Tarihimizde Garip Vakalar

·
Okunma
·
Beğeni
·
929
Gösterim
Adı:
Tarihimizde Garip Vakalar
Baskı tarihi:
1971
Sayfa sayısı:
151
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Tarihimizde Garip Vakalar
Tarihimizde Garip Vakalar
120 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Tarihi bilgi içerikli okunacak kitaplar ararken tavsiye üzerine okumaya başladığım ve büyük keyif aldığım bir eser oldu.
Kitap Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşanan olaylar üzerine kurulu bir eser. Okul hayatımızın ilk yıllarından itibaren tarih dersleri alırız fakat bu derslerin içeriği genellikle tarihin akışını değiştiren olaylar, savaşlar, önemli şahsiyetler vb. konular oluyor. İşte bu kitapta okullarda çok duymadığımız, büyük olaylardan ziyade o dönemde yaşayan insanların gündelik yaşantısı konusunda, ayrıntı ve detay diyebileceğim çok ilginç bilgiler sunuyor bize. Kitapta başlıklar altında bir çok bilgi veriliyor. Kaşıkçı elmasından tutun, tütün yasağına, Yavuzun 1000 altınından mezarında başı kesilen şehzadeye kadar bir çok konuda farklı farklı, ilginç bilgiler içiriyor. Bazı hikayeleri gülerek, bazılarında şaşırarak, bazılarında da üzülerek genel anlamda büyük bir zevkle okuduğum, herkese tavsiye edebileceğim bir eser oldu.
120 syf.
·10/10
Bir okur arkadaşın yazarın başka bir eserini incelemesinden sonra merak ederek okuduğum ve pişmanlık yaşamadığım keyifli bir eserdi.
Yazarın hakkında yaptığım araştırmalarımda da ezberibozan tarihçi ,bilgilendirici ve sürükleyici eserler verdiğine dair bol övgüler gördüm.Gerçekten de öyle.
Bu esere gelince gündelik hayatta deyim olarak kullandığımız (dalkavukluk yapmak,ayak değil bebek mezarı), rakı için 'aslan sütü 'dememiz, Türkiye'nin başarılı öğrencilerini yetiştiren Galatasaray Lisesi'ni kim yaptırmış ve hikayesi, bahar gelince buram buram kokan katmerli sümbülü Türkiye'de kim elde etmiş,çoğumuzun izlediği Karayip Korsanlarındaki maymunun filmin bir maskotu olmadığını ( gemi korsanlarının olduğu zamanda neden gemilerde maymunların olduğunu),Osmanlı'daki günlük hayattan kesitlerini... Bunun gibi dolu dolu hikaye.İnsanı bilgilendiren, eğlendiren , arkadaşlarınızla çay kahve içerken sohbet konunuz olabilecek güzel bir eser
148 syf.
·21 günde·9/10
Seminer hazırla, çalışma planla vs. derken öyle yoğun bir döneme girmiş bulundum ki kitabın kapağını açamadım uzun bir süre. Zaten ne kadar meşgul olacağımın bilincinde olduğum için de bir romana başlamayıp bu kitabı okumaya karar vermiştim.

Öncelikle belirtmemde fayda var, kitaptaki vakaların büyük bir kısmı 17. yüzyılda geçiyor. Eğer siz de benim gibi bu döneme hakimseniz vakaların çoğunluğunu zaten bildiğinizi görüyorsunuz. Hele de Reşad Ekrem'in Kösem Sultan kitabını okuduysanız vakalar iyice bilindik oluyor. Bilseydim yazardan önce bu kitabı okurdum, okuma sıramda bir yanlışlık yaptığımı düşünüyorum. Fakat kitap gerçekten güzel hazırlanmış. Özellikle dönemin toplumsal hayatına ışık tutan detaylar ilgimi çekti. Hamam kuralları, yemek fiyatları, meyhaneler, kadınların giyim kuşamı, yeniçeriler, şehzadelerin sünnet töreni gibi konularda böylesine ince bir kitaba göre oldukça detaylandırılmış bilgiler mevcut. Reşad Ekrem'in okuduğum her kitabında istisnasız karşıma çıkan Cezayir kesimli kılık kıyafet mevzusu bu kitapta da kendine yer bulmuş. Sanırım bir tek bu giyim kuşam örneğinin her kitapta uzunca anlatılmasından sıkıldım. :)

17. yüzyıl haricindeki vakalardan epey bir şey öğrendim. Kitabı da zevkle okudum. Zaten Reşad Ekrem'in sohbet edermişçesine olan o yazım tarzını çok seviyorum.

İlginizi çekiyor ise okumanızı tavsiye ediyor ve keyifli okumalar diliyorum.
120 syf.
·8/10
Reşad Ekrem Koçu, içerisinde İlber Ortaylı’nın da olduğu birçok hocamızın alıntılama yaptığı büyük bir değerimiz. Doğan Kitap, sahaf raflarında kalmış Koçu eserlerini yıllar sonra bizlere ulaştırmakla büyük bir hizmete imza attı.

