Tarih Tıbbı Konuşturdu

8,7/10  (56 Oy) · 
145 okunma  · 
63 beğeni  · 
1.761 gösterim
Tarihi herkese sevdiren adam Talha Uğurluel, şimdi de Tarih Tıbbı Konuşturdu kitabıyla tıp doktoru B. Muammer Kayatekin'le birlikte cevabı yüzyıllardır merak edilen birçok sorunun peşine bir dedektif titizliğiyle düşüyor. Kitap, sadece tarihî şahsiyetlerin ölüm sebeplerini değil aynı zamanda tarih bilimi ile izah edemediğimiz, devreye ancak tıp ilmini sokarak çözüm yolları arayabileceğimiz başka birçok konuyu da açıklığa kavuşturuyor:

Mısır Piramitleri insan gücüyle mi inşa edildi?
Dünyaya boyun eğdiren Büyük İskender'in ani ölümünün altında yatan gerçekler nelerdi?
Tarihte boyunca ne tür işkence yöntemleri uygulandı?
Kişi onurlandırılarak nasıl öldürülür?
İnsanlar savaş meydanlarında neden "su" diye inlerdi?
Fatih Sultan Mehmed'in ölümünün yıllardır çözülemeyen sırrı nedir?
Yavuz Sultan Selim'in ölüm sebebi nedir?
Hürrem Sultan hangi hastalıktan öldü?
Yemen'e gidenler çoğunlukla neden geri dönemezlerdi?
İngilizler Mısır'daki esir askerlerimizi kör etmişler miydi?
Turgut Özal'ın cenazesine nasıl bir tahnit yöntemi uygulandı?

Tarihin bir silsile hâlinde sıraladığı bu sorular, ilk defa tıp ilminin de yardımıyla cevaplarına kavuşuyor. Antik Roma'dan Mısır'a; Osmanlı İmparatorluğu'nun en muhteşem günlerinden I. Dünya Savaşı'na ve günümüze kadar birçok suikastın, sırlı ölümün ve esrarengiz olayın ardındaki sır perdesi ilk defa aralanıyor. Hiçbir yerde göremeyeceğiniz birçok resim ve renkli tasarım, yine mukayeseli anlatım eşliğinde mükemmel bir tarihî şölen…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786050816204
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dr. Elmyra 
06 Mar 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Tarih kitaplarıyla aram pek iyi değildir, içine tıp girince belki okuyabilirim düşüncesiyle aldım. Özellikle başlıkta yer alan "Suikastlar, sır ölümler, esrarengiz olaylar" ifadesi beni heyecanlandırdı. Beklentim bugüne kadar bilinmeyen gerçeklerin tıbbi açıklamalarla çözümünü okumaktı, beklentimi karşılayamadı.
Spoiler içerir:
Mısır piramitlerini uzaylıların yapmadığını, insan gücüyle yapıldığını zaten biliyoruz. Yazarımız da piramitlerde çalışan kölelerin mezarlarının bulunduğunu, kemiklerinde eğrilmeler olduğunu söylüyor. Danışılan doktora soruyorlar, D vitamininden girip güneş görmemekten çıkıyor, evet ağır yük taşımaktan kemik eğrilir diyor. Biz de piramitlerin insan gücüyle yapıldığına ikna oluyoruz.

Kkader 
10 Mar 13:24 · Kitabı okudu · 52 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okumadan ölmeyin derim. Kitabın her sayfasında yeni şeyler keşfettim. Okudukça öğrenme isteğimi arttıran, şuan tıpta kullanılan bazı hastalıkların ismi meğer taa nerelerden geliyormuş detirten bu şaheseri mutlaka ama mutlaka bulup okuyun efenim.

™ Parende 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi

Programını sürekli takip ettiğim için kitabı görünce dayanamadım. Tarihe çok farklı açılardan bakmanızı sağlayacak. Farklı bilgiler edinmeyi seviyorsanız çok eğlenceli bir kitap

Tarih boyunca ölümler cinayetler katliamlar hep dikkat çekmiştir. Bu nedenle tarih tıp ilişkisi merak edilmiştir. Osmanlı padişahlarının ölüm sebebi olan gut hastalığına neden zengin hastalığı deniliyordu. Seyit onbaşı 250 kiloluk top mermisini nasıl kaldırıp ateşledi. Bu olayın ardında yatan psikolojik etmen neydi? Tüm soruların ve daha faZlasının cevabı Talha Uğurluel ve Muammer Kayatekin tarafından hazırlanan 2 ciltlik Tarih Tıbbı Konuşturdu serisinde iyi okumalar

