Adı:
Tanrı'yı Gören Köpek
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750726415
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La Boutique Del Mistero
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Tanrı
Tanrı Görmüş Köpek
Çağdaş İtalyan edebiyatının en önemli yazarlarından Dino Buzzati, roman, oyun, şiir de yazmış olmakla birlikte, asıl öyküleriyle ünlü. Saniy toplumunun güzünmüz insanı üstüne bir karabasan gibi çöken baskısını, zaman zaman gerçeküstücü, zaman zaman soyut bir yaklaşımla işleyen bu öykülerin kaynaklarını, eleştirmenler bir yandan Poe ile Kafka'ya bir yandan da Dostoyevski'ye bağlıyorlar...
192 syf.
·13 günde·9/10
Tatar Çölü eserinden sonra aklımda kalan bir yazardı Dino Buzzati ve en iyi çeviriler listesinde olmasından dolayı ( Rekin Teksoy ) ve tabi ki isminin ilginçliğinden dolayı başladım kitaba. Kitap farklı farklı öykülerden oluşmakta. Günümüz hayatıyla ilgili bir sürü ders veren mesajlar içermekte. Tanrı'yı Gören Köpek ismi içinde geçen bir hikayeden geliyor.

Etkileyici, sürükleyici aynı zamanda düşündürücü bir eser. Hafif felsefe de yapıyor yazar aslında kitapta. Yedi Kat öyküsü gerçekten günümüzde de yaşanan, yaşanabilecek bir komedi gibi dram.

Genel itibariyle ölümün bize nasıl yaklaştığını anlatmış yazar. Ecelin nasıl size yaklaştığını size sevdiriyor. Mizah anlayışı da gerçekten bir o kadar eğlenceli. Güldüren hikayeler de mevcut. Fantastik anlatımıyla da öne çıkıyor bir bakıma. Düşündürücü demiştim zaten hayal gücünüzü zorluyor Dino Buzzati. Aralarda kaynayan, pek duyulmayan bu eseri de gözden geçirmenizi tavsiye ederim.
192 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap toplamda yirmi iki öyküden oluşuyor ve içinde beğenmediğim bir öykü bile yok... Fantastik ve eğlenceli bir dille yazılmış. Yer yer günümüz insanının hayata bakış açısına dokundurmalar sezdim, dikkat edebilenler için çok güzel detaylardı.
Böyle okurken zevk alayım sıkılmayayım tarzında bir kitap arıyorsanız tam size uygun bir kitap! En beğendiğim öyküler: Pelerin, Ama Yine de Kapı Çalınıyor, Yedi Kat ve Fareler oldu.

----------SPOİLER----------

Ama Yine de Kapı Çalınıyor öyküsünde günümüz insanlarının o "mükemmel hayatlar"ına leke sürmemek adına ölümü göze alışı anlatılıyor. Massigher'in "Sizin başınıza tatsız şeyler gelmez değil mi? Böyle şeylerden söz etmeyi kabalık sayıyorsunuz değil mi? Yapmacıklı dünyanız hep yadsıdı bunları değil mi?" diyerek evin annesi olan Maria Gron'a sitem etmesi de bu söylediğimi kanıtlar nitelikte diye düşünüyorum.

Pelerin öyküsü beni çok etkiledi. Annenin oğluna merhameti, sürekli bir şeyleri sorması, onu merak etmesi... Çok gerçekçi geldi. Sadece okumak değil gibiydi, hissetmekti işte. Öyküyü bende farklı yapan da çok gerçek olmasıydı.

Yedi Kat ise Giuseppe Corte isimli karakterin ölümü kabulleniş ve hatta kabullenemeyiş süreci anlatılıyor. Karakterin ölüme direnişi, -birinci katta olmasına rağmen- hala sağlıklı olduğu konusunda diretmesi pes artık dedirtti. Galiba hayatta da böyle yedi kat olacak. Zaman içinde ve sanki hiç ölmeyecek gibi...

----------SPOİLER----------
192 syf.
·8/10
İtalyan edebiyatına giriş Ders :1 Buzzati :) Kitap 22 kısa öyküden oluşuyor. 'Tanrı'yı gören Köpek' içlerinde ki en uzun öykü diğerleri 2-3 sayfalık. Büyülü gerçekçilik akımından ama kendine göre bir üslubu var. Marquez2e göre daha yalın yalın daha gözlemci. Mitolojik çağrışımlar sık sık kullanılıyor ama mitolojiye hakim olunmasa da ne anlatılmak istendiği açıkca ortaya koyabiliyor. Ben en çok 'Yedi Ulak' hikayesini beğendim. Ülkesinin sınırlarını merak eden bir prensin haberleşmeyi kesmemek adına yanına aldığı ulakları birer gün arayla geri gönderiyor. Tabi mesafe arttıkça ulakların geri dönme zamanlarının arası açılıyor. Matematiksel bir öykü, hesap yaptırıyor insana. Bunun dışında diğer öyküleri de çok yaratıcı ben çok beğendim. Yazarın en ünlü kitabı 'Tatar Çölü' hemen okuma listeme ekledim.
192 syf.
·9/10
Dino Buzzati kesinlikle şahane bir yazar. Bu kitaptaki öykülerin sadeliği ve vuruculuğu kimi zaman soyutluğu insanı şaşkına çevirebiliyor. Baktığınızda pek de ilgi çekici gelmeyen öyküyü genel anlamıyla düşündüğünüzde bir şaşalıyorsunuz. Çünkü o burun kıvırıp küçümsediğiniz yazın aslında çok güzel şeyler anlatmakta. Benim hayran olduğum bir kitap oldu.
192 syf.
·8 günde·9/10
Ben öykü kitaplarının günde 1-2 öykü okunarak tüketilmesi taraftarıyım. Bu şekilde kitabın verdiği haz daha da artıyor ve konsantrasyon problemi yaşanmıyor. Bu kitabı o şekilde okudum. Son 4-5 öykü hariç hepsi büyük keyif verdi. Hele ki kitaba ismini veren öykü muazzamdı. Buzzati protest ve alegorik anlatımın ustası bana göre. Çok iyi göndermeler vardı. İronikti. Çok sevdim. Bir de Tatar Çölü'nü deneyeceğim.
192 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Öykülerin hepsi güzeldi:)) Ben en çok "Yedi kat" öyküsünü beğendim. Öykü de "Ölüm" kavramına karşı göstermesi gereken ciddiyeti göstermeyen bir adamın nefes kesen bir süreçle ölümle nasıl burun buruna geldiğini anlatıyor.
192 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
her hikayede insanın aciz bir tarafından tutup kendi eliyle kendini manasızlığa iten insanı anlatıyor. hepimizin zaman zaman yaptığı şeyleri bakış açısına göre belki abartılı bir dille belki de aslında hiç abartmadan olduğu gibi aktarıveriyor. kendine gel demiyor ama kendine gel diyor.
*kitabın sonuna yaklaştıkça ilk hikayeler de kapılarını daha çok aralamaya başlıyor.
192 syf.
·Puan vermedi
Hikayelerde öyle yoğun bir gerçeklik ve karamsarlık var ki ardı ardına okuduğunuzda edebi zevkle beraber gönlünüzü bir karartının sardığını hissediyorsunuz.

Vermek istediği hissi bu kadar iyi geçiren çok çok az yazar vardır, birbirinden ayırmadan diyebilirim ki hepsi çok sarsıcı hikayeler, boş hikaye yok. Özellikle beğendiklerim ise: Yedi Kat, Pelerin

Okunduğunda çok keyif verecek, size yazar keşfettirecek kıymetli bir hikaye kitabı, kesinlikle tavsiyedir.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Kısa kısa hikayelerden oluştuğu için parça parça okunabilen bir eser. Zaman ve mekan kavramlarının ön plana çıkmadığı öykülerinde, hem fantastik öğeleri hem mizahı bir araya getiren bir anlatımı olan kitabı severek okudum.
http://www.bumesele.com/...-kopek-dino-buzzati/
192 syf.
·Beğendi·9/10
Kafka'dan esinlenmiş ama kendine özgü olağanüstü bir taşlama ve mizah anlayışı olan Buzzati'nin kısa olmalarına karşın bir o kadar da fazla şey anlatabildiği, insanın zayıflıklardan garipliklerine - bir çok şeye değindiği, bir birinden eğlenceli, tek solukta okunacak hikayeler kitabı. Yer yer üzülüp, yer yer kakaha atacağınız türden bir kitap.
192 syf.
·6 günde·9/10
Öykülerin ana teması sıkıntı, yenik düşme, ölüm, rüya, fantastik ögelerdir.
Bazı kelimeler somut ve normal görünürken altından soyut bir anlam çıkması okurken okuyucu şaşırtıyor. Bazen en alışagelmiş bir sözcük başka bir çelişkili anlama dönüşebiliyor. Okurken bir süre sonra bulmaca çözüyor hissi yaşıyorsunuz, acaba burada demek istediği şu olabilir mi yoksa şu açıdan da ele alınabilir mi tarzı bir çok soruya cevap verirken buluyorsunuz kendinizi. Öykülerinde zaman ve mekan olmaması da öykülerin her yerde geçebileceğini düşünerek hayal gücünü etkili kullanmamıza olanak veriyor. Anlatımı çok sıradan ve de akıcı.Tavsiye ederim.
192 syf.
·Beğendi·10/10
Öykü okumayı oldum olası çok sevdim. Bir kaç sayfada derdini anlatmaya, bir duyguyu yansıtmaya, bir mesaj vermeye çalışmak kolay olmasa gerek.
Hele de bunu bu denli nefis yapan bir yazarla tanışmışsam değmeyin keyfime!
Her öykü muazzamdı ancak içlerinde öne çıkan birkaç öykü vardı ki değinmeden geçemeyeceğim. Buzzati kitaba adını veren öyküsüyle Tanrı'yı gören bir köpeğin gözünden kendimize,birbiriyle çelişkili davranışlarımıza, zayıflıklarımıza, korkularımıza ve hiçte hoş olmayan daha birçok yönümüze ayna tutuyor. Diyor ki; 'Siz insanlar utanıyorsunuz... Kendinizi olduğunuzdan kötü göstermeye çalışıyorsunuz, böyle kurulu dünyanın düzeni.' ve uzun uzun düşündürüyor... 'Yedi Kat' ve 'Pelerin' isimli öyküleriyle bizi ölümün soğuk sularında yüzdürürken, 'Boşuna Çağrı'da aşkın en güzel tanımlarından biriyle çıkıyor karşımıza. 'Savaş Türküsü'nde padişahlar saraylarında refah içinde yaşasınlar diye savaştan savaşa koşan, yazgısı içli bir türküde saklı askerlerin hüzünlü sesini duyurmaya çalışıyor.
Her öyküyü yaşamış kadar derinden hissettirmek, okuyucuyu koltuğundan alıp hikayenin tam ortasına fırlatıvermek anca böyle bir usta kalem sayesinde olabilirdi. Öyküleri ve Buzzati'yi sevin,sevdirin. Söyleyeceklerim bu kadar.️
“İkindi vaktiydi daha, oldukça güneşliydi hava. Sokakta biriyle karşılaştım. “Günaydın” dedim. Baktı bana ve “İyi akşamlar” cevabını verdi.”
Dino Buzzati
Sayfa 90 - Milliyet Yayınları, epub, Ç:İhsan Akay, “Akşam Öykücükleri”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tanrı'yı Gören Köpek
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750726415
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La Boutique Del Mistero
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Tanrı
Tanrı Görmüş Köpek
Çağdaş İtalyan edebiyatının en önemli yazarlarından Dino Buzzati, roman, oyun, şiir de yazmış olmakla birlikte, asıl öyküleriyle ünlü. Saniy toplumunun güzünmüz insanı üstüne bir karabasan gibi çöken baskısını, zaman zaman gerçeküstücü, zaman zaman soyut bir yaklaşımla işleyen bu öykülerin kaynaklarını, eleştirmenler bir yandan Poe ile Kafka'ya bir yandan da Dostoyevski'ye bağlıyorlar...

Kitabı okuyanlar 211 okur

  • ε я d ε м
  • erva
  • Özlem73
  • Öznur Düzgün
  • Meriç Sadık
  • Dilek Aygün
  • B
  • Alev
  • Erkan ÖZTÜRK
  • Nergis Özdoğan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.4
14-17 Yaş
%1.9
18-24 Yaş
%25.9
25-34 Yaş
%37
35-44 Yaş
%20.4
45-54 Yaş
%5.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.7
Erkek
%39.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.5 (14)
9
%23.8 (19)
8
%23.8 (19)
7
%17.5 (14)
6
%11.3 (9)
5
%0
4
%1.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%0