Tarihi Değiştiren Günler

8,8/10  (5 Oy) · 
23 okunma  · 
3 beğeni  · 
583 gösterim
Tarihi Değiştirenler Serisi tüm hızıyla devam ediyor…

Serinin 9. Kitabı tarihte dönüm noktası olan günlere odaklanıyor…
"O sırada Türkiye'de ne oluyordu?" bölümüyle de okurlara karşılaştırmalı tarih imkanı sağlıyor…

Süveyş Krizi, Vietnam Sendromu, Neil Armstrong, Baas Partisi, Keşmir Sorunu, Kore Savaşı, Uzun Yürüyüş, Bağımsızlık Bildirgesi, Büyük Bunalım, New Deal, İran İslam Devrimi, Amerikan İç Savaşı, Cemal Abdül Nasır, 11 Eylül Saldırıları, Mahatma Ghandi, Başkan Kennedy, Kıbrıs Barış Harekâtı, Mehmet Ali Ağca, İnebahtı, Çernobil, Petrol Krizi, Normandiya Çıkartması, Saddam Hüseyin, Pearl Harbor Baskını, El Kaide, Everest, Apartheid, Gagarin, Perestroika, Başkan Mao, Konstantinopol, Waterloo, Küba Füze Krizi, Savaşların Anası, Afganistan'ın İşgali, Berlin Duvarı, Haçlı Seferi, Sivil İtaatsizlik, Tiananmen Olayları, Macar Ayaklanması, Prag Baharı, Nelson Mandela, Enosis, Politbüro, Klonlama, İnternet, Viyana Kuşatması, Filistin-İsrail Barışı, Napolyon, Soğuk Savaş, JFK, Albaylar Cuntası, Martin Luther King, Ekim Devrimi ve daha onlarcası...

BU İSİMLER VE KAVRAMLAR HAYATIMIZA NASIL GİRDİ DERSİNİZ?
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786051144368
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
DUA 
 01 Tem 12:19 · Kitabı okudu

Spoiler İçerir

Waterloo’da Napolyon’a son darbe, Amerikan İç Savaşı başlıyor, Franz Ferdinand Saraybosna’da suikasta uğradı, Çarlık yıkılıyor, Sovyetler Birliği ufukta görünüyor, Osmanlı İmparatorluğu tarihe karışıyor, Büyük Bunalım savaşa giden yolu açıyor Gandhi sivil itaatsizlik hareketini başlatıyor, Mao Uzun Yürüyüşüne başladı, Naziler Polonya’yı işgal ediyor, Japonlar Pearl Harbor’ı basıyor, Müttefikler Normandiya’ya çıktı, Amerika Hiroşima’ya atom bombası atıyor, Hindistan ve Pakistan tarih sahnesine çıkıyor, İsrail devleti kuruldu, Kuzey Kore birlikleri Güney Kore’ye girdi, İnsanoğlu dünyanın çatısına çıktı, Rosa Parks ırk ayrımcılığına başkaldırıyor gibi konu başlıklarından oluşan tarihe geçmiş günleri en ince detayına kadar anlatan güzel bir başvuru kaynagı

Serdar Poirot 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazardan son derece güzel bir araştırma eseri daha. Bu sefer de tarihte önemli yeri olan olaylar ve olayların gerçekleştiği günlerden bahsediyor kitabında. Papa Urban'ın Haçlı Seferlerini başlatmasından Hüsnü Mübarek'in iktidarının son bulmasına kadar olan süreçte özellikle bizi ilgilendiren pek çok konuya da açıklık getiriyor. Kitabın bir diğer güzel yanı da özellikle son yüzyılda geçen olaylarda, olayın ve günün neleri değiştirdiğini ve o esnada ülkemizdeki gündemin ne olduğunu da dipnotlar halinde açıklıyor olması. Bu kitap, özellikle soğuk savaş dönemine ait pek çok faydalı bilgiyi okuyucuya kazandıran bir eser. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri daha.

