Tarihin Yaşam İçin Yararı ve Yararsızlığı Üzerine

8,3/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
4 beğeni  · 
428 gösterim
Tarihle her şeyden önce, etkin ve güçlü olan, büyük bir savaşa girip de örneklere, ustalara, avutucu ve öğüt vericilere, ermişlere gereksinim duyan ve bunları çağdaşlarıyla arkadaşları arasında bulamayan kimse ilgilenir. Schiller de tarihle böyle ilgilendi: Çünkü zamanımız öylesine kötü ki, diyor Goethe, artık ozana kendi çevresindeki insanların yaşamı içinde yararlanabileceği örnek bir yapı görünmüyor pek.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789754680607
 • Çeviri:
  Nejat Bozkurt
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Önünde yayılan sürüyü gözle bir: Ne dünü bilir ne bugünü, bir o yana sıçrar, bir bu yana, yer uyur, geviş getirir, yeniden sıçrar, sabahtan akşama, bugünden öbür güne, kısacık yaşamının haz ve acılarıyla bağımlı, an'ın tepeciklerinde yaşar durur, bu yüzden de ne bir üzüntü ne de bir bıkkınlık duyar. Bunu görmek insana ağır gelir, çünkü insan insanlığıyla göğsünü kabartır hayvan karşısında ama yine de hayvanın mutluluğunu kıskanarak izler. İnsan tıpkı hayvan gibi bıkkınlık ve acı içinde olmadan yaşamak ister yalnızca ama bunu boş yere ister, hayvan gibi istemez bunu da ondan. İnsan bir ara hayvana, neden bana mutluluğundan söz etmiyorsun da yüzüme bakıyorsun öylece, diye sorsa hayvan herhalde, söylemek istediğim şeyi hemen unutuyorum da ondan, diye yanıt verecekti - ama işte o bu sözü bile unutup sustu: İnsan buna yeniden şaşırıp kaldı.

Tarihin Yaşam İçin Yararı ve Yararsızlığı Üzerine, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 37)Tarihin Yaşam İçin Yararı ve Yararsızlığı Üzerine, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 37)

Önsöz
"Etkinliğimi arttırmadan ya da doğrudan doğruya canlandırıp (yaşamıma) bir şey katmadan bana bilgi veren her şeyden nefret ediyorum."
Goethe özdeyişi...

Tarihin Yaşam İçin Yararı ve Yararsızlığı Üzerine, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 33 - say yayınları)Tarihin Yaşam İçin Yararı ve Yararsızlığı Üzerine, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 33 - say yayınları)

Hayvan işte böylesine "tarihdışı" yaşar: Çünkü hayvan, geride hiçbir kesir bırakmayan bir sayı gibi, şimdinin içinde yitip gider, kendini başka türlü göstermeyi bilmez, hiçbir şeyi gizlemez ve hiçbir anda hiçbir zaman olduğundan başka türlü görünmez, açık olmaktan başka türlü olamaz.

Tarihin Yaşam İçin Yararı ve Yararsızlığı Üzerine, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 38)Tarihin Yaşam İçin Yararı ve Yararsızlığı Üzerine, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 38)

Birçok büyük yıkım bitkilerin düşüncesizce dikilmiş olmalarından kaynaklanır. Gereksinim duymayan eleştirici, sevgisi olmayan antikacı, kendisi büyük olanı gerçekleştiremediği halde tanıyan kimse, işte bu gibi kimseler, yabanotu ya da ayrıkotu gibi fışkıran, kendi doğal ana topraklarına yabancılaşan, bundan dolayı da soysuzlaşan bitkiler olurlar.

Tarihin Yaşam İçin Yararı ve Yararsızlığı Üzerine, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 54 - Say Yayınları)Tarihin Yaşam İçin Yararı ve Yararsızlığı Üzerine, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 54 - Say Yayınları)