Tanzimatın Validesi Bezm-i Alem Derd-i Aşk

9,5/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
539 gösterim
Tanzimat Fermanı'nın ardından İmparatorluk için sancılı, zor yıllar.
Çocuk yaşta tahta çıkan bir padişah ve ona naibelik eden Bezm-i Âlem Valide Sultan!
Dünya siyasetine akıl yoran genç, yalnız ama güçlü bir kadın. Osmanlı'yı asra yakıştırmaya gayret eden bir münevver. Hayırlarıyla fakir ve gurebaya uzanan şefkat eli.
Ve ilk gazete Ceride-i Havadis'e yazan ruhu yaralı, güzel bir kadın; Yüsra…
Kaderin kazaya dönüştüğü zamanlar… Osmanlı-Rus Harbi'nin endişeleri, ihanetler…
"Beni Türk Yurduna gömün" vasiyetiyle Lamartine ve masalcı Andersen'in Osmanlısı.
Umutlar, hayal kırıklıkları, kaderi sorgulayış, isyan, çaresizlik ve tevekkül…
"Osmanlı kadını kafeste miydi?" sorusuna batılı kadın seyyahlar cevap veriyor. Daha pek çok doğru bildiğinizi sorgulamaya hazır olun.
Nar-ı Aşk'ın yazarı Mine Sultan Ünver, bu kez, aşkı bambaşka halleriyle, sırlarla örülü bir hayat macerasında sunuyor okura
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9786055927585
 • Yayınevi:
  Selis Kitaplar
 • Kitabın Türü:

Gerçek karakterlerle hayali karakterlerin çok güzel bir şekilde harmanlandığı, Tanzimat Dönemi'nin güzel bir şekilde anlatıldığı kitap. Mine Sultan Ünver kitaplarını seviyorum. Okurken tek bir kelimeye takılıp araştırmaya yöneliyorsunuz. Bir solukta okuyacağınız bir kitap.

Kitaptan 4 Alıntı

Aslında birini sevmek için elle tutulur bir sebep bulamıyorsanız, onu sahiden seviyorsunuz demektir.

Tanzimatın Validesi Bezm-i Alem, Mine Sultan Ünver (Sayfa 51 - Selis)Tanzimatın Validesi Bezm-i Alem, Mine Sultan Ünver (Sayfa 51 - Selis)

... Unutma ki aşk, tutku, bağlılık gibi hisler insanı kendilerine esir ederler. Hissiyat insanı mahveden zaaftır. Aklını ve iradeni doğru kullanmana mani olan beladır. İnsanı yüceltebileceği gibi, zaviyesi şaştığında onu alçaltır, kahreder. Hissetmek insan olmanın gereğidir, hayatı anlamlı kılar fakat hissiyatının tuzağın ve zaafın olmasına izin verme.

Tanzimatın Validesi Bezm-i Alem, Mine Sultan Ünver (Sayfa 200 - Selis)Tanzimatın Validesi Bezm-i Alem, Mine Sultan Ünver (Sayfa 200 - Selis)