F.İ. 
 26 Mar 23:28 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ozellikle yakin tarihe dair ozet niteliginde bilgiler iceren kitap ararken Ali Çimen' in tarihi değiştirenler serisini buldum. Tarihi degistiren gunlerde 3-5 sayfa tarihteki önemli gunler anlatılmış. Ben kitabı okurken yazarın yorumunu katip katmamasını umursamadım çünkü o an okuduğum olayla paralel bir şekilde tarih belgeselleri izledim. Kitabin, tarihi ogrenmede veya bildiklerimizi hatirlamada kronolojik acidan güzel bir yol gösterici olduğunu düşünüyorum. Serinin diğer kitapları da bunu destekleyici nitelikte.

Mehmet Y. 
22 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihi Değiştiren Günler, Ali Çimen’in ‘Tarihi Değiştirenler’ serisine ait kitaplardan birisi. Mart 2011’de ilk baskısı yapılmış olan kitap serinin bütün özelliklerini içinde barındırıyor. Nedir o özellikler derseniz, bana göre popüler tarih kavramını fazlasıyla taşıyor olması başta gelir. Belgesel dili, başarılı üslubu ve fotoğraflarla desteklenmesi de keza. Ayrıca ‘Akılda Kalanlar’ bölümüne bir de ‘O Günlerde Türkiye’ bölümü eklenmiş ki hadiseleri daha etraflıca görmemize imkan sağlamış.

Kitaba konu olan günler seçilirken daha çok yakın tarih tercih edilmiş. Bölümler pek de uzun tutulmamış ve bu da bir okuma kolaylığı sağlamış. O günlerin bazılarını biz okurlar da hatırlıyoruz. Bazıları ise bizlerden çok önce yaşanmış.
İlgili günler arasında çoğu siyasi olsa da bilim ve teknoloji açısından önemli günler de var. Kronolojik sırayla giderken küresel ölçekte yaşanan durumları çok rahat görebiliyoruz. Kim ne yapmış, neyi amaçlamış, ne olmuş? Bir zamanlar dünyaya yön veren politikacılar, savaşlar, devletler…
II. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan Soğuk Savaş dönemi…

Velhasıl, serinin diğer kitaplarını olduğu gibi bunu da tavsiye ederim.

Kitaptan 13 Alıntı

Beyza Gündal 
11 Ağu 01:31 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kaza sonucu yayılan radyasyon, Çernobil ve çevresinde 48 bin yıl kadar daha kalacak! İnsanların bölgede tekrar yaşamaya başlaması için 300 yıl kadar bir süre geçmesi gerekiyor.

Tarihi Değiştiren Günler, Ali ÇimenTarihi Değiştiren Günler, Ali Çimen
Beyza Gündal 
09 Ağu 12:48 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Atom bombasından kurtulanlara, ‘Bombaya maruz kalanlar’ şeklinde açılımı yapılabilecek
Hibakusha ismi takıldı. Bugün halen Japonya’da 260 bin dolayında Hibakusha yaşıyor.

Tarihi Değiştiren Günler, Ali ÇimenTarihi Değiştiren Günler, Ali Çimen
Beyza Gündal 
09 Ağu 13:13 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kore Savaşı, ülkemizde pek üzerinde konuşulmasa da, Türk tarihinin en önemli savaşlarından biri oldu.
Türkiye Kore’ye asker gönderen ikinci ülke olmuştu, çünkü o dönem Doğu Anadolu’da toprak, boğazlarda üs isteyen Sovyetler’in baskısından bunaldığı için bir an evvel Batı’nın güvenlik şemsiyesi altına girmek istiyordu. Böylelikle Türkiye Cumhuriyeti ilk kez yurt dışına da asker göndermiş oldu. Türk ordusunun Kore’de gösterdiği kahramanlık ülkenin NATO’ya girmesinde büyük rol oynadı.

