Geri Bildirim

Tanrı'nın Unutulan ÇocuklarıCraig Silvey

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.998
Gösterim
Adı:
Tanrı'nın Unutulan Çocukları
Alt başlık:
Cesaret, Korkuya Direnmek ve Ona Galip Gelmektir.
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
448
ISBN:
9786053481157
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Jasper Jones
Çeviri:
Selim Yeniçeri
Yayınevi:
Martı Kitabevi
Hayat bir piyangodur: Şanslı olan kazanır, şansızlar ise Tanrı'nın Unutulan Çocukları'dır...

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, yetişkinliğe adım atan iki çocuğun bir sırla başlayan muhteşem dostluğu üzerine yazılmış, etkileyici bir roman... Uzak bir ülkenin yazarı olan Craig Silvey'in çok sayıda ödül alan romanı Türk okuyucularıyla buluşuyor. Yayımlandığında Avustralya'da yoğun bir ilgiyle karşılaşan yazar, başarılı en genç yazarlar listesinde yer almayı başarmış bir isim.

Tanrı'nın Unutulan Çocukları hem kurgusu hem de güçlü karakterleriyle okuyucuya bilmedikleri bir coğrafyanın edebi zevkini yaşatırken, dokunaklı bir dille sıradan yüzlerin ardına gizlenmiş birbirinden ilginç sırlar barındırıyor. Romanın başkarakterlerinden Jasper'ın, aynı okulda okuduğu Charlie'nin odasının penceresine bir gece yarısı gelmesiyle başlayan olaylar, başarılı ve merak uyandırıcı bir hikayeyi de beraberinde getiriyor. Parçalanmış bir ailenin çocuğu olması nedeniyle kasabalılar tarafından hor görülüp dışlanan Jasper, korkunç bir olayın detaylarını tek güvendiği kişiyle, Charlie'yle paylaşır. O andan itibaren çocukluklarını bir kenara bırakmaya başlayan bu iki arkadaş, bu sırrın peşine düşerek toplumun önyargılarına, bağnazlıklarına ve ikiyüzlülüğüne ayna tutmaya başlarlar.

İnsanların kendi kabuklarına çekildikleri bu küçük kasabada hayatın hem solgun hem de canlı anlarına tanıklık eden iki arkadaşın yaşadıklarını okurken, çocukluğunuzun masum yıllarını hatırlayacak, toplum tarafından kabul görülmenin ne anlama geldiğine bir çocuğun gözünden bakacaksınız. Cesaret, korkuya direnmek ve ona galip gelmektir" sloganından yola çıkan bu roman ile çocukluğun saf duygularına sımsıkı sarılan kahramanlar kimseyi hayal kırıklığına uğratmayacak!

"Ustalıkla işlenmiş, okunmasının üzerinden yıllar geçse de hatırlanacak bir roman. Bülbülü Öldürmek romanına selam eden Silvey, dokunaklı bir dille sıradan yüzlerin ardına gizlenmiş birbirinden ilginç sırları keşfediyor."
- Marie Claire UK

"Bu romanda ırkçılık, adaletsizlik, arkadaşlık ve ilk aşkın duyarlılığı bir arada sunuluyor; tıpkı dünyada iyi ve kötünün birlikte yer alması gibi."
- Sydney Writers' Festival

"İki çocuk kahramanının gözünden esprili, dramatik, gizemli ve biraz da gerilimli ilerleyen bu roman, okuyucuları saklı kalmış bir yaşamın kapısını aralamaya çağırıyor."
- Readings

"Bu romanda mutlu gibi görünen aileler, toplumun dışladığı ötekiler, önyargılar, dokunaklı yaşam hikayeleri, başka dünyalara duyulan özlemler ve masum yıllar var... Ve tüm bunlar içimizdeki öldürmediğimiz çocuğun seslenişleri."
- Daily Mail

"Mükemmel bir yetişkinliğe geçiş romanı... Her yaştan insanı etkileyecek kadar büyüleyici."
- Markus Zusak
Spoiler içeriyormuş...

Farklı hikaye bekliyordum. En azından adı buna mecbur bıraktı. Bazı diyaloglar çok sıka biliyor,anlamsız,sanki kitap 448 sayfa olsun bu şart diye alakasız fazla uzatılmış. Lauranın ölümü daha başka ola bilirdi. Sonu soru işaretleriyle bırakıyor. Oysa ki bir kitabı okuduğunuzda aklınızda soru işaretinin kalmaması lazım. Bu kitabı uzun süre hatırlamak dahi istemiyorum çünki gözümdeki çocukluğun masumluğu yerle bir oldu. Yetişkinliğe geçen dönemlerde bile olsalar,hiç birinin safça,çocukça fikirleri yok.
Tüm bunları kenara bırakırsak kitap her şeye rağmen çabuk ilerliyor.
Kitabın ismi "Tanrının unutulan çocukları " ama kiapta hiç böyle bir şey geçmiyor. Hem kitaptakı çocuk karakterlerin konuşmalarının hepsi ateizm yanlısı. Onları unutacak bir Tanrıya bile inanmazken kitabın ismi nereden geliyor acaba? :)
Dünyanın geri kalanı uyurken uyanık kalmanın büyüleyici bir tarafı vardı. Sanki onların bilmediği bir şeyi biliyormuşum gibi...
.
.
''Özür dilemek olanı geri almak değil,olanları ilerletmekti.Boşluğu kapamaktı.Özür dilemek bir yemindi.Bir adak.Bir hediye.''
.
.
“Bir şeyin nasıl sonuçlanacağını bilmemek, onu yapmamak için bir neden değildir.” .
.
.
-Hayat bir piyangodur: şanslı olan kazanır, şanssızlar ise Tanrı'nın Unutulan Çocukları'dır. -İyi haber: Ölmedik.
Kötü haber: Onlar da...

Benzer kitaplar

Kitabın isminden etkilendiğim kadar kendisinden etkilendiğim pek söylenemez. Sanırım beklentim farklıydı. İsminden çok sevdiğim uçurtma avcısını anımsattığı için daha basit ve çok detaylı bir kitapla karşılaştığımdan dolayı biraz hayal kırıklığına uğradım. Neden bu kadar çok ödül almış onuda anlamış değilim! Burada kitabı karalamaya çalışmıyorum her kitap bir emek ve yeni bir hayat.
Kitap sürükleyici olmasina karsin bazi yerlerde gereksiz ayrintilarda takili kalmasi olayin ilerlemesini engelliyor ve insani sıkabiliyor. Basinda anlatilan olaydaki merak ogesini canli tutmasiyaa arti yönü olarak degerlendirilebilir oluyacaklara iyi okumalar :)
Geleceğin Dünya Klasikleri'ne girebilecek tek roman!
Beklentinizi yüksek tutun çünkü kesinlikle bu beklentinizi boşa çıkaracak bir kitap değil.
Dostluğun saflığını gösteren nadide romanlardan. Okuyun efendim.
Kitapta; yaşadığı bölge halkı tarafından istenmeyen, dışlanan bir çocuğa ( Jasper) , kendisini büyük bir tehlikeye sokarak yardım eden başka bir çocuğu görüyoruz ( Charlie).Kitap gereksiz uzun, vasatın üzerine çıkamıyor. Okumazsanız bir şey kaybetmeyeceğiniz bir eser.

(Öğğğğk yoruma gel).

Evet kötü bir yorum , son zamanlarda sitemizdeki tartışmalarda bolca kullanılan anlamıyla “doyurucu “ değil.

Ama bir sor, yaptım ama niye yaptım?

Çünkü şuanda derdim yorum yapmak değil reklam yapmak. (Kitabı kötü niyetlerime alet edeceğim en Nuri Alço’sundan.) Hem de subliminal falan değil gözünüze soka soka, vapur satıcıları gibi reklam yapmak.( Bunun yeri burası değil diyen, gelininin koyduğu eşyaların yerini bir türlü beğenmeyen kaynana zihniyetine sahip olanlara, üç numaralı deli Kadir bakışımı attıktan sonra bal dökmeye devam edeyim efenim.)

Abilerimmmm… Ablalarımmmm… Ve her sivilcesinden mutluluk fışkıran ergenlerimmmm….( Şaka, şaka böyle tanıtmayacağım…)

Bir kitap okudum hayatım değişti diyenlerden misiniz?

Çok mu uçtum ?

Peki, hanginiz okuduğumuz kitapların hayatımıza etki etmediğini savunabilir?

O zaman gelin daha çok kişinin kitap okumasına biz de yardım edelim. Ve bu yardımda bırakın paradan söz etmeyi, hiçbir entel mabadın yerinde kalkmayacağına izci sözü de veriyorum. ( Homurdanmayalım kendi aramızda sadede geliyorummmm.)

Bahsedeceğim şey Kaf dağının ardındaki bir şey değil bu sitede de birkaç kez üzerinde durulmuş.

