Tarihi Değiştiren Kadınlar Popüler Tarih

8,4/10  (22 Oy) · 
69 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.484 gösterim
Geçmişe baktığımızda, erkek egemen bir seyrüseferin hüküm sürdüğünü görürüz. Kılıç kuşanıp fetih yapan, çağ açıp çağ kapatan, yaptığı bir konuşma ya da aldığı kararla kitleleri coşturan, atomu parçalayarak insanoğluna sınırsız enerjinin kapılarını açan, bazen kabul etmek istemesek de, çoğunlukla erkekler olmuştur. Peki bu, tarihin beyaz perdesinde hep erkeklerin başrol oynadığı anlamına mı gelir? Ne yani, kadınlara düşen rol, her zaman 'en iyi yardımcı oyuncu' rolü oynamak mıdır? Tabii ki hayır. Yüzyılların üzerine oturduğu mayınlı tarih tarlasından sıyrılıp çıkan öyle kadınlar olmuştur ki, teşbihte hata olmaz, o çok 'bilindik' erkekler, bu kadınların azametlerinin gölgesinde bile terlemeden edememiştir!" 

Gazeteci yazar Ali Çimen "Tarihi Değiştirenler" dizisinin son kitabı Tarihi Değiştiren Kadınlar'a böyle başlıyor ve 30 ünlü kadını sayfalarında konuk ediyor. Bu 30 kadın arasında Mısır İmparatoriçesi Cleopatra, ünlü kadın casus Mata Hari, Nobelli Madam Curie, Osmanlı İmparatorluğu'nun bir dönemine damgasını vurmuş 'iktidar avcısı' Hürrem Sultan gibi isimler de var; insanlığın özgürlüğe giden yolda devrim niteliğinde adımlar atmasını sağlayan siyahi kadın eylemci Rosa Parks ve Tom Amca'nın Kulübesi isimli romanıyla Amerika'daki kölelik kurumuna kalemiyle savaş açan Harriet Beecher Stowe da.

Bir fabrika işçisiyken kendisini uzayda bulan Tereşkova ve okyanusları aşan havacılık sevdasıyla hayatını uçmaya adayan Amelia Earhart da yüksek tempolu hikâyeleriyle listede yerlerini alıyor. 

Kitabın önemli bir bölümü de iktidar peşinde koşan kadınlara ayrılmış: Pakistan'ın ve aynı zamanda İslam coğrafyasının ilk kadın Başbakanı Benazir Butto; düşman kardeşi Hindistan'da yine ailece ülke siyasetine damga vurmuş, ülkesinin ilk Başbakanı İndira Gandi; Fransa'ya 40 yıl boyunca hükmeden İtalyan Catherine de Medici; Rusya'yı çağının en güçlü ülkelerinden biri yapan Alman kökenli Katerina; İngiltere'den Kraliçe Elizabeth, Kraliçe Victoria ve onların bıraktığı yerden bayrağı devralarak İngiltere'yi bir küresel aktöre dönüştüren 'Demir Lady' Margaret Thatcher.

İktidarda olan kadınların yanı sıra iktidarda olan erkeklerin yanındaki ihtiraslı kadınlara da şahitlik ediyor tarih ve dolayısıyla kitap da. Komünist Çin'in en korkulan simalarından biri olan Jian Qinq ya da daha çok bilinen ismiyle Bayan Mao; oğlunu padişah yapmak için bir diğer oğlunu kurban eden Kösem Sultan ve Arjantin Devlet Başkanı Juan Peron'u efsaneye dönüştürme yolunda kendisi bir efsane olan Eva Peron. 

Kitap ayrıca, bol görsel malzemesi, Hürrem ile Kanuni arasında gelip giden aşk mektuplarından satırlar, Simone de Beauvoir ve Jean Paul Sartre'ın ölümsüz aşkı ve bu 30 kadının gündelik hayatlarına ilişkin daha birçok ayrıntılı ile adeta kahramanlarını ete kemiğe büründürüyor. 

I. Elizabeth İspanyol hanedanına karşı Osmanlı'nın himayesindeydi. Sultan III. Murad "Siz dahi südde-i sa'adetime ita'at ve inkıyada sabit-kadem olup, ol caniblerde vakıf ve muttali olduğunuz ahbarı arz ve ila'm etmekden hali olmıyasız" diyordu Kraliçe'ye. Buna karşılık o da III. Murad'ın annesi Nurbanu Sultan ve eşi Safiye Sultan'a hediyeler gönderiyordu.


