Tanrı'nın Ölümü ve Kültür

7,0/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
6 beğeni  · 
907 gösterim
Terry Eagleton bu kitabında, özellikle 11 Eylül saldırısından bu yana gündemi işgal eden köktendinciliğin yükselişinden hareketle şu soruyu soruyor: Tanrı yeniden mi dirildi? Yoksa aslında hiç ölmemiş miydi?

Kitap, Aydınlanma düşüncesinin "Tanrı katli"ni hedeflediği iddiasını sorgulayarak başlar. Sekülerleşme sonucu Tanrı'nın ağır bir darbe aldığını teslim etse de, tümüyle yok olmaktan ziyade farklı kılıklara büründüğünü savunur. Seküler bir çağda ne Tanrı eski haliyle var olabilir ne de din, doğru; ama bıraktıkları boşluk, vekaleten bile olsa, mutlaka başkalarınca doldurulmalıdır. Çünkü Tanrı, kimi zaman iktidara saplanmış bir diken rolü üstlendiyse de, ağırlıkla siyasi egemenliği meşrulaştırmanın en güçlü yollarından biri olagelmiştir. Eagleton, Akıl'dan sanata pek çok şeyin, Tanrı'ya vekalet eden aşkınlık formları sunmaya soyunduğunu söyler. Bu vekillerin en maharetlisinin ise, kavramın geniş anlamıyla kültür olduğu kanaatindedir.

"Dillere düşmüş duygulanım yoksunluğuyla" postmodern toplum, Tanrı'ya ve vekili kültüre uyulan ihtiyacı hükümsüz kılıyor ve bu haliyle "ateist bir toplum" öngörüyor gibidir. Oysa öte yanda köktendincilik yükselir. Dolayısıyla, evet, Tanrı yine ölmemiştir; ama bunu kendi kahramanca direnişinden ziyade, "insanların Tanrı'nın cenaze töreninde kendilerini yeniden yaratma olanağını görmeyi başaramamış olması"na borçludur.

Günümüzün en üretken Marksist düşünürlerinden biri olan Terry Eagleton, her zamanki keyifli ve akıcı üslubuyla bakışını bu kez dinin kültür düşüncesi ile ilişkisine çeviriyor. Eski sorulara yeni yanıtlar veriyor, kolaycı yanıtlara zor sorular soruyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786054836680
 • Çeviri:
  Selin Dingiloğlu
 • Yayınevi:
  Yordam Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 10 Alıntı

"Özgürlük," der Schelling, "her şeyin dayandırıldığı tek-ilkedir." Uzun vadede hiçbir maddi engelle karşılaşmayabilir, zira maddi dünya gizliden gizliye onun ürünüdür. Varlık, Schelling'in neşeli ve kendinden emin bir iyimserlikle işaret ettiği üzere,sadece"askıya alınmış özgürlüktür".

Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 77)Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 77)

Şakayla karışık söylendiği gibi, Din gündelik yaşamınıza müdahil olmaya başladığı anda, ondan vazgeçmenin zamanı gelmiştir. Bu açıdan alkolle belirgin bir benzerlik taşır.

Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 15)Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 15)
Toprak 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

O halde umut vardır. Fakat mutluluktan gözleri parlayan bir iyimserlik yoktur.

Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 230)Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 230)

Aydınlanma'nın Sınırları
Toplumlar dinden bütünüyle vazgeçtiklerinde değil, artık bilhassa onun tarafından uyarılmadıklarında sekülerleşirler.

Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 15 - Yordam Kitap)Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 15 - Yordam Kitap)

Hume için "hakiki"din buydu;kitlelerin hastalıklı Düşleri diyerek alaya aldığı şeyin aksine, ancak eğitimli bir azınlığın dini hakiki olabilirdi.

Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 46 - yordam kitap)Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 46 - yordam kitap)

Din gündelik yaşamınıza müdahil olmaya başladığı anda , ondan vazgeçmenizin zamanı gelmiştir.

Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 15)Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 15)
Toprak 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Iyi olmak dogamızda vardı fakat çoğumuz doğal değildik .

Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 30)Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 30)
Toprak 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Modern toplumlar,doğası itibariyle inançsızdir. Önemli olan gündelik pratiklerde vücut bulan inanç ya da inancsizliklardir;baspiskoposlarin ya da militan seküler bilim insanlarının iddiaları değil.

Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 23)Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 23)
Toprak 
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Filozoflarin Tanrı'sı ile kitlelerin Tanrı'sı birbirinden tehlikeli düzeyde farklı varlıklardi.

Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 51)Tanrı'nın Ölümü ve Kültür, Terry Eagleton (Sayfa 51)