır olarak güzel ama konu işlenmesinde sıkıntı var.

Meral Benimser 
23 May 17:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın ismini ilk okuduğunuzda tepki verebilir , ne oluyor diyebilirsiniz fakat, bence kesinlikle okunması gereken bir kitap. Çünkü bu kitapta ; en sık sorulan sorulara daha önce hiç duymadığımız cevaplar veriliyor ve güzel olan şey ise , verilen cevapların üzerinde farklı bakış açısıyla düşünmeye yöneliyorsunuz

ibrahim yazkan 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tanrı ile ilişkinize değişik ve eğlenceli bir açıdan bakan kitap.

Habenaria 
04 Oca 23:40 · Kitabı okudu · 57 günde · 7/10 puan

Okuduğum dönemde birçok yeni araştırmaya, farklı tefsirleri yeniden okumaya da yönlendiren, tanrı kavramına olası bir bakış açısı kazandıran ufak sapmaları gözardı ederek objektif değerlendirebilirsiniz güzel de bulabileceğinize inandığım bir kitap.

Kitaptan 15 Alıntı

Her istediğine, kolay bir biçimde kavuşabildiğin bir dünyanın sana öğretecekleri çok ama çok azalır. İnsan, yapısı gereği sıkıntı ortamında kendini daha çok açar, öğrenmeye daha istekli olur. İyiye kavuştuğunda , kendini kapar ve iyiyi sürekli kılmak adına kendini korumaya geçer. Cennet'i sonsuz kılma içgüdüsüdür bu. Öğrenmek varoluş duan olduğu için Rabb'in birincil önceliği her zaman sana en çok öğretecek olanı yaşatmaktır.

Tanrı'nın Doğum Günü, Burak ÖzdemirTanrı'nın Doğum Günü, Burak Özdemir

Kaderimizi belirleyen seçtiklerimiz değil, aslında vazgeçtiklerimizdir. Vazgeçmen gerekenden hele bir vazgeç... Yerine gelecek olan seni bulacaktır zaten.

Tanrı'nın Doğum Günü, Burak ÖzdemirTanrı'nın Doğum Günü, Burak Özdemir
Tuncer TAMTÜRK 
18 Nis 11:45 · Kitabı okuyor · Beğendi

Acı
Anlayabildiğin hiçbir şey sana acı vermez. Bilge, acı çekmez. Acının öğretmen olduğunu bildiği için. Acı, içinde sana yazılmış bir mektubun saklı olduğu şişedir. Farkındalığı yüksek insan, acının şişesini açar ve içindeki mektubu okur. Acı, Tanrı'dan gelen bir ceza değildir. Acı, kişinin kendisini aşmasıdır. Acı, gelişmektir. Spor sonrası duyduğun kas ağrıları, kaslarının geliştiğinin müjdesidir. Her acıda, "anlama" ve "anlamlandırma" sınırlarını zorlarsın. Şifresini çözdürene dek sana varlığını hissettiren acı, onun nedenini anladığın anda kesilir. Acı, öğretmendir ve senin mektubu okumanla birlikte onun dersi bitmiştir. Sınıfı terk ederken yerini "haz, öğretmen"e bırakır.

Tanrı'nın Doğum Günü, Burak Özdemir (Sayfa 102)Tanrı'nın Doğum Günü, Burak Özdemir (Sayfa 102)

Başımıza gelen şeylerin en ağırı, asla nerede, ne zaman, nasıl, yaşadığımızla ilgili değildir. O şey, kim olduğumuzu kökünden sarsmıştır. İnandıklarımızın yanlış olduğunu ispat etmiştir bize. "En ağır" sıfatını bu yüzden dibine kadar hak etmiştir.

Tanrı'nın Doğum Günü, Burak ÖzdemirTanrı'nın Doğum Günü, Burak Özdemir

En büyük hayalimi gerçekleştirdiğimde bir şeyi farketmiştim, en büyük hayaller kürsüsü asla boş kalmıyordu.

Tanrı'nın Doğum Günü, Burak Özdemir (Sayfa 15)Tanrı'nın Doğum Günü, Burak Özdemir (Sayfa 15)
Mikail gül 
17 Eyl 08:26 · Kitabı okuyor · Beğendi

Yenilmiş tek bir elma için ödediğimiz bu bedel "biraz" fazlaydı. ...

Tanrı'nın Doğum Günü, Burak Özdemir (Sayfa 9)Tanrı'nın Doğum Günü, Burak Özdemir (Sayfa 9)

İslam vasıta değil istikamettir... İstikamet değişmezdir, tartışılmazdır. Vasıta ise her şeyiyle tartışılmak üzere var olmuştur.

Tanrı'nın Doğum Günü, Burak ÖzdemirTanrı'nın Doğum Günü, Burak Özdemir
Hacer 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tanrı katı, sana her istediğini vermeye hazırdır. Sana gönderilen ilahi hediye paketlerinin hepsinden şu kelimeyle başlayan bir hediye kartı çıkacaktır : ''Ama...''
Tanrısal bir hediyenin bir aması olacaktır. Çok büyük bir başarıyı isteyebilirsin.Bu başarı sana verilecektir. Ama paketin içinde o başarının altından kalkmanın zor olduğu günler de olacaktır. Çok büyük bir aşk isteyebilirsin. Çok büyük aşk sana verilecektir. Ama paketin içinde aşkın büyüklüğü ölçüsünde bir ayrılık acısı da olacaktır.

Tanrı'nın Doğum Günü, Burak ÖzdemirTanrı'nın Doğum Günü, Burak Özdemir
2 /