Tanrı'ya Karşı Söylev

8,6/10  (7 Oy) · 
26 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.134 gösterim
Ey sen, dünyada mevcut her şeyi yarattığı söylenen: hakkında en ufak bir fikrim olmayan sen; ancak lafta tanıdığım ve her gün yanılan insanların bana söyledikleri kadar bildiğim sen; tanrı denen acaip ve hayal mahsulü varlık, kesinlikle, gerçekten ve herkesin önünde ilan ediyorum ki sana en ufak bir inancım yok. Ve bunun da nedeni gayet mükemmel: dünyadaki hiçbir şeyin akla yatkınlığına kanıt olmadığı saçma bir varoluşa beni ikna edecek hiçbir şey bulamıyorum. 

Ey yanlışın ve fanatizmin kör ettiği zayıf ve saçma faniler, tepesi tıraşlı rahiplerin batıl inancının sizi gömdüğü tehlikeli yanılsamalardan vazgeçin! Onların size bir Tanrı sunmalarındaki müthiş çıkarı ve bu tür yalanların sizin mallarınız ve ruhlarınız üzerinde onlara sağladığı itibarı düşünün! Yüreğinizde bir ibadet ihtiyacı duyuyorsanız, tutkularınızın somut nesnelerine yönelin: gerçek bir şey sizi en azından bu doğal saygı içinde tatmin edecektir. Ama tanrıya yönelik iki, üç saatlik sofuluğun ardından ne hissediyorsunuz? Sizin duyularınıza hiçbir şey sağlamayan soğuk bir hiçlik, tiksinti verici bir boşluk. Düşlere ve gölgelere tapmış olsaydınız da duyularınız aynı durumda olurdu! İndirin batıl inanç ağacına son darbeyi; dalları budamakla yetinmeyin: Etkileri bu kadar bulaşıcı olan bir bitkiyi tamamen kökünden söküp atın! 

Tanrıları devirerek, aşıralım gök gürültülerini onların ve yıkalım bu ışıltılı şimşekle ürkütücü bir dünyada hoşumuza gitmeyen her şeyi!
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2009
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786055691110
 • Çeviri:
  Işık Ergüden
 • Yayınevi:
  Versus Kitap
 • Kitabın Türü:
Baran Gündem 
12 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Marquis de Sade düşünüklerini hiç çekinmeden en açık ve ağır şekilde kaleme almış.

Kitaptan 13 Alıntı

İnsanlar her yerde birbirine benzer ve her yerde aynı zaaflarla aynı hataları işlerler.

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 56)Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 56)
Sisyphos 
09 Tem 12:35 · Kitabı okuyor

Dünyadaki hiçbir şeyin akla yatkınlığına kanıt olmadığı saçma bir varoluşa beni ikna edecek
hiçbir şey bulamıyorum.

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 13 - Versus)Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 13 - Versus)

Hakim olmama izin vermediği bir tercihin sonucunda beni cezalandırıyor. Beni sırf cezalandırmanın zevkine varabilmek için yaratmış gibi gözüküyor.

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De SadeTanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade

Ölmek, düşünmeyi, hissetmeyi, zevk almayı, acı çekmeyi bırakmaktır: fikirlerin de seninle birlikte yok olacaktır; acıların ve zevklerin mezarda senin peşinden asla gelmez. Dolayısıyla ölümü, kaygılarını besleyecek şekilde huzurlu düşün, ölümü sakin bir gözle görmeye kendine alıştır, huzurunun düşmanlarının sana aşılamaya çalıştıkları sahte korkulara karşı kendini teskin et.

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De SadeTanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade
Deniz 
07 Haz 18:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başlı başına kanıta ihtiyaç duyan şeyleri kanıt olarak kabul etmemi sağlıklı bir mantıkla benden nasıl bekleyebilirsin ?

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 25 - Bir papazla ölüm döşeğindeki bir adam arasındaki konuşma)Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 25 - Bir papazla ölüm döşeğindeki bir adam arasındaki konuşma)
Baran Gündem 
01 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İndirin batıl inanç ağacına son darbeyi; dalları budamakla yetinmeyin: etkileri bu kadar bulaşıcı olan bir bitkiyi tamamen kökünden söküp atın!

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De SadeTanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade
alp y. 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalanlar söyleyen her yaştan insandansa, doğruyu söyleyen tek bir insana bel bağlamak yeğdir

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De SadeTanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade

İşte, dostum, uymamız gereken tek ilke budur. Bu ilkeleri tatmak ve kabul etmek için ne dine, ne tanrıya ihtiyaç vardır, yalnızca iyi bir kalp yeterlidir. Zayıf düştüğümü hissediyorum; ahlâk vaazı veren adam, önyargılarını terk et, insan ol, insancıl ol, korkusuz ve umutsuz ol; tanrılarını ve dinlerini bırak gitsin; bütün bunlar insanların ellerine zincir vurmaya yarar. Bütün bu dehşetlerin adı bile yeryüzünde tüm diğer felaketlerden ve savaşlardan daha fazla kan döktürdü. Öteki dünya fikrinden vazgeç, yok öyle bir şey, ama bu dünyada mutlu olmaktan ve mutlu etmekten vazgeçme. İşte, doğanın yaşamını iki misline çıkarman ya da geliştirmen için sana sunduğu tek tarz bu. Dostum, şehvet daima benim varlıklarımın en değerlisi oldu, yaşamım boyunca onu övüp durdum ve ömrümü şehvetin kollarında tamamlamak isterim: Sonum yaklaşıyor, gün ışığı kadar güzel altı kadın şu yandaki odada, onları bu an için sakladım; sen de payını al, batıl inancın tüm nafile safsatalarını ve ikiyüzlülüğün bütün aptalca yanılgılarını benim gibi sen de onların göğsünde unutmaya çalış.

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 29)Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 29)
alp y. 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

insanın sapkınlığı öyledir ki kendini kötülüğe teslim etmekte bir engelle karşılaştığına inandığında ancak kötülüğü sever ve kendini daha gönüllü olarak kötülüğe teslim eder.

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De SadeTanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade
2 /