Tarihe Tanıklığım

9,2/10  (15 Oy) · 
23 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.182 gösterim
Aliya İzzetbegoviç faktörü olmadan Bosna'nın bağımsızlık mücadelesi anlaşılamaz.
Aliya'yı herhangi bir özgürlük savaşçısından ayıran özellik liderliğinin çokyönlü yansımalarında aranmalıdır. Bu kitap, onun kendi kaleminden kişiliğinin yansımalarıdır.
Onun hayatı, toplumunun değerlerine sahip çıkan, bu değerlerin entelektüel ve siyasi olarak yeniden diriltilmesine adanmış bir ömürden ibarettir.

Bosnalı Müslümanların, asimile edilerek kimliklerinin silinmesine yönelik sistematik uygulamalara karşı bir aydın olarak direnmiş, yıllarca hapis yatmıştır.
Bir özgürlük savaşçısı ve devlet adamı olarak bağımsızlık mücadelesine öncülük etmiş, bağımsız Bosna'nın yeniden kurulmasında belirleyici olmuştur.

Düşünür, özgürlük savaşçısı, devlet adamı olarak Aliya İzzetbegoviç yeni bir lider tipinin öncüsüdür.
Bilge kral Aliya İzzetbegoviç'in anılarını okumak, imkansızlıklar içinde büyük umutları besleyen, adaletsizliğe karşı ahlâkın zaferine inanan bir ulusun tarihine tanıklık etmektir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2003
 • Sayfa Sayısı:
  590
 • ISBN:
  9789758740086
 • Çeviri:
  Ahmet Demirhan, Alev Erkilet Başer, Hanife Öz
 • Yayınevi:
  Klasik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
09 Şub 23:57 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aliya İzzetbegoviç’in Türkçe olarak da neşredilen otobiyografisi ‘Tarihe Tanıklığım’ sadece Aliya’nın hayatının değil onun kaderiyle sıkı sıkıya örtüşen Bosna tarihinin ve bağımsızlık savaşının da önemli ipuçlarını sunuyor bizlere. Aliya’nın kitapta yazdıklarına göre, dedesi İstanbul’da askerliğini yaparken Üsküdar’da yaşayan bir Türk ailenin Sadıka isimli bir kızıyla evlenir ve Bosna’ya döner. Yani, Aliya’nın babaannesi bir Türk’tür. Zaten babası da Türkçe anlar ama çok fazla konuşamazmış.

Aliya İzzetbegoviç, dine düşkünlüğünün temelinde kısmen de olsa annesinin yattığını söyler. Annesi dindar bir kadındır ve hiç aksatmadan her sabah namazına kalkar; bundan çok hoşlanan küçük Aliya’yı da kaldırır ve camiye gönderir. Hodzijizka Camiinin ihtiyar imamı Mujezinoviç ( Müezzinoğlu ) her sabah mutlaka Rahman Suresini okur ve bu küçük Aliya’yı adeta cezb eder.

Aliya’nın okul yılları Yugoslavya’da komünist fikirlerin hızla yayıldığı bir dönemdir. Ancak o, komünizmin Avrupa’daki faşizme karşı bir hareket olarak yayıldığını ve birinin kara totalitarizmse öbürünün de kızıl totalitarizm olduğunu düşünür. Yoğun ateizm propagandalarına rağmen içinde her zaman taşıdığı Allah inancı galip gelir ve kendi ifadesiyle ‘ inancı bir-iki yıllık sallantıdan sonra geri gelir.’ Üstelik bu kez sadece bir ata mirası, gelenek olarak değil, yeni baştan edinilmiş ve bir daha da hiç kaybedilmeyecek bir inançtır artık!

Aliya’nın aynı ismi taşıdığı diğer dedesi Bosna’da bir validir. Birinci Dünya Savaşını başlatan suikastın ardından Avusturyalılar suçlu olsun olmasın pek çok Sırp’ı tutuklamaya başlarlar. Bu sırada Aziziye’de kırk kadar masum Sırp da tutuklanır ancak dedesi bu haksızlığa izin vermez. Duruma müdahale edip onları kurtarır. 1944’te ise Ustaşalar’dan kaçıp, Müslüman bölgesine girmek isteyen Aliya, yolda Sırpların eline düşer. Çetnikler epey bir işkence yaparlar ve boğazını keserek onu öldürmeye karar verirler. Ancak Çetnik komutanlardan birisi olan Albay Keseroviç, Aliya’nın kim olduğunu öğrenir ve öldürülmemesi emrini verir. Çünkü dedesinin 30 yıl önce ölümden kurtardığı Sırplardan birisi de odur!

Tarihe Tanıklığım’da bunlar gibi pek çok kişisel hatırası var Aliya’nın. Kitap hacimce kalın lakin Bosna Savaşı’na ve Bosna’ya ilgi duyanlar için hiç de sıkıcı değil. Aliya’nın şahsi tarihine paralel olarak Boşnakların tarihini de okuyabiliyorsunuz. Hatta 1992-95 arasındaki kara günler o kadar ayrıntılı anlatılıyor ki Bosna iç politikasını ve savaşın seyrini dahi ince ayrıntılara kadar öğrenebiliyorsunuz.

Rahmetli Aliya İzzetbegoviç büyük bir adamdı. Bir entelektüel, bir aydın, bir mütefekkir. Belki bunların hepsinden daha az siyasetçi daha fazla demokrat idi. Genç Müslümanlar teşkilatıyla başlayan siyasi hayatında hep zorluklarla mücadele etmiş ancak Osmanlı/Müslüman kimliğini hiç unutmamış değerli bir şahsiyetti. Bugünkü siyasal İslamcı politikacılarla zerrece alakası yoktu.

Belki de son güzel Osmanlı idi…

Afra 
 27 Oca 15:18 · Kitabı okudu · 34 günde · Puan vermedi

okudukça Aliya'ya olan hürmet ve sevgim artıyor . Hem güzel bir mümin hemde siyasetçi olunurmuş, siyasette gerçekten adalet sağlanırmış, demokrasi denilen şey Aliya'nın düşündükleri gibi olunca meğer çok güzelmiş, özgürlük denilen şey işte buymuş..

Güç ele geçince düşmana aynısını uygulamak ister genelde insan veya kötü bir söz bile işitse insan aynı ile karşılık vermeye kalkar hemencecik. Aliya başka o farklı onun bir sloganı var '' Bizde zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı olmaz. Kitaba uyacağız!'' diyor ve şu fikri savunuyor; bizim öğreticimiz düşmanlarımız değil onlara benzemeyeceğiz..

seni senden öğrenmek ve seni yakından tanımak güzeldi Aliya ..

Ekrem Özkara 
06 Şub 00:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Toplumların tarihini biraz da kahramanları yazar; en azından büyük dönüşümler öncü isimlerin damgasını taşır.Tarih yazan toplumların tarih yazan kahramanları vardır.İşte Bosna' nın tarihine bizzat tanıklık etmiş Aliya İzzetbegoviç için söylenebilecek en anlamlı söz,onun bilgeliği ile liderliğini en iyi tanımlayan " Bilge Kral " tanımlamasıdır.
..Ve bu liderin kaleminden " Tarihe Tanıklığım " kitabı..Tek kelimeyle muhteşem..Tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

Birmuallim 
02 Ağu 21:50 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın bir yerinde şöyle diyordu: İnsanların inandığı bir ütopya, ütopya olmaktan çıkar. Aliya İzzetbegoviç' de Bosna'nın özgürlüğüne, birliğine yürekten inanmıştı.Edebi anlamda mücadelesini çok beğenerek okudum. Diğer yandan gerçeklerin acısı tokat gibi yüzüme vurdu. Müslüman alemine yapılan zulümler Bosna'da da vukuu bulmuştu. Okurken bir insan ve Müslüman olarak çokça üzüldüm. Unutmamak için okumak gerek velhasıl..

Mehmet Feyzi Çetinkaya 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitapta Aliya İzzetbegoviç önderliğindeki direnişin size uluslararası bir duygu geçişi sağlayacak .Şahsen ben orada yalnız bir kelime olan "Srebrenica" yı ilk defa görünce onu hissettim. Asla büyük devletlerin sahip oldukları imkana sahip olmadılar ve belki olamayacaklar. Ama onların elde ettiği o ahlak zaferi her türlü imkandan değerli.

Kitaptan 36 Alıntı

elif 
28 Ara 2014 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

"Ben bir Müslümanım ve öyle kalacağım. Kendimi dünyadaki İslam davasının bir neferi olarak telakki ediyorum ve son gününe kadarda böyle hissedeceğim. Çünkü İslam benim için güzel ve asil olan her şeyin diğer adı; dünyadaki Müslüman halklar için daha iyi bir gelecek vââdinin ya da umudunun, onlar için onurlu ve özgür bir hayatın, kısacası benim inancıma göre uğrunda yaşamaya değer her şeyin adıdır."

Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviçTarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç
Ekrem Özkara 
06 Şub 00:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Diktatörler ile cahil aptallaştırılmlş kitleler birbirlerini besleyerek el ele giderler.

Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 49)Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 49)
Ekrem Özkara 
06 Şub 01:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Din çok yüce bir fikirdir ancak çoğu kez yanlış anlaşılmaktadır.

Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 521)Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 521)
Ekrem Özkara 
06 Şub 01:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...Başkanım,barış gelince hiç adaletsizlik olacak mı ?
Soruya şaşırmıştım,ama yine de şöyle cevap verdim: Evet,maalesef adaletsizlik olacak,sizinde ona karşı tıpkı şimdi düşmana karşı savaştığınız gibi savaşmanız gerekecek.

Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 560)Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 560)
Ekrem Özkara 
06 Şub 01:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlar eşittir ve tek değerleri de Tanrı tarafından yaratılmış olmalarından gelir.

Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 553)Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 553)
Ekrem Özkara 
06 Şub 01:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir şair ,şiir yerine siyasi makaleler yazıyorsa burada ters giden bir şey var demektir.

Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 564)Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 564)
Ekrem Özkara 
06 Şub 00:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Düşmanlarımız sadece bir ulus tanırlar,kendilerinkini ;sadece tek bir din tanırlar,kendilerinkini ve sadece tek bir siyasi parti tanırlar; yine kendilerinkini.
Kendilerinin olmayan her şey yok edilmeye mahkumdur.

Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 216)Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 216)
Ekrem Özkara 
06 Şub 00:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Temiz savaş ya da kabahatsiz ordu diye de bir şey yoktur.Tüm savaşlar az ya da çok kirlidirler.

Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 181)Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 181)
4 /