Tarihi Değiştiren Liderler Popüler Tarih

8,2/10  (23 Oy) · 
87 okunma  · 
19 beğeni  · 
2.375 gösterim
Sezar: Roma'yı İmparatorluk yaptı,

Konstantin: Hıristiyanlığın önünü açtı,

Fatih: Konstantinopol'ü aldı,

Kanuni: Avrupa kapılarına dayandı,

Şarlken: dünyanın diğer yarısına da göz dikti,

VIII. Henry: Papaya kızdı, İngiltere'yi Protestan yaptı,

I. Elizabeth: İspanyolları denize gömdü,

Napolyon: Avrupa Fransa'nın olsun dedi,

Washington: ABD'yi kurdu,

Atatürk: Osmanlı'dan Türkiye çıkardı,

Hitler: Dünyayı değiştirdi,

Mao: Çin'i kızıla boyadı,

Truman: Atom çağını başlattı,

Stalin: Korku imparatorluğu kurdu,

Hirohito: Japonya'yı hem yıktı hem yaptı,

Nasır: Arapları ayağa kaldırdı,

JFK: İnsanoğlunu Ay'a çıkardı,

Martin Luther King: Bir hayal kurdu,

Arafat: Filistin bizim dedi,

De Gaulle: Fransa'yı nükleer güç yaptı,

Gorbaçov: Soğuk Savaşı bitirdi. Ve daha niceleri...

 Kararlar verdiler, tarihi değiştirdiler...
 (Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786050804966
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet TUNÇ 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap sayesinde tarihin akışına yön vermiş kişileri tanıdım. İsimlerini duymadıklarım da vardı (Pol Pot, Ho Chi Minh, Mao Zedong vs.), yaşamlarını ezberlediğim liderler de (Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Che Guevara, Fidel Castro, Stalin vs.). Aralarında halkı tarafından sevilen liderler de vardı, milyonlarca insanın canına kıymış olan katiller de. Tarihi Değiştirenler Serisini çok sevdim. Güzel bir kitap. Tarihi benim gibi çok sevenlere tavsiye ederim.

EBRU VURAL 
26 Oca 13:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okura tarihsel bir perspektif kazandırabilecek kadar bilgi sağlayan, genel kültür besini olarak başucunuzda tutup ara ara okuyabileceğiniz tarzda ayrı ayrı başlıklar içeren bir kitap. Ancak siyasi açıdan; yorumun yorumu olmanın ötesine geçememiş, 'Ben onların yalancısıyım' demekle yetinmiş bir dar bakış açısına hapsediyor okuru... Herkesin diktatör dediğine diktatör demesi biraz soğutuyorsa da yine de verilen emeğe saygı duyuyorum. Zira bu kadar çok farklı malzemeyi başlıklar altında toplayıp yazmak ciddi emek istiyor.....

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihi Değiştirenler serisi Ali Çimen imzalı bir popüler tarih çalışması. İşte bu serinin bir ürünü olan Dünyayı Değiştiren Liderler’de kadim zamanlardan bu yana dünyanın çehresini, gidişatını değiştirmiş pek çok önemli isimden bahsediyor yazar. Klasik tarih anlatıcılığının üstüne başarılı bir üslup eklendiği kesin. Ayrıca ilgi çekici fotoğrafların ve sonlara iliştirilen notlar da okuma kolaylığı sağlıyor.
Kitapta yer bulan isimler kronolojik olarak şöyle; Büyük İskender, Sezar, Konstantin, Attila, Şarlman, Cengiz Han, Fatih Sultan Mehmed, VIII. Henry, Kanuni Sultan Süleyman, Şarlken, I. Elizabeth, Tokugawa İeyasu, XIV. Louis, Büyük Petro, Çariçe Katerina, George Washington, Napolyon, Otto Von Bismarck, Lenin, Mustafa Kemal Atatürk, Adolf Hitler, Heinrich Himmler, Winston Churchill, Stalin, Harry Truman, İmparator Hirohito, Charles De Gaulle, Mahatma Gandhi, Muhammed Ali Cinnah, David Ben Gurion, Cemal Abdülnasır, Yaser Arafat, Fidel Castro, Che Guevera, Nikita Kruşçev, John F. Kennedy, Mao Zedong, Ho Chi Minh, Martin Luther King, Pol Pot, Margaret Thatcher, İmam Humeyni, Mihail Gorbaçov, Boris Yeltsin ve Nelson Mandela…
Bu isimlerin hepsinin de farklı ve özel hikayeleri var. İçlerinde ruh hastası ve katil olanlar da var gerçekten ülkesi ve insanlık için mücadele edenler de. İlk anda aklıma gelenlerden bazılarını paylaşayım.
Mesela Kamboçya’nın diktatör lider Pol Pot beş yıl içinde 7 milyon nüfuslu ülkesindeki 2 milyon kişinin öldürülmesinden sorumlu. Stalin’in döneminde II. Dünya Savaşı hariç 30 milyon civarında SSCB vatandaşının ölümünden sorumlu olduğu söyleniyor ki düşmanları bile bu kadar Sovyet öldürememişti. Stalin denince başta Kırım Türkleri olmak üzere Sovyet topraklarındaki Türk kökenlilere yaşattığı acılar da unutulmamalı. İngiltere’nin çapkın kralı VIII. Henry ise bütün bir ülkenin itikadına mal olacak bir şey yapıyor. Katolik olan kral, Papa’dan eşiyle kendisini boşamasını istiyor ama mezhep kurallarına göre bu yasak olunca Papa kabul etmiyor. Yıllarca ricası geri çevrilen VIII. Henry, çareyi mezhebini değiştirmekte buluyor ve Protestanlığın Anglikan mezhebine geçiyor. Tabii ki tek başına değil, bütün İngiltere’yi de beraberinde götürmek istiyor. Makedonyalı İskender ise Anadolu’dan Tacikistan’a kadar uzanan alanda 30 kadar şehre kendi adını vermiş. Bizim İskenderun ile Mısır’daki İskenderiye bunların en bilinenleri. İsrail devletinin kurucusu David Ben Gurion –ki gerçek soyadı Green iken İbraniceye çevirmiş. Yaklaşık iki sene Osmanlı’nın başkenti İstanbul’da hukuk okumuş ve Türkçeyi de çok iyi bilirmiş. Arap milliyetçiliğinin sembol isimlerinden biri olan Cemal Abdülnasır ise ismini Cemal Paşa’dan almış. Ernesto Che Guevera, Bolivya’da girdiği bir çatışmada öldürüldüğünde tanınması için yüzüne hiç ateş edilmemiş ve parmak izi kontrolü için elleri kesilip Arjantin’e gönderilmiş.
Bunlar gibi pek çok ayrıntı, sıra dışı hayat hikayeleri ve günümüzdeki politikacılara yansıyan yönleri, mesela ‘ben bunu bir yerlerden hatırlıyorum’ fikirleri için bu kitap çok ideal.
Nihayetinde ünlü tarihçi İbn-i Haldun’un dediği gibi; ‘suyun suya benzemesi gibi, geçmiş de geleceğe benzer…’