Tarihi Değiştiren Günler, Ali ÇimenTarihi Değiştiren Günler, Ali Çimen
Beyza Gündal 
09 Ağu 00:41 · Kitabı okudu · 8/10 puan

“Eğer zalimlere karşı zalimlerin usullerini kullanırsak, onlardan farkımız kalmaz.”
Gandhi

Tarihi Değiştiren Günler, Ali ÇimenTarihi Değiştiren Günler, Ali Çimen
Beyza Gündal 
09 Ağu 13:28 · Kitabı okudu · 8/10 puan

...seyyahlardan George Leigh Mallory’ın gazetecilerden birinin “Neden Everest’e çıkmaya çalışıyorsunuz?” şeklindeki soruya
verdiği cevap, bir bakıma Batı’nın dünyayı keşfetme iştahının da özeti gibiydi.
“Çünkü orada!” demişti Mallory…

Tarihi Değiştiren Günler, Ali ÇimenTarihi Değiştiren Günler, Ali Çimen
Beyza Gündal 
11 Ağu 01:32 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çernobil’den yayılan radyasyon, bölge ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de endişeye yol açmıştı.
Özellikle Karadeniz’deki çaylara radyasyon bulaşmış olmasından korkuluyordu. Bunun üzerine dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, TV’ye çıkarak canlı yayında çay içti. Aral,
“Dininize, imanınıza inandığınız gibi biliniz ki, Türkiye’de kesinlikle böyle bir tehlike mevcut
değildir” diyordu. Dönemin Başbakanı Turgut Özal “Radyoaktif çay daha lezzetlidir” diyerek
basına poz verirken, Cumhurbaşkanı Kenan Evren de koroya katılmıştı: Radyasyon kemiklere
yararlıdır.

Tarihi Değiştiren Günler, Ali ÇimenTarihi Değiştiren Günler, Ali Çimen
Beyza Gündal 
 09 Ağu 12:23 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İngiltere ve Fransa, Polonya’ya söz verdikleri halde neredeyse kıllarını kıpırdatmadılar; dostlar
alışverişte görsün babında birkaç ufak saldırı girişimi haricinde Polonya’nın yutulmasını izlemekle yetindiler.

Tarihi Değiştiren Günler, Ali ÇimenTarihi Değiştiren Günler, Ali Çimen
Beyza Gündal 
09 Ağu 23:51 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ülke Demirelli yıllarını yaşıyor, istikrarsızlık kol geziyordu. Başbakan Demirel, Amerikalıların Ay’da hoplayıp zıplamasından 9 gün önce iş isteyenlere “İşiniz vardı da biz mi elinizden aldık” diyecek, Ay’a ayak basılmasından 3 gün öncede “Birbirimizi yemeyelim. Birbirimizi yiyerek karnımızı doyuramayız” şeklindeki demecini patlatacaktı.

Tarihi Değiştiren Günler, Ali ÇimenTarihi Değiştiren Günler, Ali Çimen
Beyza Gündal 
09 Ağu 12:07 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yirminci yüzyılın en ses getiren olaylarından biri Gandi’nin ‘pasif direniş’ yöntemi ile
tek bir kurşun bile sıkmadan,
koskoca Britanya İmparatorluğu’na diz çöktürüp ülkesi Hindistan’a bağımsızlığını kazandırmasıydı.

Tarihi Değiştiren Günler, Ali ÇimenTarihi Değiştiren Günler, Ali Çimen
Beyza Gündal 
09 Ağu 00:28 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Atatürk’ün ilan ettiği Cumhuriyet, başından itibaren demokrasiye soğuk baktı. Ülke, Batılılaşma retoriğini başarıyla kullanan bürokratik diktatörlükle yönetilmeye başlandı.

Tarihi Değiştiren Günler, Ali ÇimenTarihi Değiştiren Günler, Ali Çimen
2 /