Tanrı'nın Unutulan Çocukları Cesaret, Korkuya Direnmek ve Ona Galip Gelmektir.

7,6/10  (295 Oy) · 
901 okunma  · 
196 beğeni  · 
4.366 gösterim
Cesaret, Korkuya Direnmekve Ona Galip Gelmektir.

Uzak bir ülkenin yazarı olan Craig Silvey'in çok sayıda ödül alan romanı Türk okuyucularıyla buluşuyor. Yayımlandığında Avustralya'da yoğun bir ilgiyle karşılaşan yazar, başarılı en genç yazarlar listesinde yer almayı başarmış bir isim.

"Pencereme gelmişti.
Nedenini bilmiyorum ama gelmişti işte.
Belki başı dertteydi.
Belki de gidecek başka yeri yoktu..."

Sıcak bir yaz gecesi beklenmeyen bir misafirin penceresini tıklatmasıyla Charlie'nin sıradan hayatı tamamen değişir.
Çünkü toplum dışına itilmiş tuhaf misafirin kimseye söylemediği bir sırrı vardır.

Yaşamları, hayata bakışları ve imkânlarıyla birbirinin zıttı gibi görünen bu iki çocuk toplumun duyarsızlıklarına, önyargılarına, bağnazlıklarına karşı duran büyük bir dostluğun da başkahramanlarıdır. Bu küçük bedenler için hayat bir daha eskisi gibi olmayacaktır.

Okuruna önemli sorular soran, genç-yetişkin herkesin tanışması gereken, güçlü bir roman. Çocukluğun saf masumiyetine sımsıkı sarılan bu kahramanlar kimseyi hayal kırıklığına uğratmayacak!

"Ustalıkla işlenmiş, okunmasının üzerinden yıllar geçse de hatırlanacak bir roman. Bülbülü Öldürmek romanına selam eden Silvey, dokunaklı bir dille sıradan yüzlerin ardına gizlenmiş birbirinden ilginç sırları keşfediyor."
-Marie Claire UK-

"Bu romanda ırkçılık, adaletsizlik, arkadaşlık ve ilk aşkın duyarlılığı bir arada sunuluyor; tıpkı dünyada iyi ve kötünün birlikte yer alması gibi."
-Sydney Writers' Festival-

"İki çocuk kahramanının gözünden esprili, dramatik, gizemli ve biraz da gerilimli ilerleyen bu roman, okuyucuları saklı kalmış bir yaşamın kapısını aralamaya çağırıyor."
-Readings-

"Bu romanda mutlu gibi görünen aileler, toplumun dışladığı ötekiler, önyargılar, dokunaklı yaşam hikâyeleri, başka dünyalara duyulan özlemler ve masum yıllar var... Ve tüm bunlar içimizdeki öldürmediğimiz çocuğun seslenişleri."
-Daily Mail-

Hayat bir piyangodur:
Şanslı olan kazanır, şansızlar ise
Tanrı'nın Unutulan Çocukları'dır...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9786053481157
 • Orijinal Adı:
  Jasper Jones
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Aysel 
 07 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Spoiler içeriyormuş...

Farklı hikaye bekliyordum. En azından adı buna mecbur bıraktı. Bazı diyaloglar çok sıka biliyor,anlamsız,sanki kitap 448 sayfa olsun bu şart diye alakasız fazla uzatılmış. Lauranın ölümü daha başka ola bilirdi. Sonu soru işaretleriyle bırakıyor. Oysa ki bir kitabı okuduğunuzda aklınızda soru işaretinin kalmaması lazım. Bu kitabı uzun süre hatırlamak dahi istemiyorum çünki gözümdeki çocukluğun masumluğu yerle bir oldu. Yetişkinliğe geçen dönemlerde bile olsalar,hiç birinin safça,çocukça fikirleri yok.
Tüm bunları kenara bırakırsak kitap her şeye rağmen çabuk ilerliyor.
Kitabın ismi "Tanrının unutulan çocukları " ama kiapta hiç böyle bir şey geçmiyor. Hem kitaptakı çocuk karakterlerin konuşmalarının hepsi ateizm yanlısı. Onları unutacak bir Tanrıya bile inanmazken kitabın ismi nereden geliyor acaba? :)

mustafacemile karaköse 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap sürükleyici olmasina karsin bazi yerlerde gereksiz ayrintilarda takili kalmasi olayin ilerlemesini engelliyor ve insani sıkabiliyor. Basinda anlatilan olaydaki merak ogesini canli tutmasiyaa arti yönü olarak degerlendirilebilir oluyacaklara iyi okumalar :)

İrem Nur 
26 Mar 20:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Geleceğin Dünya Klasikleri'ne girebilecek tek roman!
Beklentinizi yüksek tutun çünkü kesinlikle bu beklentinizi boşa çıkaracak bir kitap değil.
Dostluğun saflığını gösteren nadide romanlardan. Okuyun efendim.

