Tanrı`ya Şikayet

9,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
322 gösterim
"Ulu Tanrı, aman, halimize nazar kıl! Şimdi, bizi bir gün kabul edeceğin 'Cennet' ile 'Cehennem'in işleriyle meşgul olacak sıra değil. Temmuzun ortasındayız; bu, zaten bir netameli aydır. Yeni tabirle -sen âlimsin, elbette manasını bilirsin- radikal bir düzene muhtacız... Sen bunu yapmazsan, sanıyorum ki, harbe hazırlana hazırlana, yere, göğe, denize dinamit, gaz, bomba yığa yığa, pek yakında bizler, bizim küremizi kuyrukluyıldız haline sokup senin yıldızlarına, belki de dosdoğru sana saldırtacağız. İşi o derece azıttık, haberin ola! Hâşâ, elbette bilirsin!"

Tanrı'ya Şikâyet, insan canının hiçe sayıldığı, modernleşme adı altındaki ilerlemenin aslında makineleşmeden ibaret olduğu ve bu makinelerin katliam aracına dönüştüğü İkinci Dünya Savaşı yıllarını konu alıyor. Refik Halid Karay, hicivli kalemiyle ve trajik olaylara mizahla yaklaşmadaki başarısıyla okuyucusuna tam bir kara mizah örneği sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789751030627
 • Yayınevi:
  İnkilâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Sercan Beyazoğlu 
12 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya tarihini sonradan gelenler değilde çoktan gelip geçmişler, cedlerimiz yazsalardı, herhalde Barbarlar devrinin yerini değiştirirler; 1900 den ötesine yerleştirirlerdi.

Tanrı`ya Şikayet, Refik Halid KarayTanrı`ya Şikayet, Refik Halid Karay
Sercan Beyazoğlu 
12 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Machiavel'e Birinci Mektup
Vatandaşın Markoni bir makina icat etti, adına radyo diyorlar; bunun kadar YALANCILIĞA elverişli bir alet bulunamaz. Zira söyleyen ile dinleyen karşı karşıya gelmedikleri için yüz kızarması korkusu yok.

Tanrı`ya Şikayet, Refik Halid KarayTanrı`ya Şikayet, Refik Halid Karay
Betül Nasır 
 26 Nis 01:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"TEBESSÜM MASKESİ"
"Gam bir zehirli gazdır, maskesi tebessümdür; tebessüm maskelerinizi takınız!"

Tanrı`ya Şikayet, Refik Halid Karay (Sayfa 141 - Harp İcatları Ve İcapları)Tanrı`ya Şikayet, Refik Halid Karay (Sayfa 141 - Harp İcatları Ve İcapları)
Betül Nasır 
26 Nis 18:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ACAYİP MAHLUK!!!
"İnsan hiçbir felakete uğramadığı zaman bile hiçten sebeplerle yine dünyayı başına zindan etmeye muvaffak olan tek acayip mahluktur."

Tanrı`ya Şikayet, Refik Halid Karay (Sayfa 158 - Biraz Tarih Biraz Teselli)Tanrı`ya Şikayet, Refik Halid Karay (Sayfa 158 - Biraz Tarih Biraz Teselli)
Betül Nasır 
 26 Nis 19:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"ŞİKAYET"
"Ne ise, maksadım, sana akıl öğretmek değildir; senin öğretip gittiğin akıldan şikayettir."

Tanrı`ya Şikayet, Refik Halid Karay (Machiavel'e Birinci Mektup)Tanrı`ya Şikayet, Refik Halid Karay (Machiavel'e Birinci Mektup)