Acemi Okur 
19 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Yazar hakkında hiçbir bilgim olmadan sadece konu başlıkları ilgimi çektiği için kitabı okudum ama kitabı okurken Talha Uğurluel’i biraz araştırdığımda kendince bir hayran kitlesi olduğunu gördüm ki bu hayran kitlesinin yazarı neden bu kadar takipte olduğunu da kitabı okuduktan sonra anladım. Yazarın seçtiği konular tarihle ve tıpla alakası olmayan çoğu kişiyi bile cezbedecek ilginç konular. Kitabın genel yapısı, öncelikle tarihsel olay görsellerle desteklenerek anlatılıyor ve daha sonra konuyla ilgili kilit soru sorulup tıbbi cevabı veriliyor. Kitap bu format üzerinden giderken kitabın ne tarih bölümü ne de tıp bölümü anlaşılmaz ifadelerle veya sıkıcı bir üslupla ilerliyor. Burada Muammer Kayatekin’i de ayrıca tebrik etmek gerekiyor. Ben daha önce denk gelmemiştim ancak Talha Uğurluel TRT Belgesel kanalında Tarih Tıbbı Konuşturdu adında bir de program yapıyormuş. İnternetten gördüğüm bölümlere göre buradaki konu başlıkları ya programdan kitaba aktarılmış ya da tam tersi. Merak edenler internetten bunlara da bakabilirler. Sonuç olarak tarih ve tıbbın bu buluşması gerçekten çok başarılı ve bilgilendirici olmuş. Bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Kitapları Fazla Seven Kadın 
 29 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel bir eser. Doğru bildiğimiz yanlışları düzeltmek isteyenlerin ilk okuması gereken yazarlar arasında gelmeli Talha Uğurluel hocam. Bana gerek katıldığım konferanslari ile gerek okumus olduğum kitapları ve gerekse takip ettiğim periskop videoları ile tarihi sevdiren yazardır kendisi. Tarihten nefret ederdim ta ki hocamla tanışana kadar. İnşallah bir gün karşılıklı sohbet etme fırsatı bulabilirim. Bu kitabı okurken hayretler içerisinde kaldım. Konferansin konusu bu kitaptı bilgi aldıktan sonra kitabı okumak bana çok yarar sağladığını inanıyorum. Kitabı okurken çok büyük zevk aldim. Güzel bir eserdi. Hem Talha Uğurluel hocama hemde Muammer Kayatekin beye teşekkür ederim. Herkese tavsiye ederim.

portakal çiçeği 
25 Nis 14:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın görseliği çok iyi tıbbi açıklamalar sıkıcı olsa da tarih anlatımı çok güzel belgelerle desteklenmiş enteresan ve öğretici bilgiler mevcut

Name 
21 Nis 17:57 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir tarihçi ve bir doktorun yazdığı şahane kitap Tarih Tıbbı Konuşturdu...
19 başlık altında tarihi şahsiyetlerin ölüm sebepleri, ilginç olaylar ve sırlı ölümler tıp yardımıyla anlatılıyor. Oldukça bilgilendirici, faydalı bir eser. Bir çok resmin de yer aldığı kitap oldukça anlaşılır bir dille yazılmış. Ben okumaktan çok keyif aldım herkese tavsiye ediyorum bu güzel kitabı.

Peter McKENNITT HARPER 
08 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Güzel bir tarihi kaynak. Olaylar tıp dili ile yorumlanmış. Farklı tarz bilgileri merak edenler için aydınlatıcı ve kitaplıkta bulunması gereken bir kitaptır.
Bu kitabın güzel yönü, bölüm bölüm olması. Eğer birkaç kitabı birlikte okuyan biriy iseniz bu kitap tam size göredir.

Merdemss 
22 Oca 09:43 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Okuyucuyu sıkmayan, bütün detayları ile tarihin yanıt veremediği soruları tıp sayesinde açıklamaya çalışan güzel bir kitap. Ayrıca kitabın içindeki görseller yazılan yazıyı destekler bir şekilde ve okuduğunuz zaman size olayı kurgUlamanıza yardımcı oluyor.

3 /

Kitaptan 21 Alıntı

Beyza 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mısır'da insan eli ile inşa edilmiş devasa
yapılar denilince aklınıza ne geliyor? Piramitler dediğinizi. duyar gibi oluyorum. Peki eski Osmanlı kaynaklarında piramitler hangi isimle adlandırılıyordu? Cevap: Yusuf Ambarları.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha UğurluelTarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel
Semrâ Sultân 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Islam tıbbında çiçek hastalığının çok erken dönemde hem bulaşıcı olduğu, hem de bağışıklık oluşturduğu bilinmekteydi. Nihayetinde ilk çiçek aşısı da bu coğrafyada Müslüman hekimler tarafından kullanılmıştır. Osmanlı tarihinde bilinen ilk çiçek aşısı, 1630'da Istanbul'da yapılmıştır.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 89)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 89)
Name 
19 Nis 18:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İlkçağ toplumlarında en kıymetsiz şey insandı. Köle çoktu ve diğer canlılar kadar kıymeti yoktu.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 30 - Timaş Yayınları)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 30 - Timaş Yayınları)
Beyza 
 10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz bugün tarih ve arkeolojik bulguların çoğunu yabancıların literatüründen öğrenmeye çalışıyoruz. Halbuki o topraklarda bir İngiliz bir asır kaldı ise Osmanlı tam dört asır kalmıştı. Yani Piramit, Sfenks, Obelisk vb. birçok tabir sonradan sömürgeci yabancılar tarafından verilmiş ve sanki tarihte de bu isimle adlandırılıyormuş gibi kabul edilmiştir.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha UğurluelTarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel
Bilinmeyen Bir Kedinin Traktör'ü 
26 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dünya üzerinde bir insana en ağır gelen şey sanıyorum evlat acısıdır, ciğerparesini kara topraklara defnetmektir. Hürrem Sultan bu acıyı defalarca yaşamış bir kişidir. Her anne baba, evladı için yaptığı dualarında: "Onların acılarını bize gösterme" der. Her zaman için evlatlarından önce vefat etmek isterler.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 130)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 130)
Name 
 21 Nis 17:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Atatürk'ün cenazesinin mumyalanması
Mumyalama işlemine bizzat Afet İnan refakat etmiştir.1953 'te Etnografya Müzesi'nden taşınma öncesinde mumyasının açılmasına da refakat eden İnan, yüzü açıldığında cenazenin sağlam olduğunu, sadece bir kirpiğinin yanağına düştüğünü anlatmaktadır.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 212 - Timaş Yayınları)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 212 - Timaş Yayınları)
Name 
18 Nis 21:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İlk kez 12. yy'da mumyalardan elde edilen mumya tozu ile tedavi amacıyla çay yapılıp içildiği veya yaraların üzerine lapa olarak sürüldüğü bilinmektedir.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 23 - Timaş Yayınları)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 23 - Timaş Yayınları)
Name 
21 Nis 17:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İslamiyet sonrası Türk toplumlarında hayvanla gömülme ortadan kalkmıştır. At ile gömülen tek şahıs Orhan Gazi'nin büyük oğlu Süleyman Paşa'dır.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 197 - Timaş Yayınları)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 197 - Timaş Yayınları)
Kkader 
25 Şub 19:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nerden nereye ya "müthiş"
Agamemnon'un askerleri şehirde büyük bir yağmaya başlarlar. Paris, helen ile kaçarken achilles ile karşılaşır. Çok iyi ok atan Paris, achilles'i tek zayıf yeri olan topuğunun üzerindeki bağ yerinden vurur. Büyük kahraman achilles orada ölür. Efsanede geçen bu zayıf noktaya, insan vücudunun en kalın en sağlam tendonu olan bu topuk bağına, geleceğin tıp dünyasına "achilles (aşil) tendonu" ismi verilir.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha UğurluelTarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel

İstanbul'a gelen ecnebiler haliyle Osmanlı Sultanı'nı da bir şekilde görmek istemektedirler. Bir padişahı görebilecekleri tek yer vardır: Cuma Selamlığı. O Cuma padişahın hangi camiye teşrif edeceği öğrenilir, saatler öncesinden yer tutulur ve beklenmeye başlanırdı.Derken maiyeti ile birlikte padişah gözükür, atından ya da atlı arabasından iner,ve birkaç saniye içinde cami kapısından içeriye geçerek gözden kaybolurdu. İşe bu birkaç saniye içerisinde görülen padişahın bazen sendelediği, sallanarak yürüdüğü görülürdü. IV. MURAD'ı bu şeklde camiye girerken gören yabancı zevatın aklına kendi kültürlerinde son derece alışık oldukları sarhoşluk alametleri gelirdi; sallanarak yürüyen bir adam profili...
Ve hemen yafta asılırdı. Yüreyemeyecek kadar sarhoş! Halbuki her müslüman bilirdi ki alkol alınarak camiye girilmezdi. Hele Cuma namazı! Gut hastalığının ağrıları karşısında ayakta duramayan bir padişahın ne olursa olsun katılmak zorunda olduğu yegane merasim her cuma gerçekleşen Cuma Selamlığı idi. Ölüm dışında hiçbir gerekçe bunu engelleyemezdi. İşte bu Cuma Selamlığı'nda gözükme zaruriyeti bazen sancılı bir padişahı ağır sakinleştiriciler altında bile ata binip halk arasında gözükmeye zorlayabiliyordu.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha UğurluelTarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber