Tarihin Hafızası

10,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
439 gösterim
Son yıllarda "tarih" kamuoyunun gündeminde yer alan en önemli konulardan biri haline geldi. Yazılı ve görsel medyada çok sık yer almaya başladı. Bazı televizyon kanalları haftalık daimî programlar yapmaya, bazı gazeteler haftalık dergi ve ekler vermeye başladı. Son dönemlerde Türkiye genelinde en rağbet edilen konferans konuları hep tarihle ilintili olanlardı.

Belki de tarihe böylesine yoğun bir merak başlamasaydı tarih hala arşivin tozlu rafları arasındaki belgelerde kalan yahut bir avuç akademisyenin merakından öteye gitmeyen bir araştırma alanından öte bir anlam ifade etmeyecekti. Oysa köklerini merak eden milletimizin fertleri tarihi buralardan alıp evlerde, kahvehanelerde günlük konuşma konuları arasına alarak yeniden canlandırmaya başladı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789944491921
 • Yayınevi:
  Paradoks Yayınları
 • Kitabın Türü:
Demedov 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · 80 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yakın tarihimizde cereyan eden olayların enine boyuna bütün açıklığıyla tahlil edildiği hafızaların tazelendiği faydalı bir eser. Çanakkale'den Yemen'e Dersim Olayları'ndan Ermeni Soykırımı'na PKK'nın iç yüzüne hangi amaçlarla ortaya sürülen "siyasi bir proje" olmasına kimlerin bunu desteklediğine varana kadar bir çok konuda fikir sahibi olabileceğiniz bir eser. Ben ziyadesiyle faydalandım. Sizlere de tavsiye ediyorum..

Kitaptan 1 Alıntı

Demedov 
 10 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çanakkale
.. Çanakkale'nin en iyi ve en gerçekçi değerlendirmesini müttefik donanmaları başkomutanı Amiral Hamilton yapmıştır. Büyük Britanya Krallığı'na sunduğu savaş raporunun sonuç kısmında İngiltere'nin bütün kayıplarına karşın kazancını şu satırlarla ifade etmiştir: "Türk Milletinin aydınlarını ve okumuş kesimlerini yok ettik. Gençliğini ve geleceklerini ellerinden aldık!"..

Ne acı!!

Tarihin Hafızası, Mehmet Çelik (Sayfa 105)Tarihin Hafızası, Mehmet Çelik (Sayfa 105)