Sizi GETEM’e ( Görme Engelliler Teknoloji Merkezi) gönüllü okuyucu olmaya davet ediyorum. http://www.getem.boun.edu.tr bu linki tıklayın,inceleyin ve kitaplara susamış insanlara yardım edin. Çekinceleriniz olmasın kitap seslendirmek için öyle Kopenhag kriterleri falan yok. Bizim milli , Nefes Alsın Yeter Kriteri kadar olmasa da çok kolay birkaç noktaya dikkat ederek rahatlıkla bir çoğumuz okuyabilir.

Kitabı okuduktan sonra hissettiğim tek duygu neden Getem’den daha fazla bahsetmiyorum oldu. Bu yüzden yazara teşekkürü bir borç bilirim. Ara ara Getem’den bahsetmeye devam edeceğim efenim…
Kitap hakkında çevremde duyduğum en negatif eleştiri gereksiz betimlemelerdi. Bu yüzden önyargılı yaklaştım kitaba... Fakat okudukça sevdim, açıkçası betimlemeleri beni sıkmadı. Ne çok beklentili ne de çok önyargılı yaklaşmayın bence, okunabilir güzel bir kitap.
ilk okuduğum kitaplardan biri. Craig Silvey'i bu kitaptan tanıdım aman aman bir kitap olmasa da gayet güzel bir kurgusu var okunabilir bir kitap.
Kitap da iki cesur çocuğun, şanssız, gizemli ve çekici olaylar silsilesine bir çocuğun gözünden tanık oluyorsunuz. Okuduğum en güzel kitaplar arasın da yerini aldı Tanrının unutulan çocukları. Dokunaklı bir dille birbirinden ilginç sırlar barındırıyor kitap. İki çocuğun macerası toplumdaki ahlaki değerlerin gerçek yüzünü su üstüne çıkartıp, toplumun çocukların gelişim evresinde ki etkilerini çok güzel şekil de size aksettiriyor. Kitabı okurken ister istemez Charlie’nin yaşına gidip, çocukluğun masumluğuna kapılıp gidiyor ve kendi çocukluğunuzdan bir şeyler buluyorsunuz. Kitabı bitirdiğim de sanki iki dostumu kaybetmiş gibiydim, onlarla orada kalmayı istedim. Kitap bence okunabilecek çok güzel bir kitap. Bana nedense okurken uçurtma avcısını hatırlattı.
Öncelikle kitabın kurgusunun, olaylarının ve heyecanının sizi saracağından eminim. Kitabı begendim ve okuduğumdan pişman olmadım. Tek olumsuz yönünü size söylemek istiyorum. Şöyle ki kitap asla sizi pişman etmez fakat olaylar çok ama çok uzun anlatılmış. Yani fazla uzattığını düşünüyorsunuz bazı kısımlarda yazarın. Siz eğer bu kitabı uzun süre de okursanız sıkılırsınız sanıyorum. O yüzden bence bu kitabı okuyacak iseniz kısa sürede bitirmeye çalışın. Konusuyla ilgili spoiler vermek istemiyorum. Heyecanlı bir kitap okumak istiyorsanız bu kitaba bi el atın derim. Sonuçta her kitap insana mutlaka bir şeyler katar :)
“Bazıları için kendi yanlışlarını düzeltmektense başkalarını suçlamak daha kolaydır.”
"Herkes yaşlanır. Herkes bir meslek öğrenebilir, vergilerini ödeyebilir ve bir aile kurabilir. Ama bu büyümek değildir. Asıl önemlisi dünyan sarsıldığında nasıl davrandığın ve etrafında neleri ne kadar görebildiğindir."
Her biri diğeri kadar yalnız olan üç milyar insan. Dörtte üçünün susuzluğunu asla gideremediği, sularla kaplı olan bir dünya.
"Bir merminin sana zarar vermesi mümkün değilse, mermilerin önünde durmak ne kadar cesurca olabilir ki?"
"İnsanların karanlıktan korkması gibi. Aslında korktukları şey karanlığın kendisi değildir; o karanlıkta neler olabileceğini bilmemeleridir."
"Dünyanın geri kalanı uyurken uyanık kalmanın büyüleyici bir tarafı vardı. Sanki onların bilmediği bir şeyi biliyormuşum gibi."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tanrı'nın Unutulan Çocukları
Alt başlık:
Cesaret, Korkuya Direnmek ve Ona Galip Gelmektir.
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
448
ISBN:
9786053481157
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Jasper Jones
Çeviri:
Selim Yeniçeri
Yayınevi:
Martı Kitabevi
Hayat bir piyangodur: Şanslı olan kazanır, şansızlar ise Tanrı'nın Unutulan Çocukları'dır...

