Tarihi Değiştiren Liderler (Popüler Tarih)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3811
Gösterim
Adı:
Tarihi Değiştiren Liderler
Alt başlık:
Popüler Tarih
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050804966
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Tarihi Değiştiren Liderler
Tarihi Değiştiren Liderler
Sezar: Roma'yı İmparatorluk yaptı,

Konstantin: Hıristiyanlığın önünü açtı,

Fatih: Konstantinopol'ü aldı,

Kanuni: Avrupa kapılarına dayandı,

Şarlken: dünyanın diğer yarısına da göz dikti,

VIII. Henry: Papaya kızdı, İngiltere'yi Protestan yaptı,

I. Elizabeth: İspanyolları denize gömdü,

Napolyon: Avrupa Fransa'nın olsun dedi,

Washington: ABD'yi kurdu,

Atatürk: Osmanlı'dan Türkiye çıkardı,

Hitler: Dünyayı değiştirdi,

Mao: Çin'i kızıla boyadı,

Truman: Atom çağını başlattı,

Stalin: Korku imparatorluğu kurdu,

Hirohito: Japonya'yı hem yıktı hem yaptı,

Nasır: Arapları ayağa kaldırdı,

JFK: İnsanoğlunu Ay'a çıkardı,

Martin Luther King: Bir hayal kurdu,

Arafat: Filistin bizim dedi,

De Gaulle: Fransa'yı nükleer güç yaptı,

Gorbaçov: Soğuk Savaşı bitirdi. Ve daha niceleri...

 Kararlar verdiler, tarihi değiştirdiler...
 (Tanıtım Bülteninden)
368 syf.
·Beğendi·9/10
Ali Çimenin okuduğum ilk kitabı. Ve bence en başarılı kitaplarından da bir tanesi. Kitabın en sevdiyim yanı her kese hitab etmesi. Yani tarih bilgileriniz çox geniş düzeyde olmasa bile, bu kitabı okuyarak buradaki tarihi insanlar hakkında genel bilgileri elde ede bilirsiniz.
Benim için en önemli kiatb kriterlerinden biri de yazarın anlatım dili ki, bu kitap bu beklentiyi fazlasıyla karşılıyor. Yani sıkmadan, günlük dilimizde kullandığımız kelimelerle. Ha birde her bölümde o liderle ilgili bir kaç görsele yer vermesi anlaşılmayı daha kolay kılıyor.
Ve her bölümün sonunda o liderin hayatından bir kaç ilginç detayın verilmesi kitabı daha sevimli yapıyor bence).
Son olarak, her kesi tam nesnel, tarafsız değerlendirmesi bence kitabın değerini arttırıyor.
İYİ Okumalar ;)
464 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Dönemlerine damga vurmuş liderler ve tanınmış kişilerin hayatlarından kısa kesitler var. Fotoğraflarla da içerik zenginleştirilmiş. Samimi anlatımı, kendine has uslübuyle kitabı bir solukta okumaya olanak sağlıyor. Genel olarak toplanmış bilgiler anlatılan kişi hakkında sizi bilgilendiriyor ama keşke biraz daha anlatsaydı dediğim kısımlar da oldu. Ali Çimen ile bu kitapla tanıştım ve severek okudum.
368 syf.
Ali Çimen'in Popüler Tarih serisine ait okuduğum ilk kitabıydı. Zaman zaman liderlerin aşk hayatlarıyla ilgili tuhaf detaylara yer verse de genel anlamda başarılı bir kitap. Fatih Sultan Mehmet'ten Kanuni'ye Yaser Arafat'ın Lenin'e, Mandela'dan Kennedy'e kadar farklı zamanlar ve coğrafyalarda yaşamış liderlerin hayatları yazarın kendine has ve samimi üslubuyla işlenmiş. Detay arayanlar için sıkıcı olsa da genel tarih bilgisi edinmek isteyenler için oldukça faydalı bir kitap. Artık rotamızda Ali Çimen'in Kısa Ortadoğu Tarihi var.
368 syf.
·Puan vermedi
Okura tarihsel bir perspektif kazandırabilecek kadar bilgi sağlayan, genel kültür besini olarak başucunuzda tutup ara ara okuyabileceğiniz tarzda ayrı ayrı başlıklar içeren bir kitap. Ancak siyasi açıdan; yorumun yorumu olmanın ötesine geçememiş, 'Ben onların yalancısıyım' demekle yetinmiş bir dar bakış açısına hapsediyor okuru... Herkesin diktatör dediğine diktatör demesi biraz soğutuyorsa da yine de verilen emeğe saygı duyuyorum. Zira bu kadar çok farklı malzemeyi başlıklar altında toplayıp yazmak ciddi emek istiyor.....
368 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
*Kitap inceleme Yazısı*

Kitap adı: Tarihi değiştiren liderler
Yazarı. : Ali Çimen
Yayıncı. : Timaş
Baskısı. : 3.Baskı/kasım 2012/ 367 sayfa