Jeanne d'Arc Orleans'ta başına geçtiği Fransız ordusu ile İngilizleri hezimete uğrattığında henüz 17 yaşındaydı.


Kösem Sultan torunu IV. Mehmet'i tahta geçirmek için oğlu I. İbrahim'i gözünü kırpmadan katlettirdi. Ancak daha sonra IV. Mehmet için de sinsi planlar yaptığını sezen Turhan Sultan, kayınvalidesi için Başlala Uzun Süleyman Ağa'ya kısa ve net bir emir verdi: "Kösem'i canlı görmek istemiyorum!"


Osmanlı sultanlarına Rusya namıma kök söktüren, ülkesini kısa zamanda modernleştiren Büyük Katerina aslen Almandı.


Feminist düşünür Simone de Beauvoir hayatı boyunca bir adamı aşkla sevdi: Jean Paul Sartre


Çin Kültür Devrimi'nin silahlı gücü Kızıl Muhafızlar'ı kuran Mao değil, eşi Jiang Qing idi.


1981'de Altın Mabed'i ele geçiren Sihleri acımasızca bastıran İndira Gandhi bir şeyin farkında değildi: Yakın korumalarından ikisi Sihti ve onu ortadan kaldırmaya niyet etmişlerdi.


Arjantin'in efsane First Lady'si hayatını kaybettiğinde 33 Eva Peron'un naaşı ülkesine eşi Hugo'nun kendisinden sonra evlendiği Isabel Peron tarafından getirildi.

(Tanıtım Yazısından)
Aysel 
 08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

İyi kitaplar hangileridir?

*Bize bilmediklerimizi öğreten,
*Hayatımızda uygulayabileceğimiz bilgileri içeren,
*Okunup geçilecek değil, uzun süre aklımızda kalacak,
*Daracık beynimizde yeni kapılar yeni pencereler açan kitaplardır iyi olan kitaplar.

Bu kitaptan neler öğrendim?
*Kadın olmak herhangi bir ayrı cins olmak değildir,
*Kadın olmak da insan olmaktır, eğrileri doğruları ile,
*Kadınlar da tarihi değiştirir:
~ Kimi iyilikle, kimi katillikle, kimi mucizesiyle, kimi sıradanlığıyla, kimi kaderine razı gelmeyerek, kimi `ataerkil` topluma kafa tutarak, kimi hırsla, kimi salt saflıkla..

Bu kitap bana ne kattı peki?
*"Kadınım yapamam" tabusunun kuru gürültü olduğunu,
*Diğerlerinin düşüncelerini daha fazla önemsersen içindeki "seni" gömeceğini,
*Mücadeleyi,
*Zafere giden yolun çileli olduğunu,

Vee;
*Kadınlar bir melek ya da iblis değil, onlar da bir insan.
~Yüzlerce insanı katl eden Kanlı Kontes,
~"Kocasının köpeği " olduğunu itiraf eden Jiang Qing gibi,
~Tarihin unutmayacağı bir acımasız İlse Koch ve başkaları gibi katili.

*İnsanlara yardım etmekten geri durmayan, o kadar servetine rağmen üzerinde 1 dolarlık beyaz elbise ile dolaşan Rahibe Teraza,
~haksızlığı daha fazla kaldıramayan Rosa Parks,
~Eğitim Bakanlığından çok eğitim merkezi açan Oprah ve başkaları gibi kalbi hassasları var.
Tıpkı diğer insan - erkekler gibi :)

Öğretici ve sıkmayan tarih arayanlara önerimdir.

DUA 
 01 Tem 12:12 · Kitabı okudu

Kadın
nedir kadın; kadın insandır kadın anadır. Her ne kadar erkeklerden düşükmüş gibi gösterilsede kadın erkeklerdende üstündür. cana can verir. kadın yoksa o toplum yok olmaya mahkumdur. İnsanlığın geleceği için çoluk çocuğundan zaman çalan önemli kadınların biyografilerinin bulunduğu şahane kitap.

Sehertan 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tarihe olumlu oldugu kadar olumsuz etkisi olan kadinlardan da bahseden yazar kisa biyografilerle bir secki olusturuyor. 16.yy. da 650 genc kizin kanini emen Kanli kontes Elizabeth Bathory ve nazi almanyasi doneminde insan derisinden ev esyasi yaptiran Ilse Koch en ürkütücü olanlariydi.

