Tarihi Değiştiren İmparatorluklar

8,4/10  (8 Oy) · 
27 okunma  · 
3 beğeni  · 
681 gösterim
‘Tarihi Değiştiren İmparatorluklar' sizi nefes kesen bir maceraya çağırıyor

Timaş'ın Popüler Tarih serisinin lokomotifi Tarihi Değiştirenler, bu kez imparatorlukları masaya yatırıyor. Yazar Ali Çimen sizleri, Asya steplerinden rengârenk ipeklerle süslü Çin saraylarına; Avrupa'nın rutubet kokulu şatolarından güneşten kavrulan Yunan kıyılarına; Bizans'ın gizemli kiliselerinden Arap yarımadasının gölgeli cami avlularına; devasa dalgalara beşiklik eden Okyanuslardan dünyanın en el değmemiş diyarlarına; Afrika'nın balta girmemiş topraklarından Hindistan'ın nemli vadilerine; Avrupa'nın kasvetli sokaklarından Moskova'nın dış mahallelerine; Amerika'nın dört bir köşesinden Kore'nin sarp dağlarına, Vietnam'ın güneş geçirmeyen ormanlarına uzanan; dünyayı avuçlarınızın arasına alacağınız bir serüvene ortak olmaya davet ediyor.
Gelin,
Çin'in iki bin yıllık imparatorluk geçmişinin ilmek ilmek örülüşüne tanıklık edin, Çin'i alt üst eden ayaklanmaların, suikastların ve saray oyunlarının bir parçası olun!
Büyük İskender ile boğazı geçip Pers diyarlarına girin, Asya steplerini aşın, ormanlarında fillere karşı savaşın. Perslerle bir olup Persepolis'i İskender'e karşı savunun!
İslam ordularının bir parçası olun; hak için kılıç sallayın. Emevilerle Endülüs kapılarına dayanın, Avrupa tarihini değiştirin!
Sezar'la bir olun Roma yürüyün! Senato'daki dedikodulara kulak kabartıp, Romalıların arasına karışın. İmparatorları alkışlayıp, idamlarına şahit olun, Roma'nın kan üzerinde yükselişini izleyin.
Bizans şövalyeleriyle bir olun, Konstantinopol'ün surlarından düşmana ok atın; Fatih Sultan Mehmed'in cengâverleri arasına karışıp Konstantinopol'ün surlarını aşın, çağ kapayıp çağ açın!
Hunlarla bir olun, Avrupa'yı tir tir titretin; Roma'nın kapılarına dayanın, Papalar sizden af dilesin. Moğolların saflarına karışın, taş üzerinde taş bırakmayın, atlarınız çatlayana dek dünyayı fethe soyunun!
İtalyan kâşiflerin arkadaşı, İspanyol, Portekizli ve Hollandalı gemicilerin yoldaşı olun; bilinmezlere yelken açın. Ardınızdan gelip dünyayı yağmaya soyunan acımasız şövalyelerin kıyımlarına tanıklık edin; Haç'ı sırtlayıp yerli halkları ‘aydınlatmaya' soyunan din adamlarına tanıklık edin.
Yağmurla yıkanmış İngiliz saraylarının karanlık koridorlarında turlayın. Yürekleri, üzerinde güneş batmayacak topraklar için çarpan kral ve kraliçelerin sofralarına misafir olun. İngiliz denizcileri, askerleri ve siyasetçileriyle aynı karavanaya kaşık sallayıp, Kuzey Amerika'dan Avustralya'ya uzanan İngiliz İmparatorluğu'nun doğuşunu izleyin.
Amiral Nelson'ın mürettebatına karışıp, Fransızları topa tutun! Napolyon'a asker yazılıp Mısır çöllerinde, Akdeniz'in tuzlu sularında ve buza kesmiş Rus steplerinde kılıç sallayın; dünyayı Fransız yapmanın hayallerini kurun!
Münih'in varoşlarında ateşli ve kışkırtıcı konuşmalar yapan Adolf Hitler'e kulak kabartın, dünyayı kasıp kavuran Nazi terörünü iliklerinizde hissedin. Küf, ter ve kan kokulu trenlerle toplama kamplarına yolculuk edin. Hitler'in son saatlerini onunla birlikte sığınağında yaşayın. Nazilerin yıkılan hayallerinin çıkarttığı toz bulutunda kaybolun...
Lenin ile Petrograd varoşlarında nutuklar atın, devrimci işçi kalabalığına kapılıp Çar'ın sarayına yürüyün. Monarşiyi devirip, Sovyetler Birliği'ni kurun. Ve dünyayı dehşete boğan Kızıl İmparatorluğun mimarlarıyla tanışın! Stalin'den korkun, Gorbaçov'u alkışlayın. Soğuk Savaş'ın sıcak cephelerinde terleyin.
Amerikalı devrimcilerle İngilizlere karşı savaşın; Amerika Birleşik Devletleri'ni kurun! Uzaya çıkın, atom bombasının dehşetine tanıklık edin. ‘Amerikan Emperyalizmi'nin ayak izlerini takip edip, Sovyetleri yıkın! Dünyanın ayakta kalan son imparatorluğunun şifrelerini çözün.

