Tarihi Değiştiren Olaylar Popüler Tarih

7,7/10  (49 Oy) · 
161 okunma  · 
43 beğeni  · 
3.715 gösterim
Aydınlanma ile zihnin önündeki engelleri kaldıran Batı, Rönesans ile Sanayi Devrimi’nin kapısını açtı. Bilim ve teknoloji ile dünyanın geri kalanı ile arasına büyük bir mesafe koymasına rağmen, Büyük Bunalım gibi ekonomik krizlere ve akabinde dünya savaşlarına engel olamadı. Yahudi Soykırımı büyük bir utanç olarak hafızalara yer etti. Atom Bombaları insanlığı şok etti. Akabinde başlayan Soğuk Savaş ile at başı koşan Uzay Yarışı ve Nükleer Silahlanma arasında bir yerlerde Berlin Duvarı yükseldi; aynı dili konuşanlar, birbirine hasret kaldı. Gün geldi Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ile tarih bir anda çözüldü, dünyamız daha hızlı dönmeye başladı. 11 Eylül 2001’de ise çığırından çıktı. Ve insanlığın, Fransız Devrimi’nin sloganı olan özgürlük, eşitlik ve kardeşliğe olan iştahı hiç kesilmedi...

Daha önce "Tarihi Değiştiren Savaşlar" ve "Tarihi Değiştiren Konuşmalar" adlı kitapları çıkan Ali Çimen, seriye devam ediyor. Ali Çimen, yeni çalışmasıyla yakın dünya tarihinin başlıca olaylarını bir seçki halinde, birbirleriyle bağlantılarını göstererek okurlarının beğenisine sunuyor. Ali Çimen’in yeni çalışması "Tarihi Değiştiren Olaylar"da, yazarla sohbet kıvamındaki tarihi yolculuk, Magna Carta ve Rönesans ile başlıyor. Sanayi Devrimi, Fransız ve 1917 Ekim Devrimleri derken İsrail Devleti'nin kuruluşuna, Normandiya Çıkarması'na tanıklık ediyorsunuz. Bir kıtada Adolf Hitler'in yükselişini okurken, diğer bir kıtada Mahatma Gandi'nin pasif direnişini gözlemleyebiliyorsunuz. Yine yüzyılın ikinci yarısındaki Soğuk Savaş'ı, 1968'de meydana gelen öğrenci olaylarını, İran İslam Devrimini (ve bunun Türkiye'deki 12 Eylül ihtilaline dair çarpıcı etkilerini), Berlin Duvarı'nın yıkılışını kitapta birbiri ardına okumak mümkün. Her durakta kısa kısa bilgi veren yazar, dünya tarihini turlama imkanı sağlıyor.
Gamze Toker 
24 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tarihin önemli olayları hep o olayları gerçekleştirenlerce var olmuştur. O kişiler olmasaydı tarihi değiştiren olaylar da olmazdı. Hâlâ ara ara açıp okuduğum bir kitaptır. Hiroşima gibi İstanbul'un fethi gibi önemli olayların nasıl vuku bulduğunu tekrar tekrar hatırlamamı sağlıyor ne de olsa.

Beyza 
14 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Birçok bölümde soluğumu tuttum. Tam olarak bilmediğim ne olaylar yaşanmış insanlık tarihinde..

Hakan or 
20 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlık tarihine yön veren değişik olayları anlatan güzel bir kitap insana kültür ve bilgi bakımından önemli yararlar sağlayan bir eser şaşırtan bir çok olay mevcut

Kitaptan 96 Alıntı

Metin Özdemir 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Dünyayı görüyorum! Öylesine güzel ki!"
Uzaydaki ilk insan olan Yuri Gagarin'in, uzay aracının camından dünyayı gördükten sonra ağızdan dökülen ilk kelimeler.

Tarihi Değiştiren Olaylar, Ali Çimen (Sayfa 196)Tarihi Değiştiren Olaylar, Ali Çimen (Sayfa 196)
Metin Özdemir 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İşte kralın da üzerinde olan, hatta onun bile çiğneyemeyeceği kanun. Kanunun yüceliğinin tasdik edilmesi ve bunun bir metinle deklare edilmesi, Magna Carta'nın görkemidir ve sadece bu bile, insanoğlunun ona gösterdiği saygıyı haklı çıkarmaktadır. (Winston Churchill, 1956 )

Tarihi Değiştiren Olaylar, Ali Çimen (Sayfa 13)Tarihi Değiştiren Olaylar, Ali Çimen (Sayfa 13)
Metin Özdemir 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İhtirası, koca bir dünya savaşı çıkardı. ( Hitler için söyleniyor )

Tarihi Değiştiren Olaylar, Ali Çimen (Sayfa 105)Tarihi Değiştiren Olaylar, Ali Çimen (Sayfa 105)
Metin Özdemir 
 18 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Komşularını ve daha sonra da diğer Avrupa ülkelerini işgal eden Hitler, İkinci Dünya Savaşı'nın en büyük faili olarak tarihe geçti.
Dünyanın giriştiği bu ikinci topyekün savaşın faturası inanılmazdı. Bazı kaynaklara göre savaş masrafları 1,5 trilyon doları bulmuş, diğerlerine göreyse uğranılan tahribat ile maddi kayıp 4 trilyon doları geçmiştir
6 yıl süren savaş boyunca çeşitli ülkelerde 110 milyon kişi silah altına alınmış, bunların 27 milyonu cephelerde ölmüştü. Sivillerin kaybıysa 25 milyon kadardı. Savaş sonunda Almanya, Doğu ve Batı olarak iki parçaya ayrılmış, bu sıcak savaşın bitmesi ile başlayan Soğuk savaş ise insanlığın uykularını yarım asır kadar kaçırmıştı.

Tarihi Değiştiren Olaylar, Ali Çimen (Sayfa 106)Tarihi Değiştiren Olaylar, Ali Çimen (Sayfa 106)
Gökhan salgın 
03 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tüketim,Sanayi Devrimi ile birlikte modern dünyanın motoru oldu.Ve tabii ki Sömürgecilik!

Tarihi Değiştiren Olaylar, Ali Çimen (Timaş yayınları)Tarihi Değiştiren Olaylar, Ali Çimen (Timaş yayınları)
Metin Özdemir 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Magna Carta Libertatum" olarak da bilinen Magna Carta (Latince'de Büyük Anlaşma,tam manasıyla da "Büyük Senet" anlamına gelir) tarihe, İngiliz monarşisinin gücünü, özellikle de Kral John'un mutlak yönetimini sınırlayan bir İngiliz bildirgesi olarak tarihe geçmiş ve kralı, bazı haklarından vazgeçmek, kanunlara uymayı ve iradesinin kanunlar tarafından sınırlanmasını kabul etmek zorunda bırakmıştı. Diğer bir deyişle, anayasal hukukun üstünlüğüne giden süreçte atılan ilk adımdı.

Tarihi Değiştiren Olaylar, Ali Çimen (Sayfa 14)Tarihi Değiştiren Olaylar, Ali Çimen (Sayfa 14)
Metin Özdemir 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Kendi kendime, 'Tek yapabilecekleri şey bedenimi öldürmek!' dedim. Zihnimi ele geçirmeyecekler ve ruhum, çocuklarımın ve diğer insanların yüreğinde yaşamaya devam edecek." ( Shahieda İnsel, Güney Afrikalı siyahi insan hakları eylemcisi, 1989 )

Tarihi Değiştiren Olaylar, Ali Çimen (Sayfa 150)Tarihi Değiştiren Olaylar, Ali Çimen (Sayfa 150)