Felsefi düşünceler tarihi, Türkiye yakın tarihi, 300 yıllık Dünya siyasi tarihi alanlarında çokca kitap okudum.
Bu kitap ise olayların öznesinde olan kişileri mercek altına alıyor.
Liderlik; siyasi ve sosyolojik bir tanım.
Tarihin akışını değiştiren; öngörülmeyen, beğenilmeyen, bir canavar bile olsa, kötü adam katagorisinde bir lider kabul ediliyor.
Ortak bir düşmanı yok etmek için kadeh kaldıranlar, bunu başardıklarında kadehlerine kan doldurup birbirlerine attıklarını görüyorsunuz.
"Geçmişte neler yapılmış, neler yapılmalıydı, bundan sonra nasıl bir yol haritası çizmeli"
sorularına cevap ararken, ders çıkarabileceğimiz ibretlik olaylar var.
Günümüzde herşeyi kendine yontan, bulduğunu cebine atan, tuttuğunu beceren,
her dem gemisini yüzdüren, yanar döner,
günübirlik yaşayan bireylerin oluşturduğu toplumlar türedi. İmalata göre ürün ortada işte.
Toplumsal yüksek bilinç düzeyine ulaşmak ve sağduyulu, adil, etik ve sevgi bağlarıyla örülmüş bir topluma özeniyor ve özlüyorsak;
bunun sihirli bir değnek ve kurtarıcı el ile sağlanması mümkün değildir. Kumaşın kalitesi neyde konfeksiyon odur.
Makyaj, tadilat, taklit, takviye ve taşıma suyla kalıcı medeniyet kurulamaz.
Tek tek bireylerin sorumluluk duygusu, yaşatma azmi, toplumsal fayda heyecanıyla nefes alması gerekiyor.
İşte bu tür eserler bu bilince bizleri yaklaştırıyor.

06.08.2018
Ali Rıza Malkoç
#armozdeyis
368 syf.
Tarihi Değiştirenler serisi Ali Çimen imzalı bir popüler tarih çalışması. İşte bu serinin bir ürünü olan Dünyayı Değiştiren Liderler’de kadim zamanlardan bu yana dünyanın çehresini, gidişatını değiştirmiş pek çok önemli isimden bahsediyor yazar. Klasik tarih anlatıcılığının üstüne başarılı bir üslup eklendiği kesin. Ayrıca ilgi çekici fotoğrafların ve sonlara iliştirilen notlar da okuma kolaylığı sağlıyor.
Kitapta yer bulan isimler kronolojik olarak şöyle; Büyük İskender, Sezar, Konstantin, Attila, Şarlman, Cengiz Han, Fatih Sultan Mehmed, VIII. Henry, Kanuni Sultan Süleyman, Şarlken, I. Elizabeth, Tokugawa İeyasu, XIV. Louis, Büyük Petro, Çariçe Katerina, George Washington, Napolyon, Otto Von Bismarck, Lenin, Mustafa Kemal Atatürk, Adolf Hitler, Heinrich Himmler, Winston Churchill, Stalin, Harry Truman, İmparator Hirohito, Charles De Gaulle, Mahatma Gandhi, Muhammed Ali Cinnah, David Ben Gurion, Cemal Abdülnasır, Yaser Arafat, Fidel Castro, Che Guevera, Nikita Kruşçev, John F. Kennedy, Mao Zedong, Ho Chi Minh, Martin Luther King, Pol Pot, Margaret Thatcher, İmam Humeyni, Mihail Gorbaçov, Boris Yeltsin ve Nelson Mandela…
Bu isimlerin hepsinin de farklı ve özel hikayeleri var. İçlerinde ruh hastası ve katil olanlar da var gerçekten ülkesi ve insanlık için mücadele edenler de. İlk anda aklıma gelenlerden bazılarını paylaşayım.
Mesela Kamboçya’nın diktatör lider Pol Pot beş yıl içinde 7 milyon nüfuslu ülkesindeki 2 milyon kişinin öldürülmesinden sorumlu. Stalin’in döneminde II. Dünya Savaşı hariç 30 milyon civarında SSCB vatandaşının ölümünden sorumlu olduğu söyleniyor ki düşmanları bile bu kadar Sovyet öldürememişti. Stalin denince başta Kırım Türkleri olmak üzere Sovyet topraklarındaki Türk kökenlilere yaşattığı acılar da unutulmamalı. İngiltere’nin çapkın kralı VIII. Henry ise bütün bir ülkenin itikadına mal olacak bir şey yapıyor. Katolik olan kral, Papa’dan eşiyle kendisini boşamasını istiyor ama mezhep kurallarına göre bu yasak olunca Papa kabul etmiyor. Yıllarca ricası geri çevrilen VIII. Henry, çareyi mezhebini değiştirmekte buluyor ve Protestanlığın Anglikan mezhebine geçiyor. Tabii ki tek başına değil, bütün İngiltere’yi de beraberinde götürmek istiyor. Makedonyalı İskender ise Anadolu’dan Tacikistan’a kadar uzanan alanda 30 kadar şehre kendi adını vermiş. Bizim İskenderun ile Mısır’daki İskenderiye bunların en bilinenleri. İsrail devletinin kurucusu David Ben Gurion –ki gerçek soyadı Green iken İbraniceye çevirmiş. Yaklaşık iki sene Osmanlı’nın başkenti İstanbul’da hukuk okumuş ve Türkçeyi de çok iyi bilirmiş. Arap milliyetçiliğinin sembol isimlerinden biri olan Cemal Abdülnasır ise ismini Cemal Paşa’dan almış. Ernesto Che Guevera, Bolivya’da girdiği bir çatışmada öldürüldüğünde tanınması için yüzüne hiç ateş edilmemiş ve parmak izi kontrolü için elleri kesilip Arjantin’e gönderilmiş.
Bunlar gibi pek çok ayrıntı, sıra dışı hayat hikayeleri ve günümüzdeki politikacılara yansıyan yönleri, mesela ‘ben bunu bir yerlerden hatırlıyorum’ fikirleri için bu kitap çok ideal.
Nihayetinde ünlü tarihçi İbn-i Haldun’un dediği gibi; ‘suyun suya benzemesi gibi, geçmiş de geleceğe benzer…’
368 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Tarihi olaylara yön veren insanlar liderler ... Atatürk Fatih sezar JFK Mao gibi yerli ve yabancı liderleri konu alan sıkmadan zevkle okunabilecek bir kitaba benziyor
368 syf.
·15 günde·Beğendi·7/10
Ali Çimenin popüler tarih serisinin ilk okuduğum kitabı oldu Tarihi Değiştiren Liderler. Adından da anlaşılacağı üzere dünya tarihine iyi ya da kötü damga vurmuş liderleri ele almakta. Derinlemesine araştırma içeren bilimsel yazılar okumak istemeyip daha çok konuşma havasında samimi dili sevenler için tercih edilebilir bir kitap. Ama benim de çok fazla hoşuma gitmeyen tarafı zaman zaman tarihi çok basite indirmiş olması ve gereken hassasiyeti vermemiş olmasıdır. Tercih ve zevk meselesidir sonuçta. Edindiğim farklı bilgiler ve kişiler için bende ilgi uyandırdı. Serinin diğer kitaplarınıda okuyacağım. Keyifli okumalar. Kitapla kalın‍️
Avrupa Hun İmparatorluğu'nun kurucusu Uldız'ı hatırladı bir an. " Güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar her yeri fethederim. " demişti. Bıyık altından güldü. " Sen yapamadın ama ben yapacağım. "
"Büyük ya da küçük fark etmez, düşmanınız bir gün size karşı tekrar başkaldırabilme gücünü asla küçümsemeyin."
Ali Çimen
Sayfa 33 - Timaş Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tarihi Değiştiren Liderler
Alt başlık:
Popüler Tarih
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050804966
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Tarihi Değiştiren Liderler
Tarihi Değiştiren Liderler
Sezar: Roma'yı İmparatorluk yaptı,