Serdar Poirot 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Araştırmacı yazardan oldukça güzel bir araştırma eseri daha. Tarihe yön veren kadınlarla ilgili olarak detaylı bilgileri okuyucu ile paylaşıyor yazar. Kadınların önce hayat hikayelerini ve yaptıklarını anlatırken sonrasında da kısa kısa notlarla kadın hakkında özet geçiyor. Kleopatra, Hz. Meryem, Mao'nun karısı, Florence Nightingale, Jeanne D'arc, Kösem ve Hürrem Sultan gibi çok popüler isimlerin yanında Benazir Butto, Rose Parks, Harriet Beecher Stowe, Margaret Thatcher, Rahibe Teresa gibi isimlere de yer veren yazar, doğru zannettiğimiz pek çok şeyin aslında öyle olmadığını da belgeleri ile beraber açıklıyor. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Kitaptan 17 Alıntı

Aysel 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Büyük bir ağaç devrildiğinde yer sallanmaya mahkûmdur. "

Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (İndira Gandhi)Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (İndira Gandhi)
Aysel 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yazarlığı, İngiliz hikâyeci George Eliot’a yazdığı bir mektupta şu şekilde tanımlıyordu:

“Kitap, karanlığa uzatılan ve başka bir eli tutabileceği umulan bir el gibidir. "

Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (Harriet Beecher Stowe)Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (Harriet Beecher Stowe)
Aysel 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hz. Muhammed bir gün hanımlarının yanında Hz. Hatice’den söz ederken gözyaşı dökmüştü. Bunu kıskanan eşi Hz. Ayşe’nin çıkışına ise şöyle seslenmişti:

“Ey Ayşe! Herkes beni inkâr ettiğinde Hatice bana inandı, çevremdekiler ‘Yalan söylüyorsun!’ dediklerinde ‘Doğru söylüyorsun’ dedi. İnsanlar maddi varlıklarını saklarken, o servetini önüme koydu. Dünyada bir başıma kaldığım günlerde, ‘Üzülme, zamanla zorlukların yerini kolaylıklar alacak’ dedi. Ben Hatice’yi bunun için unutmuyorum. "

Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (İlk Müslüman Kadın Hz. Hatice)Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (İlk Müslüman Kadın Hz. Hatice)
Aysel 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Tek bir yorgunluğum vardı; pes etmekten yorulmuştum. "

Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (Rosa Parks)Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (Rosa Parks)
Aysel 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Allah, Hatice’den daha hayırlısını vermedi, halk küfür içindeyken, beni yalanlarken, o doğruladı, iman etti.”

Hz. Muhammed

Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (İlk Müslüman Kadın Hz. Hatice)Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (İlk Müslüman Kadın Hz. Hatice)
Aysel 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Hayattaki en büyük sır, aslında büyük bir sırrın olmadığıdır. Hedefiniz her ne olursa olsun, ona sadece çalışarak ulaşabilirsiniz.”

Oprah Winfre

Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (Televizyon ile dünyası değişti; o da dünyayı değiştirmeye soyundu   Oprah Winfrey)Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (Televizyon ile dünyası değişti; o da dünyayı değiştirmeye soyundu Oprah Winfrey)
Aysel 
 03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Harriet, 25 yıl sonra en küçük oğluna yazdığı bir mektupta söz konusu eseri yazma sürecinden şu şekilde bahsediyordu:

“Halkımız tarafından kölelere reva görülen haksızlık ve vahşet karşısında üzüntüden neredeyse kalbim parçalanıyordu. Bazı geceler sen yanımda uyurken çocukları ellerinden alınan zavallı köle anneleri düşündüğümde ateş gibi yaşlar akardı gözümden. "

Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (Harriet Beecher Stowe)Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (Harriet Beecher Stowe)
Aysel 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Kadınlar da erkeklerin yaptığı şeyleri denemeli. Başarısız olurlarsa, başarısızlıkları, en azından diğerleri için aşılacak yeni bir engel olur. "

Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (Amelia Earhart)Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (Amelia Earhart)
Aysel 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Mutluyum diyorsanız, istediğiniz ya da ihtiyaç duyduğunuz her şeye sahipsiniz demektir. Ben henüz o aşamaya ulaşamadım."

Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (Rosa Parks)Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (Rosa Parks)
Aysel 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

1979’da Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü. Ancak ödülü alırken geleneksel tören anlayışına aykırı bir tutum izleyerek ziyafet verilmesini istemedi ve 6 bin dolarlık fonun Kalkütalı yoksullara bağışlanmasını talep etti.

Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (Rahibe Teresa)Tarihi Değiştiren Kadınlar, Ali Çimen (Rahibe Teresa)
2 /