Onlarca eseri mevcut. Ve Osmanlı arşivleri kokan bilgilerle donanmış eserler bunlar.

Burada da onun en bilindik ve belki de en çok okunan eseri elinizde.

Öyle uzun uzun yazmıyor Koçu. Kısa başlıklar halinde Osmanlı zamanının ‘tuhaf, garip’ diyebileceğimiz ve büyük ihtimalle öncesinde duymadığınız noktalara parmak basıyor.

Kaşıkçı elmasından dalkavuklara, cellatlardan sigara, alkol yasaklarına, şehzadelerden vezirlere, vezirlerden padişahlara birçok başlık bekliyor sizleri. Buyurun.
120 syf.
İçlerinden bir iki 'Garip' vakaya çok sağlam güldüm. Reşad Ekrem Koçu Osmanlı tarihini daha sevilir ve anlaşılır kılıyor. Yazarın 'Osmanlı Padişahları' eseri ile bu deryaya adımımı atmıştım lisedeyken! Sonra devamı bir şekilde geldi. Doğan Kitap bu elleri öpülesi yazarımızın eserlerini tekrar basarak gönlümü fethetmiştir. Onlara da alkış...
120 syf.
·Beğendi·8/10
Bazı olaylar acayip derecede sıkıcıyken kimi anlatılan olaylar ise şaşırtıcıydı. Hatta bazı olaylar çok ilgimi çekti ve beni araştırmaya sevk etti. Özellikle Osmanlı zamanından anlatılan garip olayları göz ucuyla bir görmek istiyorsanız bu kitap en doğru seçiminiz olacaktır.
120 syf.
·5 günde·9/10
İlk defa Reşad Ekrem okuyuşum oldu ve gerçekten çok akıcı ve samimice. Sahafta dolaşırken ilgimi çekmesi üzerine aldığım bir Osmanlı'nın kısa tarihçesi gibi.

Oldukça ilginç meslekler, aşırıya kaçan düğünler, düğünlerde oynayanlar, dalkavuklar falan filan gerçekten bilmediğim birçok şeyi öğrendim.

Farklı bir sürü yasak ve akıl almayacak kadar zulüm ve cezalar. Eski zamana ait farklı, bilinmeyen ve duyulmayan şeyleri öğrenmek için (ki gerçekten çok detaylıca kuruşu kuruşuna kadar yazarak tek tek açıklamış sayın yazarda) gayet güzel bir eser.

Son bölümdeki kısa kısa detaylar daha da güzel, hoşuma giden bir bölüm oldu. Tavsiye edilebilir.
120 syf.
Devletlerin, savaşların, büyük siyasi hadiselerin değil; insanların, küçük hayatların, ara sokakların, kılık kıyafetlerin, yemek içmeklerin kitabı....
Galatasaray Lisesi, Türkiye'de kuruluş tarihi en eski olan okuldur. Temeli, Fatih Sultan Mehmed'in oğlu Sultan 2. Bayezid tarafından atılmıştır.
1669 yılında İstanbul'da Eğrikapı çöplüğünde dolaşan baldırı çıplak takımından bir adam bir yuvarlak taş bulur. Bir yaymacı kaşıkçıya giderek üç tahta kaşığa değişir...
Maaşların muntazam verilmesi Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümetiyle başlamış ve Cumhuriyet devrinde de, Atatürk'ün asil bir direktifiyle, bir adım daha ileriye gidilerek peşin maaş usulü tatbik edilmiştir, bu da muhakkak ki devlet idaresinde bir asaletin ifadesidir.
... İsraf günahtır, bundan böyle evlerde nihayet beş türlüden yedi türlüye kadar yemek pişirilebilir, yedi türlüden fazla yemek pişirtilmeyecektir.
Bir gün, hoca efendi bir kitapta "Maymun fuhşa alet olur" diye bir bend okumuş, asabiyetinden ateş kesilmişti; hemen arkasına binlerce insan toplanarak Azapkapısı çarşısına gitmiş, maymuncu dülkanlarını basmış, ne kadar maymun varsa yakalatıp biçare hayvanları oradaki ağaçlara astırarak idam ettirmişti.
3. Murad'ın muhtelif kadınlardan, oğlan ve kız 102 çocuğu olmuştu. Ölümünde bunlardan 20 erkek evladı hayattaydı... En büyük şehzade Mehmed, padişah oldu ve padişah olur olmaz, öbür 19 kardeşini idam ettirdi.
Öyle ki, hemen her sabah, sokaklarda, kırk elli ceset görülüyordu; cellatlar, tütün içerken tutulanların başlarını vurup kellelerini koltuklarının altına bırakıyor, padişahın emri mucibince ne için öldürüldüklerini anlatmak için, çubuğunu da kesik başın ağzına veriyorlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tarihimizde Garip Vakalar
Baskı tarihi:
1971
Sayfa sayısı:
151
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Tarihimizde Garip Vakalar
Tarihimizde Garip Vakalar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 7 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0