Tarih Boyunca Tevhid Mücadelesi ve Hz. Peygamberin Hayatı

10,0/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
4 beğeni  · 
284 gösterim
`İslâm nimeti her devirde insana ancak iki kaynaktan gelmiştir. Birincisi, Allah`ın kelâmı, ikincisi Allah`ın peygamberleri (Allah`ın selâmı onların üzerine olsun) . O peygamberler ki Allah-ü Tealâ tarafından sadece kelâmını yaymak, buyruklarını duyurmak ve açıklamakla değil, aynı zamanda bunların nasıl tatbik edildiğini ve başkalarına nasıl örnek olabileceklerini göstermek için de görevlendirmişlerdir. Peygamberler aynı zamanda, Kur`an`ın belirlediği amaçları varılabilmesi için, fertler ile toplumu denetlemeye, insan hayatının eksikliklerini düzeltmeye de memurdurlar.Hem Kur`an-ı Kerim, hem Hz. Muhammed (s.a.v.) in vazifesi aynı olup, aynı amacı taşımaktadırlar. Onları gerçek anlamda kaavramamız, ancak o vazife ve amacı anlama derecemize bağlıdır. Bu gerçek unutulduğu takdirde, Kur`an-ı Kerim yalnız sözler yığını ve siret-i mübarek de sadece bir hayat hikâyesi ve olaylar zincirinden ibaret kalır. Siz, sözlük, kitap, belge, ilmî çalışma ve araştırmalar ile bir yığın tefsir kitapları yazabilirsiniz. Tarihi araştırmadaki ustalığınızla da Hazreti Peygamberin şahsiyeti ve asr-ı saadet ile ilgili belki de en doğru ve en geniş bilgileri toplayabilirsiniz. Fakat, dinin ruhuna ve özüne varamazsınız. Çünkü bu iş yalnız sözler ve olaylarla bitmiyor, asıl varılmak istenen o amaç ve hedeftir ki, uğruna Kur`an-ı Kerim inidirilmiş ve Muhammed Mustafa (s.a.v.) örnek olarak bize gönderilmiştir. Bu amaç ne kadar iyi anlaşılırsa, Kur`an ve siyer de o kadar iyi anlaşılacak ve ne kadar yanlış anlaşılırsa, ikisi hakkındaki bilgimiz de o derece yanlış ve eksik olacaktır.`Mevdudi
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  1015
 • ISBN:
  9789753520003
 • Çeviri:
  N. Ahmet Asrar
 • Yayınevi:
  Pınar
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

mehmet rauf güler 
 16 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

(Resulullah (a.s.)), Dünyayı terk ederek bir köşeye çekilen ve "Allah, Allah" diye tesbih çekenlerin en temiz, en nezih ve ermiş kişilerin olduğu yolundaki yanlış fikre son verdi. Asıl takdire layık olanın, bir hükümdar, bir yargıç, bir komutan, bir komiser, bir tüccar, bir sanayici veya başka bir görevde veya hüviyette olmasına rağmen Allah'tan korkarak her zaman iyi söz söyleyen ve dürüst davranan kişinin olduğunu söyledi. Çünkü dünyevi yaşantısında bir insan her an ve her vesile çetin bir imtihandan geçmektedir. Birçok sorumluluk ve yükümlülük altında bulunmaktadır. Oysa dünyayı terk etmiş bir rahip veya derviş bütün dünyevi sorun ve güçlüklerden uzak kalmaktadır.

Tarih Boyunca Tevhid Mücadelesi ve Hz. Peygamberin Hayatı, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 171 - Pınar Yayınevi 2. cilt)Tarih Boyunca Tevhid Mücadelesi ve Hz. Peygamberin Hayatı, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 171 - Pınar Yayınevi 2. cilt)