Tanyeri - Zifir

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.044
Gösterim
Adı:
Tanyeri - Zifir
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752468160
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Portakal Yayınları
Baskılar:
Tanyeri - Zifir
Tanyeri - Zifir
Tan Yeri - Zifir, "Haramdan Sakın" serisiyle yüz binlerce okura ulaşan Merve Özcan’ın kaleminden uzun zamandır beklenen yepyeni bir soluk…

Birbirine düşman iki halk ve zamandan, dünyadan soyutlanmış, kısıtlanmış, dışlanmış bir bölge; Ateşoyuk.

Ve bu toprakların şahit olduğu savaş, efsane, kan, aşk ve kaybın hikâyesi...

Bir orman vardı.
Adamı gizler, kadını saklar, dalları arasına gecenin zifirini sarardı.
Kadın adamı bir okla vurur ama yine kendini yaralardı. Zihnindeki eksikleri adamın izleriyle yamar, sonra da yine adamın gölgelerini kovalardı.
Bastığı topraklar zulümle sarılmışken ikisi de savaş için silahlarını kuşanmıştı fakat onları bekleyen ilk savaş zihinlerinde çoktan başlamıştı.

“Önümde boylu boyunca uzanan bir uçurum, ben o uçuruma yürüyorum. Adımlar benim, kaybı gören gözler benim, beden benim bedenim… Ama yürüyen ben değilim.”(Tanıtım bülteninden)
464 syf.
·19 günde·Beğendi·Puan vermedi
Tanyeri...
Ruhumun gölgesinde, gizli derinlikte ilerleyen bir kitaptı. Her bir sayfada yeni bir şaşkınlık ve heyecan katıyordu. İki düşman topluluk. Kaplanlar ve Parslar. Ortalığı dindirmeye çalışan direnişçiler. Ve ormanın derinliklerinde gezinen, uyandığı günün farkında olmayan pelerinli bir Helya Alaz. Her adımında ona yardım eden, gizi bir türlü çözülmeyen Arsıl Alaz.
Bir gün uyandığınız da herşeyi aynı yerinde bulamazsanız neler düşünürsünüz?
Helya zaman kavramının içinde boğulurken, babasının eve bırakmış olduğu not ile birlikte bilmeceyi çözmeye başlar. Bir çok sayfada olan ayetler hem Helya'nın hem okurların yolunu aydınlatıyor. Parsların, ormanın, kaplanların, Helya'nın dünyasına katılmak için geç kalmayın.
Tanyeri-Zifir yüreğimin dehlizlerinde uçan bir kuş...
Her daim uçmaya devam edecek.
Keyifli Okumalar... :)
464 syf.
·13 günde·4/10
Büyük bir heves ve heyecanla aldığım bu kitap bir türlü bitmedi ve olaylar gerçekten merak uyandırıcı olsa da çok sıkılarak okudum. Artık kitabı okumak için degilde okudum deyip rafima kaldırmak için okudum. Yazar,kelimeleriyle gerçekten yine muazzam betimlemiş ama yine de çok sevmedim. Ya benim kitaptan beklentim çoktu ya da kitap o kadar abartilacak bir kitap değildi...
464 syf.
·51 günde·Beğendi·10/10
İçinde geçen her ayeti daha derin araştırma ve not etme ihtiyacı duyduğum için bir çırpıda okuyup bitirdiğimi söyleyemeyeceğim bir kitap oldu. Merve Özcan hayranı olarak kitaplarının arasında bu kitap farklı bir yere sahip oldu benim için. Wattpadde ünlü olan bir yazar diye okumaya karşı önyargısı olanlar varsa bir kayıp içinde olduklarını söyleyebilirim.
464 syf.
·3 günde·10/10
Hani bir çok tür vardır okuduğumuz kitapları, izlediğimiz filmleri tanımlamak için kullandığımız, heh işte ben bu kitapta neredeyse hepsinden bir tutam tattım. Okurken tattığım tüm o muhteşem duygu hala daha zihnimin etrafında dolanıyor.
Kitabın son sayfalarında merakımın zirve de olduğu gibi bir de daha bitmesi için çok erken diye düşünüp üzülmek...
Ahh işte bu çelişki bile çok güzeldi.
Bu güzel duyguları yaşatan yazara ne denir ki?
Kalemine sağlık.
464 syf.
