Tarih Tıbbı Konuşturdu

8,0/10  (16 Oy) · 
53 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.184 gösterim
Tarihi herkese sevdiren adam Talha Uğurluel, şimdi de Tarih Tıbbı Konuşturdu kitabıyla tıp doktoru B. Muammer Kayatekin'le birlikte cevabı yüzyıllardır merak edilen birçok sorunun peşine bir dedektif titizliğiyle düşüyor. Kitap, sadece tarihî şahsiyetlerin ölüm sebeplerini değil aynı zamanda tarih bilimi ile izah edemediğimiz, devreye ancak tıp ilmini sokarak çözüm yolları arayabileceğimiz başka birçok konuyu da açıklığa kavuşturuyor:

Mısır Piramitleri insan gücüyle mi inşa edildi?
Dünyaya boyun eğdiren Büyük İskender'in ani ölümünün altında yatan gerçekler nelerdi?
Tarihte boyunca ne tür işkence yöntemleri uygulandı?
Kişi onurlandırılarak nasıl öldürülür?
İnsanlar savaş meydanlarında neden "su" diye inlerdi?
Fatih Sultan Mehmed'in ölümünün yıllardır çözülemeyen sırrı nedir?
Yavuz Sultan Selim'in ölüm sebebi nedir?
Hürrem Sultan hangi hastalıktan öldü?
Yemen'e gidenler çoğunlukla neden geri dönemezlerdi?
İngilizler Mısır'daki esir askerlerimizi kör etmişler miydi?
Turgut Özal'ın cenazesine nasıl bir tahnit yöntemi uygulandı?

Tarihin bir silsile hâlinde sıraladığı bu sorular, ilk defa tıp ilminin de yardımıyla cevaplarına kavuşuyor. Antik Roma'dan Mısır'a; Osmanlı İmparatorluğu'nun en muhteşem günlerinden I. Dünya Savaşı'na ve günümüze kadar birçok suikastın, sırlı ölümün ve esrarengiz olayın ardındaki sır perdesi ilk defa aralanıyor. Hiçbir yerde göremeyeceğiniz birçok resim ve renkli tasarım, yine mukayeseli anlatım eşliğinde mükemmel bir tarihî şölen…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786050816204
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
M.Y. 
19 Oca 18:42 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Yazar hakkında hiçbir bilgim olmadan sadece konu başlıkları ilgimi çektiği için kitabı okudum ama kitabı okurken Talha Uğurluel’i biraz araştırdığımda kendince bir hayran kitlesi olduğunu gördüm ki bu hayran kitlesinin yazarı neden bu kadar takipte olduğunu da kitabı okuduktan sonra anladım. Yazarın seçtiği konular tarihle ve tıpla alakası olmayan çoğu kişiyi bile cezbedecek ilginç konular. Kitabın genel yapısı, öncelikle tarihsel olay görsellerle desteklenerek anlatılıyor ve daha sonra konuyla ilgili kilit soru sorulup tıbbi cevabı veriliyor. Kitap bu format üzerinden giderken kitabın ne tarih bölümü ne de tıp bölümü anlaşılmaz ifadelerle veya sıkıcı bir üslupla ilerliyor. Burada Muammer Kayatekin’i de ayrıca tebrik etmek gerekiyor. Ben daha önce denk gelmemiştim ancak Talha Uğurluel TRT Belgesel kanalında Tarih Tıbbı Konuşturdu adında bir de program yapıyormuş. İnternetten gördüğüm bölümlere göre buradaki konu başlıkları ya programdan kitaba aktarılmış ya da tam tersi. Merak edenler internetten bunlara da bakabilirler. Sonuç olarak tarih ve tıbbın bu buluşması gerçekten çok başarılı ve bilgilendirici olmuş. Bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Feride gamze çalışkan 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 3/10 puan

Mükemmel bir eser. Doğru bildiğimiz yanlışları düzeltmek isteyenlerin ilk okuması gereken yazarlar arasında gelmeli Talha Uğurluel hocam. Bana gerek katıldığım konferanslari ile gerek okumus olduğum kitapları ve gerekse takip ettiğim periskop videoları ile tarihi sevdiren yazardır kendisi. Tarihten nefret ederim ta ki hocamla tanışana kadar. İnşallah bir gün karşılıklı sohbet etme fırsatı bulabilirim. Bu kitabı okurken hayretler içerisinde kaldım. Konferansin konusu bu kitaptı bilgi aldıktan sonra kitabı okumak bana çok yarar sağladığını inanıyorum. Kitabı okurken çok büyük zevk aldim. Güzel bir eserdi. Hem Talha Uğurluel hocama hemde Muammer Kayatekin beye teşekkür ederim. Herkese tavsiye ederim.

Peter McKENNITT HARPER 
08 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Güzel bir tarihi kaynak. Olaylar tıp dili ile yorumlanmış. Farklı tarz bilgileri merak edenler için aydınlatıcı ve kitaplıkta bulunması gereken bir kitaptır.
Bu kitabın güzel yönü, bölüm bölüm olması. Eğer birkaç kitabı birlikte okuyan biriy iseniz bu kitap tam size göredir.

ARSEN_ HoLMES 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 5/10 puan

İlginç konular tıbbın ve tarihin birleşiminden eğlenceli ve bilgi yüklü güzel bir çalışma olmuş. Talha Bey değeri geç anlaşılmış çok iyi bir tarihçidir. Şimdilerde yakaladığı şöhreti ve beğeniyi çok daha önceleri hak etmişti.

Gürkan Avcı 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tarihle ilgili belli olayları tıp yorumlarıyla çözüme kavuşturmuşlar. Tıp demişken öyle fazlasıyla tıp literatüründen bilimsel kelimeler değil de daha çok her kesim anlayacağı dilden anlatmaya çalışmışlar. Kullandıkları sınırlı sayıdaki bazı tıp terimleri için de zaten gerekli açıklamaları yapmışlar. O yüzden alınıp okunması 1 günü geçmeyecek kitaplardandır. Fazlasıyla görselle de desteklenmiş olması ayrı bir yönüdür.

Muhafazakar Lugat 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

talha ugurluel'in okduğum ilk kitabıydı. kitabı bir solukta okudum. sıkmadan okutturuyor kendini . merak uyandırıyor konu başlıkları ve o bölümü de okuyayım bu bölümüde okuyayım derken bir bakmışşınız kitabı bitirmişşiniz. tavsiye ederim okumanızı

Kübra Kaçar 
11 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tarihte olan olayları bilimsel olarak açıklanmasını sağlayan oldukça güzel bir kitap.Özellikle resimle anlatım Talha Uğurluel'in kitaplarinda bir çok kez karşımıza çıkıyor.Resim tarihi olaylari dahada çekici hale getiriyor.

Filiz Özcan 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çok akıcı ve farklı bir kitap.İsmindeki gibi tarihle tıp kafa kafaya verip olayı çözmeye çalışıyor.Bölüm bölüm yazılmış.Bazı yerlerde önemli kişilerin ölümleri arkasındaki sır perdesi aralanmaya çalışılmış.Bazı yerlerde mumyalar irdelenmiş vs. Oldukça öğretici ve zevkle okunan bir eser.Tavsiye ederim.

Kitaptan 6 Alıntı

Islam tıbbında çiçek hastalığının çok erken dönemde hem bulaşıcı olduğu, hem de bağışıklık oluşturduğu bilinmekteydi. Nihayetinde ilk çiçek aşısı da bu coğrafyada Müslüman hekimler tarafından kullanılmıştır. Osmanlı tarihinde bilinen ilk çiçek aşısı, 1630'da Istanbul'da yapılmıştır.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 89)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 89)
M.Y. 
16 Oca 19:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Dikenli Taç
Peki Yahudi hahambaşılar Hz. İsa’yı ne ile itham edip tutuklatacaklardı. Peygamberlik iddia ediyor deseler, Romalıların umurunda bile olmayacaktı. “İsterseniz hepiniz peygamberliğinizi ilan edin!” diyeceklerdi. Çünkü Romalıların böyle bir derdi yoktu. Romalıları ilgilendiren şey, toplumun düzenli olması ve kargaşadan uzak bir yönetime sahip olmaktı. Bahane kısa sürede bulundu. Hz. İsa için “krallık iddiasında bulunuyor!” diyeceklerdi. Böylece Romalılar, Hz. İsa’yı kendiler için potansiyel bir tehlike olarak görecek ve kendi elleri ile cezalandıracaklardı. Zaten çarmıh cezası verilirken başına dikenli bir taç takmaları da ona atılan krallık istiyor iftirasının bir neticesi idi.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 60)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 60)

İstanbul'a gelen ecnebiler haliyle Osmanlı Sultanı'nı da bir şekilde görmek istemektedirler. Bir padişahı görebilecekleri tek yer vardır: Cuma Selamlığı. O Cuma padişahın hangi camiye teşrif edeceği öğrenilir, saatler öncesinden yer tutulur ve beklenmeye başlanırdı.Derken maiyeti ile birlikte padişah gözükür, atından ya da atlı arabasından iner,ve birkaç saniye içinde cami kapısından içeriye geçerek gözden kaybolurdu. İşe bu birkaç saniye içerisinde görülen padişahın bazen sendelediği, sallanarak yürüdüğü görülürdü. IV. MURAD'ı bu şeklde camiye girerken gören yabancı zevatın aklına kendi kültürlerinde son derece alışık oldukları sarhoşluk alametleri gelirdi; sallanarak yürüyen bir adam profili...
Ve hemen yafta asılırdı. Yüreyemeyecek kadar sarhoş! Halbuki her müslüman bilirdi ki alkol alınarak camiye girilmezdi. Hele Cuma namazı! Gut hastalığının ağrıları karşısında ayakta duramayan bir padişahın ne olursa olsun katılmak zorunda olduğu yegane merasim her cuma gerçekleşen Cuma Selamlığı idi. Ölüm dışında hiçbir gerekçe bunu engelleyemezdi. İşte bu Cuma Selamlığı'nda gözükme zaruriyeti bazen sancılı bir padişahı ağır sakinleştiriciler altında bile ata binip halk arasında gözükmeye zorlayabiliyordu.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha UğurluelTarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel
M.Y. 
18 Oca 23:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bu maddeler içinde balın ayrı bir yeri vardı. Kendisine has bir yapısı olması ve kapladığı yerle havanın temasını kesmesi sebebiyle bazı organ ve vücut parçası nakillerinde baldan istifade edilirdi. Bir suçlu, dünyanın herhangi bir yerinde yakalanıp öldürüldüğünde katledildiğinin delili olarak başı başkente getirilip ispat-ı vücut yapılırdı. Suçluya ait başın bozulmadan aylarca seyahati bal ile sağlanır, taşınan uzuv tamamen bala bulanarak taşınırdı.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 204)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 204)
M.Y. 
 18 Oca 23:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Türkiye’de son dönemde vücuduna geçici tahnit uygulanmış olan önemli kişiler Atatürk ve Turgut Özal’dır. Atatürk’ün vücudu tahnit edilerek 11 gün sonra Ankara Etnografya Müzesi’ndeki katafalkına konulmuştur.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 210 - Tahnit cesedin bozulmaması için yapılan birtakım işlemlerdir. Cesedin bozulmaması için belirli bir uygulama dahilinde, cesedin iç organlarının çıkarılarak, çeşitli kimyasallar uygulanarak çabuk bozulmayacak hale getirilmesidir.)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 210 - Tahnit cesedin bozulmaması için yapılan birtakım işlemlerdir. Cesedin bozulmaması için belirli bir uygulama dahilinde, cesedin iç organlarının çıkarılarak, çeşitli kimyasallar uygulanarak çabuk bozulmayacak hale getirilmesidir.)
M.Y. 
16 Oca 14:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

“Aşil Tendonu”, cilde oldukça yakındır ve herhangi bir şekilde kesilmesi sonucunda insan yürüyemez. Bu önemli görevini genellikle aksatmadan yürütür. Ancak 40 yaş üstü erkeklerde ve özellikle eskiden spor yapmış ve sonra bırakmış sporcularda dışardan bir etki olmadan da kopma meydana gelebilmektedir. “Aşil Tendon” yırtığı denen bu olay genellikle spor aktivitesi sırasında, aniden, “sanki birisi arkadan bir taş attı ve çarptı”, “bir kamçı sesi duydum” şeklinde ifade edilir ve yere yığılma ile sonuçlanır.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 17)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 17)

Kitapla ilgili 1 Haber