1000Kitap Logosu
Tanrının Gözdesi Yok
Tanrının Gözdesi Yok
Tanrının Gözdesi Yok

Tanrının Gözdesi Yok

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
24 Kişi
63
Okunma
23
Beğeni
1.635
Gösterim
304 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 37 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Akay Yayınevi · 1961 · Karton kapak
Orijinal adı
Heaven Has No Favorites
Diğer baskılar
Tanrının Gözdesi Yok
Tanrının Gözdesi Yok
Hayat Köprüsü
2 mağazanın 2 ürününün ortalama fiyatı: ₺11,18
8.3
10 üzerinden
24 Puan · 9 İnceleme
AkilliBidik
Tanrının Gözdesi Yok'u inceledi.
288 syf.
·
3 günde
·
7/10 puan
Derin bir soluk alın ve yaşadığınıza şükredin...
Remarque’ı, her iki Dünya Savaşı’nın sıradan insanların hayatı üzerindeki etkilerini konu alan romanları ile tanıyoruz. Bu eserinde ise Remarque bu çerçevenin dışına çıkmış ve 1948 yılında geçen tutkulu bir aşk hikayesini aktarmış. Sanatoryumda ölümü bekleyen genç ve güzel Lillian ile otomobil yarışçısı Clerfayt’ın beklenmeyen aşkı, bu romanın konusu. Yakın arkadaşı sanatoryumda öldüğünde tabutuna sadece bir kargo numarası verilmesi, Lillian’ın endişesini tetikler: Ölümü bekliyordur ve öldükten sonra kim olduğu, nasıl bir insan olduğu önemsizdir. Biri hastalığı, diğeri mesleği nedeniyle ölüm ile dalga geçen bu iki insanın artık kaybedecek zamanları yoktur. Remarque’ın bu eseri Türkçeye “Tanrının Gözdesi Yok” şeklinde çevrilmiş, halbuki bence orijinal isminin birebir karşılığı üzerinden yorum yapmak daha doğru: Der Himmel kennt keine Günstlinge; yani “Cennetin Gözdesi Yoktur”. Yani, cennet aramızda seçim yapmaz, hepimiz ölümlüyüz, unutmayın! -hatta cennete hepimiz de gidebiliriz, bunu da unutmayın!- Bir Hollywood senaryosu tadındaki roman, nitekim 1977 yılında Al Pacino ve Marthe Keller’in oyunculukları ile sinemaya uyarlanmış. Bir küçük bilgi daha vereyim: Remarque araba yarışçısı Clerfayt karakteri için gerçek bir araba yarışçısından, hızlı yaşayıp 28 yaşında ölen Alfonso de Portago’dan esinlenmiş. Nitekim romanda geçen mekanlar ve yarış rotaları da Portago’nun yarışları ile birebir uyuyormuş. Akdeniz havası almak ve arada dinlenmek için nostalji kokan bir aşk romanı okumak isterseniz keyifli bir seçim olabilir. "Derin bir soluk alın, dağlara bakın, yaşadığınıza şükredin, sizden daha iyi insanların ölmek zorunda kaldıklarını unutmayın.”
Tanrının Gözdesi Yok
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
21
Gökhan Alkan
Tanrının Gözdesi Yok'u inceledi.
288 syf.
Lillian verem hastalığına yakalanmış ve sanatoryumda hayatının son günlerini beklemektedir. Clerfayt araba yarışçısıdır. Her son yarışta tabuta röveşata atarak bir sonraki riskli yarışa kadar yaşam hakkı elde eder gibi yaşar. "Ölüme bunca yakın yaşayan bu iki insan bir kez daha dener ler aşkı yaşamayı. Her ikisi de her günün son günleri olabile ceğini bilerek zamana karşı yarışırlar." Hayata, aşka, maddeye dair harika nüanslar vardı. Ve bolca hüzün. Bilindik aşk romanlardan biraz farklı idi. Aşk değil hayat romanı gibiydi sanki.
Tanrının Gözdesi Yok
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Zeki
Tanrının Gözdesi Yok'u inceledi.
288 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Ölüm ile yaşamı sorgulayan, insanın hayatını anlamlandırabilecek, yaşamda gözardı edilenlerin fark edilmesini sağlayabilecek tavsiye edilesi bir kitap, Clerfayt ve Lillian'ın hikayesi hepinizi çok derinden düşünmeye sevk edecektir.
Tanrının Gözdesi Yok
OKUYACAKLARIMA EKLE
4