·Beğendi·10/10
Ahh Tanyeri... Kalbime en çok dokunan kitap sensin... Edebiyat, aksiyon, macera, heyecan, gerilim, betimleme, dram, sevda, İSLAM. Hele hele Merve Özcan'ın o müthiş çizimleri... Her... her açıdan harika bir kitap... Şuan aklıma hiçbir kusur gelmiyor. Arsıl'ın cümleleri, Helya'yı ne kadar vurduysa beni de o kadar vurdu. Ben de bir Helya oldum kitabın her satırında. Helyayla birlikte sevdik, bekledik, ağladık, yazdık, merak ettik, susmayı bildik, 'unuttuk', hatırladık, aradık, bulduk, sevindik, üzüldük... Hepsinde beraberdik. Arsıl onun kalbine dokunduğu gibi bana da dokundu. Helya, Arsıl'ın kalbine dokunduğu gibi bana da dokundu. Kitabı 2.kez bitirdiğimden beri okumadığım her an eksik hissetmeye başladım. Çok özledim onları. Helya'nın ardından çok üzüldüm, endişelendim ama ben Helya'yı önce Allah'a sonra Arsıl'a emanet ettim. İkisinin de emanetime çok iyi bakacağına adım kadar eminim. Çok özledim sözleriyle bitirmek istiyorum satırlarımı...
464 syf.
·Beğendi·8/10
Tan Yeri Merve Özcan'ın cümlelerinin yanı sıra çizimlerini de bulunduruyor.Aslında kitabı alma sebeplerimin başında içindeki çizimler dersem yalan olmaz.Benim çizime-sanata-olan merakımı bilen bilir.Bu sebeptendir ki kitap beni kendine daha çok çekti.Daha önce hiç Türk bir yazardan bu tarz bir eser okudunuz mu bilmem ama ben ilk defa okudum.İçinde (distopya diyebilir miyim hiç bilmiyorum) aksiyon,dram,aşk,macera ve bir çok türü barındırmasının yanında dini etmenler de söz konusu.Kur'an'ı Kerim'den ayetlerle birlikte bulunan anlamlı ve düşündürücü cümlelerin altını çizmeden geçemeyecek,hep aklınızın bir köşesinde bulunduracaksınız.Benim için hoş ve unutulamayacak bir kitaptı ki sanırım 2.kitabı kasım ayı gibi çıkacakmış.Heyecanla bekliyorum.Çünkü sonu kalp atışlarımı yavaşlatacak derece aynı zamanda "biliydim böyle olacanı"dedidten bir sondu.Henüz almadıysanız veya okumadıysanız bence ikinci kitabın çıkmasını bekleyin.Baş kahramanlarımızdan Helya,Ateşoyuk adında bir toprakta yaşar.Burada dış dünyaya nazaran cep telefonları ve modern hiçbir teknolojik alet bulunmamaktadır.Ve asıl olay ise Parslar ve Ateşoyuk ahalisinin arasındaki husumettir.Heyecanlı bir şekilde bu iki tarafın aşkla sarmalanmış geçmişe ve bunun getirisi olarak şimdiyi oluyacağımız kitabın bir diğer baş kahramanı Arsıl Alaz.Herkesin tahmin edeceği üzere Helya ve Arsıl'ın yolları birleşir...
Helya ve ailesinin Amber adında bir kütüphanemsi mekanları vardır ve çoğu vakitlerini burada geçirirler.Biz kitap severlerin hayal ettiği o eşsiz mekan tam olarak orası.Okurken böyle iç çeke çeke bir hal oldum.Tabi ki "şimdi orada ben olacaktım varyaaaa" dedim.Yani hangimiz demeyiz ki?
464 syf.
·6 günde·6/10
Gözlerini Haramdan Sakın'dan sonra güzel bir beklentiyle aldım ama maalesef aradığımı bulamadım. Yine sürükleyici bir anlatımı var ama kitap savaş temalı deseniz savaş değil, aşk deseniz değil, dini anlamda sizi güzel yerlere götürüyor deseniz tam olarak o da değil. Evet hepsinden biraz biraz var ama hiçbiri yeterli düzeyde değil. Bu da insanı 'Ben tam olarak ne okuyorum?' karmaşasına görüyor.
Okunmayacak bir kitap değil ama dört yüz elli sayfalık kitabın sonunda sadece bir sır çözülüyor, her şey daha beter karışıyor ve bence bu çok can sıkıcı. Evet bu bir seri ama koca kitabı bunun için okuyunca biraz pişmanlık duydum açıkçası.

Ayrıca yazarın Haramdan Sakın serisini okuduktan sonra bunu okurken neden yazarın erkeği hep mükemmel gösterdiğini kadının erkeğe karşı kendini eksik hissettiğini de merak ediyorum..
464 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Ilk olarak gerçekten böyle akıcı ve agizimi açık bırakan bir kitap yazdığı için merve anlama saygı ve sevgilerimi sunuyorum.Ben bir çok boyle kurgu gibi olan kitap okudum ama bu kitabı ayıran şey ise bunun İslam ile yogrulmus olması yani her zaman böyle kurgulanmış kitaplar okurken kendimi hep yabancı hissederdim ama artık Helya Alaz bizden biri gibi olduğundan kendimi çok fazla olayın içinde gibi hissettim.Bir daha böyle bir kitap bulabiecegimi de düşünmüyorum(kurgu+İslam yönünden ) .Ayrıca diğer wattpad yazarları gibi üslup açısından zayıflığı yoktu yani gayet de ustaya yakın bir yazar gibi cümlelerini oluşturmuş ablamiz.Bu yönden wattpad kitaplarına mesafeli olanlara söyleyeceğim şey:Bu kitap sıradan wattpad kitapları gibi değil.Sizi nasıl sürüklediğini bile anlamayacaksiniz.bir de aşağıdaki incelemelerde çok durağan gibi yorumlar gördüm galiba kitap okumayı pek bilmiyorsunuz diyorum ben de.Tesekkurleeer Merve Özcan Abla
464 syf.
·10/10
Waovv. Muhteşem bir kurgu.Merakta bırakan son ve çok sevilen karakterle efsane bir kitap olmuş.Kitabın ikincisi de en az birincisi kadar güzel.düşünmeyin ve kendinizi yazarın güvenli kollarına bırakın
"Sen bir tırtılsın, ben senin kelebeğe dönüşünü izliyorum...Ve sonra kendi kanatlarını parçalayışını."
Adımları uzaklaşırken kadının, önce toplasın adamın küllerini.
Güneşin sıcağı buzun alevine bırakacaksa yerini, Ya saçlarına dolasın nefesini ya da masalla kapatsın adamın gözlerini.
Çünkü ardından salıncak rüzgar, bırakmaz gökte geceyi.
Boynuna asıp son günün cesedini, ormanın külleriyle kozasında vurur kelebeği.
Arsıl Alaz
Ben sebeplere inanırım, tesadüflere değil. Çünkü sebepler yaşananların arkasını doldurur, onları anlamlı kılar. Tesadüfler ise yaratılışa edilmiş en büyük hakarettir. Yaşananları arkası boş, anlık rastlantılara indirger.
"Bana neden katlandığını anlamıyorum."
Defterine gelişigüzel birkaç şey yazdı, sonra kelimelerin üstünü karaladığı o sürtünme sesini duydum.
"Sana katlandığımı düşünürsen anlayamazsın. Sana hapsolduğumu düşünmeyi dene."
Merve Özcan
Sayfa 241 - Portakal Kitap
Feda et ama feda ettiklerini insanların düşünmesine izin verme. Çünkü insanlar sendeki fedakarlığı keşfederse, seni buna mecbur bırakmak ister.
"Kuşlar her zaman baharı karşılamaz.Onlardan ölüm şarkısını bir kez dinlediğinde çiçek değil,kan kokusu alırsın."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tanyeri - Zifir
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752468160
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Portakal Yayınları
Baskılar:
Tanyeri - Zifir
Tanyeri - Zifir
Tan Yeri - Zifir, "Haramdan Sakın" serisiyle yüz binlerce okura ulaşan Merve Özcan’ın kaleminden uzun zamandır beklenen yepyeni bir soluk…

Birbirine düşman iki halk ve zamandan, dünyadan soyutlanmış, kısıtlanmış, dışlanmış bir bölge; Ateşoyuk.

Ve bu toprakların şahit olduğu savaş, efsane, kan, aşk ve kaybın hikâyesi...

Bir orman vardı.
Adamı gizler, kadını saklar, dalları arasına gecenin zifirini sarardı.
Kadın adamı bir okla vurur ama yine kendini yaralardı. Zihnindeki eksikleri adamın izleriyle yamar, sonra da yine adamın gölgelerini kovalardı.
Bastığı topraklar zulümle sarılmışken ikisi de savaş için silahlarını kuşanmıştı fakat onları bekleyen ilk savaş zihinlerinde çoktan başlamıştı.

“Önümde boylu boyunca uzanan bir uçurum, ben o uçuruma yürüyorum. Adımlar benim, kaybı gören gözler benim, beden benim bedenim… Ama yürüyen ben değilim.”(Tanıtım bülteninden)

Kitabı okuyanlar 88 okur

  • Smeraldo
  • Sena SÜREN
  • Merdia
  • Merve Çam
  • Ezra Alacan
  • Merve
  • Ezra Alacan
  • Elif tosun
  • Zeynep
  • Ipek Gençaslan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.9 (27)
9
%9.6 (5)
8
%7.7 (4)
7
%3.8 (2)
6
%3.8 (2)
5
%1.9 (1)
4
%1.9 (1)
3
%0
2
%0
1
%1.9 (1)