Tanrı'nın Unutulan Çocukları Cesaret, Korkuya Direnmek ve Ona Galip Gelmektir.

7,7/10  (265 Oy) · 
783 okunma  · 
168 beğeni  · 
3.672 gösterim
Cesaret, Korkuya Direnmekve Ona Galip Gelmektir.

Uzak bir ülkenin yazarı olan Craig Silvey'in çok sayıda ödül alan romanı Türk okuyucularıyla buluşuyor. Yayımlandığında Avustralya'da yoğun bir ilgiyle karşılaşan yazar, başarılı en genç yazarlar listesinde yer almayı başarmış bir isim.

"Pencereme gelmişti.
Nedenini bilmiyorum ama gelmişti işte.
Belki başı dertteydi.
Belki de gidecek başka yeri yoktu..."

Sıcak bir yaz gecesi beklenmeyen bir misafirin penceresini tıklatmasıyla Charlie'nin sıradan hayatı tamamen değişir.
Çünkü toplum dışına itilmiş tuhaf misafirin kimseye söylemediği bir sırrı vardır.

Yaşamları, hayata bakışları ve imkânlarıyla birbirinin zıttı gibi görünen bu iki çocuk toplumun duyarsızlıklarına, önyargılarına, bağnazlıklarına karşı duran büyük bir dostluğun da başkahramanlarıdır. Bu küçük bedenler için hayat bir daha eskisi gibi olmayacaktır.

Okuruna önemli sorular soran, genç-yetişkin herkesin tanışması gereken, güçlü bir roman. Çocukluğun saf masumiyetine sımsıkı sarılan bu kahramanlar kimseyi hayal kırıklığına uğratmayacak!

"Ustalıkla işlenmiş, okunmasının üzerinden yıllar geçse de hatırlanacak bir roman. Bülbülü Öldürmek romanına selam eden Silvey, dokunaklı bir dille sıradan yüzlerin ardına gizlenmiş birbirinden ilginç sırları keşfediyor."
-Marie Claire UK-

"Bu romanda ırkçılık, adaletsizlik, arkadaşlık ve ilk aşkın duyarlılığı bir arada sunuluyor; tıpkı dünyada iyi ve kötünün birlikte yer alması gibi."
-Sydney Writers' Festival-

"İki çocuk kahramanının gözünden esprili, dramatik, gizemli ve biraz da gerilimli ilerleyen bu roman, okuyucuları saklı kalmış bir yaşamın kapısını aralamaya çağırıyor."
-Readings-

"Bu romanda mutlu gibi görünen aileler, toplumun dışladığı ötekiler, önyargılar, dokunaklı yaşam hikâyeleri, başka dünyalara duyulan özlemler ve masum yıllar var... Ve tüm bunlar içimizdeki öldürmediğimiz çocuğun seslenişleri."
-Daily Mail-

Hayat bir piyangodur:
Şanslı olan kazanır, şansızlar ise
Tanrı'nın Unutulan Çocukları'dır...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9786053481157
 • Orijinal Adı:
  Jasper Jones
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Aysel 
 07 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Spoiler içeriyormuş...

Farklı hikaye bekliyordum. En azından adı buna mecbur bıraktı. Bazı diyaloglar çok sıka biliyor,anlamsız,sanki kitap 448 sayfa olsun bu şart diye alakasız fazla uzatılmış. Lauranın ölümü daha başka ola bilirdi. Sonu soru işaretleriyle bırakıyor. Oysa ki bir kitabı okuduğunuzda aklınızda soru işaretinin kalmaması lazım. Bu kitabı uzun süre hatırlamak dahi istemiyorum çünki gözümdeki çocukluğun masumluğu yerle bir oldu. Yetişkinliğe geçen dönemlerde bile olsalar,hiç birinin safça,çocukça fikirleri yok.
Tüm bunları kenara bırakırsak kitap her şeye rağmen çabuk ilerliyor.
Kitabın ismi "Tanrının unutulan çocukları " ama kiapta hiç böyle bir şey geçmiyor. Hem kitaptakı çocuk karakterlerin konuşmalarının hepsi ateizm yanlısı. Onları unutacak bir Tanrıya bile inanmazken kitabın ismi nereden geliyor acaba? :)

mustafacemile karaköse 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap sürükleyici olmasina karsin bazi yerlerde gereksiz ayrintilarda takili kalmasi olayin ilerlemesini engelliyor ve insani sıkabiliyor. Basinda anlatilan olaydaki merak ogesini canli tutmasiyaa arti yönü olarak degerlendirilebilir oluyacaklara iyi okumalar :)

