Tarihi Değiştiren Günler

9,0/10  (2 Oy) · 
14 okunma  · 
1 beğeni  · 
558 gösterim
Tarihi Değiştirenler Serisi tüm hızıyla devam ediyor…

Serinin 9. Kitabı tarihte dönüm noktası olan günlere odaklanıyor…
"O sırada Türkiye'de ne oluyordu?" bölümüyle de okurlara karşılaştırmalı tarih imkanı sağlıyor…

Süveyş Krizi, Vietnam Sendromu, Neil Armstrong, Baas Partisi, Keşmir Sorunu, Kore Savaşı, Uzun Yürüyüş, Bağımsızlık Bildirgesi, Büyük Bunalım, New Deal, İran İslam Devrimi, Amerikan İç Savaşı, Cemal Abdül Nasır, 11 Eylül Saldırıları, Mahatma Ghandi, Başkan Kennedy, Kıbrıs Barış Harekâtı, Mehmet Ali Ağca, İnebahtı, Çernobil, Petrol Krizi, Normandiya Çıkartması, Saddam Hüseyin, Pearl Harbor Baskını, El Kaide, Everest, Apartheid, Gagarin, Perestroika, Başkan Mao, Konstantinopol, Waterloo, Küba Füze Krizi, Savaşların Anası, Afganistan'ın İşgali, Berlin Duvarı, Haçlı Seferi, Sivil İtaatsizlik, Tiananmen Olayları, Macar Ayaklanması, Prag Baharı, Nelson Mandela, Enosis, Politbüro, Klonlama, İnternet, Viyana Kuşatması, Filistin-İsrail Barışı, Napolyon, Soğuk Savaş, JFK, Albaylar Cuntası, Martin Luther King, Ekim Devrimi ve daha onlarcası...

BU İSİMLER VE KAVRAMLAR HAYATIMIZA NASIL GİRDİ DERSİNİZ?
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786051144368
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazardan son derece güzel bir araştırma eseri daha. Bu sefer de tarihte önemli yeri olan olaylar ve olayların gerçekleştiği günlerden bahsediyor kitabında. Papa Urban'ın Haçlı Seferlerini başlatmasından Hüsnü Mübarek'in iktidarının son bulmasına kadar olan süreçte özellikle bizi ilgilendiren pek çok konuya da açıklık getiriyor. Kitabın bir diğer güzel yanı da özellikle son yüzyılda geçen olaylarda, olayın ve günün neleri değiştirdiğini ve o esnada ülkemizdeki gündemin ne olduğunu da dipnotlar halinde açıklıyor olması. Bu kitap, özellikle soğuk savaş dönemine ait pek çok faydalı bilgiyi okuyucuya kazandıran bir eser. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri daha.

F.İ. 
 26 Mar 23:28 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ozellikle yakin tarihe dair ozet niteliginde bilgiler iceren kitap ararken Ali Çimen' in tarihi değiştirenler serisini buldum. Tarihi degistiren gunlerde 3-5 sayfa tarihteki önemli gunler anlatılmış. Ben kitabı okurken yazarın yorumunu katip katmamasını umursamadım çünkü o an okuduğum olayla paralel bir şekilde tarih belgeselleri izledim. Kitabin, tarihi ogrenmede veya bildiklerimizi hatirlamada kronolojik acidan güzel bir yol gösterici olduğunu düşünüyorum. Serinin diğer kitapları da bunu destekleyici nitelikte.

Mehmet Y. 
22 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihi Değiştiren Günler, Ali Çimen’in ‘Tarihi Değiştirenler’ serisine ait kitaplardan birisi. Mart 2011’de ilk baskısı yapılmış olan kitap serinin bütün özelliklerini içinde barındırıyor. Nedir o özellikler derseniz, bana göre popüler tarih kavramını fazlasıyla taşıyor olması başta gelir. Belgesel dili, başarılı üslubu ve fotoğraflarla desteklenmesi de keza. Ayrıca ‘Akılda Kalanlar’ bölümüne bir de ‘O Günlerde Türkiye’ bölümü eklenmiş ki hadiseleri daha etraflıca görmemize imkan sağlamış.

Kitaba konu olan günler seçilirken daha çok yakın tarih tercih edilmiş. Bölümler pek de uzun tutulmamış ve bu da bir okuma kolaylığı sağlamış. O günlerin bazılarını biz okurlar da hatırlıyoruz. Bazıları ise bizlerden çok önce yaşanmış.
İlgili günler arasında çoğu siyasi olsa da bilim ve teknoloji açısından önemli günler de var. Kronolojik sırayla giderken küresel ölçekte yaşanan durumları çok rahat görebiliyoruz. Kim ne yapmış, neyi amaçlamış, ne olmuş? Bir zamanlar dünyaya yön veren politikacılar, savaşlar, devletler…
II. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan Soğuk Savaş dönemi…

Velhasıl, serinin diğer kitaplarını olduğu gibi bunu da tavsiye ederim.