Gelin; tarihi okumayın, bizzat yapın...
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9789752639874
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 30 Alıntı

"Yüce yaratıcının desteğiyle; adalete inanıyor, haksızlığı lanetliyorum. Arzum, hiçbir zayıfa güçlüler tarafından haksızlık yapılmamasıdır..."
I. Darius'un lahitinin üzerine kazılan vecize.

Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 43)Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 43)

İskender, 12 yıl süren seferler dizisinde 20 bin km yol kat etti, hiçbir savaş kaybetmedi ve topraklarının genişliği 5.9 milyon km²'ye ulaşan bir imparatorluğa imza attı.

Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 28)Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 28)

Ahameniş Hanedanlığı'nın omuzlarında yükselen Pers Devleti, tarihin gördüğü en büyük ve en zengin imparatorluklardan biriydi.

Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 42)Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 42)

Büyük İskender, ismini taşıyan şehirlerin en büyüğünü M.Ö. 332'nin sonlarına doğru Nil Nehri'nin ağzında kurdurdu.

Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 21)Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 21)

Bu arada gerçekleşen ilginç bir olay, İskender'in şöhretinin dalga dalga yayılmasına neden olacaktı. İskender, kışı geçirmek için geldiği Gordion'da* Gordion Düğümü olarak bilinen düğümü çözmeyi başarmıştı. Kimilerine göreyse de bir süre uğraştıktan sonra sıkılarak, kılıcıyla düğümü kesmişti! Sonuç ne olursa olsun, efsanenin öngördüğü şekilde, düğümü çözecek olanın Asya'yı fethedeceği söyleniyordu ve çözen (ya da kesen) adamın niyeti de tam olarak buydu.

Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 18)Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 18)

Tarih
M.Ö. 44, Mart ayının 15'i. Roma'nın en kudretli adamının vücudundan boşalan oluk oluk kanlar, Campus Martius'taki Pompei Tiyatrosu'nun beyaz mermerlerini kızıla boyuyor. Vücuduna onlarca bıçak darbesi alan Sezar, ölmeden önceki son saniyelerinde, kanlı hançerlerden birini tutan elin sahibine bakıyor. Ve tarihe geçen o söz geliyor: "E tu Brut?"

Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 51)Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 51)

M.Ö. 301'e gelindiğinde İskender'in imparatorluğu, her birinin başında eski bir generalinin bulunduğu üç parçaya bölünmüştü: Mısır'daki Ptoleme Krallığı, Makedon Krallığı ve Suriye Helen Krallığı.

Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 25)Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 25)

Atina'yı almak için 70 bin kişilik ordu kuran I. Darius, bu devasa orduyu, gemileri yan yana dizerek boğazın iki yakası arasında kurdurduğu geçici köprü üzerinden Anadolu'dan Avrupa'ya geçirdi.

Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 35)Tarihi Değiştiren İmparatorluklar, Ali Çimen (Sayfa 35)
3 /