Tarihi Değiştiren Keşifler

7,8/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
1 beğeni  · 
503 gösterim
Bir sonraki tepenin ardında ya da uzanıp giden denizin ötesinde ne olduğunu görmek, yeni sınırları keşfetmek aşkıyla yanıp tutuşanlar...

Savaş, kıtlık, hastalık, baskı ve adaletsizlikten kaçmak, daha iyi bir yaşama ulaşmak istenildiğinde de yeni seferlere, yeni kıtalara çıkmaya yeltenenler... Amerika'dan Ay'a, batıdan doğuya Tarihi Değiştiren Keşifler'de Ali Çimen'in değerli kalemiyle dünyayı yeniden keşfedeceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786050812695
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gürkan Metin 
 08 Ağu 18:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın birçok kitabını okudum. Bu da onlardan biri. Keşiflere ilgi duyan varsa kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Ayrıntıya fazla girmeyip, okuyucuyu sıkmadan güzel bir dil kullanılmış. Marco Polo, Amerika'nın keşfi, Piri Reis'in haritası, Kutuplara yolculuk ve daha fazlası.

Fatih Aydın 
 16 Ara 2015 · Kitabı okudu · 20 günde · 8/10 puan

İçerdiği konular insanın merakını celbeden şeyler. Kitapta belli konularda biraz fazla sayısal detay var, ama yine de eğlendirici. Özellikle kutupların keşfi için yapılan yarış bölümü çok hoşuma gitti.

Kitaptan 1 Alıntı

Fatih Aydın 
16 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

.... Kolomb'un tesadüfi keşfi, bir iki yüzyıl içinde dünyanın dengelerini değiştirecekti. Ama o zamana kadar Avrupa, Akdeniz'le okyanus arasına sıkışıp kalmıştı. Osmanlı, Akdeniz'in en büyük gücüydü. Uzakdoğu'dan ve İpek Yolu üzerinden gelen mallar, kendi kontrolü altındaki Ortadoğu üzerinden dünyaya yayılıyordu. Keyfi yerindeydi. Daha sonradan, denizaşırı sömürge imparatorlukları kuran ülkelerin hepsinin Atlantik Okyanusu ülkesi olması dikkate değerdir. Bu ülkeler, o dillere destan derin subatmanlı teknelerini Osmanlıların etrafından dolaşmak için geliştirmişlerdi! Portekizliler mecburiyetten, "kafiri" by-pass etmek için Afrika'nın ucundan dolaşmışlardı. Oysa Osmanlı'nın derdi "kafiri" by-pass etmek değil, Viyana kapılarını yıkıp doğrudan üzerine gitmekti.

Tarihi Değiştiren Keşifler, Ali Çimen (Sayfa 165 - Timaş)Tarihi Değiştiren Keşifler, Ali Çimen (Sayfa 165 - Timaş)