Tanrı'nın Unutulan Çocukları, yetişkinliğe adım atan iki çocuğun bir sırla başlayan muhteşem dostluğu üzerine yazılmış, etkileyici bir roman... Uzak bir ülkenin yazarı olan Craig Silvey'in çok sayıda ödül alan romanı Türk okuyucularıyla buluşuyor. Yayımlandığında Avustralya'da yoğun bir ilgiyle karşılaşan yazar, başarılı en genç yazarlar listesinde yer almayı başarmış bir isim.

Tanrı'nın Unutulan Çocukları hem kurgusu hem de güçlü karakterleriyle okuyucuya bilmedikleri bir coğrafyanın edebi zevkini yaşatırken, dokunaklı bir dille sıradan yüzlerin ardına gizlenmiş birbirinden ilginç sırlar barındırıyor. Romanın başkarakterlerinden Jasper'ın, aynı okulda okuduğu Charlie'nin odasının penceresine bir gece yarısı gelmesiyle başlayan olaylar, başarılı ve merak uyandırıcı bir hikayeyi de beraberinde getiriyor. Parçalanmış bir ailenin çocuğu olması nedeniyle kasabalılar tarafından hor görülüp dışlanan Jasper, korkunç bir olayın detaylarını tek güvendiği kişiyle, Charlie'yle paylaşır. O andan itibaren çocukluklarını bir kenara bırakmaya başlayan bu iki arkadaş, bu sırrın peşine düşerek toplumun önyargılarına, bağnazlıklarına ve ikiyüzlülüğüne ayna tutmaya başlarlar.

İnsanların kendi kabuklarına çekildikleri bu küçük kasabada hayatın hem solgun hem de canlı anlarına tanıklık eden iki arkadaşın yaşadıklarını okurken, çocukluğunuzun masum yıllarını hatırlayacak, toplum tarafından kabul görülmenin ne anlama geldiğine bir çocuğun gözünden bakacaksınız. Cesaret, korkuya direnmek ve ona galip gelmektir" sloganından yola çıkan bu roman ile çocukluğun saf duygularına sımsıkı sarılan kahramanlar kimseyi hayal kırıklığına uğratmayacak!

"Ustalıkla işlenmiş, okunmasının üzerinden yıllar geçse de hatırlanacak bir roman. Bülbülü Öldürmek romanına selam eden Silvey, dokunaklı bir dille sıradan yüzlerin ardına gizlenmiş birbirinden ilginç sırları keşfediyor."
- Marie Claire UK

"Bu romanda ırkçılık, adaletsizlik, arkadaşlık ve ilk aşkın duyarlılığı bir arada sunuluyor; tıpkı dünyada iyi ve kötünün birlikte yer alması gibi."
- Sydney Writers' Festival

"İki çocuk kahramanının gözünden esprili, dramatik, gizemli ve biraz da gerilimli ilerleyen bu roman, okuyucuları saklı kalmış bir yaşamın kapısını aralamaya çağırıyor."
- Readings

"Bu romanda mutlu gibi görünen aileler, toplumun dışladığı ötekiler, önyargılar, dokunaklı yaşam hikayeleri, başka dünyalara duyulan özlemler ve masum yıllar var... Ve tüm bunlar içimizdeki öldürmediğimiz çocuğun seslenişleri."
- Daily Mail

"Mükemmel bir yetişkinliğe geçiş romanı... Her yaştan insanı etkileyecek kadar büyüleyici."
- Markus Zusak

Kitabı okuyanlar 1.158 okur

  • Eylül
  • Hatice gokkus
  • Hilal Oruç
  • Garipbişey
  • Orionun kizi
  • Güneş Duygu
  • S.aslan
  • Seda Uzun
  • ELİF BAHAR ATEŞ
  • Betül AKSU

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.1
14-17 Yaş
%5.4
18-24 Yaş
%31.1
25-34 Yaş
%28
35-44 Yaş
%20.8
45-54 Yaş
%9.6
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.6
Erkek
%20.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.4 (74)
9
%14.9 (54)
8
%22.7 (82)
7
%18.5 (67)
6
%9.7 (35)
5
%6.6 (24)
4
%4.4 (16)
3
%1.1 (4)
2
%1.4 (5)
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları