Tarihi Değiştiren Askerler

8,1/10  (24 Oy) · 
67 okunma  · 
12 beğeni  · 
848 gösterim
"Tarihi Değiştirenler" Serisi Devam Ediyor...

Daha önce "Tarihi Değiştiren Savaşlar", "Tarihi Değiştiren Konuşmalar", "Tarihi Değiştiren Olaylar" adlı kitapları çıkan Ali Çimen, "Tarihi Değiştiren Askerler" kitabı ile seriye devam ediyor. Çimen, yeni çalışmasla dünya tarihinde nam salmış başlıca kumandanların hayatlarını, hayatlarındaki dönüm noktalarını, onları tarihi değiştiren kouma getir savaşların öncesini ve sonrasını ele alarak okurlarının beğenisine sunuyor.

Serinin diğer başlıkları olan tarihi değiştiren 'Konuşmalar', 'Savaşlar' ve 'Olaylar'da olduğu gibi, bu çalışmada da aynı yol haritası takip ediliyor. Askerlerin kitaptaki dizilişi kronolojik sırayı izlese de, asıl hareket noktası; günümüz medyasındaki aktüel-popüler bilgi akışı esnasında kendisine en fazla atıfta bulunulan; Hitler, Napolyon, Büyük İskender, MacArthur, Sezar gibi askerlerin okuyucuya daha iyi tanıtılması oldu.

Bununla birlikte Pearl Harbor limanını bombalayarak Amerika'nın İkinci Dünya Savaşı'na girmesine sebep olan Japon Amiral Yamamoto, yine İkinci Dünya Savaşı'nda Nazileri geri püskürten ve belki de gerçek anlamda savaşın kaderini değiştiren Rus Mareşal Zhukov, Napolyonik Savaşlar sırasında Fransızları Akdeniz'den silerek İngiltere'nin neredeyse bir asır boyunca 'denizler hakimi' olmasını sağlayan Amiral Nelson ve Güney Amerika'yı kılıcıyla İspanyollaştırıp, Yeni Dünya'nın zenginliklerini Avrupa'ya taşıyan Cortes gibi; tarihte köklü izler bırakmış, lakin ülkemizde pek gündeme gelmeyen isimler de kitapta yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra 'Tarihi Değiştiren Askerler' ile Halid Bin Velid, Alparslan, Selâhaddin Eyyübi, Fatih Sultan Mehmet, Barbaros Hayreddin Paşa, Kanuni Sultan Süleyman ve tabiî ki Atatürk gibi, tarafı olduğumuz siyasal kültürel sahnenin önemli aktörlerinin dünyasına da misafir olabileceksiniz.

Kitapta Yer Alan Askerler;

Bir kitapla onlarca askere zafer kazandıran general; SUN TZU, Makedonya'dan yola çıktı, tüm dünyayı fethe kalktı; BÜYÜK İSKENDER, Roma'nın belalısı Kartaca Generali; HANNİBAL, Roma'nın muzaffer komutanı dünyayı fethe çıkıyor; JÜL SEZAR, Göçmen kabilelerini topladı; Roma İmparatorluğu'na kan kusturdu; ATİLLA, Allah'ın Kılıcı, 100 savaşa girdi hiç birini kaybetmedi; HALİD BİN VELİD, Cermen prensliğinden Roma İmparatorluğu'na koşan Frank Kralı, Birleşik Avrupa hayalinin mimarı; CHARLEMAGNE, Anadolu'nun kapısını Türklere açan büyük savaşçı, Malazgirt Fatihi; SULTAN ALPARSLAN, Haçlıların Kudüs iştahını kesen İslam kumandanı; SULTAN SELÂHADDİN EYYUBİ, İngilizlerin 'Arslan Yürekli' İngilizce bilmeyen Kralı; I. RICHARD, Moğol steplerinden dünyayı fethe çıktı, Hazar'dan Japonya'ya uzanan bir imparatorluk bıraktı; CENGİZ HAN, İstanbul'u fethetti, Roma'yı istedi, Avrupa'yı Osmanlı'nın ayakları altına serdi; FATİH SULTAN MEHMET, Korsanlıktan Amiralliğe yükseldi, Akdeniz'i Haçlılara dar etti; BARBAROS HAYRETTİN PAŞA, Aztek medeniyetini yıkan, Güney Amerika'yı İspanyollaştıran kaşif; HERNAN CORTES, At üzerinden inmedi Osmanlı'yı cihan imparatorluğu yaptı; KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN; Kralcıları ezdi, mezarından çıkarılıp asıldı ama İngiltere'yi süper güç yaptı; OLIVER CROMWELL; Osmanlı 'deli', Batı 'büyük' dedi; Rusya'yı dünya devi yaptı; BÜYÜK PETRO, Yerlilerle, Fransızlarla, İngilizler için ve İngilizlere karşı savaştı; Amerika'nın ilk başkanı oldu; GEORGE WASHINGTON, Napolyon'a denizlerde nefes aldırmadı, İngiltere'yi denizler hakimi yaptı; AMİRAL NELSON, Asker, konsül, imparator; Fransız Devrimi'nin savaş makinesi; NAPOLYON BONAPARTE, Dünyayı 'özgürleştiren' kızıl diktatör; JOSEF STALİN, İki Dünya Savaşı'ndan Kore Harekatı'na Amerikalılara hep o komuta etti; DOUGLAS MACARTHUR, Büyük hayalleriyle büyük bir imparatorluğu küçülten asker; ENVER PAŞA, Çöken bir imparatorluğun subayıydı, kurduğu devletin cumhurbaşkanı oldu; MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, Japon donanmasının beyni, Pearl Harbor'ın fikir babası; AMİRAL ISOROKU YAMAMOTO, Tanklara aşıktı, her iki dünya savaşında da tanklarla Amerika'yı zafere taşıdı; GENERAL PATTON, Üstün Irk sevdasıyla dünyayı ateşe veren Faşist lider; ADOLF HİTLER, Üniversite okuyamadı; önce asker, sonra kahraman, ardından da Amerika'ya başkan oldu; DWIGHT DAVID EISENHOWER, Hitler'i yendi, hiç savaş kaybetmedi, Rus liderlerini gölgede bıraktı; MAREŞAL ZHUKOV.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2007
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789752636293
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
DUA 
 01 Tem 12:22 · Kitabı okudu

Tarih boyunca ülkemizde ve dünyada büyük kahramanlıklar yapmış yaşamış olan asker konumundaki kahramanlarımızın destansı hayat hikayelerini merak edenler için çok güzel bir kaynak kitaptır.

Mehmet Y. 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihi Değiştirenler Serisini bilenler için hayli tanıdık bir kitap; üslup, anlatım ve kurgu yine aynı ve başarılı. Tarihin en eski dönemlerinden itibaren tarihin akışına yön vermiş pek çok asker var kitapta. Büyük İskender'den, Atatürk'e, General Patton'dan, Adolf Hitler'e kadar uzanan geniş bir yelpaze. Tarihi değiştiren bu askerlerin hepsi olumlu isimler değil elbet. Onların hayatlarına dair ipuçları, ilginç şeyler var kitabın içinde. İhtirasları, var oluş nedenleri, yaptıkları, başarıları, başarısızlıkları...

Tarihe ilgi duyanlar için güzel bir kitap.

Sehertan 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

Kısa biyografilerden olusan bu kitap, bilindik ve tarihe malolmuş bircok onemli askerin hayatina dair ayrintilari yakalamami sağlarken, hic sıkılmadan merakla okumami sagladi. Örneğin, Kanuni Sultan Suleyman'ın Fransa krali Fransuvaya ulkesinde dans edilmesini elestiren bir mektup yollamasi uzerine Fransa'da dans edilmesinin yüz yıl gibi askıya alinmasi gibi. Bir zamanlar neymişiz ne hale gelmişiz be

Muharrem Armağan 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tarihi sevmeye ne kadar uğraşsamda tarih kitapları genelde sıkar beni. Ama bu kitabı sıkılmadan okudum diyebilirim. Tarih sahnesinde dünyayı değiştirmeye çıkan iyi veya kötü değiştiren askerlerin hayatlarını anlatan, tarih hakkında merak ettiğim bir çok konuyu cevaplayan bir kitap kesinlikle tavsiye ederim.

zafer demir 
10 May 2015 · Kitabı okumadı · 6/10 puan

Serinin dördüncü kitabı olan bu kitapta eski kitaplarına yakın bilgiler vermiştir. Ama kitabım içinde yer alan askerlerin sözleri kitabı akıcı kılan bana göre tek unsur. Özellikle başkomutan Mustafa kemal ATATÜRK Napolyon Büyük İskender general Patton gibi büyük lider ve askerlerin kısa hayat hikayelerini öğrenmek isteyenler için önemli bir kitap.

Ali Alper 
18 Ağu 10:57 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yazar güzel bir seçki yapmış.
Fikir güzel. Görsellerle desteklemiş.
Okudum, pişman değilim...
Kronolojik sırayla ilerliyor.
Bilgiler çoğunlukta yüzeysel ama işe yarar.

Serdar Poirot 
19 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ali Çimen'in Tarihi Degiştiren serisinden güzel bir eser daha. Burada da Sun Tzu'dan itibaren savaşlardaki katkıları ile tarihi değiştiren asker ve komutanları anlatıyor. Her ne kadar Kurtuluş Savaşı"na pek değinmese de Halid Bin Velid'e yer vermeleri güzel bir ayrıntı olmuş.

Yiğit Kaan Kara 
11 Ağu 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

taihin derinliklerini boğulmadan okunmasını sağlayan kitaplardan