Tapınağın Öbür Yüzü - Bağlılık ve Bağımlılık Üzerine

8,0/10  (4 Oy) · 
12 okunma  · 
4 beğeni  · 
623 gösterim
Temeli aile olan yakın ilişki sistemlerini oluşturan biz, kadın ve erkekler, toplumca belirlenmiş cinsel rollerimiz, rol kalıplarımız içinde tutsak olup benlik kaybına uğrarız. Özgün düşünce ve duygu dünyalarımıza yabancılaşır, toplumun belirlediği rol ve yaşam biçimlerini sorgusuzca benimser, sisteme uyum sağlama adına benliğimizden uzaklaşırız. Böylelikle ilişkide oluşan sorunlarımızla ne denli işbirliğinde bulunduğumuzu da gözden kaçırırız.

Bu kitabı yazmaya başlamamın en önemli nedeni, çalışmalarımla içinde yoğrulmakta olduğum insan ilişkileri, evlilik, birliktelik, aile gibi yakın ilişki sistemlerinin sancılı ve çetrefil yollarında öğrendiklerimi paylaşabilmek...
'Sahnede' görülenlerle 'sahne arkası' yaşananların oldukça farklı olduğuna tanık olma ayrıcalığına sahip bir 'kulis işçisi' sıfatıyla, inandıklarımız, öğrendiklerimiz ve 'sahnede' sergilenen davranışlarımızın arkasındaki yerleşik toplumsal koşullanmaları, sistemin bizi ne denli yoğurduğunu, bunların içinde kültürel ve ailevi mirasımızın etkilerini paylaşmayı arzu ediyorum.

Çünkü kulisten bakıldığında, "Tapınağın Öbür Yüzü" oldukça farklı gözüküyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  199
 • ISBN:
  9789751407115
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Cemre Kara 
14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

kadınlar bunu kolaylıkla yapardı.Aşk uğruna,sevdikleri,yakın oldukları insanı kötü hissettirmemek adına,kendi ön plana çıkarıp onu ikincil konumda bırakmamak için ,bir kadının göze aldığı en doğal konum kimliğini feda etmekti zaten.Sosyal sistem de bunu beklemiyor muydu?Kadının fazla ön planda olduğu birlikteliklerin pek iyi yürümeyeceğini herkes söylemiyor muydu?

Tapınağın Öbür Yüzü - Bağlılık ve Bağımlılık Üzerine, Leyla Navaro (Sayfa 96)Tapınağın Öbür Yüzü - Bağlılık ve Bağımlılık Üzerine, Leyla Navaro (Sayfa 96)
Cemre Kara 
14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

M.Ö 4.yüzyılda Eflatun, Bir ruhun kendini tanıyabilmesi için başka bir ruha ihtiyacı vardır demiştir.Başka bir ruhla gerçekten karşılaşmak ancak yakın ilişki içinde mümkündür. Geri kalan ilişkiler, ruhlarımızla değil, rollerimiz, sosyal çehrelerimizle sürdürdüğümüz ilişkilerdir.

Tapınağın Öbür Yüzü - Bağlılık ve Bağımlılık Üzerine, Leyla Navaro (Sayfa 163)Tapınağın Öbür Yüzü - Bağlılık ve Bağımlılık Üzerine, Leyla Navaro (Sayfa 163)
Cemre Kara 
14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sosyolog Alice Rossi 'Toplum erkeklerden yeteneklerine uygun başarı beklenmektedir.Buna karşılık ,kadınların yetenek ve becerilerinin altında işler yapmalarına sadece göz yummakla kalmaz,aynı zamanda da bunu yüreklendirir.'

Tapınağın Öbür Yüzü - Bağlılık ve Bağımlılık Üzerine, Leyla Navaro (Sayfa 172)Tapınağın Öbür Yüzü - Bağlılık ve Bağımlılık Üzerine, Leyla Navaro (Sayfa 172)