Tanrı`ya Şikayet

9,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
305 gösterim
"Ulu Tanrı, aman, halimize nazar kıl! Şimdi, bizi bir gün kabul edeceğin 'Cennet' ile 'Cehennem'in işleriyle meşgul olacak sıra değil. Temmuzun ortasındayız; bu, zaten bir netameli aydır. Yeni tabirle -sen âlimsin, elbette manasını bilirsin- radikal bir düzene muhtacız... Sen bunu yapmazsan, sanıyorum ki, harbe hazırlana hazırlana, yere, göğe, denize dinamit, gaz, bomba yığa yığa, pek yakında bizler, bizim küremizi kuyrukluyıldız haline sokup senin yıldızlarına, belki de dosdoğru sana saldırtacağız. İşi o derece azıttık, haberin ola! Hâşâ, elbette bilirsin!"

Tanrı'ya Şikâyet, insan canının hiçe sayıldığı, modernleşme adı altındaki ilerlemenin aslında makineleşmeden ibaret olduğu ve bu makinelerin katliam aracına dönüştüğü İkinci Dünya Savaşı yıllarını konu alıyor. Refik Halid Karay, hicivli kalemiyle ve trajik olaylara mizahla yaklaşmadaki başarısıyla okuyucusuna tam bir kara mizah örneği sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789751030627
 • Yayınevi:
  İnkilâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Sercan Beyazoğlu 
12 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya tarihini sonradan gelenler değilde çoktan gelip geçmişler, cedlerimiz yazsalardı, herhalde Barbarlar devrinin yerini değiştirirler; 1900 den ötesine yerleştirirlerdi.

Tanrı`ya Şikayet, Refik Halid KarayTanrı`ya Şikayet, Refik Halid Karay
Sercan Beyazoğlu 
12 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Machiavel'e Birinci Mektup
Vatandaşın Markoni bir makina icat etti, adına radyo diyorlar; bunun kadar YALANCILIĞA elverişli bir alet bulunamaz. Zira söyleyen ile dinleyen karşı karşıya gelmedikleri için yüz kızarması korkusu yok.

Tanrı`ya Şikayet, Refik Halid KarayTanrı`ya Şikayet, Refik Halid Karay