Meşrebi Kalender 
 21 Kas 2015 · Kitabı okudu · 24 günde · 5/10 puan

Kitapta; yaşadığı bölge halkı tarafından istenmeyen, dışlanan bir çocuğa ( Jasper) , kendisini büyük bir tehlikeye sokarak yardım eden başka bir çocuğu görüyoruz ( Charlie).Kitap gereksiz uzun, vasatın üzerine çıkamıyor. Okumazsanız bir şey kaybetmeyeceğiniz bir eser.

(Öğğğğk yoruma gel).

Evet kötü bir yorum , son zamanlarda sitemizdeki tartışmalarda bolca kullanılan anlamıyla “doyurucu “ değil.

Ama bir sor, yaptım ama niye yaptım?

Çünkü şuanda derdim yorum yapmak değil reklam yapmak. (Kitabı kötü niyetlerime alet edeceğim en Nuri Alço’sundan.) Hem de subliminal falan değil gözünüze soka soka, vapur satıcıları gibi reklam yapmak.( Bunun yeri burası değil diyen, gelininin koyduğu eşyaların yerini bir türlü beğenmeyen kaynana zihniyetine sahip olanlara, üç numaralı deli Kadir bakışımı attıktan sonra bal dökmeye devam edeyim efenim.)

Abilerimmmm… Ablalarımmmm… Ve her sivilcesinden mutluluk fışkıran ergenlerimmmm….( Şaka, şaka böyle tanıtmayacağım…)

Bir kitap okudum hayatım değişti diyenlerden misiniz?

Çok mu uçtum ?

Peki, hanginiz okuduğumuz kitapların hayatımıza etki etmediğini savunabilir?

O zaman gelin daha çok kişinin kitap okumasına biz de yardım edelim. Ve bu yardımda bırakın paradan söz etmeyi, hiçbir entel mabadın yerinde kalkmayacağına izci sözü de veriyorum. ( Homurdanmayalım kendi aramızda sadede geliyorummmm.)

Bahsedeceğim şey Kaf dağının ardındaki bir şey değil bu sitede de birkaç kez üzerinde durulmuş.

Sizi GETEM’e ( Görme Engelliler Teknoloji Merkezi) gönüllü okuyucu olmaya davet ediyorum. http://www.getem.boun.edu.tr bu linki tıklayın,inceleyin ve kitaplara susamış insanlara yardım edin. Çekinceleriniz olmasın kitap seslendirmek için öyle Kopenhag kriterleri falan yok. Bizim milli , Nefes Alsın Yeter Kriteri kadar olmasa da çok kolay birkaç noktaya dikkat ederek rahatlıkla bir çoğumuz okuyabilir.

Kitabı okuduktan sonra hissettiğim tek duygu neden Getem’den daha fazla bahsetmiyorum oldu. Bu yüzden yazara teşekkürü bir borç bilirim. Ara ara Getem’den bahsetmeye devam edeceğim efenim…

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap da iki cesur çocuğun, şanssız, gizemli ve çekici olaylar silsilesine bir çocuğun gözünden tanık oluyorsunuz. Okuduğum en güzel kitaplar arasın da yerini aldı Tanrının unutulan çocukları. Dokunaklı bir dille birbirinden ilginç sırlar barındırıyor kitap. İki çocuğun macerası toplumdaki ahlaki değerlerin gerçek yüzünü su üstüne çıkartıp, toplumun çocukların gelişim evresinde ki etkilerini çok güzel şekil de size aksettiriyor. Kitabı okurken ister istemez Charlie’nin yaşına gidip, çocukluğun masumluğuna kapılıp gidiyor ve kendi çocukluğunuzdan bir şeyler buluyorsunuz. Kitabı bitirdiğim de sanki iki dostumu kaybetmiş gibiydim, onlarla orada kalmayı istedim. Kitap bence okunabilecek çok güzel bir kitap. Bana nedense okurken uçurtma avcısını hatırlattı.

Kitap hakkında çevremde duyduğum en negatif eleştiri gereksiz betimlemelerdi. Bu yüzden önyargılı yaklaştım kitaba... Fakat okudukça sevdim, açıkçası betimlemeleri beni sıkmadı. Ne çok beklentili ne de çok önyargılı yaklaşmayın bence, okunabilir güzel bir kitap.

Ismail Salma 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

ilk okuduğum kitaplardan biri. Craig Silvey'i bu kitaptan tanıdım aman aman bir kitap olmasa da gayet güzel bir kurgusu var okunabilir bir kitap.

