Tarihin Işığında

7,8/10  (9 Oy) · 
23 okunma  · 
5 beğeni  · 
487 gösterim
- Biz hepimiz kendimize göre birer Enver Paşayız. Elimize fırsat geçse nice Enver Paşalıklar yaparız. Onun için birinci harbin komutanlarının aceleciliğini ve hayalciliğini hak vermesek de anlamak lazım.

- Dünyada hiçbir doğru dürüst devlet yoktur ki dini kontrol etmesin. Bunun demokratik gelişmemişlik düzeyiyle de ilgisi yoktur. Büyük dinlerin yapısı ve ananesi böyledir

- Fatih doğu ve batı dillerine hakimdi. Kanuni bir kuyumcu, IV. Murad ressam ve müzisyen, II. Abdülhamid usta bir marangozdu. Abdülaziz şark ve garp musikisinde eserler bestelemişti.

- "Türkiyeli" ismi tercüme edilemez, içeriği bakımından bu kelimeyi teklif edenlerin de amacını zaten karşılamaz. Başka bir kimlik kullanmak isteyenler bunu ifade edebilirler. Ama bunun için ülke yurttaşlığının ve kimliğin adını değiştirmelerine lüzum yoktur, hakları olduğunu da zannetmiyoruz.

Tarihçi İlber Ortaylı sıra dışı analizlerine ve güçlü yorumlarına devam ediyor. Kendisine has bakış açısıyla geçmişi "Tarihin Işığında" ustaca değerlendiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Nurgül TUNÇBİLEK 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Çok defa farklı yazarlardan tarih yazısı okumuşluğum vardır. Ben tarihi biraz masallaştırarak anlatılması ve sevdirilmesi taraftarıyım.ders kitabı gibi tek düze anlatımlar pek dikkatimizi çekmez . yada sırf bir sınava muafiyet sağlasın diye ezberlemeye çalışıp o sınav sonrası unutmuşluğumuz çoktur. İlber Ortaylı'nın bu kitabında gerek röportajları gerekse makalelerinde kendi damgasını vurduğu ve bakış açısını yansıttığı tarihsel yorumlamaları yeralmaktadır. Tarihin bir zaman dilimini değil geniş bir yelpazede yorumları mevcut.Ben çok keyifle okuduğumu söylemeliyim!..

Murat ÇALIK 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 4/10 puan

Prof. Dr. İlber Oltaylı Hoca'nın röportaj ve makalelerinden derlenmiş kitap aynı manav dükkanı gibi olmuş. Bir oradan bir buradan mantığı ile, parça parça ve üstünkörü yayınlanmış kaynak eserden uzak bir yapıda. Açıkçası Hoca'ya yakıştıramadığım bir kitap.

İlber Hocanın yayınlanmış makalelerinden oluşmuş kitap tam bir bilgi hazinesi. İlginç olan ise yıllar önce yazılan yazıların hala güncelliğini koruması ve hiçbir şeyin değişmemiş olması. Üzücü.

Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek serisi gibi belli bir konuda olmayıp bir çok farklı konularda daha önce yazdığı yazıların ve röportajların derlemesi ile ortaya çıkan bir eser.Farklı konularda yine anlaşılır bir dilde güzel bir derleme eser.
Bazı konular şu şekilde:
*OSMANLI VE ROMA
*EVLERİYLE OSMANLI
*DİN VE DEVLET
*KURTULUŞ GÜNÜ
Kitap toplamda: 6 röportajdan ve 19 makaleden oluşuyor.

Kitaptan 14 Alıntı

Nurgül TUNÇBİLEK 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

.... İhtilal yapıp beyanname yayımlamakla DEMOKRAT olamazsınız !..

Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 199)Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 199)
Nurgül TUNÇBİLEK 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Dünyada hiçbir doğru dürüst devlet yoktur ki dini kontrol etmesin. Bunun demokratik gelişmemişlik düzeyiyle de ilgisi yoktur. Büyük dinlerin yapısı ve ananesi böyledir ...

Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 143)Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 143)
Nurgül TUNÇBİLEK 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

1980 lerin başında bir arap ülkesinde yaptığımız bir seminerde, 1960 larda Türkiye de bulunan bir Sudanlı diplomat salondaki Arap aydınlara; "Benim bundan 15 yıl evvel gördüğüm Türkiye'ni köylüleri dahi, bizim bürokratlarının ve okumuşlarımızdan çok daha ötede demokrasi ve vatandaşlık bilincine sahipti" demişti.

Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 191)Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 191)
Nurgül TUNÇBİLEK 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Dünyada bugün müthiş bir Amerikanlaşma vardır. Bu bir avami kült ürdür ve bizim toplumumuzun da sorunudur. Kimse Hemingway ya da Steinback okumuyor, ama blucin giyip,Coca Cola içiyor. Dünya ,Dallas dizisindeki gibi yaşamaya çalışıyor. Bu tip bir yaşama biçimi insanlık değerlerini tahrip ediyor.

Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 13)Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 13)
Nurgül TUNÇBİLEK 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kanuni Sultan Süleyman sadece bir mareşal değildi, toplum hayatına müdahele etmeyi bilen usta bir kültür siyasetçisiydi !..

Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 139)Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 139)
Nurgül TUNÇBİLEK 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Osmanlı vezirazamları içinde Özdemiroğlu Osman Paşa gibi şahsi servetini Tebrizi kuşatan askere maaş diye dağıtan da vardı. Hıç kuşkusuz böylesinin yanında rüşvet yiyen de.....

Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 212)Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 212)
Nurgül TUNÇBİLEK 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Potsdam da Santucchi Sarayı yapılırken bir değirmeni yıktırmak isteyen Prusya Kralı Büyük. Frederick'e değirmen sahibi kadının;" Sen burayı yıktırırsın ama Berlin ' de de hakimler var" diye kafa tutmasıyla sembolleşmiştir.

Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 200)Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 200)
Nurgül TUNÇBİLEK 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Enver Paşa 'nın ordu komutanlığı ile alakası olmadığı , en seçkin kıtalarımızı Sarıkamış cephesinde perişan etmesiyle anlaşıldı...

Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 108)Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 108)
Nurgül TUNÇBİLEK 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Küçük Burjuvalar
Sanayinin şişirilmiş fiyatlı ürünlerini almak için yarışırlar küçük burjuvalar, sonrada evine eşyayı taşıyan hammala veya pazar yerindeki küfeci çocukla taşıma ücreti için arsızca pazarlık ederler...

Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 89)Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 89)
Nurgül TUNÇBİLEK 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kapitülasyonlarla aslında dış ticarete aslında bir kontrol getiriliyor. Kaçak ticaret önleniyor. En azından tüccarları değil , devletleri muhatap alarak yanıma imkanı doğuyor. Osmanlı idaresi için; bak, senin tüccarın şunu yaptı,bunu yaptı diyebiliyor. Öbür türlü kimin geldiği ve ne yaptığı kontrol edilemiyor limanlarda. YAPISAL DEĞİŞİMİ KULLANDIRANBU YÖNÜ DE VAR KAPİTÜLASYONLARIN !...

Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 71)Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 71)
2 /