Tarihin Işığında

·
Okunma
·
Beğeni
·
789
Gösterim
Adı:
Tarihin Işığında
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759961879
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Profil Yayıncılık
- Biz hepimiz kendimize göre birer Enver Paşayız. Elimize fırsat geçse nice Enver Paşalıklar yaparız. Onun için birinci harbin komutanlarının aceleciliğini ve hayalciliğini hak vermesek de anlamak lazım.

- Dünyada hiçbir doğru dürüst devlet yoktur ki dini kontrol etmesin. Bunun demokratik gelişmemişlik düzeyiyle de ilgisi yoktur. Büyük dinlerin yapısı ve ananesi böyledir

- Fatih doğu ve batı dillerine hakimdi. Kanuni bir kuyumcu, IV. Murad ressam ve müzisyen, II. Abdülhamid usta bir marangozdu. Abdülaziz şark ve garp musikisinde eserler bestelemişti.

- "Türkiyeli" ismi tercüme edilemez, içeriği bakımından bu kelimeyi teklif edenlerin de amacını zaten karşılamaz. Başka bir kimlik kullanmak isteyenler bunu ifade edebilirler. Ama bunun için ülke yurttaşlığının ve kimliğin adını değiştirmelerine lüzum yoktur, hakları olduğunu da zannetmiyoruz.

Tarihçi İlber Ortaylı sıra dışı analizlerine ve güçlü yorumlarına devam ediyor. Kendisine has bakış açısıyla geçmişi "Tarihin Işığında" ustaca değerlendiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Tarihin Işığında, İlber Ortaylı’nın çeşitli dergi ve gazetelerindeki bazı makalelerinden ve ¼’i kadar röportajlarından oluşuyor. Tarihte olaylara objektif bakabilmek; çaprazlama okuyarak, tek bir kaynaktan beslenmeyip, birden fazla kaynağa bakmakla doğruya ulaşabileceğimiz tavsiyesini alıyoruz İlber Ortaylı’dan. Körü körüne bir insanı tanrılaştırmanın kötü olduğu gibi- zıddı olan acımasızca yermenin anlamsızlığına özellikle vurgu yapıyor.
Bu konuda müthiş bir kutuplaşma var. Veya tahammülsüzlük de diyebiliriz buna. Mesela karşıt görüşe sahip biriyle 2 dakika konuşamazsınız. Konuştuğunuzda hemen savunmaya geçecek ve kendini haklı çıkarmak için bütün gücünü sarf edecektir. Mesele tartışmak olmaz, münakaşa olur çünkü herkesin zapt etmek zorunda olduğu bir egosu vardır. Kimsenin kimseye tahammülü yok. 5-10 felsefe kitabı okuyup filozof olan, tarih bölümü bitirip “tarihçi” ünvanına sahip olan bilgeler var, o yüzden fikir alış-verişine pek açık değiliz çünkü çok biliyoruz. Kimsenin “Ben bilmem”i demeye lüksü yok.
“Bildiğini bilmek de, bilmediğini bilmek de bilgidir” diyor Konfüçyüs. Yani insanın kendi cehaletini fark etmesinin de bir bilgi olduğunu savunuyor. İlber Ortaylı’nın ise bu konuda fenomen olmuş sözlerine hiç geçmeyelim. Önemli olan insanların, ırk-ideoloji-siyasal tutum gözetmeksizin birbirini dinlemeleri. Aynı görüşü benimsemeleri değil -ki bunu bekleyemeyiz zaten.
Konulara geçelim:
“Bugün doğru bir Osmanlı’yı öğrendiğimiz söylenebilir mi? Okul kitaplarında öğretilen tarih bilgisi, gerçek tarihçiler tarafından hiç de tasvip edilen şeyler değil.” (Sf 25.)
Doğru Osmanlı’yı öğrenmediğimiz gibi doğru Cumhuriyeti de öğrenemiyoruz. İstanbul’un fethini anlatacaksın, yarım sayfaya sığdırıyorsun. İnkılap tarihi? Sayfalarca. Doğru mu, bana sorarsanız soru işareti(?) Eğitim sistemi deyip dem vurmanın klişeliği fazla sıkıcı geldi artık. Yılmaz Öztuna, Erhan Afyoncu, Ahmet Rasim gibi tarihçilerin, gerçek tarihçilerlin kitaplarını okuyarak tanışmamız gerek.

