Tanrı'nın Kapısını Çalan Bilim

8,9/10  (7 Oy) · 
17 okunma  · 
7 beğeni  · 
820 gösterim
Tanrı'nın Kapısını Çalan Bilim adlı eser, Carl Sagan'ın 1985 yılında ünlü Gifford Konferansları'nın yüzüncü yıldönümü nedeniyle aldığı davet üzerine İskoçya'da verdiği konferansın metinlerinden oluşmaktadır. Sagan konferanslarda; diğer gezegenlerde akla dayalı yaşam olasılığından kendi gezegenimizdeki yaşamın karşı karşıya kaldığı nükleer tehlikeye, yaratılışçılık ve sözde akıllı tasarımdan bilimin "bilgili tapma" olduğuna dair yeni bir kavrama, manik depresyondan tutun da kendinden geçmenin (huşu) muhtemel kimyasal yapısına kadar uzanan konulara ve sorunlara değinmiş. On yıl önce kaybettiğimiz büyük astronom ve astrofizikçi kozmoloji, fizik, felsefe, edebiyat, psikoloji, kültürel antropoloji, mitoloji ve ilahiyat gibi farklı pek çok alanda yaptığı konuşmalarla konferanslara katılan herkeste hayranlık uyandırarak dehasıyla tüm insanlığı aydınlatmıştır. Sagan'ın ölümünün onuncu yıldönümü vesilesiyle ilk kez yayınlanan Tanrı'nın Kapısını Çalan Bilim adlı kitabı eşi ve uzun süre onunla birlikte çalışmış olan Ann Druyan tarafından hazırlanarak günümüzün bilgileriyle tazelenmiştir.

Sagan bu kitapta din ve bilim arasındaki ilişki konusundaki fikirlerini ayrıntılı bir biçimde ortaya koyarken evrenin enginliğinde kutsalın ne demek olduğunu anlamak için sürdürdüğü kişisel arayışını ve yolculuğunu oldukça anlaşılır, mizahi, akılcı ve tamamen gözleme dayalı bir ifadeyle bizlere aktarıyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2007
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789752109131
 • Orijinal Adı:
  The Varieties of Scientific Experience
 • Çeviri:
  Reşit Aşçıoğlu
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
HAKAN GÖREN 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

biraz mizah biraz felsefe ve daha neler neler keşke ölümsüzlük verilse böyle insanlara yada benim ömrümden bi beş on yıl ona gitseydi , seviyorum seni be carl umarım gittiğin yerleri de aydınlaıyorsundur

Deliler Cumhuriyeti 
12 Mar 03:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çağdaş bilime mizahı ekleyen ilk kitaplardan biridir. Carl SAGAN zaten bilimi toplumun kolayca anlayabileceği şekilde yorumlayan ilk bilim insanlarından birisidir.

Kitaptan 2 Alıntı

Evren kesinlikle ki bir düzen içindedir ama bir o kadar da kaos vardır. Galaksilerin ortalarında patlamalar oluyor ve eğer orada barınılan dünyalar, uygarlıklar varsa galaksi çekirdeğinin ya da bir kuasarın patlamasıyla milyonlarcası yok olup gidiyordur. Bu bize, ne yaptığını pekte bilen bir tanrı gibi gelmiyor. Daha ziyade çıraklık geçiren bir öğrenci tanrı gibi. Belki de onları galaksilerin ortaylarında yetiştiriyorlar ve daha sonra, biraz deneyim sahibi olduklarında daha önemli görevlere atama yapıyorlar.

Tanrı'nın Kapısını Çalan Bilim, Carl SaganTanrı'nın Kapısını Çalan Bilim, Carl Sagan
Levent Yaman 
 20 Haz 12:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kullanılmış otomobil alınırken bir arabayı fena halde ihtiyacınız olduğunu akılda tutmanız yeterli değildir.Sonuçta arabanın çalışması gerek.Kullanılmış araba satıcısının bir ahbap olması yetmez.Genellikle arabanın tekerleklerine bir iki tekme atarak gözden geçirirsiniz,odometreye bakar,kaputu açarsınız......Bütün bunları,bir otomobil satın alma gibi fazla da önemi olmayan bir iş için yapıyorsunuz.Fakat etik ve ahlak,dünyanın başlangıcı,insanevladının varoluş yeri,tuttuğu yol,tüm bu konular üzerinde en azından eşit derecede kuşkucu incelemelere girişmekte ısrarcı olmanız gerekli değil mi?

Tanrı'nın Kapısını Çalan Bilim, Carl Sagan (Sayfa 114 - Altın Kitaplar)Tanrı'nın Kapısını Çalan Bilim, Carl Sagan (Sayfa 114 - Altın Kitaplar)