Tarihimizde Garip Vakalar

7,8/10  (11 Oy) · 
18 okunma  · 
6 beğeni  · 
366 gösterim
"Eğrikapı çöplüğünde bulunan taş işlenince meydana 48 kıratlık nadide bir elmas çıkar... Kaşıkçı Elması'nın Eğrikapı çöplüğüne nasıl düştüğü tarihin bir sırrı olarak kalmıştır."

"Tanzimat'tan evvelki devirde, İstanbul'da padişahtan başka ancak üç kişi, eğer ata tercih ederlerse arabaya binmek hakkına sahiptiler. Bu üç kişi de ilmiye sınıfının en yüksek simaları olan şeyhülislam, Rumeli kazaskeri ve Anadolu kazaskeri efendilerdi."

"Tanzimat'a kadar memleketimizde tatbik edilmiş eski yasaklardan garip, garip olduğu kadar da hazin ve tuhaflarından biri de, çarşı hamamlarına giden gayrimüslimlerin nalın giymekten men edilmiş olmalarıdır."

"Eskiden rakıya aslan sütü derlerdi; herkes içki içemez, rakıyı yüreği sağlam insanlar içmelidir, derlerdi. Onun için eski büyük gedikli meyhanelerdeki rakı güğümlerinin üzerine pirinçten bir yürek şekli konulurdu."

"Sümbül çiçeğinin mor renklisinin katmerlisi, ilk defa olarak XVII. asırda büyük Türk alimi Katip Çelebi tarafından elde edilmişti."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9789752930681
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Merve 
 30 May 2017 · Kitabı okudu · 21 günde · 9/10 puan

Seminer hazırla, çalışma planla vs. derken öyle yoğun bir döneme girmiş bulundum ki kitabın kapağını açamadım uzun bir süre. Zaten ne kadar meşgul olacağımın bilincinde olduğum için de bir romana başlamayıp bu kitabı okumaya karar vermiştim.

Öncelikle belirtmemde fayda var, kitaptaki vakaların büyük bir kısmı 17. yüzyılda geçiyor. Eğer siz de benim gibi bu döneme hakimseniz vakaların çoğunluğunu zaten bildiğinizi görüyorsunuz. Hele de Reşad Ekrem'in Kösem Sultan kitabını okuduysanız vakalar iyice bilindik oluyor. Bilseydim yazardan önce bu kitabı okurdum, okuma sıramda bir yanlışlık yaptığımı düşünüyorum. Fakat kitap gerçekten güzel hazırlanmış. Özellikle dönemin toplumsal hayatına ışık tutan detaylar ilgimi çekti. Hamam kuralları, yemek fiyatları, meyhaneler, kadınların giyim kuşamı, yeniçeriler, şehzadelerin sünnet töreni gibi konularda böylesine ince bir kitaba göre oldukça detaylandırılmış bilgiler mevcut. Reşad Ekrem'in okuduğum her kitabında istisnasız karşıma çıkan Cezayir kesimli kılık kıyafet mevzusu bu kitapta da kendine yer bulmuş. Sanırım bir tek bu giyim kuşam örneğinin her kitapta uzunca anlatılmasından sıkıldım. :)

17. yüzyıl haricindeki vakalardan epey bir şey öğrendim. Kitabı da zevkle okudum. Zaten Reşad Ekrem'in sohbet edermişçesine olan o yazım tarzını çok seviyorum.

İlginizi çekiyor ise okumanızı tavsiye ediyor ve keyifli okumalar diliyorum.