Kitaptan 13 Alıntı

Muhammet TUNÇ 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Beklemesini bilirseniz, istediğiniz ayağınıza gelir.''

Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 109 - Tokugawa Ieyasu Bölümü)Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 109 - Tokugawa Ieyasu Bölümü)
Muhammet TUNÇ 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Birisi benim silahımı alıp ateş etmeye devam ettiği sürece düşüp ölmem önemli değil.''
Che Guevara

Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 275 - Che Guevara Bölümü)Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 275 - Che Guevara Bölümü)
Muhammet TUNÇ 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''At sırtında dünyayı fethetmek kolay iş. Zor olan attan inip onu idare etmek.''

Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 47 - Cengiz Han)Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 47 - Cengiz Han)
Muhammet TUNÇ 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Cephelerde kasırga gibi esmesine rağmen ilginçtir ölümü hazin bir şekilde attan düşmesi sonucu gerçekleşti.

Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 49 - Cengiz Han (Timuçin))Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 49 - Cengiz Han (Timuçin))
Muhammet TUNÇ 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Büyük ya da küçük fark etmez, düşmanınızın bir gün size karşı tekrar baş kaldırabilme gücünü asla küçümsemeyin.''

Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 33 - Attila)Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 33 - Attila)
Muhammet TUNÇ 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Ümitsizliğe kapıldığımda tarih boyunca daima gerçeğin ve sevginin kazandığını aklıma getiririm. Zalimler, katiller olacaktır. Hatta bazen yenilmez olarak görüldükleri de olacaktır. Ama sonunda her zaman kaybederler. Bunu unutmayın. Her zaman...''
Gandhi

Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 221 - Mahatma Gandhi)Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 221 - Mahatma Gandhi)
Muhammet TUNÇ 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şifreleme tekniğiyle gizli mesajlar yollayan ilk asker olduğu iddia edilir.

Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 24 - Sezar)Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 24 - Sezar)
Muhammet TUNÇ 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Öldüğünde 55 yaşındaydı ve 23 bıçak darbesi almıştı.

Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 24 - Sezar)Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 24 - Sezar)
Muhammet TUNÇ 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

XIV. Louis'nin tam adının Louis Dieudonne de Bourbon olduğunu, yıkanmaktan pek hoşlanmadığını (bazı kaynaklar hayatı boyunca üç kez yıkandığını iddia edecek kadar işi abartmıştır), lükse fazlasıyla düşkün olduğunu ve neredeyse 400 kadar yatağı olduğunu ve Versay Sarayı'nı hayatı boyunca yaptırdığı eklemelerle sürekli büyüttüğünü biliyor musunuz?

Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 119 - XIV. Louis Bölümü)Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 119 - XIV. Louis Bölümü)
Muhammet TUNÇ 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Newsweek dergisinin bir anketine göre Amerika'daki okul öncesi çocukların yüzde 15'i Beyaz Saray'daki başkanın halen George Washington olduğuna inanıyor.

Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 140 - George Washington Bölümü)Tarihi Değiştiren Liderler, Ali Çimen (Sayfa 140 - George Washington Bölümü)
2 /