“Osmanlı mirasını reddetmenin temelinde tarih bilmezlik yatıyor.” (Sf 49) Bazılarına Osmanlı dediğinizde tüyleri ürperir, barbar, yobazlar akıllara gelir. İslam dininin asırlarca bayraktarlığını yapmış olduğu için kendi inancı, ideolojisine bunu yediremez. Çünkü onlar sakallıdır, on cariyesi vardır, insan katleder. Fetih değil de istila yapar. İşgal eder, yakar, yıkar, adaletli değildir. Arap özentisidir, Türklük ruhunu taşımaz.
Evet, bunları düşünenler azımsanamayacak kadar fazla. Nasıl bir mantıksa hep eleştiri, devamlı eleştiri, zaten çok biliyorduk eleştirmezsek olur mu? Laik, milliyetçi, solcu ol, böylesi dünyaya hükmetmiş cihan devletini, maneviyat aşığı milletini, ecdadını karalamaya hakkın yok. Hakkın olmadığı gibi bunun için delil bulamazsın, çünkü yok. Araştırdığında, yapılan fetihlerde, gidilen topraklara şunun gittiğini göreceksin: Adalet, barış, sevgi, imar, Özgür yaşayış, bolluk, dinde bağımsızlık vs daha fazlası. Ama çaprazlama, (her kaynağa bakarak) ama objektif, ama adil olursan…
Böyle konular konuşulunca geçmiş, geçmişte kalmıştır oluyor, bunları tekrar etmenin ne anlamı var? Veya bize ne kazandıracak? Öncelikle şunu herkes bilmelidir. Tarihini bilmek, geçmişi araştırmak, ülke sevgisini güçlendirir. Manevi duyguları artırır ve bununla beraber kültürel seviyemizi yükseltir. “Amaan” diyenlere kulakları tıkamak lazım, İlber Hocanın dediği gibi, zayıf, rahat kişiliklerin nutuğu bu. İnsanın yüzeysel olması-hele ki tarihte- çok kötü.
67 sayfa röportajlar olduğunu söylemiştim. Karışık, Roma' dan, Batıdaki kitle bozukluğuna, Osmanlı sadrazamlarından soykırımlara gibi konular üzerinde röportaj gerçekleştirilmiş.
Soykırım demişken, Ermeni soykırımına gelelim. İlber Ortaylı Soykırımdan bahsederken, “Ermenilere soykırım yapılmış mıdır” tarzında soru sorulmuştu. Bu soru üzerinde Türk-ermeni ilişklerine değinilerek ve farklı konulardan bahsedilerek geçiştirildi. Yapılmadı, tamamen bir uydurma denilmedi. açık ve net. 2 yıl önce çok konuşulup tartışıldı, hatta Türkiye’ye tazminat talebinde bile bulunuldu. Türkiye “Arşivleri açalım” diye talepte bulunca geri vites yapılmıştı. Bunun gibi çok örnek dayatmaları var. Tarafsız bakış açısı için, somut gerçekleri görmezden gelemeyiz.
İlber Ortaylı, dobra konuşan, herkesçe bilinen önemli bir tarihçi. Fırsat buldukça youtube videolarını izliyorum. Tabii çok yavaş konuştuğu için video hızını 1.25’e alıyorum :) Tarihin Işığında kitabından sonra, Tarihin İzinde, Tarihin Gölgesinde, Tarihin Dünüşü kitaplarını okuyacağım.
Tarih kaybettirmez, tarih insanın kendisini tanımasını sağlar.
Sevgiyle.
İlber Ortaylı'nın röportajlarını ve makalelerini içeriyor kitabımız.Ben hep İlber Hocadan bir konu hakkında a dan z ye detaylı bir kitap yazacak ve ben se bittiğinde bişgi yğklü olacağım beklentisine giriyorum.Ancak unuttuğum,okuduğumun kitap yazma maksadı ile yazılmamış olması.Eğer bu noktayı çıkaracak olursak,kitap faydalı ve farklı konulara değiniyor.Ancak her kitabında olduğu gibi bazı konuları biraz dağıtarak anlatıyor.İçerisinde Ermeni meselesinden,son dönemin saçma zırvası Türkiyeli kelimesine kadar birçok konuya değinmiş bir kitap.Herkese keyifli okumalar dilerim.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.932 Oy)19.862 beğeni45.459 okunma3.480 alıntı192.207 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.719 Oy)8.181 beğeni22.249 okunma4.394 alıntı136.581 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.106 Oy)13.926 beğeni36.060 okunma3.759 alıntı153.269 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.920 Oy)9.193 beğeni30.131 okunma922 alıntı146.284 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.715 Oy)9.671 beğeni27.141 okunma2.002 alıntı125.721 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.232 Oy)9.221 beğeni27.513 okunma2.929 alıntı121.327 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (5.213 Oy)5.662 beğeni18.191 okunma1.146 alıntı63.700 gösterim
 • İçimizdeki Şeytan
  8.6/10 (4.195 Oy)4.569 beğeni13.402 okunma2.804 alıntı75.341 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.903 Oy)6.014 beğeni20.569 okunma915 alıntı106.948 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.423 Oy)5.286 beğeni19.433 okunma873 alıntı80.681 gösterim
Çok defa farklı yazarlardan tarih yazısı okumuşluğum vardır. Ben tarihi biraz masallaştırarak anlatılması ve sevdirilmesi taraftarıyım.ders kitabı gibi tek düze anlatımlar pek dikkatimizi çekmez . yada sırf bir sınava muafiyet sağlasın diye ezberlemeye çalışıp o sınav sonrası unutmuşluğumuz çoktur. İlber Ortaylı'nın bu kitabında gerek röportajları gerekse makalelerinde kendi damgasını vurduğu ve bakış açısını yansıttığı tarihsel yorumlamaları yeralmaktadır. Tarihin bir zaman dilimini değil geniş bir yelpazede yorumları mevcut.Ben çok keyifle okuduğumu söylemeliyim!..
Kitap , İlber Hocamızın televizyonlarda yaptığı röportajları ve bazı makalelerini kapsıyor.Kitap , bizim bazı cahil kaldığımız konularda bizi aydınlatıyor.Osmanlı ile Eski Türkiyenin siyasal hayatından bilgiler içeriyor.Gayet benim beğendiğim bir kitap haline geldi ve herkeze tavsiye ederim.
Prof. Dr. İlber Oltaylı Hoca'nın röportaj ve makalelerinden derlenmiş kitap aynı manav dükkanı gibi olmuş. Bir oradan bir buradan mantığı ile, parça parça ve üstünkörü yayınlanmış kaynak eserden uzak bir yapıda. Açıkçası Hoca'ya yakıştıramadığım bir kitap.
İlber Hocanın yayınlanmış makalelerinden oluşmuş kitap tam bir bilgi hazinesi. İlginç olan ise yıllar önce yazılan yazıların hala güncelliğini koruması ve hiçbir şeyin değişmemiş olması. Üzücü.
Tarihe ilgi duyan ve ince noktaları merak edenler için enfes bir kitap ancak hocamızın dikkatimi çeken bir yanı da sorulan soruların tamamını cevaplamıyor o konu etrafında başkaca şeyler konuşuyor. Nasıl desem hani bir politikacıya soru sorulduğunda sorunun etrafında dolaşırda cevaba gelemezya işte öyle bir durum ama yinede cevapları yeterli ve editörün seçtiği sorular harika. Tabii sonda ki makaleler de öyle.
Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek serisi gibi belli bir konuda olmayıp bir çok farklı konularda daha önce yazdığı yazıların ve röportajların derlemesi ile ortaya çıkan bir eser.Farklı konularda yine anlaşılır bir dilde güzel bir derleme eser.
Bazı konular şu şekilde:
*OSMANLI VE ROMA
*EVLERİYLE OSMANLI
*DİN VE DEVLET
*KURTULUŞ GÜNÜ
Kitap toplamda: 6 röportajdan ve 19 makaleden oluşuyor.
Sizce fetihle istilâ arasındaki fark nedir?

