Tarihin Saklanan Yüzü

·
Okunma
·
Beğeni
·
574
Gösterim
Adı:
Tarihin Saklanan Yüzü
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
259
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Afa Yayınları
Baskılar:
Tarihin Saklanan Yüzü
Tarihin Saklanan Yüzü
269 syf.
·Puan vermedi
Kim, kimi öldürmüş; kimin eli kimin cebinde... Çetin Altan, Osmanlı Hanedanı'nın - Osmanlı Halkı'nın değil- karanlık yüzünü bu kitapla gözler önüne sermiş.
Bana göre bu kitap kaynak bir kitap değil. Çünkü Çetin Altan kitabın her sayfasında Osmanlıdan nefret ettiğini bir şekilde biz okuyuculara hissettiriyor.
Nasıl ecdadımız melaike değilse aynı şeklide şeytan da değildi.
Game Of Thrones izleyicileri bu kitabı özellikle okusun. Entrika nasıl olur, taht oyunları nasılmış, Çetin Altan bize nefret dolu üslubuyla gösteriyor.
269 syf.
·Beğendi·10/10
Böyle önemli bir konuyu neden biz ünlü akademisyen tarihçilerimizden değil de niçin bir gazeteci, köşe yazarı Çetin Altan’dan öğreniyoruz?
Ne yazık ki bazı kesimlere göre padişahlar “Allah’ın gölgesi - Ulu - Mübarek - Evliya zatlar ve onlar hiç hata yapmazlar”
“İyilik Padişahlardan, başbakan, cumhurbaşkanlarından ama onların kötülükleri görmezden gelinmeli, yok sayılmalı” mantığı ile bunları tarihçilerimiz yazmadığı için iş Çetin Altan’ın başına düşmüş o da tarihimizin bu karanlık, karanlık olduğu kadar da acı ve ayıp yüzünü içiniz daralıp kahrolarak fakat bir solukta okunacak şekilde yazmış.
Yoksa 44 vezir, padişahlar, şehzadelerin idam edilmeleri, hamile olma ihtimaline karşı yüzlerce cariyenin taş bağlı çuvallara konulup Sarayburnu’ndan denize atılmaları, önemsiz olaylar ve yazılmamalı mıydı?
Evet. Belki tarihimiz şanlı ama biz o şanlı tarihin içinde "şanlı" olmayan, utanılası işler de yaptık yapmaya da devam ediyoruz. Zira hukuk, adalet, yasama yürütme bir kişinin elinde toplanınca, denetim ortadan kalkıyor ve zulüm kaçınılmaz oluyor. Lakin bu meselelerin üzerini örtüp gizleyerek değil, tam aksine üzerini açıp, konuşup tartışarak çözebiliriz.
Geçmişimizle yüzleşmek için bu eşsiz eseri okumalı okutmalıyız.
269 syf.
Atladığımız, gözden kaçırdığımız ve/ya gözden kaçırmamız istenen bir noktaya değinilmiş. Bilinç yalnızca iyiyi/ güzeli/ zaferleri özümsemek değil, aynı zamanda kötüyü/ çirkini/ yenilgileri de özümseyebilmektir. Her ne kadar tekrarlara düşülmüş ve kimi iddialar için kaynakça ortaya konulmamış olsa da gözardı edilemeyecek argümanları da barındıran, tarihten her yönüyle ibret almak ve tarih bilinci oluşturabilmek adına güzel bir kitap.
269 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
bak işte bu kitabı okumadan olmaz.. osmanlı ile ilgili bilinmeyen gerçekleri anlatan bu kitabın alt başlığı yanlış hatırlamıyorsam "idam edilen 44 vezir-i azamın dramı" idi. aklımda kalan ufak bir spolier verim izninizle: bir padişahın tahta çıkması ile boğulan 19 şehzade mesela. kitapta yanlış hatırlamıyorsam osmanlı tarihi boyunca ortalamaya vurulunca her 8 senede bir doğal olmayan yollarla ölen 44 sadrazamın öldürüşü, padişahlar ve öldürülen şehzadeler ile ilgili bilgi var. tarihi tv dizilerinden öğrenmek istemeyenlere şiddetle tavsiye edilir..
“Fatih Sultan Mehmet’ten sultan II. Mustafa’ya kadar idam edilmiş vezir-i azmaların sayısı Daltaban Mustafa Paşa’nın boğdurulmasıyla otuz iki olmuştu…
Bundan sonraki dönemlerde de daha on iki vezir-i azam idam edilecekti.”
Çetin Altan
Sayfa 105 - İnkilap Kitabevi
Osmanlı İmparatorluğunun objektif bir analizini yapmak hem zor, hem kolaydır.
Zordur, çünkü monarşik devlet modellerinden hiçbirine uymamaktadır. Tahtın sahibi olan sülalenin aile yapısı yoktur. Padişahlardan çoğunun ne kayınpederleri, ne de annelerinin babalan bellidir. Hünkarlar nikah töreni ve düğünle evlenmezler. Kendilerinden hangi harem kadın gebe kalıp erkek çocuk doğurursa o valide sultan olur.
"Geçmişle övünme tutkusunda aşırı koyulaşmanın bir sakıncası var. Ne kadar hızlı bir gelişme ile nerelerden nerelere geldiğimizi anlamayı zorlaştırıyor bazen."
Çetin Altan
Sayfa 79 - İnkılap Yayınevi
Kullar, efendilerinin tarihini ya onlara yaranmak, ya kendi kulluklarının önemini cilalayıp parlatmak için, efendilerinin olağanüstü kişiler olduklarını göstermek duygusuyla yazarlar.
Böylece gerçek tarihin yanında, bir de yapay ve çarpıtılmış bir tarih daha çıkar ortaya. Bazı bölümleri gizlenip bazı bölümleri şişirilmiş yapay bir tarih...
Toplumlarda tarih bilinci, ancak belirli bir düzeye gelindiği zaman uyanıyor. Nasıl çocuklarda altının, gümüşün, pırlantanın değerini anlama bilinci, belirli bir yaştan sonra uyanıyorsan...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tarihin Saklanan Yüzü
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
259
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Afa Yayınları
Baskılar:
Tarihin Saklanan Yüzü
Tarihin Saklanan Yüzü

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0