Konstantin: Hıristiyanlığın önünü açtı,

Fatih: Konstantinopol'ü aldı,

Kanuni: Avrupa kapılarına dayandı,

Şarlken: dünyanın diğer yarısına da göz dikti,

VIII. Henry: Papaya kızdı, İngiltere'yi Protestan yaptı,

I. Elizabeth: İspanyolları denize gömdü,

Napolyon: Avrupa Fransa'nın olsun dedi,

Washington: ABD'yi kurdu,

Atatürk: Osmanlı'dan Türkiye çıkardı,

Hitler: Dünyayı değiştirdi,

Mao: Çin'i kızıla boyadı,

Truman: Atom çağını başlattı,

Stalin: Korku imparatorluğu kurdu,

Hirohito: Japonya'yı hem yıktı hem yaptı,

Nasır: Arapları ayağa kaldırdı,

JFK: İnsanoğlunu Ay'a çıkardı,

Martin Luther King: Bir hayal kurdu,

Arafat: Filistin bizim dedi,

De Gaulle: Fransa'yı nükleer güç yaptı,

Gorbaçov: Soğuk Savaşı bitirdi. Ve daha niceleri...

 Kararlar verdiler, tarihi değiştirdiler...
 (Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 317 okur

  • Hatice Yeşilbaş
  • lacivertzureyfa
  • Müslüm
  • Yigit
  • Bülent BARIN
  • zekeriya çitçi
  • Murat Tunç
  • aykut kaya
  • İsmail Emre Dündar
  • Mustafa Yılmaz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%4.8
18-24 Yaş
%40.3
25-34 Yaş
%37.1
35-44 Yaş
%12.9
45-54 Yaş
%1.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%35.4
Erkek
%64.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.3 (15)
9
%14.6 (12)
8
%29.3 (24)
7
%22 (18)
6
%9.8 (8)
5
%2.4 (2)
4
%1.2 (1)
3
%0
2
%0
1
%0