Kitabın isminden etkilendiğim kadar kendisinden etkilendiğim pek söylenemez. Sanırım beklentim farklıydı. İsminden çok sevdiğim uçurtma avcısını anımsattığı için daha basit ve çok detaylı bir kitapla karşılaştığımdan dolayı biraz hayal kırıklığına uğradım. Neden bu kadar çok ödül almış onuda anlamış değilim! Burada kitabı karalamaya çalışmıyorum her kitap bir emek ve yeni bir hayat.

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap da iki cesur çocuğun, şanssız, gizemli ve çekici olaylar silsilesine bir çocuğun gözünden tanık oluyorsunuz. Okuduğum en güzel kitaplar arasın da yerini aldı Tanrının unutulan çocukları. Dokunaklı bir dille birbirinden ilginç sırlar barındırıyor kitap. İki çocuğun macerası toplumdaki ahlaki değerlerin gerçek yüzünü su üstüne çıkartıp, toplumun çocukların gelişim evresinde ki etkilerini çok güzel şekil de size aksettiriyor. Kitabı okurken ister istemez Charlie’nin yaşına gidip, çocukluğun masumluğuna kapılıp gidiyor ve kendi çocukluğunuzdan bir şeyler buluyorsunuz. Kitabı bitirdiğim de sanki iki dostumu kaybetmiş gibiydim, onlarla orada kalmayı istedim. Kitap bence okunabilecek çok güzel bir kitap. Bana nedense okurken uçurtma avcısını hatırlattı.

İrem Nur 
26 Mar 20:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Geleceğin Dünya Klasikleri'ne girebilecek tek roman!
Beklentinizi yüksek tutun çünkü kesinlikle bu beklentinizi boşa çıkaracak bir kitap değil.
Dostluğun saflığını gösteren nadide romanlardan. Okuyun efendim.

Kitap hakkında çevremde duyduğum en negatif eleştiri gereksiz betimlemelerdi. Bu yüzden önyargılı yaklaştım kitaba... Fakat okudukça sevdim, açıkçası betimlemeleri beni sıkmadı. Ne çok beklentili ne de çok önyargılı yaklaşmayın bence, okunabilir güzel bir kitap.

Ismail Salma 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

ilk okuduğum kitaplardan biri. Craig Silvey'i bu kitaptan tanıdım aman aman bir kitap olmasa da gayet güzel bir kurgusu var okunabilir bir kitap.

Leylâ (çalıkuşu) Özişçi 
07 Ağu 01:45 · Kitabı okudu · 17 günde · 5/10 puan

Farklı bir hikaye bekliyordum. Ama cidden umduğumu bulamadım hayal kırıklığına uğradım. Lauranin ölümü üstte tutulmaya çalışılsaydi daha güzel olurdu. Ki bazı diyaloglar çok sıkıyordu. Sırf 400 sayfa yazmak için yazılmış sanki ana konu geriye atılmış. Başta sürekleyeciydi ama gereksiz ayrıntılar baydı. Başta meraklı ve heyecan vardı ama ilerledikçe azaldı. Adı çok cazip geldi ama içeriği beğenmedim. Olaylar biraz da uçurtma avcıdındaki iki arkadaşın olayına anımsatıyor sanki öyle düşünüyorum. Kitap güzel ama biraz baydi. Okumak isterlere iyi okumalar !!!