Müslümanlarınki fetihtir. Cehd ve cihad sonucu ortaya çıkar. İstilâ başka bir şeydir. Ama pratikte istediğin ülkeyi istilâ etmek gibi gözükmüştür. Bu yanlıştır.
İlber Ortaylı
Sayfa 55 - Profil Yayıncılık
Tarih ve filoloji cahili olduğumuz için Batı medeniyeti bize göre oldukça üstün gözüküyor.
İlber Ortaylı
Sayfa 33 - Profil Yayıncılık
Bir kişinin her şeye hükmetmesi yani despotluğu gayri kanuni değildir. Hatta bir meziyettir. İstibdadı kınayanlar 19 ve 20'nci yüzyılın Jön Türkleridir. Bunlar İslamın toplum teorisinden değil; Fransız ihtilâlinden esinlenmişlerdir.
İlber Ortaylı
Sayfa 193 - Profil Yayıncılık
Dünyada hiçbir doğru dürüst devlet yoktur ki dini kontrol etmesin. Bunun demokratik gelişmemişlik düzeyiyle de ilgisi yoktur. Büyük dinlerin yapısı ve ananesi böyledir ...
1980 lerin başında bir arap ülkesinde yaptığımız bir seminerde, 1960 larda Türkiye de bulunan bir Sudanlı diplomat salondaki Arap aydınlara; "Benim bundan 15 yıl evvel gördüğüm Türkiye'ni köylüleri dahi, bizim bürokratlarının ve okumuşlarımızdan çok daha ötede demokrasi ve vatandaşlık bilincine sahipti" demişti.
Dünyada bugün müthiş bir Amerikanlaşma vardır. Bu bir avami kült ürdür ve bizim toplumumuzun da sorunudur. Kimse Hemingway ya da Steinback okumuyor, ama blucin giyip,Coca Cola içiyor. Dünya ,Dallas dizisindeki gibi yaşamaya çalışıyor. Bu tip bir yaşama biçimi insanlık değerlerini tahrip ediyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tarihin Işığında
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759961879
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Profil Yayıncılık
- Biz hepimiz kendimize göre birer Enver Paşayız. Elimize fırsat geçse nice Enver Paşalıklar yaparız. Onun için birinci harbin komutanlarının aceleciliğini ve hayalciliğini hak vermesek de anlamak lazım.

- Dünyada hiçbir doğru dürüst devlet yoktur ki dini kontrol etmesin. Bunun demokratik gelişmemişlik düzeyiyle de ilgisi yoktur. Büyük dinlerin yapısı ve ananesi böyledir

- Fatih doğu ve batı dillerine hakimdi. Kanuni bir kuyumcu, IV. Murad ressam ve müzisyen, II. Abdülhamid usta bir marangozdu. Abdülaziz şark ve garp musikisinde eserler bestelemişti.

- "Türkiyeli" ismi tercüme edilemez, içeriği bakımından bu kelimeyi teklif edenlerin de amacını zaten karşılamaz. Başka bir kimlik kullanmak isteyenler bunu ifade edebilirler. Ama bunun için ülke yurttaşlığının ve kimliğin adını değiştirmelerine lüzum yoktur, hakları olduğunu da zannetmiyoruz.

Tarihçi İlber Ortaylı sıra dışı analizlerine ve güçlü yorumlarına devam ediyor. Kendisine has bakış açısıyla geçmişi "Tarihin Işığında" ustaca değerlendiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 59 okur

 • Drkitapsever
 • Emir Erkec
 • Bey Böyrek
 • İsmet Gdmn
 • gonca meyva
 • Ahmet Kanlı
 • Eren
 • Salih Çermik
 • Özgür YILDIZ
 • talebe-i ulûm

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.6 (3)
9
%17.6 (3)
8
%35.3 (6)
7
%5.9 (1)
6
%17.6 (3)
5
%0
4
%5.9 (1)
3
%0
2
%0
1
%0