Tantra - Kabullenme Yolu

8,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
473 gösterim
"Tantra, içsel iyiliğine inanır. Tantra, herkesin iyi doğduğunu, iyiliğin senin doğan olduğunu söyler. Sen zaten iyisin! Doğal bir büyümeye ihtiyacın var, senin dışından herhangi bir dayatmaya ihtiyacın yok; bu yüzden hiçbir şey kötü kabul edilmez. Öfke oradaysa, seks oradaysa, açgözlülük oradaysa Tantra bunların da iyi olduğunu söyler. Eksik olan tek şey, kendinde merkezlenmemiş olmandır; bu yüzden onları kullanamazsın. İçinde var olursan öfke sağlıklı bir enerjiye dönüşür... İyi olur. Orada olan her şey iyidir. Her şey kutsaldır; hiçbir şey kötü değildir. Tantra için Şeytan yoktur, yalnızca kutsal varoluş vardır. Tantra dönüşümün, sen benliğini bütünüyle kabul ettiğinde geldiğini söyler. Sonra aniden her şey yerli yerine oturur. Sonra benliğinden herhangi bir şey kesmeye çalışmadan tüm benliğin kendini yeniden düzenler. Kabul eder ve evet dersen bir düzenleme gerçekleşir ve eskiden gürültü patırtının olduğu yerde şimdi bir melodi, bir müzik doğar."
-Osho-

"Tantra, 'Her kimsen kabul et!' der. Sen muazzam bir sayısız çok boyutlu enerjiler gizemisin. Bunu kabul et ve her enerjiyi derin bir duyarlılıkla, farkındalıkla, sevgiyle, anlayışla geç. Onunla birlikte ilerle! Ancak o zaman her arzu, onun ötesine geçmek için bir araç olur. O zaman her enerji bir yardıma dönüşür. O zaman bu dünya kutsaldır, bu beden bir tapınaktır; kutsal bir tapınak, kutsal bir yerdir."
-Osho-

Osho, yirminci yüzyılın en iyi tanınan ve en çağdaş mistiklerinden biridir. Bilgeliği, dinleyicisini mizah ve hikâye anlatım sanatı kullanarak karmaşık felsefi kavramlara dair anlayışa götürme becerisi gibi efsanevidir.

Tantra - Kabullenme Yolu'nda, Osho, okuru öğretilemeyen, yalnızca tecrübe edilebilen bir anlayış yolculuğuna çıkarır.
(Tanıtım Bülteninden)
Aydın Nasuh 
29 Mar 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı daha bitirmedim ancak şöyle bir eleştirim olacak. Osho'nun kitapları kendi uluslararası medya şirketi tarafından yayınlanıyor. 60'a yakın kitabı var. ( sanıyorum ki çoğu kendini tekrarlıyor )

Gelelim asıl konuya;
- meditasyon ile ilgili 3
- tantra ile ilgili 6
- yoga ile ilgili 2
Kitap var; şimdi elimdeki kitap 144 sayfa, kitabın nerdeyse 80 sayfası fotoğraf, geriye 60 sayfalık bir metin çıkar. Fiyatı 15 tl, tantra ile ilgili tüm metinleri okumaya kalksanız ( 6 tane kitabı) en az 90 tl parayı gözden çıkarmanız gerekiyor.
Sorum şu:
Şimdi okura dünyevi kaygılardan uzak olmasını öğütleyen Osho ve media'sı okurunu neden bilgiyi edinmek için para tutsağı yapıyor?

Kitaptan 4 Alıntı

Aydın Nasuh 
29 Mar 2017 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi

Zihnin şeyleri tamamlama arzusu vardır, bir şeyi tamamla zihin çekilir. ... Zihin, tüm tamamlanmamış eylemlerin biriken geçmişidir.

Tantra - Kabullenme Yolu, OshoTantra - Kabullenme Yolu, Osho
Aydın Nasuh 
29 Mar 2017 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi

Hala ilkel, eğitimsiz, kültürsüz olanlar daha canlıdır; daha hayat doludur. Hala ilkel olanların dünyasında, büyümeye başlama olasılığı vardır. Sen yanlış bir yönde büyüdün ve onlar henüz büyümediler; onlar hala doğru yolu seçebilirler. Bu yüzden onların potansiyelleri daha fazladır. Geri almak zorunda oldukları hiç bir şey yoktur, direkt olarak ilerleyebilirler.

Tantra - Kabullenme Yolu, OshoTantra - Kabullenme Yolu, Osho
Aydın Nasuh 
27 Mar 2017 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi

Düşünce tamamen çözündüğünde kendine nasıl 'ben' diyebilirsin? Ve kime Tanrı diyeceksin? Tanrı düşüncenin parçasıdır, Tanrı bir düşünce- eseri, bir düşünce- yapısı, bir akıl- yapısıdır.

Tantra - Kabullenme Yolu, OshoTantra - Kabullenme Yolu, Osho
Aydın Nasuh 
 26 Mar 2017 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi

Bir şeyin lehinde veya aleyhinde olmak, artık doğal olmadığın anlamına gelmektedir. Doğal olduğunda, ne ondan yanasındır, ne de ona karşı.

Tantra - Kabullenme Yolu, OshoTantra - Kabullenme Yolu, Osho