Yazarın akıcı bir dili var aslinda ama bilemiyorum kitap ilerlemesine ragmen başında verdigi carpici olay hakkinda bir turlu bilgi vermiyor. Gizemli gibi gorunuyor ama heyecan ögeleri barındırmıyor. Nitekim sonunda ne kadar da basitmis demekten kendimi alamadım. Gerilim türünde diye okumustum ama simdi hangi kategoriye girer bilemedim. Adaletsizlik ve gündelik hayattaki insan ilişkilerinin ele alınışı kitabın asıl olayından daha cok dikkatimi çektiğini söyleyebilirim.

Elif Altun 
14 May 00:47 · Kitabı okudu · 19 günde · 5/10 puan

Oncelikle betimlemesi cok yorucu! Hikaye kesinlikle cok guzel ama betimleme yuzunden surekli kopuyorum bolunuyordum gereksiz uzatilmis ama ham konusu harika. Cesaret etmeye bir kere baslarsan devami gelir benim edindigim ana fikir bu. Kucuk bir yurek ve kader silsilesi hic ummadik yerde olanlar. Ofke cesaret aile hepsi fazla fazla var. Hayatimin devamin da olacaksin Charlie tabii ki Jasper da.

Kitaptan 96 Alıntı

Aysel 
07 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

“Bazıları için kendi yanlışlarını düzeltmektense başkalarını suçlamak daha kolaydır.”

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Aysel 
08 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Herkes yaşlanır. Herkes bir meslek öğrenebilir, vergilerini ödeyebilir ve bir aile kurabilir. Ama bu büyümek değildir. Asıl önemlisi dünyan sarsıldığında nasıl davrandığın ve etrafında neleri ne kadar görebildiğindir."

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Faikcan 
25 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Her biri diğeri kadar yalnız olan üç milyar insan. Dörtte üçünün susuzluğunu asla gideremediği, sularla kaplı olan bir dünya.

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Aysel 
07 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Bir merminin sana zarar vermesi mümkün değilse, mermilerin önünde durmak ne kadar cesurca olabilir ki?"

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Faikcan 
29 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Dünyanın geri kalanı uyurken uyanık kalmanın büyüleyici bir tarafı vardı. Sanki onların bilmediği bir şeyi biliyormuşum gibi."

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Aysel 
08 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"İnsanların karanlıktan korkması gibi. Aslında korktukları şey karanlığın kendisi değildir; o karanlıkta neler olabileceğini bilmemeleridir."

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Aysel 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Özür, yanlışların ardından gelirdi. Sonucun incitici bir yankısı. Tıpkı bilmenin hüzün olduğu gibi, özür dilemek de hüzündü. Özür dilemek bazen kişinin kendine acımasıydı.Ama aslında özür dilemek kişinin kendisiyle ilgili değil, karşınızdaki kişiyle ilgiliydi. Kabul edebilir ya da etmeyebilirlerdi.
Özür dilemek kendinizi açığa çıkarmak, kucaklanmaya, alay edilmeye veya intikam alınmaya açık hale getirmek demekti. Özür dilemek bağışlanma dileyen bir soruydu,çünkü iyi bir yüreğin metronomu, her şey yoluna girip olması gerektiği hale gelene kadar yatışmazdı. Özür dilemek olanı geri almak değil, olanları ilerletmekti. Boşluğu kapamaktı, özür dilemek bir yemindi. Bir adak... Bir hediye..."

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Aysel 
03 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Mark Twain`in tavsiyesi buydu: "Ağzını açıp bütün şüpheleri yok etmektense, en azından çeneni kapayıp aptal gibi görünmek daha iyiydi."

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Aysel 
26 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Karşılaştığınız çoğu kimse sizinle elli kat gazlı bezin arkasından konuşuyormuş gibi hissedersiniz. Bazen daha konuşmadan önce yalan söylediklerini anlarsınız. Yaşları ilerledikçe daha da yüzsüzleşirler ve önemi bile olmayan konularda yalan söylerler.Babamın saçlarıyla kelini kapamaya çalışması veya annemin saçlarını boyaması gibi..."

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey