Tarihçe-i Hayat

9,4/10  (42 Oy) · 
140 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.058 gösterim
Tarihçe-i Hayat, 1958'de hazırlanarak üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin nazarından geçmiş, "Şahsıma ait bahislerden ziyade hizmet-i Kur'aniyeye müteallik kısımlar neşredilmeli" diyen üstad'ın tashih ettiği şekilde neşredilmiştir. Eserin içinde münderiç "Ayetü'l Kübra" ve "Münacat" gibi risalelerin ilavesini ise Bediüzzaman Hazretleri bizzat tensib etmiş ve Risale-i Nur Külliyatından madud bu eser için "Yirmi mecmua kadar ehemmiyeti var" diyerek tavsiyede bulunmuştur.

Bu itibarla, Tarihçe-i Hayat'ta muhterem müellifin son iki senelik hayatı ve dar-ı bekaya irtihalleri bulunmamaktadır.
(Sunuş'tan)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2005
 • Sayfa Sayısı:
  680
 • ISBN:
  9789754670277
 • Yayınevi:
  Sözler Neşriyat
 • Kitabın Türü:
ozlem kara 
01 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

herkesin en az bir defa okumasi gereken bir kitap kesinlikle tavsiye ediyorum. üstad hazretleri gibi alim zati anlamak icin yada anlamaya calismak icin onu öncelikle tanimamiz gerekiyor

fatma 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sıkıntılarla gecen bir hayat ama bu sıkıntılardan lezzet alan bir Üstad.Çogumuz başına bunlardan bir kaç tanesi gelse aman banane memleketi ben mi kurtaracağım diyip kıyaya çekiliriz.Ancak o tüm bunların hepsine canı pahasına göğüs germiş yılmamış usanmamış.

ALPEREN YEŞİLBAYRAK 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üstadım Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin hayatını ve "Kur'an sönmez ve söndürülmez manevi bir güneş olduğunu...'' ispat etme mücadelesini anlatan bir kitaptır.

talha hatipoğlu 
04 Nis 10:28 · Kitabı okudu · 62 günde · Beğendi · 10/10 puan

Said Nursî'nin öğrencileri ve sevenleri tarafından hayatına dair bilgilerin derlenerek, 1958'de Said Nursî'nin gözetiminden geçmiş ve düzenlediği şekilde yazılmış biyografik ve dini bir eserdir.[1] Ayrıca kitapta Said Nursî'nin öğrencileriyle olan mektuplaşmalarına da yer verilmiştir.[2] Ayrıca eserin içine "Ayetü'l Kübra" ve "Münacat" gibi İslâmî konular da ilave edilmiştir.

Mihemedê NOJDAR 
20 Oca 23:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazı risalelerde tahrifat olduğunu duymuştum. Ama araştırmalarım neticesinde zehra yayınlarının daha aslına uygun ve değiştirmediğini anladım ve zaten diğer leri ile karşılaştırınca digerlerindeki anlam kopukluğu ve tahrifat ortaya çıkıyor.

Halit KÜÇÜK 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üstadı tanımak ve hayatını öğrenmek isteyenler bu kitabı okumalı. Çektiği sıkıntılar, talebeleri ile mektuplaşmaları, eğitim hayatı bu kitabın içinde.

Kitaptan 30 Alıntı

A juez 
04 Tem 16:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hakkın hatırını muhafaza için , başka hatırlara bakılmaz .

Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 204 - Rnk Yayınları)Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 204 - Rnk Yayınları)

ﻣَﻦْ ﺍَﻣَﻦَ ﺑِﺎﻟْﻘَﺪَﺭِ ﺍَﻣِﻦَ ﻣِﻦَ ﺍﻟْﻜَﺪَﺭِ
Kadere iman eden kederden kurtulur.

Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said NursîTarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî

Benim fıtratım, zillet ve hakarete tahammül etmez. İzzet ve şehamet-i İslâmiye beni bu halde bulunmaktan şiddetle men eder. Böyle bir vaziyete düşünce, karşımda kim olursa olsun, isterse en zalim bir cebbar, en hunhar bir düşman kumandanı olsa, tezellül etmem. Zulmünü, hunharlığını onun suratına çarparım. Beni zindana atar, yahut idam sehpasına götürür; hiç ehemmiyeti yoktur. Nitekim öyle oldu. Bunların hepsini gördüm. Birkaç dakika daha o hunhar kumandanın kalbi, vicdanı zulümkârlığa dayanabilseydi, Said bugün asılmış ve mâsumlar zümresine iltihak etmiş olacaktı.

Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said NursîTarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî
A juez 
 04 Tem 10:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Avrupa ve Amerika İslamiyetle hamiledir . Günün birinde bir İslami devlet doğuracak . Nasıl ki Osmanlılar Avrupa ile hamile olup bir Avrupa devleti doğurdu .

Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 93 - Rnk Yayınları)Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 93 - Rnk Yayınları)

imanı kurtarmak ve kuvvetlendirmek ve tahkikî yapmanın en kısa ve en kolayı Risale-i Nur'dadır.

Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 287 - Kastamonu Hayatı)Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 287 - Kastamonu Hayatı)
A juez 
04 Tem 16:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tatikat zamanı değil , belki imanı kurtarmak zamanıdır . Tarikatsız Cennete giden pek çok , fakat imansız Cennete girecek yok . Onun için imana çalışmak zamanıdır .

Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 220 - Rnk Yayınları)Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 220 - Rnk Yayınları)

Bana: "Sen şuna buna niçin sataştın?" diyorlar. Farkında değilim; karşımda müthiş bir yangın var, alevleri göklere yükseliyor, içinde evladım yanıyor, imanım tutuşmuş yanıyor. O yangını söndürmeye, imanımı kurtarmaya koşuyorum. Yolda birisi beni kösteklemek istemiş de ayağım ona çarpmış, ne ehemmiyeti var? O müthiş yangın karşısında bu küçük hâdise bir kıymet ifade eder mi? Dar düşünceler, dar görüşler…

Risale-i Nur - Tarihçe-i Hayat/13

Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said NursîTarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî

"...Bizim düşmanımız cehalet, zaruret, ihtilaftır. Bu üç düşmana karşı; san'at, marifet, ittifak silâhıyla cihad edeceğiz..."

Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said NursîTarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî
A juez 
06 Tem 13:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zarara kendi razı olanın lehinde bakılmaz. Ona şefkat edip acınmaz .

Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 467 - Rnk Yayınları)Tarihçe-i Hayat, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 467 - Rnk Yayınları)
3 /