Tarih Okumaları

10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
406 gösterim
Rivayetler temelinde baktığımızda Müslümanların geleceklerinin tümüyle bir çöküş ve yıkılıştan ibaret olduğu mesajı verilmektedir. Hz. Peygamber'in ashabıyla birlikte yaşadığı dönemin "Asr-ı Saadet" olarak algılanıp, bu dönemin asla erişilmez bir zirveyi temsil ettiği inancı, zorunlu olarak geleceği, aşağıya ve kötüye doğru giden bir zaman dilimine, tarihi de kötümser bir tarih algısına dönüştürmüştür. Bu durum ilk islami asrın kutsallığı ve zirvede başlayan bir tarihi anlatmaktadır.

Rivayetlerin resmettiğine göre; bu durum, önceden belirlenmiş, hem de kötüye doğru belirlenmiş olan bir tarihtir ve önce gelenin sonra gelenden daha faziletli ve üstün olduğu esası üzerine kurulmuştur. Böylece islam tarihi, iyi olandan kötüye, hayırlı olandan hayırsıza doğru bir seyir takip etmektedir. Diğer bir ifadeyle islam tarihi, zirveden, piramidin en yukarı noktasından başlamış, aşağıya, kötüleşmeye ve bozulmaya doğru bir istikamet takip etmiştir. Bundan sonra başlayacak olan dönem, zorunlu bir gidiştir ve Müslümanların gittikçe kötüye doğru gitmek zorunda oldukları bir süreci başlatmaktadır. Böyle bir zihniyetin dünyaya bakışının olumsuz ve karamsar olması doğaldır.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  238
 • ISBN:
  9786054495313
 • Yayınevi:
  Araştırma Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umut Mahfuz 
06 Oca 15:03 · Kitabı okudu · 716 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dört Halifeyi Farklı okumak setinden önce okumaya başlayabilirsiniz...
geçen yıl siyer çalışmamızın akabininde gerçekleştirdiğimiz bir program çevresinde okuma yapmıştık. Gerçekten çok başarılı bir çalışma...