Sema öztürk 
 23 Kas 18:05 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Öncelikle kitabın kurgusunun, olaylarının ve heyecanının sizi saracağından eminim. Kitabı begendim ve okuduğumdan pişman olmadım. Tek olumsuz yönünü size söylemek istiyorum. Şöyle ki kitap asla sizi pişman etmez fakat olaylar çok ama çok uzun anlatılmış. Yani fazla uzattığını düşünüyorsunuz bazı kısımlarda yazarın. Siz eğer bu kitabı uzun süre de okursanız sıkılırsınız sanıyorum. O yüzden bence bu kitabı okuyacak iseniz kısa sürede bitirmeye çalışın. Konusuyla ilgili spoiler vermek istemiyorum. Heyecanlı bir kitap okumak istiyorsanız bu kitaba bi el atın derim. Sonuçta her kitap insana mutlaka bir şeyler katar :)

Leylâ (çalıkuşu) Özişçi 
07 Ağu 01:45 · Kitabı okudu · 17 günde · 5/10 puan

Farklı bir hikaye bekliyordum. Ama cidden umduğumu bulamadım hayal kırıklığına uğradım. Lauranin ölümü üstte tutulmaya çalışılsaydi daha güzel olurdu. Ki bazı diyaloglar çok sıkıyordu. Sırf 400 sayfa yazmak için yazılmış sanki ana konu geriye atılmış. Başta sürekleyeciydi ama gereksiz ayrıntılar baydı. Başta meraklı ve heyecan vardı ama ilerledikçe azaldı. Adı çok cazip geldi ama içeriği beğenmedim. Olaylar biraz da uçurtma avcıdındaki iki arkadaşın olayına anımsatıyor sanki öyle düşünüyorum. Kitap güzel ama biraz baydi. Okumak isterlere iyi okumalar !!!

Yazarın akıcı bir dili var aslinda ama bilemiyorum kitap ilerlemesine ragmen başında verdigi carpici olay hakkinda bir turlu bilgi vermiyor. Gizemli gibi gorunuyor ama heyecan ögeleri barındırmıyor. Nitekim sonunda ne kadar da basitmis demekten kendimi alamadım. Gerilim türünde diye okumustum ama simdi hangi kategoriye girer bilemedim. Adaletsizlik ve gündelik hayattaki insan ilişkilerinin ele alınışı kitabın asıl olayından daha cok dikkatimi çektiğini söyleyebilirim.

Kitaptan 109 Alıntı

Aysel 
07 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

“Bazıları için kendi yanlışlarını düzeltmektense başkalarını suçlamak daha kolaydır.”

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Aysel 
08 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Herkes yaşlanır. Herkes bir meslek öğrenebilir, vergilerini ödeyebilir ve bir aile kurabilir. Ama bu büyümek değildir. Asıl önemlisi dünyan sarsıldığında nasıl davrandığın ve etrafında neleri ne kadar görebildiğindir."

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Faikcan 
25 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Her biri diğeri kadar yalnız olan üç milyar insan. Dörtte üçünün susuzluğunu asla gideremediği, sularla kaplı olan bir dünya.

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Aysel 
07 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Bir merminin sana zarar vermesi mümkün değilse, mermilerin önünde durmak ne kadar cesurca olabilir ki?"

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Faikcan 
29 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Dünyanın geri kalanı uyurken uyanık kalmanın büyüleyici bir tarafı vardı. Sanki onların bilmediği bir şeyi biliyormuşum gibi."

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Aysel 
08 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"İnsanların karanlıktan korkması gibi. Aslında korktukları şey karanlığın kendisi değildir; o karanlıkta neler olabileceğini bilmemeleridir."

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Aysel 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Özür, yanlışların ardından gelirdi. Sonucun incitici bir yankısı. Tıpkı bilmenin hüzün olduğu gibi, özür dilemek de hüzündü. Özür dilemek bazen kişinin kendine acımasıydı.Ama aslında özür dilemek kişinin kendisiyle ilgili değil, karşınızdaki kişiyle ilgiliydi. Kabul edebilir ya da etmeyebilirlerdi.
Özür dilemek kendinizi açığa çıkarmak, kucaklanmaya, alay edilmeye veya intikam alınmaya açık hale getirmek demekti. Özür dilemek bağışlanma dileyen bir soruydu,çünkü iyi bir yüreğin metronomu, her şey yoluna girip olması gerektiği hale gelene kadar yatışmazdı. Özür dilemek olanı geri almak değil, olanları ilerletmekti. Boşluğu kapamaktı, özür dilemek bir yemindi. Bir adak... Bir hediye..."

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Aysel 
03 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Mark Twain`in tavsiyesi buydu: "Ağzını açıp bütün şüpheleri yok etmektense, en azından çeneni kapayıp aptal gibi görünmek daha iyiydi."

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
Aysel 
26 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Karşılaştığınız çoğu kimse sizinle elli kat gazlı bezin arkasından konuşuyormuş gibi hissedersiniz. Bazen daha konuşmadan önce yalan söylediklerini anlarsınız. Yaşları ilerledikçe daha da yüzsüzleşirler ve önemi bile olmayan konularda yalan söylerler.Babamın saçlarıyla kelini kapamaya çalışması veya annemin saçlarını boyaması gibi..."

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig SilveyTanrı'nın Unutulan Çocukları, Craig Silvey
11 /