Tarih Gelecektir Etnik Yapısından Ermeni Meselesine Türkiye

9,0/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
1 beğeni  · 
587 gösterim
Tarih gelecektir... Çünkü tarih, geçmiş olayları inceleyip, oradan ulaşılacak bilgi ve tecrübelerle geleceğimize yön veren bir bilimdir.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, elde ettiği gerçekleri korkmadan dile getirebilen bir bilim adamı. Bir kargaşa ortamına doğru sürüklenen Türkiye'de asılsız tezlere, dış kışkırtmalara karşı bilgi ve belgelerle cevap veren bir aydın. Buna rağmen kendi ülkesinde ırkçılık ve faşistlikle itham edilip saldırılara uğrayabiliyor. Yakın zamanda Ermeni dönmeleri, Kürtler ve Alevilerle ilgili söylediği sözlerle etnik kimlik tartışmalarına sebep olan Halaçoğlu, Ermeni meselesi üzerinde çalışan en yetkin isim durumunda.

Elinizdeki kitap, tartışmalara yol açan bu konuların arka planını herkesin anlayabileceği şekilde gözler önüne seren bir çalışma. Prof. Dr. Halaçoğlu, bu kitapla geleceğimizin tarihimizi doğru bilmemize bağlı olduğunu savunuyor.

"Ermeni konusunda çalışırken bize dediler ki; 'Türkün Türke propagandasını yapıyorsunuz boşverin.' 'Evet öyle yapıyoruz' dedim. Önce benim halkım inanmalı bana, bu konuyu bilmeli. Yabancı toplumlarla kendi halkımızın desteğini almadan nasıl mücadele edebiliriz?

Öyleyse Türk olduğumuzu önce kendi halkımıza göstermeliyiz. Bunu öğrettiğimiz zaman dünyayla baş edebiliriz."
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2007
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789944118323
 • Yayınevi:
  Babıali Kültür Yayıncılığı
 • Kitabın Türü:
Ahmet Güngör 
09 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yusuf Halaçoğlu'nun 2007 yılında Ermeni sorunu hakkında yazdığı , söylediği ve tartışmaya girdiği kişilerle cevaplaştığı metinlerin derlemesinden oluşan bir kitap . Ermeni sorunu hakkında bir fikriniz yoksa kesinlikle bu eserden başlamalısınız ayrıca tarih okumayı sevmiyorsanız kitabın sonlarına doğru sıkılabilirsiniz ama genel olarak çok akıcı bir eser zaten sayfa sayısıda çok az ..

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

2007'de neşredilen bir kitap. İki ana konusu var. birincisi Yusuf Hoca'nın kamuoyunda çok ses getiren 'bazı alevi Kürtler, aslında Ermeni' iddiası... İkincisi ise sözde Ermeni soykırımı iddiaları. Kitapta hocanın bazı yazıları, onunla yapılan röportajlar derlenmiş. Bilhassa Ermeni meselesiyle ilgili bilgi sahibi olmak adına faydalı bir eser.